|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Кашички од зеленчук од 6 – 8 месеци

image
/11


 

 

Кашичка од келераба со пченкарни снегулки и мисиркино месо

Количина за едно дете, за еден оброк

 

- 50 гр. келераба

- 20 гр. морков

- 30 гр. компир

- 50 гр. мисиркино месо

- 1 лажица пченкарни снегулки

- 1 лажиче путер

Мисиркиното месо сварете го. Келерабата, компирот и морковот излупете ги, измијте ги, изрендајте ги на ситната страна од рендето и ставете ги малку да се пропржат на врел путер. Ставете вода во садот и варете додека зеленчукот не омекне. Истурете го вишокот вода, додадете пченкарни снегулки и парчиња варено мисиркино месо. Ако детето не може да голта месо во парчиња оваа смеса изблендирајте ја.

 

 

Кашичка од брокула, тиквички и моркови со мисиркино месо

Количина за едно дете, за еден оброк

- 50 гр. брокула

- 50 гр. тиквички

- 30 гр. моркови

- 50 гр. мисиркино месо

- 1 лажиче путер

Мисиркиното месо сватере го. Морковот исчистере го, измијте го и изрендајте го. Тиквичката излупете ја, исчистете ја од семки и исечете ја на коцки. Брокулата издвојте ја на мали цветчиња. Ставете ја брокулата да се вари. Кога ќе биде до пола варена ставете го и останатиот зеленчук да се вари. Сварениот зеленук ставете го во блендер, заедно со свареното мисиркино месо.

 

 

Кашичка од карфиол и тиквичка со компир и пилешко месо

Количина за едно дете, за еден оброк

- 40 гр. карфиол

- 60 гр. тиквичка

- 40 гр. компир

- 50 гр. бело пилешко месо

- 1 лажичка путер

Пилешкото месо сварете го. Компирот излупете го, измијте го и исечете го на коцки. карфиолот разделете го на помали цветови. Исечениот зеленчук додадете го во видата кога месото ќе биде на половина варено. Сетпо заедно варете го додека не омекне. Последни додадете ги тиквичките. Додадете путер. Пред хранење варивото иситнете го или изблендирајте го.

 

 

 Добар апетит!

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Дали мојата вагина ќе се врати во нормала ...
Ова е прашањето од милион долари на кое сакаат oдговор повеќето бремени жени.И иако не е тоа што сакате да го слушне...
4
Чистење на папочето на бебето
По породувањето, папочната врвца се подврзува (вообичаено се користат пластични штипки за таа намена) и се пресекува.
3
Каков треба да биде првиот разговор со пед...
Тргнувајќи уште за првиот прием кај педијатар, секоја мајка би сакала да знае каков лекар ќе има нејзиното дете
3
Како до мирен сон за бебињата и мајките?
Кај младото доенче најчестата причина за вознемиреност и плач се инфантилните колики кои се јавуваат при крајот на првио...
3
Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?