|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: RE:Здивот на бебето
30.12.2010 9:11:19   
Twins
Maca jas istoto go zbelezav kaj moeto.Otidovme i na lekar , proverivme krajnici i zabi se bese vo red ,higiena na usta sekojdnevno pravime , duri na moja inicijativa proverivme bris od grlo i nos i bea negativni i zdivot pak loso i mirisase.
Megjutoa jas  sama zabeleav deka losiot zdiv i se javuva od sirupot koj go piese za zelezoto.Naparvivme pauza so sirupot 1 nedela  i zdivot prestana loso da i mirisa i koga povtorno pocna  da go pie se pojavi losiot zdiv.
Ako Nina slucajno pie sirup za zelezoto mozno e od nego da se pojavuva losiot zdiv.


(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: RE:Здивот на бебето
30.12.2010 14:40:44   
baby mama
Jas primetiv na kerka mi i mirisa zdivot koga ke i raste zapce.

_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: RE:Здивот на бебето
30.12.2010 14:49:51   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Maca, а колку годинки има Нина? Прашувам, затоа што велиш дека со паста и' ги миете забите. Кај дете што не знае да плука не се препорачува миење на забите со паста, поради флуорот што го содржи. Но не ми беше тоа зборот.
Непријатниот мирис не е секогаш од забите. Кога се мијат забите, треба убаво да се измие и јазикот, оти и тој знае да биде собиралиште на бактерии, кои делуваат на остатоците од храна, па предизвикуваат непријатен мирис. Освен тоа, секој од нас има своја специфична бактериска флора во устата, а со тоа може да има и специфичен здив. Друга причина за непријатниот здив може да бидат крајниците - имаат ниши во кои се задржуваат остатоци од храната и се распаѓаат, па затоа има непријатен мирис. А крајниците не можеш да ги чистиш некако посебно освен со гаргара, а не верувам дека девојчето може да го прави тоа. Исто така, кај некои луѓе причина за непријатниот здив може да биде и некое нарушување во варењето на храната, па има и враќање на храната од желудникот во устата, притоа не мислам на повраќање. Ама тоа обично е кај постари луѓе, кај кои попуштил мускулот на хранопроводот што го спречува враќањето на храната во устата. Кај децата може да е јазикот или крајниците, ако нема расипани запчиња.


Калипсо, ќерка ми има 22 месеци и миеме заби со паста баш затоа што таа знае да ја плукне пастата. Сега нормално се случува и да голтне ама најчесто плука. Мислам дека е тоа со крајниците, затоа што и ми е кажано дека има големи крајници и дека често поради тоа ќе и биде црвено грлото и најверојатно се собира храна па од тоа е мирисот. Мала е за гаргара да прави. Значи мирисов е ист и дење и ноќе, независно од тоа што јадела.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: RE:Здивот на бебето
27.5.2011 17:22:26   
Snowhite RR
И на Михаил од пред некој месец му мириса здивот на сабајле, не му придавав значење, ама сега како читам овде се загрижив да не е нешто друго, крајници што велите, додуша и тој пие сируп за железото, ама не сум сигурна дали само тогаш му мирисаше, баш сега кога ќе го допиеме ќе обрнам внимание дали пак ќе му мириса. Да ја прашам докторката за ова следниот пат, што велите?

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: RE:Здивот на бебето
27.5.2011 18:00:11   
mamadeja
И на моето дете му мириса здивот. Преку ден толку не се приметува ама насабајле се чуствува. Го прашав докторот тој ми кажа дека е најверојатно од крајниците.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: RE:Здивот на бебето
28.5.2011 12:41:43   
Maca25
Кај ќерка ми мирисот е преку цел ден, не само сабајле. А заби миеме 2 пати на ден, наутро и навечер. Посебно кога ќе ја земам од градинка приметувам лош мирис. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mamadeja)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: RE:Здивот на бебето
17.7.2011 23:46:11   
Natuska85
Јас пред некоја недела како да осетив дека му мириса здивот на моето user posted image кое има неполни 3 месеци.И се загрижив мислев да не му е од крајниците нешто,да не е настинат,ама случајно ја мириснав цуцлата и како од неа да ми доаѓаше миризбата.Купивме нова цуцла и проблемот се реши.Нема повеќе лош здив  user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 32
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?