|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Бебето родено 453 грама, напредува добро!

Редакција Рингераја, 22.5.2012
Бебето кое е родено 4 месеци предвреме и со само 453 грама тежина, ги запрепасти лекарите претворајќи ги сите шанси за преживување, во живот.

image
/41


 

 

Faith Rebecca Langston се роди на 25. март во болницата Royal Shrewsbury во Shropshire.

Нејзините родители  Vikki и John Paul Langston велат дека искусиле се', од восхит до очај, откако нивната ќерка се родила предвреме.

“Не ја ни видовме кога се роди, веднаш ја однесоа во специјален инкубатор”, рече г-дин Лангстон.

“Прашавме дали е момче или девојче, кога еден од докторите се сврте и рече – Таа е мал борец. Така дознавме дека имаме девојче. Сето воодушевување и сета среќа за веста дека имаме ќерка беше удавена во солзи и страв – дали нашето бебе ќе преживее“.

Од тој ден г-ѓа Лангстон патува секојдневно за да ја види својата ќерка Faith, во неонаталното одделение, каде таа расте и секој ден е се подобро и подобро.

Г-дин Лангстон, кој е заменик менаџер во супермаркет може да ја види само еднаш неделно бидејќи мора да работи прекувремено за да го одржи семејството во живот.

“Живееме од ден за ден”, изјавува г-дин Лангстон.

Faith имаше четири трансфузии на крв, примаше антибиотици, коагуланти и ибупрофен со кој се обидоа да го намалат отворот во нејзиното срце, а исто така имаше и шум. Faith постепено расте и сега тежи 940 грама.

До просечната тежина на бебе, од 3170 грама, има уште долг пат за одење.

Лекарите им соопштија на родителите на Faith дека ќе можат најрано кон крајот на јули да си ја земат дома.

Семејството секојдневно прима огромна поддршка и желби за добро здравје на Faith од локалните власти, семејството, пријателите и непознати луѓе кои ја прочитале оваа приказна.

“Faith for Faith” е најсловот на нивната страница на Фејсбук преку која секојдневно се обезбедуваат информации за здравјето и сoстојбата на Faith.

 

И посакуваме добро здравје и по скоро одење дома на малата Faith!

Рецепти за први оброци на бебето
После 17-тата недела, односно после наполнети 4 месеци од животот, време е за воведување на нови намирници и дополнителн...
4
Дишење на бебето
Често се прашуваме која е тајната на дишење на бебето, зошто дише толку брзо и неурамнотежено? Во бременоста детето дише...
4
Развојни патокази кај 5 месечно доенче
Во петтиот месец бебето станува љубопитно за околината, внимателно следи сe што се случува околу него и се обидува актив...
3
Не го очекував ова по породувањето!
Да, да, колку и да се подготвувате, кога ќе станете мајка ќе наидете на безброј неочекувани моменти
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:



Анкета

/
Jana9

Stedite li energija?

Da (100%)

Ne (0%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!