|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Каква треба да биде улогата на таткото во бременоста?

Редакција Рингераја, 25.9.2021
Очигледно, телото на мажот е неопходно за да се појави бременост. Ова не значи дека неговата улога е само да произведе сперма за оплодување на јајцето. Неговата улога и вклученост за време на бременоста на неговиот партнер, се исто толку важни

image
/11


Многу е напишано за жените и бременоста. Сепак, не треба да читаме многу, за да сфатиме дека улогата на таткото за време на бременоста е непроценлива

 

Очигледно, телото на мажот е неопходно за да се појави бременост. Ова не значи дека неговата улога е само да произведе сперма за оплодување на јајцето. Неговата улога и вклученост за време на бременоста на неговиот партнер, се исто толку важни.

Емоционалната и физичката поддршка што мажот и ја дава на својата бремена партнерка може да направи огромна разлика во развојот на здрава бременост и здрав живот и за мајката и за новото бебе.

 

Вклученоста на таткото во бременоста

Знаеме дека секое искуство за бременост е различно. Луѓето околу бремена жена можат да помогнат и да направат таа да се чувствува среќно, опкружено со љубов и што е можно повеќе без грижи, со своите постапки, зборови и поддршка.

Многу бремени жени кои имаат партнери за поддршка се чувствуваат посигурни и подготвени за доаѓањето на новото бебе. Нивниот хормонален тек, толку важен за развојот на бебето, е поддржан од здрав начин на живот, каде активно вклучениот иден татко го поддржува бебето кое расте во стомачето.

Жените без партнери, исто така, можат да имаат здрава бременост и да се чувствуваат сакани и добро поддржани. Бебињата без присутните татковци се уште можат да се развијат на здрав начин и да имаат силно ментално здравје, дури и ако никогаш не го сретнат својот татко.

 

Меѓутоа, неспорно е дека за бремена жена во врска со таткото на нејзиното бебе, неговото позитивно вклучување во бременоста ќе го направи односот помеѓу мајката и бебето посилен, подобар и поздрав.

Ајде да видиме како идниот татко може најдобро да се вклучи во бременоста на неговиот партнер.

 

Како да бидете партнер за поддршка за време на бременоста

Без разлика дали станува збор за планирана бременост или неочекувано изненадување, вклучувањето на таткото може да започне веднаш штом знаете дека ќе станете нов родител.

Ако имате други деца, важно е да обрнете дополнително внимание на нивните потреби за да може нивната мајка да посвети повеќе време на бременоста.

 

Прво тромесечие

Првото тромесечие од бременоста е период кога се случуваат најважните промени во телото на жената.

Таа ќе се чувствува уморна и поспана и најверојатно нејзиниот апетит ќе се промени. Ако е погодена од гадење и повраќање од бременост, таа може да доживее груб прв триместар.

Па, како може да и помогнете да спие повеќе?

Бидете сигурни дека сте ги презеле сите работи што ја спречуваат да легне и да заспие. Преземањето одговорност за домашните работи за да може да се одмори е единствената најдобра работа што можете да ја направите за неа во овој триместар.

 

Што друго?

Утринската мачнина обично доаѓа рака под рака со одбивност од храна. Осигурајте се дека не ја подготвувате или јадете таа храна во нејзино присуство. Особено внимавајте на хигиената на устата. Некои мириси во кои порано уживаше (особено силните, како пиво или кафе) може да и создадат проблеми кога ќе ги забележи во здивот на нејзиниот партнер.

Многу татковци сметаат дека овие лесни совети се многу корисни за да се грижат за своите партнери во првиот триместар од бременоста.

 

Второ тромесечие

Второто тромесечие е обично најлесно за повеќето жени, бидејќи непријатните симптоми на бременост се оставени зад неа, а големината на стомакот е се уште податлива.

Ако се оди добро, нема да има многу закажани посети за пренатална нега во вториот триместар. Сепак, најверојатно, посетите за третиот триместар се веќе закажани.

Дали размислувате да направите нешто романтично пред раѓањето на бебето?

 

Вториот триместар е обично најдобро време за ова, бидејќи вашата бремена партнерка има повеќе енергија и се чувствува прилично добро.

 

Трето тромесечие

Ова е време во бременоста кога ќе и треба повеќе физичка и емоционална поддршка на сопругата. Раѓањето на бебето се приближува, и таа може да има стравови и грижи сега, како што немаше порано.

Бидете сигурни дека ќе ја уверите со позитивни коментари за нејзиното тело. Ова ќе ја зголеми нејзината самодоверба и ќе и помогне да остане позитивна и подготвена за големиот чин - породување.

Осигурајте се дека торбата за породување е подготвена и дали сте го ревидирале вашиот план за стигнувањето до болница навреме.

 

Дали таткото има голема улога за време на бременоста и после тоа?

Мажите имаат извонредна улога за време на бременоста, породувањето и потоа. Да се ??обезбеди поддршка и заштита за неговото ново семејство е многу важна улога - често заборавена од општеството, но исклучително вредна за правилен развој на мозокот и емоционалното здравје на бебето.

За здрав емоционален развој, бебето треба да се чувствува безбедно. Тоа значи да се биде со мајка која има време да ги задоволи сите потреби на своето бебе. Заштитата на овој простор од надворешни лица е веројатно најдоброто нешто што таткото може да го направи за своето семејство.

Ова значи да се осигурате дека на мајката и е дадено време и простор да се опорави од бременоста и раѓањето и да ги исполни барањата на своето бебе, отколку барањата на некој друг.

 

Работи што таткото треба да ги знае за бременоста

Бременоста е нормална фаза во животот на жената. Многу хормонални промени се случуваат во овој период и понекогаш дури и бремената жена не може да каже што точно се случува или што чувствува.

 

Да се ??биде во добра диспозиција за слушање и помош е многу важно. Способноста да се прилагоди на променливите потреби на жената е прекрасен начин да и помогнете да ужива во бременоста што е можно поздраво.

Понекогаш, никој, дури ни самата бремена жена, не знае како навистина се чувствува. Затоа е важно да бидете подготвени да и помогнете да се справи со овие чувства, без да се обидувате да најдете рационално објаснување за нив.

 

Дали татковците стануваат емотивни за време на бременоста?

Емотивноста за време на бременоста не е исклучиво само за идните мајки.

Исто како и жените, мажите можат да станат емотивни во различни фази од својот живот, и тоа од многу причини.

Една од причините е идејата да станете татко. Тоа е многу емотивна фаза во животот и многу мажи се чувствуваат многу поемотивно кога нивната партнерка е бремена.

Ако се чувствувате особено емотивно за време на бременоста на вашиот партнер, обидете се да не се борите со тоа. Искористете ја оваа прилика како покана да ги истражите вашите емоции од најмоќните и најисполнувачките хормони од сите: нашите љубовни хормони, кои се главните што течат за време на бременоста, породувањето и постпарталниот период.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Повеќе од 50 нијанси на бременоста
Како се менува плодот за време на бременоста и како се менува мајката надворешно и внатрешно
4
lukace: Мојата породилна приказна
Моментот кога јас се претворив во “ние”
4
атлантида: Мојата породилна приказна
Моментот кога јас се претворив во “ние”
4
Трудничка облека
Стомакот веќе почна да расте и веќе не ве собира во пантолоните? Време е да побарате поудобна облека, а и поудобни чевли...
4
Анкета

Сезони.
Admin

Во која сезона е родено вашето дете?