|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

6 работи што треба да му ги кажете на вашето дете

Редакција Рингераја, 26.4.2019
Силната врска помеѓу децата и родителите се темели на љубовта и комуникацијата. Научете како да разговарате со вашето дете за да бидете сигурни дека нема бариери помеѓу вас. Проверете ги овие 6 работи што треба да му ги кажете на вашето дете
Клучни зборови:

image
/11


Како си помина денес?

Покажете интерес за дневните обврски на вашето дете - така ќе го запознаете подобро, ќе научите што е возбудливо за него, што сака и што го загрижува. Обидете се да се фокусирате на позитивните работи што му се случуваат во текот на денот, но не ги испуштајте негативните настани и дискутирајте и споделувајте заедно.

 

2

 

Што мислиш за ова?

Авторитетот на родителот не е изграден врз диктатура - нека детето ја искаже својата позиција за разни прашања. Покажете му дека неговото мислење е важно и дека секогаш сте подготвени да ги слушате неговите идеи и сугестии. Разговорот започнува со ова прашање.

Добра работа!

Децата сакаат да слушнат зборови како "Браво", "Добра работа", "Направи одлична работа". На овој начин, ги мотивирате да продолжат во истата позитивна насока што ја презеле. Меѓутоа, важно е да не обрнувате внимание на крајниот резултат туку на нивниот напор и трудољубивост.

 

1

 

Верувам во тебе!

За да се изгради доверба меѓу вас, треба да му покажете на детето дека имате доверба во него и да го потсетите со зборови. Нека детето знае дека може да се потпре на вас и дека може да ви верува ако има проблем и сака да разговара за тоа. Секогаш ислушајте ја приказната целосно пред да извлечете заклучоци и да наметнете казни (ако е потребно).

Извини, не сум во право

Може да е тешко да си признаете, но ако сте погрешиле, морате да се извините. Запомнете дека така давате пример на детето како да постапува во слични ситуации - кога тоа ќе згреши.

 

Те сакам!

Секој ден, понекогаш дури и неколку пати, со причина и без, кога е во добро расположение, или пак гледате дека не му е денот - не се двоумете да му кажете на детето дека го сакате. Љубовта, грижата и вниманието се потребни за секое дете, за да расте среќно.

Како патувањето со деца да ви биде полесно?
Еве неколоку стратегии за „преживување“ на патот, идеи за забава и практични совети кои ќе ви помогнат да си поминете по...
4
Што не смеете да кажете додека децата јадат?
Она што им го говорите на своите малечки во текот на јадењето, подеднакво важно е и како тоа што го консумираат. Постоја...
4
Не можам да ти купам, немам пари
Честа ситуација кај родителите е да ја сокриваат беспарицата, односно да не признаваат зошто на децата не можат да им к...
3
Како да бидам добра маќеа?!
Да се стане родител во мешано семејство, или да се стане сопруга на некој со деца може да биде голем предизвик.
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

koe ime vi e najubavo?
zozozo

Da odberime ime za moeto malecko :)

Damjan (52%)

Bozidar (7%)

Ivan (41%)


Број на сите гласови: 211

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!