|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Здивот на бебето
24.3.2010 10:53:31   
Adrijana
Poslednite dve veceri, otkako Eva ke zaspie, koga ke ja mirisnam kaj noseto i ustickata, mi mirisa cudno, nesto slicno na onaa specificna mirizba sto ja ima kaj zabarite, ili pak duri i na vlaga, na muvla, se izmesano. Denje ne mi mirisa, samo noke otkako ke zaspie.Taka mirisa vozduhot sto go izdisuva.
Ste se sretnale so vakvo nesto dosegauser posted image

< Поракaта ја уредил mis. -- 24.3.2010 16:05:43 >


_____________________________


Непосредна врска до пораките: 1
   RE:Здивот на бебето
24.3.2010 10:57:02   
mother 29
јас лично -не.ете прв пат читам.знам дека би требало да немаат миризба,едино мали бебчиња на млеко или на повраканица.user posted image
а мојот Марко стандарт мириса или на лукче или на кромидче!си обожава во манџи-лукче!

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Здивот на бебето
24.3.2010 10:59:16   
matushka
Hmmm, mislam deka ne sum osetila takov miris kako sto opisuvas. Sin mi od koga pocna da jade se, sabajle mu mirisa usteto isto kako vozrasen, iako mieme zabi pred spienje. Ama gledam deka tvoeto bebe e 4 mes, taka da sigurno ne i e od neznam kakva hrana. Za sekoj slucaj, moze da si ja prasas doktorkata.

< Поракaта ја уредил mis. -- 24.3.2010 16:06:18 >

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: RE:Здивот на бебето
24.3.2010 11:00:03   
Adrijana
Nemam vrska zasto, go proveriv cuclite da ne zamirisale pa od niv da e, ama ne, i eve denje ne mirisa voopsto.

_____________________________



(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: RE:Здивот на бебето
24.3.2010 11:00:33   
niki
На ќерка ми одвреме навреме и мириса здивот уште од бебе, но никогаш не траело долго па секогаш заборавам да го прашам педијатарот од што е. Нит сум ја истражувала темата, онака јас си мислам дека е до исхраната, незнамuser posted image


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: RE:Здивот на бебето
24.3.2010 11:04:01   
Adrijana
Ke ja prasam dok. drugata nedela odime na kontrola i vakcina, pa ke prasam.

_____________________________



(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: RE:Здивот на бебето
24.3.2010 11:06:48   
mother 29
Непријатниот здив од устата или халитозата, може да биде предизвикан од многу фактори, како што се одироформна храна, заби со кариес, заболувања на непцето, сувост на устата, пушење цигари, заболување на синусите или дишните патишта, некои општи заболувања, несоодветна орална хигиена или употреба на определени лекови.
извадок .Здравје

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: RE:Здивот на бебето
24.3.2010 11:33:08   
Палешка РР
Кај син ми обично значи болно грло, прегледајте ја, можеби не е тоа, но...

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: RE:Здивот на бебето
24.3.2010 11:35:56   
Adrijana
Pa ke vidime, ena vaka nikakvi znaci ne pokazuva deka ne nastinata ili nesto, aj ke vidime.

_____________________________



(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE:Здивот на бебето
24.3.2010 11:39:11   
mami
Штознам, на Лука не му мириса нешто посебно..обично наутро, нели како што пишаа погоре- како кај нас, од што јаде веќе се и уторот малку му мириса, после веќе не...

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: RE:Здивот на бебето
24.3.2010 11:40:45   
profesorica
некогаш на лукче, на млеко или сирење, ама па и секој човек си има специфична миризба на устата.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: RE:Здивот на бебето
26.3.2010 11:59:15   
Maca25
И јас имам приметено дека на Нина некогаш и замирисува здивот некако чудно. Не мириса на млекце или на нешто што јадела, некако чудно, ама не ми текнало да ја прашам нејзината докторка за тоа. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: RE:Здивот на бебето
26.3.2010 12:02:00   
Adrijana
Eve ovaa vecer ic ne i zamirisa, cudna rabota, bas ke prasam.

_____________________________



(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: RE:Здивот на бебето
26.3.2010 12:03:05   
Maca25
Ај прашај па пиши. се надевам дека не е ништо озбилно. НЕ верувам дека се заби, нина иако има 9 сите и се здрави, секоја вечер ги миеме...

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: RE:Здивот на бебето
26.3.2010 12:06:31   
Adrijana
 
Obavezno ke pisam, sega na prvi ke ja vodam i odma pisuvam.

_____________________________



(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: RE:Здивот на бебето
26.3.2010 12:11:06   
elle
Сигурна ли си дека е од устата? Јас првите денови осетив некоја чудна миризба кога ќе се доближам до главчето и јас прво помислив дека е здивот но надушкав дека доага од вратчето. При бањањето не сум фатила убаво и имаше насобрано прашинка, подоцна внимавав убаво да го измиеме и избришеме вратчето.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: RE:Здивот на бебето
26.3.2010 12:14:13   
Adrijana
Od vratceto ima druga mirizba, ovaa izleguva od noseto i od usteto, i mirisa kako kaj zabolekar sto e taa mirizba.

_____________________________



(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: RE:Здивот на бебето
26.3.2010 12:24:04   
Rossana
Na sara taka i mirisase zdivot kogo stavavme kapki za nos...

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: RE:Здивот на бебето
6.4.2010 10:45:52   
Adrijana
Eve da vi kazam na tie sto ve interesirase, ja prasav doktorkata, i taa mi rece deka nisto ne e, deka e normalno kaj nekoi decinja da se pojavi takva mirizbauser posted image

_____________________________



(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: RE:Здивот на бебето
6.4.2010 11:09:29   
Maca25
Јас сега ја успивав Нина и баш приметив дека и мириса здивот. Ми текна дека може да е од цуцето. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: RE:Здивот на бебето
7.4.2010 12:15:54   
Maca25
Сега читав нешто за здивот на бебињата и од што тој би можел лошо да мириса.
Како прв причинител е ставена лошата хигена на устата, потоа сувта уста, односно ако бебето има затнато носе и диши преку уста тогаш може здивот да ми замириса. Јас мислам дека тоа е кај Нина. Носето и е затнато многу често, не дава да и се чисти и диши само на уста.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: RE:Здивот на бебето
7.4.2010 12:22:03   
Adrijana
Na Eva ke da bese izgleda nesto slicno,suvo uste, a i od cucata, sega i davam mnogu poveke tecnosti da pie, a i cuclata eve vtor den kako ne ja cuca, i zdivot veke ne mirisauser posted image

_____________________________



(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: RE:Здивот на бебето
7.4.2010 13:49:06   
mis.
И ние го имаме тој проблем кај Мартин.Значи не се работи за бебе туку 5 ипол годишно дете.Мислевме дека е од храна или од забите но кога бевме на логопед имаше и преглед од ларинголог и тој но кажа дека има едно место кај грлото каде се собира храната кое тешко се отстранива и така насобрана предизвикува непријатен мирис кое може да предизвика и инфекција на крајниците.Лек нема освен гаргара на грлото но тој не знае да го прави тоа.Не знам можеби и кај вас е слично се насобира млеко кое после мириса.Консултација со доктор специјалист.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: RE:Здивот на бебето
30.12.2010 1:43:30   
Maca25
После подолго време повторно забележав непријатен здив кај Нина. И тоа сега е преку цел ден, значи не само навечер како порано. Забите и се сите здрави, ги миеме со паста секоја вечер пред легнување и еднаш преку ден, но еве забечежувам дека здивот и е чуден. Од грло не се пожалила, обично си кажува ако нешто ја боли, а и забележувам дека ако ја боли грло не сака да пие сокче, само вода, што не е случај сега. Кога одиме на лекар, јас загрижена од нејзината моментална состојба, заборавам да прашам од што би можел овој непријатен мирис да се појавува.

Дали сте забележале и вие вакво нешто кај вашето дете/бебе? некој совет?!?!


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: RE:Здивот на бебето
30.12.2010 8:40:36   
Calypso
Maca, а колку годинки има Нина? Прашувам, затоа што велиш дека со паста и' ги миете забите. Кај дете што не знае да плука не се препорачува миење на забите со паста, поради флуорот што го содржи. Но не ми беше тоа зборот.
Непријатниот мирис не е секогаш од забите. Кога се мијат забите, треба убаво да се измие и јазикот, оти и тој знае да биде собиралиште на бактерии, кои делуваат на остатоците од храна, па предизвикуваат непријатен мирис. Освен тоа, секој од нас има своја специфична бактериска флора во устата, а со тоа може да има и специфичен здив. Друга причина за непријатниот здив може да бидат крајниците - имаат ниши во кои се задржуваат остатоци од храната и се распаѓаат, па затоа има непријатен мирис. А крајниците не можеш да ги чистиш некако посебно освен со гаргара, а не верувам дека девојчето може да го прави тоа. Исто така, кај некои луѓе причина за непријатниот здив може да биде и некое нарушување во варењето на храната, па има и враќање на храната од желудникот во устата, притоа не мислам на повраќање. Ама тоа обично е кај постари луѓе, кај кои попуштил мускулот на хранопроводот што го спречува враќањето на храната во устата. Кај децата може да е јазикот или крајниците, ако нема расипани запчиња.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?