|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

5 најважни правила на мудриот шопинг

Убавина и Здравје, 10.12.2010
Ве предизвикуваат сите тие совршени колекции на излозите, а вие се воздржувате од купување, бидејќи вашиот паричник , поради кризата, е некако тенок....Постои решение!

image
/11


  1. правило

Знам точно што имам

 (до последното чорапче!)

Прво, исчистете го плакарот: исфрлете се што е непотребно, а преостанатата гардероба уредно здиплете ја. Еве како најлесно ќе го направите тоа:

Комплетната гардероба поделете ја на типови – маички, џемпери, фустани, чевли, сандали итн. Ослободете се од се што ви е големо, мало, старо, демоде...                                                      

Откако ќе го направите тоа, спроведете мало истражување: што ви остана во плакарот? Кој стил, бренд или бои најмногу ви прилегаат? Која облека ви дава самодовреба? Кои парчиња најмногу ги носите? Што ви недостасува од облека или од обувки? Дури откако ќе одговорите на овие прашања, почнете да размислувате за шопинг. И Ви честитаме на тоа што конечно вашиот плакар е полн со работи што ги носите!

Ослободете се од непотребните парчиња

Знаеме дека никогаш не би ги фрлиле. Но затоа можете да му ги подарите на Црвен крст или некоја друга хуманитарна организација. Или организирајте “голема размена“ со другарките.

Обновете ја шминката

Го средивте хаосот во Вашиот плакар? Време е да се “фрлите“ на реорганизирање на вашиот несесер!

Прво, веднаш фрлете се што е потрошено, или при крај. Потоа  ослободете се од се што има “музејска вредност“, како и она што го купивте пред една година. Ако сте купиле нешто што било модерно, а не го користите, тогаш тоа нема никаква функција. Или ако имате 20 розови кармини, а употребувате само еден, време е да побарате совет од професионалец и да престанете бадијала да ги трошите парите.

 2. правило

Ќе направам шопинг – план                                                                                                                                  

(не ми треба одеднаш се)

Во почетокот на новата сезона добро е да разгледате што од плакарот морате веднаш да замените!

3. правило

Пред шопинг, ќе го решам тестов:

Овој мини тест е дело на популарниот дизајнер Томи Хилгигер. Услов да го купите она што ви се допаѓа е да одговорите потврдно на сите прашања!

Дали овој модел и прилега на мојата фризура или повеќе е за фигурата што посакувам да ја имам?

Многу жени имаат или премала или претесна гардероба, која не му прилега на нивното тело. Тоа е често фрлање пари! Облеката купувајте ја во согласност со вашиот моментален изглед, а не со оној што сакате да го постигнете во иднина.

 Дали горам од желба веднаш да го облечам?

Условот за исплатлив шопинг е добро познат – тоа е силната потреба веднаш да го облечете новото парче. Ако вашите чувства се млаки спрема нештото што треба да го купите, можно е долго време да стои во вашиот плакар.

Дали на другите ќе им се допаднат мојот стил и изглед?

Кога некој ќе го привлече Вашето внимание, бидејќи е одлично облечен, вашиот поглед ќе се задржи на таа личност. Добро  е да се биде забележан, бидејќи тоа е одличен поттик за самодоверба.

Дали ќе сакам да го носам тоа и идната сезона?

Повеќето модни дизајнери сметаат дека одредени парчиња облека одговараат за сите генерации.

4. правило

Купувањето ќе ми се исплати

(бидејќи ќе инвестирам мудро)

Цената не ја одредува вистинската вредност на парчето облека, туку колку пати го имате облечено.

5.правило

Ќе бидам креативна и снаодлива

(рачната работа се уште е ИН!)

 6.правило

CatWalk штедење

(модерни парчиња по разумна цена)

Заштедете на облека што е новитет на модните писти, бидејќи не знаете дали и идната година ќе биде ин.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Запознавање со македонски автори: Ивана Гл...
Продолжуваме со запознавање со македонски автори. Овојпат во рубриката ни гостува Ивана Глоѓуновска
7
Предвремена ејакулација
Предвремена или прерана ејакулација е еден од најчестите сексуални проблеми. Најчесто се опишува како неможност за одлож...
6
Фотографии од свадбата на Елена Ристеска
Елена Ристеска и Бојан Ивановски синоќа стапнаа на лудиот камен. Во прилог се неколку фотографии од нивната свадбена вес...
5
Заблескајте за време на новогодишните праз...
Небојша Пешевски е професионален make-up артист, кој својата креативност ја изразува на многу различни начини во областа...
3
Анкета

Marko
Cacika macika

Dali Marko e najcesto masko ime?

da (33%)

ne (53%)

najverojatno (14%)


Број на сите гласови: 302

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!