|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Најубави имиња за девојчиња по ваш избор

Редакција Рингераја, 22.5.2020
Ги повикавме мајките на Facebook да ни кажат кои им се омилени имиња за девојчиња. Еве го нивниот избор

image
Фото: Freepik.com
/11


Името е есенцијална одлика која ја краси секоја личност. Тоа останува засекогаш и не следи во текот на целиот живот, затоа е сосема разбирливо што родителите имаат потешкотии при изборот на име за своето дете.

Рингераја ги повика своите членови и читатели да ги споделат најубавите имиња кои им ги дале/би им ги дале на своите ќерки.

Доколку чекате девојче, не се сомневаме дека сте дошле на многу идеи - од имиња на прекрасни жени кои ги познавате, преку тоа како името звучи покрај презимето, па се до некои странски и прилагодени на нашето подрачје. Идеи има безброј, па е сосема оправдано што во толкав избор на предлози ќе се изгубите и повеќе не сте сигурни што најмногу ќе му одговара на вашето девојче. А сигурни сме дека го сакате најубавото.

Мајките кои ја следат Рингераја беа љубезни да ги споделат со нас имињата на своите ќерки, внуки, роднини, па издвоивме неколку најубави имиња за девојчиња. За вас ги подредивме по азбучен ред:

 

А - Ана, Андреа, Анастасија, Антониа, Ангела, Ања, Аника, Алексија, Александра, Атанасија, Авигеја, Анѓа, Анамарија, Андријана, Ајла, Антонела, Ангелина

Б - Бисера, Бојана, Божица, Борјана, Босилка, Бјанка

В - Вања, Викторија, Валерија, Вероника, Ведрана, Василија, Весна

Г - Галена, Глорија, Горана, Габриела

Д - Дина, Дора, Дарија, Дона, Дафина, Дениција, Делфина, Доротеа, Драгана, Деона, Далиа, Даниела, Деспина

Ѓ

Е - Ели, Евгенија, Емили, Екатерина, Ема, Ева, Елисавета, Елена, Евелина, Ерика, Елена

Ж

З - Зорана

Ѕ

И - Илина, Илијана, Исидора, Ива, Инес, Изабела, Ина, Илона, Иларија, Ивана, Ивона

Ј - Јасна, Јована, Јана, Јоана, Јасмина, Јосипа

К - Константина, Кирјана, Каја, Калина, Калија, Карина, Катерина, Клара, Калеша, Камелија, Клементина, Кристина, Кјара, Кристијана, Катја

Л - Лина, Лара, Леонтина, Луна, Лилија, Ленче, Леон Ивана, Леона, Лорена, Лилјана

Љ - Љубена, Љубица, Љупка

М - Матеа, Миа, Михаела, Магдалена, Марија, Мила, Миќа, Мануела, Милена, Марта, Мелита, Мелани, Меланија, Милица

Н - Ника, Нела, Наташа, Наја, Никита, Наталија, Нина, Нена, Никодимија

Њ

О - Олгица

П - Петра

Р - Розе, Рахела, Ребека

С - Стефани, Софија, Софијана, Сара, Сташа, Симона, Саниа, Силвија

Т - Тамара, Тара, Теона, Теодора

Ќ

У - Уна, Уранија

Ф - Фросина

Х - Христина

Ц

Ч

Џ

Ш

 

Дали ќе одберете класично име, што е сигурен и убав избор, или би избрале некое посебно и необично име, сигурни сме дека меѓу овие имиња ќе го најдете вистинското за вашата ќерка.

Рецепти за први оброци на бебето
После 17-тата недела, односно после наполнети 4 месеци од животот, време е за воведување на нови намирници и дополнителн...
10
Заздравување по вагинално породување
После 9 месеци од бременоста во кои доживеавте многу физички и емоционални промени, конечно сте благословени со бебе. По...
10
Целосно повивање на бебиња - да или не?
Традиционалното целосно повивање на бебињата повторно се враќа како тренд меѓу младите мајки, но експертите нагласуваат ...
3
Ѕвезда на бебе календар за 2020 година - А...
Нека сите светла се изгаснат, а небото нека го осветли оваа ЅВЕЗДА НА АПРИЛ
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

ili... ili?
mec21

koe ime vi e poubavo?

leon (52%)

mario (48%)


Број на сите гласови: 239

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!