|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Подарок за Св.Валентин – што да одберете?

Редакција Рингераја, 13.2.2018
Со оглед што денес е Св.Валентин и дека овој текст им е наменет на мажите, ако сеуште не сте смислиле што да и подарите на саканата, имате уште време

image
/11Зависно од тоа колку сте романтични, Св.Валентин во вашиот живот игра поголема или помала улога.

Почетокот на одбележувањето на денешниот Св.Валентин потекнува од времето на стариот Рим. Тогаш христијанството било млада религија, а на власт бил царот Claudius II.

Царот им забранил на младите војници да прават свадби и веридби за да ја спречи нивната желба да останат дома наместо да одат во војна.

Но, во тоа време живеел и свештеникот Валентин. Свештениците морале да ја почитуваат одлуката на царот, но Валентин сепак останал при своите животни цели и потајно ги венчавал оние војници што сакале да се венчаат. Раката на царот се разбира го стигнала и го фрлила во зандана.

На 14 февруари по наредба на царот, на Валентин му ја отсекле главата. Не долго по смртта, народот го прогласува Валентин за светец, па така и ден денес го славиме Св.Валентин. Традициите се различни во целиот свет.

Што да се подари за Св. Валентин?

Ако штотуку сте ја започнале врската, бесмислено е да се расфрлате со скапи подароци, особено ако вашиот партнер нема такви намери. Ако сте во долга врска или брак, тешко дека ќе го изненадите партнерот, но барем имате ас во ракавот – го познавате вкусот и афинитетите на партнерот.

Цвеќето е задолжително. Цвеќето е секогаш убав подарок, а за Св. Валентин има посебно значење и е задолжително, барем како додаток на подарокот што сте го намениле.

Колачи. Девојките сакаат да внимаваат на линијата, но тешко дека ќе одолеат на кутија рачно направени пралинки или јагоди прелиени со чоколадо.

Козметички третман. Девојките сакаат да се дотеруваат, но би биле среќни кога понекогаш тоа некој друг би го правел наместо нив. Секако немојте д аи подарите депилација или антицелулитен третман, туку маникир или слично.

Долна облека. Ова подарете го само ако сте сигурни во правилниот избор. И тоа нека биде секси, а не вулгарно, за да не ја навредите. Значи, заборавете на црвената боја.

Парфем. Парфемот е подарок со кој не можете да згрешите. Но и со овој подарок мора да внимавате, можеби вашата сакана има омилен парфем, па потрудете се да и го подарите оној што го преферира.

Курс за танц, за двајца. Повеќето девојки сакаат да танцуваат, а вие не сте баш некој фан. Размислете малку дали таа сака латиноамерикански ритми или стандардни. Ќе имате нова заедничка активност и ќе научите нешто ново.

Ваучер за wellness. Не мора да е некое скапо уживање. Можете и самите тоа да го направите во домашна атмосфера..се разбира со вклучена масажа. После масажата таа ќе ви биде благодарна и овој Св. Валентин ќе биде незаборавен за двајцата.

Направи сам. Рачно направени подароци, црца ,честитки....исто така нема да ја остават рамнодушна. Понекогаш е подобро подарокот да го направите самите отколку да го купите.

Што да не подарите?

Никогаш немојте да подарите: книги од типот „помогни си сам“, карти за натпревар, евтин накит, членство за фитнес клуб, апарати за домаќинство.

За крај....

Никогаш, ама баш никогаш, без разлика за кој подарок ќе се одлучите, не подарувајте не завиткан подарок.

Зошто спермата е добра за здравјето на жен...
Темата за спермата и нејзиното влијание врз здравјето на жената често пати се заобиколува. Но, зошто? Бројни истражувања...
7
Нега на лицето и телото: Ориз во служба на...
Заради своите хранливи состојки оризот е одличен за организмот, но и за нега на кожата. Погледнете на кои начини можете ...
4
Зимски модни комбинации за бремени
Иако повеќето бремени жени сметаат дека за разлика од летото, зимата е тешко годишно време за модни експерименти, овие к...
3
Идеи за новогодишно украсување на домот
Пред нас се новогодишните и божиќните празници со кои еуфорично ќе се збогуваме со годината која изминува и ќе ја дочека...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

.
Jana9

Dali odite vo teretana za da se zacvrstite vo teloto ili pak da oslabete?

Da se zacvrstam (20%)

Da oslabam (40%)

I ednoto i drugoto (40%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!