|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Ковид-19 се пренесува на фетусот на заразена жена

Редакција Рингераја, 23.7.2020
Според најновите сознанија на француските научници, кога постои ризик од инфекција со коронавирус на бремената жена, вирусот може да се пренесе на фетусот преку плацентата.

image
/11


 

Од избувнувањето на епидемијата, има изолирани случаи на новороденчиња заразени од коронавирус кои бегаат од истражувачи. Нема цврсти докази дека бебињата се заразиле по раѓањето, па се шпекулираше дека инфекцијата може да се случила во матката. Неодамнешниот случај на новороденче од Тексас, кој веднаш по раѓањето тестираше позитивно за ковид-19, обезбеди поубедлив доказ дека вирусот може да се пренесе за време на бременоста, пишува он-лајн почетник Словенец.
 
Францускиот случај ја потврдува претпоставката на научниците
Ова го откриваат и француските истражувачи. Коронавирусно позитивно бебе е родено во породилната болница во Париз во март. Според словенечкото лице, неговиот педијатар Дениел Де Лука изјавил дека новороденчето имал симптоми на воспаление во мозокот уште од раѓање. Истражувачкиот тим кој го водеше случајот откри дека вирусот му се пренесувал преку плацентата на мајката.
Во случајот во Париз, истражувачите имаа можност да ја тестираат плацентата, плацентата (амнионска течност), крвта на папочната врвца и крвта на мајката и бебето. Резултатите покажаа дека вирусот влезе во плацентата и се размножува таму, преку кој се пренесува на фетусот. Новороденчето имало симптоми слични на возрасни пациенти.
 
Бебето и мама добро закрепнаа
Денес, болното бебе е повеќе од три месеци и неговото здравје е во нормални граници. Закрепнувањето исто така беше успешно кај 23-годишна мајка на која инаку му требаше дополнителен кислород за време на породувањето заради коронавирусот.
 
Како резултат на овие нови откритија, на бремените жени им се советува да внимаваат и да преземат мерки за да ја намалат можноста од инфекција.

Од избувнувањето на епидемијата, има изолирани случаи на новороденчиња заразени од коронавирус кои се под лупа на  истражувачите. Нема цврсти докази дека бебињата се заразиле по раѓањето, па се шпекулираше дека инфекцијата може да се случила во матката. Неодамнешниот случај на новороденче од Тексас, кое веднаш по раѓањето беше тестирано позитивно за Ковид-19, обезбеди поубедлив доказ дека вирусот може да се пренесе за време на бременоста, пишуваат Словенечките медиуми.


 
Францускиот случај ја потврдува претпоставката на научниците

Ова го откриваат и француските истражувачи. Коронавирусно позитивно бебе е родено во породилната болница во Париз во март. Неговиот педијатар Дениел Де Лука изјавил дека новороденчето имало симптоми на воспаление во мозокот веднаш по раѓањето. Истражувачкиот тим кој го водеше случајот откри дека вирусот му се пренесол преку плацентата на мајката. Во случајот во Париз, истражувачите имаа можност да ја тестираат плацентата, амнионска течност, крвта на папочната врвца и крвта на мајката и бебето. Резултатите покажаа дека вирусот влегол во плацентата и се размножувал таму, преку кој се пренесува на фетусот. Новороденчето имало симптоми слични на возрасни пациенти.


Бебето и мама добро закрепнаа

Денес, болното бебе е повеќе од три месеци и неговото здравје е во нормални граници. Закрепнувањето исто така беше успешно кај 23-годишна мајка на која инаку и требаше дополнителен кислород за време на породувањето заради коронавирусот.

 
Како резултат на овие нови откритија, на бремените жени им се советува да внимаваат и да преземат мерки за да ја намалат можноста од инфекција.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Метален вкус во устата за време на бременоста
Бременоста влијае прилично на секој дел од вашето тело, а устата и вкусот не се изоставени. Но, да се има кисел метален ...
5
Фотографии од породувањето на Емина Јаховиќ
Поп - ѕвездата Емина Јаховиќ неретко раскажува дека најубавиот и најемотивен момент во животот и е раѓањето на постариот...
4
Мајката со најголем стомак роди најголеми ...
Алисон Купер (34) роди огромни близнаци. Според големината на стомакот, кој го имаше, очекуваше дека бебињата ќе бидат т...
4
Хормон на бременоста – hCG
Клетките на растечкиот ембрион започнуваат да лачат хормон наречен хуман хорионски гонадотропин или hCG, супстанција кој...
3
Анкета

Фудбал. За кого навивате на ЕП 2024?
пеперутка16

За кого навивате на ЕП 2024?