|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дали болната овулација е нормална?

Редакција Рингераја, 20.12.2011
На сите жени им се познати грчевите, главоболката, надуеноста, запекот или дијарејата, кои го придружуваат месечниот период. Но некои жени, исто така, на средината на циклусот чувствуваат и овулаторна болка. Дали таа болка е нормална?

image
/11


 

 

Болни овулации, на средината на циклусот, чувствуваат околу 20% од женската популација. иако болката може да Ве натера да мислите дека дека нешто не е во ред, болните овулации ретко кога значат нешто сериозно.

Болните овулации се нарекуваат уште mittelschmerz, германски збор што значи “болка во средината”. Жените кои чувствуваат болка при овулација обично ја опишуваат како остра и секавична болка во јајниците која се претвора во тапа и досадна болка следниот ден. Кај некои жени болката може да биде толку силна, што може да биде помешана со воспаление на слепото црево. Понекогаш, покрај болката и грчевите во стомакот, жените можат да почувствуваат гадење и благо и бледо крварење. Болната овулација трае 6-8 часа кај повеќето жени, а кај некои може да трае и подолго од 24-48 часа.

Иако непријатните болки може да се почувствуваат на двете страни на стомакот, сепак почесто се случуваат на десната страна. Болката во абдоменот може да се почувствува при сексуален однос, или може да биде предизвикана од сексуалниот однос или при друга физичка активност. Освен болката некои жени имаат гастроинтестинални симптоми и зголемено мокрење. Болните овулации може да се случуваат секој месец, или секој трети – четврти циклус.

 

Кои се причините за болните овулации?

Се смета дека болните овулации се предизвикани од истекување на мала количина крв од јајниците, која се јавува за време на овулација. Оваа крв, која подоцна се ресорбира, се смета дека предизвикува иритација на абдоминалниот ѕид, кој предизвикува болка. Степенот на болката зависи од индивидуалниот праг на толеранција на болка и од обемот на крвта која истекла, меѓу другите фактори. Големината на просторот меѓу абдоминалниот ѕид и јајниците, исто така може да влијае на тежината на иритацијата. Причина за овулаторна болка можат да бидат и полицистични јајници. Ако сте загрижени, Ви предлагаме да го посетите Вашиот лекар, кој ќе ја дијагностицира причината за овулаторните болки.

 

На кој начин се дијагностицира болната овулација?

Овулацијата се случува обично по две недели, сметано од првиот ден на менструалниот циклус, па времето на болката прави болната овулација да се препознае лесно. Најдобар начин за да се дијагностицира болната овулација е да се води табела која покажува кога се јавува болката во однос на почетокот на менструалниот циклус.

Кај некои жени можеби ќе биде потребна лапароскопија, која овозможува директен поглед на половите жлезди. Ако Вашата болка е многу силна и ако Вашиот доктор забележи неправилности при прегледот, може да Ве испрати на следни испитувања, како испитување на крвта или рендгенска снимка, за да се утврди причината за Вашата болка.

 

Извор: Babyhopes

За здраво бебе - СТОП за цигарите
Новороденчињата на мајките кои пушеле за време на бременоста, како и бебињата кои се изложени на пасивно пушење по раѓањ...
10
Црногорски рецепт за машко дете
Бајо Шушкаловиќ одлучи да го обелодени рецептот бидејќи не сака тајната со која, како што тврди, им помогнал да многу се...
8
Никогаш немал секс, а татко е на 14 деца
100 проценти од мојата сексуална енергија е за производство на сперма за двојки кои сакаат да имаат деца. Значи јас нема...
5
Платив 720 фунти за своето бебе...
Иако го носела своето бебе девет месеци, како и сите трудници, нема генетска поврзаност со ќерка и. Нејзината ќерка е ро...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:



Анкета

Kolku?
Jana9

Kolku deca bi skaale da imate?

Edno (7%)

Dve (41%)

Tri (44%)

Cetiri (0%)

Mnogu (7%)


Број на сите гласови: 27

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!