|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дали да присуствувате на раѓањето на Вашето дете?

www.zazdravje.com.mk, 2.2.2012
Присуствувањето на таткото за време на раѓањето на своето дете, е нормална работа, а тоа го прават и голем процент од младите брачни двојки ширум целиот свет. Кај нас сеуште не е толку актуелно, но заинтересираноста расте

image
/11


 

 

 

Ако ги прашаме лекарите за проблематиката дали таткото треба или не треба да присуствува на чинот на раѓањето, ќе видиме дека нивните ставови се поделени. Исто така и истражувањата правени на оваа тема носат различни резултати.

Едни сметат дека присуството на мажот во салата е од особена важност за мајката, и дека помага во пребродувањето на тешките моменти така што и даваат психичка подршка. Други пак сметаат дека идејата, мажот да биде во операционата сала за време на раѓањето не е добра, бидејќи како што велат тие, жената нема да може да се сконцентрира на самиот чин на раѓање, а со тоа и ќе го отежнува процесот.

Сепак на вас е да одлучите дали би влегле во сала за време на раѓањето или би останале да ја чекате убавата вест надвор од сето тоа. Оваа опција гинеколозите ја дозволуваат и го нудат како сосема бесплатна опција за љубопитните татковци. Но и кај нас од неодамна можете да го сторите тоа доколку имате силна желба да и дадете поддршка на вашата сакана за време на тешките моменти, како и да го видите вашето дете при самиот чин на раѓање.

Сите татковци кои досега присуствувале на раѓање не останале рамнодушни и моментот го опишуваат како дел од нивниот живот кој никогаш нема да го заборават. Па така и вие, доколку очекувате принова во семејството, соберете храброст и дајте и поддршка на вашата сакана во моментите кога и е најтешко, и бидете присутни на незаборавно искуство кое секогаш ќе го паметите и раскажувате.

 

 

zazdravje

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

6 неверојатни факти за бебето во стомачето
Во прилог се 6 неверојатни факти за вашето неродено бебе, кои сигурно не сте ги знаеле
4
Епидуралната анестезија може да предизвика...
Многу родители се загрижени дека епидуралната анестезија ќе ги зголеми шансите за развој на аутизам кај детето. Видете д...
4
Видео: Избра БЕБЕ иако животот и висеше на...
Нема ништо посилно на светот од желбата на жената да стане МАЈКА! Оваа жена избра БЕБЕ иако нејзиниот живот беше во опас...
4
Anushka: Мојата породилна приказна
Моментот кога јас се претворив во “ние”
4
Анкета

Сезони.
Admin

Во која сезона е родено вашето дете?