|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

На кои начини може таткото да се поврзе со бебето?

Редакција Рингераја, 28.7.2020
Драги идни татковци, ако се прашувате како можете да се поврзете со вашето бебе пред да се роди, проверете неколку одлични начини да изградите силна врска со вашето малечко за време на бременоста, дури и ако е во матката на мајката

image
/11


Мажите кои ќе станат татковци, исто така, се воодушевени што очекуваат бебе, но многу помалку веројатно ќе чувствуваат колку малото човече расте. Додека жената физички ја доживува бременоста, тато исто така може целосно да ужива во целата возбуда заедно со неа

 

1. Замислете си го новороденчето

Понекогаш е навистина тешко да се разбере како расте овој мал живот и се развива секоја минута. Мајките имаат предност да можат да го чувствуваат ова, бидејќи се случува во нивното тело, но татковците можат, исто така, со помош на визуелизација да почувствуваат што се случува таму. Со визуелизирање на вашето бебе, вие всушност ќе воспоставите еден вид врска со него пред да се роди. Се верува дека ултразвучната слика исто така ќе ви помогне да добиете вистинска идеја за тоа како изгледа вашето бебе.

 

2. Разговарајте со бебето во матката

Бебето добро слуша од 23-та недела од бременоста наваму и ако редовно разговарате со него, тоа всушност ќе го препознае вашиот глас. Не се срамете. Кажете му што ќе прават сите кога ќе дојде на свет. Никогаш нема да најдете потрпелив и повнимателен слушател. Вашиот глас ќе му станре познат на бебето и дури може да забележите како ќе се зголеми бројот на удари кога ќе го слушне вашиот глас.

 

3. Поврзете се во вашата бремена сопруга

Никој не го знае бебето подобро од неговата мајка. Кога бебето е во матката, врската меѓу нив е исклучително силна. Препорачуваме да обрнете дополнително внимание на неа, бидејќи нејзините емоции и чувства директно ќе влијаат на вашето дете.  

 

4. Пуштете музика и играјте заедно со мајката

Бебињата можат да го препознаат чукањето на срцето на мајката, истовремено да бидат свесни за звуците надвор од матката и да одговараат на музика. Еден начин да се поврзете со вашето бебе е да играте или да репродуцирате омилени песни и да ги пеете во исто време секој ден. На овој начин, детето ќе го поврзе звукот на музиката со вашиот глас. Дури и откако ќе се роди бебето, можете да се обидете да му свирите иста музика кога сакате да го смирите или да го ставите да спие.

 

5. Прочитајте му бајка

Најдобро е да изберете одредено време од денот за гласно да му прочитате бајка на вашето дете. Може да бидете сигурни дека детето ве слуша и многу веројатно ужива во тонот на вашиот глас, чувствува возбуда во издишувањата и вдишувањата и ја чувствува љубовта што ја носат вашите зборови. Прочитајте му книги што сте ги обожавале како дете и ги заборавивте. Да се ??има бебе е всушност еден од најдобрите начини да го доживеете своето детство.

 

6. Одете со партнерката заедно на прегледи за бременост

Со присуство на гинеколошки прегледи, ќе бидете во тек со развојот на вашето дете. Слушањето на чукањето на срцето на бебето за прв пат и гледањето на бебето на екранот веќе донесе многу идни татковци до солзи, бидејќи ова е навистина нешто исклучително прекрасно. На овој начин, постепено ќе се подготвите и за раѓање бидејќи ќе знаете во која фаза на развој е вашето бебе.  

 

7. Одете на курс за подготовка на породување

Породувањето е несекојдневен момент и вашата задача е да бидете најголема поддршка за вашиот партнер. Бидете партнер за поддршка за секоја вежба во курсот за да и помогнете на сопругата да се подготви за породување.

 

8. Следете го клоцањето на бебето во стомакот

Чувствувајќи го првиот удар на вашето бебе преку стомакот на мајката е навистина посебно искуство и дефинитивно ќе сакате повеќе. Понекогаш помага да се зборува и да се гледа вашето бебе ако тоа реагира со клоцање или движење. Во последниот триместар, бебињата навистина се движат многу и навистина е извонредно да се види и чувствуваат колку се активни. За секој иден татко, ова е навистина најубавата работа.

 

 9. Учествувајте во подготовките за пристигнување на бебето

Пред да се роди бебето, треба да се направат многу работи, особено во последниот триместар, кога е навистина крајно време да се подготвиме за неговото раѓање. Обидете се да бидете вклучени во сите одлуки поврзани со тоа. Ова ќе ви помогне да се чувствувате уште повеќе поврзани со него, бидејќи ќе одлучите за неговите први денови и месеци на живеење на овој свет.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Блог: И јас бев статистички 1 во 4
Денес сум мајка на три дечиња. Среќна мајка, горда мајка, богата мајка. Еднаш бев девојка со сон и копнеж да биде мајка ...
4
Anushka: Мојата породилна приказна
Моментот кога јас се претворив во “ние”
4
lukace: Мојата породилна приказна
Моментот кога јас се претворив во “ние”
4
Подготовки за живот со бебето
Доаѓањето на бебето сигурно ќе донесе и малку немир во вашиот живот. За доаѓањето на бебето ќе мора да се подготвите уш...
4
Анкета

Сезони.
Admin

Во која сезона е родено вашето дете?