|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
“Најдоброто кино во светот е мозокот, а тоа ќе го сфатите кога ќе читате добра книга.” – Ридли Скот

image
/11


Во 21 век со помош на технологијата и интернетот кога се ни е на дофат до рака најпаметно би било вашето слободно време да го поминете на едукативни, забавни и корисни страници. Колку од вас тоа го прават? Или колку од вас одмораат после работа со книга и кафе во рака? Доколку сте љубител на книги, не знаете што да читате, или барате мислење за одредена книга, тука е Bibliophiles за вас!

 

Почетокот на Bibliophiles е толку спонтан колку што може да биде. По направеното интервју со админките, тие накратко ќе ви ја раскажат нивната приказна и од блиску ќе се запознаете со нив.

 

Најпрво позади овој профил "стојат" две успешни кавадарчанки:

Билјана Велкова (19г), студентка на педагогија на Филозофскиот факултет и

Моника Крстева (20г), студентка на општа медицина на Медицинскиот факултет во Скопје.

 

bibliophiles

 

“Нашата приказна започна пред две години. Инстаграм профилот Bibilophiles беше креиран буквално додека одевме на час по играорна. Спонтано и со љубов. Оттогаш продолживме со многу љубов, посветеност и работа на профилот. Со тек на времето растевме, запознавме многу љубители на пишаниот збор - библиофили и разменивме многу мислења, рецензии, препораки и споделивме еден куп креативни фотографии (наши и испратени од нашите библиофили). Не очекувавме дека ќе стигнеме до овде каде што сме денес и моментално броиме 10.150 followers.

Во текот на овие две години вложивме многу труд, љубов, посветеност, истрајност, верба, надеж и секако финансии. Се што беше дарувано на нашиот профил е од наши финансии освен соработките со издавачките куќи. Благодарни сме им на Литература и Антолог кои несебично соработуваа со нас и ни поклонија дел од нивните изданија за нас. Овие две години направивме околу 30 giveaways, наши и дел соработки, од кои една е странска соработка која ни е посебно драга.

 

2

 

На почетокот бевме само ние двете. Поддршката од околината и пријателите беше оскудна. Може да се каже дека вкупниот број на поддржувачи може да се изброи на една дланка. Повеќе добивавме исмејување, отколку поддршка. Сепак им се заблагодариме на онаа мала група која од почетокот не бодреше и веруваше во нас, а оние кои мислеа дека не понижуваат, напротив, не тераа повеќе да креираме.

 

Пред една недела на (23.09) го прославивме нашиот втор роденден во Берово односно на Беровското езеро каде што беше направена специјална фотосесија за giveaway –от што го организиравме. Таму ги дувнавме свеќичките и замисливме желба до година да бидеме побројни и заедно да го прославиме третиот роденден во некој друг македонски град!

 

3

 

За крај, сакаме да ти дадеме еден совет. Ако имаш некаква идеја, засукај ги ракавите, работи со полна пареа, и најважно од с? ВЕРУВАЈ ВО СЕБЕ а останатото ќе си дојде само по себе! Поддршка можеби ќе имаш, а можеби и не. Но вреди да се проба. Запрашај се, што ако успееш? На крајот ти ќе бидеш оној среќниот и задоволниот.”

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Филмот Тома руши рекорди на гледаност и во...
Никој, дури ни режисерот Зоран Лисинац не очекувал дека биографскиот филм за боемот и фолкер Тома Здравковиќ ќе го гледа...
8
Црно-бело издание на ѕвездите на ОСКАР 2012
Погледнете во каква облека зачекорија ѕвездите на црвениот тепих, на 84-то издание на ОСКАР
3
Разговор со Кате @lilys.daughter.kitchen
Мајка е на три деца (13,10,2), сопруга, а преку нејзиниот инстаграм профил секојдневно ни дава пристап до своето секојд...
3
На кафе со Слободанка Кузманова
Слободанка Кузманова од Неготино, 24 годишна студентка по психологија на Меѓународен Славјански Универзитет Гаврило Рома...
3
Анкета

чајот за бебиња од Бекутан
manduvce

знае ли некој колку пати на ден може да се дава од чајот Бекутан за грчеви

Јас му давам два пати дневно (77%)

насабалје и навецер по 50 мл (23%)


Број на сите гласови: 35

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!