|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Кои бактерии ги носиме од шопинг?

Редакција Рингераја, 28.5.2013
Сите сакаме шопинг! И додека безгрижно испробуваме нови бикини, блузички, шешири или руменило за усни и пресметуваме колку сме заштедиле, не размислуваме за тоа колку бактерии може да однесеме со себе дома...

image
/11


 

 

Шешири

Големи се шансите шеширот кој планирате да го купите, пред Вас да го пробале неколку луѓе. Освен гливички и првут, постои веројатност да пренесете и вошки во Вашата коса.

Ако на главата ставите шешир кој го пробала жена која има вошки, постои голема веројатност дека и Вие ќе ги добиете, бидејќи тие непожелни животинчиња можат да живеат до два дена без контакт со луѓе. Ако одлучите да го купите, пред да почнете да го користите, дезинфицирајте го.

 

Долна облека и костими за капење

Долната облека и костимите за капење се најопасни и потенцијални преносители на бактерии. На тестирањето во трговските објекти каде се продава долна облека, на примероците кои се земени најдени се вагинални и фекални исцедоци.

Ако купувате долна облека или костим за капење, пробајте ги над Вашата долна облека и измијте ги рацете по излегувањето од објектот, а купената облека задолжително исперете ја пред облекување.

 

Чевли

Ако одите во теретана или на базен, сигурно знаете дека постои опасност да добиете гливично заболување на стопалата. Истата опасност постои и во продавниците за чевли.

Ако пробувате чевли или патики без чорапи, може да се заразите со гливички кои предизвикуваат т.н. атлетско стопало.

Не пробувајте обувки без чорапи, а ако немате, побарајте за еднократна употреба. Купените обувки пред употреба дезинфицирајте ги.

 

Козметика

Декоративната козметика исто така е совршено место за собирање и размножување на бактерии. Во маскарата бактериите можат непречено да се развиваат, па стручњаците предупредуваат да не се користи подолго од шест месеци, бидејќи може да предизвика разни инфекции и коњунктивитис.

Предупредувањето посебно се однесува на тестерите кои на сите им се достапни. Ако сакате да испробате маскара или сенка за очи, побарајте апликатор за еднократна употреба. Истото важи и за руменилото за усни, заради директен пренос на бактерии со плунката.

Пред употреба исчистете го руменилото со хартија и никогаш не го ставајте директно на устата, туку побарајте апликатор за еднократна употреба.

 

Сунѓерчиња и четки за нанесување на шминка

Сунѓерчињата и четките за нанесување на шминка се користат често што значи дека се идеално место за собирање на бактерии и мртви клетки од кожата.

Четките и сунѓерчињата редовно перете ги и дезинфицирајте ги.

 

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Поддржуваме мали бизниси: Silvs plants
Збогатувањето на домот и градината со растенија ќе ви го разубави животот, но грижата за нив не е секогаш лесна, особено...
8
Насмевката - ефикасен лек за душата и телото
Смеењето од срце ги изразува среќата и радоста, ги отстранува тагата, лошите емоции, чувството на замор, загриженоста, б...
5
Домашен лек за лечење на кандида
Оваа упорна гливичка е чест жител на нашиот организам. Во прилог е домашен рецепт за лечење на кандида, кој е истo така ...
4
Масти и видови на масти
На етикетите на многу производи ќе прочитате дека се со “малку масти” или се “без масти”. Диетите со мала количина на ма...
4
Анкета

.
Jana9

Dali vasite deca piat meko?

Da (100%)

Ne (0%)

Nesemee (0%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!