|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Малку за дебелеењето …

Редакција Рингераја, 4.5.2010
Пред да останете бремени, можеби само сте ги броеле калориите, но сега мора добро да внимавате што јадете.
Клучни зборови:

image
/11


Пред бременоста можеби (само) сте ги броеле калориите, а сега морате и добро да внимавате што јадете. Диети за време на бременоста не се препорачуваат, бидејќи не се безбедни. Мора да се здебелите, затоа што мора своето тело да го подготвите на исхрана и раст на бебето. Новороденчето е тешко само 3 или 4 килограми, а вие ќе се здебелите многу повеќе. Количеството на крв во телото се зголемува за околу 50%; во телото има многу течности и ткива, кои го потпомагаат правилниот раст и развој на Вашето дете. Ако не се здебелите доволно, Вашето дете може да има прениска тежина. Бебињата кои не се потешки од 2,5 кг се изложени на различни болести и проблеми во развојот.

Моментално се препорачува идната мајка да се здебели во бременоста околу 11-16 кг. Многу млади, а и многу слаби жени најверојатно ќе се здебелат околу 14-20 кг. На жените со преголема тежина им препорачуваме да не се здебелуваат повеќе од 14 кг.

Во бременоста телесната тежина не се зголемува рамномерно. Во првото тромесечје расте многу полека, килограм или два месечно. Во следните шест месеци ќе добивате приближно околу пола килограм неделно. Многу е важно тежината да ја добивате полека и рамномерно. За секоја неочекувана промена на тежината морате да се јавите на својот гинеколог.

Кога ќе ослабете?

Првата недела после породувањето ќе изгубите околу 6 кг. Потоа за брзо губење на тежината ќе помогне поголема активност, доење и ноќно станување. Со нормална исхрана не мора да се плашите дека нема да ги изгубите вишокот на килограми. Ако го доите своето бебе, килограмите ќе исчезнуваат без диета.

Дел од добиената тежина во бременоста се чува како резерва за доење. Дневно Вашето тело од таа резерва ќе потроши околу 100 до 150 кило калории за производство на млеко.

Не заборавајте:
- плацента: 1,2 кг,
- плод: 5,1 кг,
- крв, дополнителна течност: 3 кг,
- матка, гради, задник, нозе: 2,7 кг,
- течност: 1,5 кг.

Како да се вратите во форма 1 година по ра...
"Што ти е гајле како изгледаш кога имаш толку слатко бебе?"
3
Создадете подобар живот
Својот живот го заробувате во негативни мисли и енергија ако го трошите на она лошо што може или би можело да се ...
2
Во шопинг по совршена венчаница
Што треба да имате на ум…( 6 совети за купување венчаница)
2
Вајолет Афлек се подготвува за сестричка
Малата Вајолет Афлек е забележана на училиште неиспуштајќи ја од раце својата кукличка бебе. Погледнете ги фотографиите ...
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

ime za masko bebe
bebuv4eto

ajde ringerajki koe ime e poubavo?

Matej (23%)

Andrej (27%)

Luka (20%)

Damjan (30%)


Број на сите гласови: 244

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!