|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Прва прошетка со количка???
20.7.2010 17:10:19   
Albi
Ne sretnav dosega vakva tema a jas tolku radosna da kazam i prasuvam vase iskustvo rr majki kako bese vasata prva proset_ka so kolicka.
Nie pred 2 dena izlgovme prv pat inace maliot ima 3 i pol meseci, prvin pravevme krugovi po dvorot pa malku po malku izlegovma po grad tooolku bev vozbudena, radosna i uplasena ( da ne pocne da pisne sred grad da mu bide dosadno) no ne samo sto pomina sve OK tuku i koj i da ne zastanuvase ovoj srce se smee na glas. Dobro vika maz mi sve sto e na trkala ovoj obozava user posted image

< Поракaта ја уредил Тања -- 20.7.2010 18:04:54 >


_____________________________

You don''''t raise heroes, you raise sons. And if you treat them like sons, they''''ll turn out to be heroes, even if it''''s just in your own eyes
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Прва прошетка со количка???
20.7.2010 17:32:38   
Viktori
ауууу познато ми е ова чувство!!!
Првата ќерка кога ја возев со количка беше лелеееее!!!user posted image
Колку бев горда на неа!user posted image Најубаво бебе ми изгледаше на улицата! А и јас не чекав 40 дена затоа што е родена во септември (и не само заради тоа user posted image ), па после една недела излеговме да се прошетаме!
И со останатите две приказната е иста! Се чувствував ко да нема поубави деца никаде! И уште се чувствувам така user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Тања -- 20.7.2010 18:05:25 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Albi)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Прва прошетка со количка???
20.7.2010 17:41:40   
Isabella
user posted image  za bebeto na Albi! Ama zasto tolku dolgo cekavte da izlezete nadvor? Nie uste na edna nedela iskocivme na proset_ka so kolicka, kratko po 10 min na den zasto bese mnogu ladno (januarsko bebe). Ubavo oblecena, samo ocinjata i noset_o i dzirkaa. Inaku se preporacuva sekojdnevna proset_ka po eden cas na svez vozduh (samo ne ako temperaturite se pod 0 stepeni).

< Поракaта ја уредил Тања -- 20.7.2010 18:05:48 >

(Одговор на членот Albi)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Прва прошетка со количка???
20.7.2010 21:31:28   
Albi
A zosto cekavme tolku ne deka cekavme 40 dena babini raboti tuku nie imavme strasni 40 dena so grcevi i kapsluk pa tie denovi setavme so transporterot ili vo kola taka se smiruvase od polozbata na stomakot i spiese od zvukot od kola. Pomina toa arno ama isturi dozd a ja za greota od merak pocnav po doma da go vozam user posted image  a sega ne prestanuvame eve samo sto se vrativ i toj uziva i mama isto vezba da simne kila.
Viktori pa izgleda RR majki imaat najubavii deca user posted image

_____________________________

You don''''t raise heroes, you raise sons. And if you treat them like sons, they''''ll turn out to be heroes, even if it''''s just in your own eyes

(Одговор на членот Isabella)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Прва прошетка со количка???
20.7.2010 21:50:26   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: Albi


Viktori pa izgleda RR majki imaat najubavii deca user posted image


100% се согласувам!!! user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Albi)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Прва прошетка со количка???
20.7.2010 22:24:29   
agnes77
убава темаuser posted image
честитке Алби за прва прошетка со количкаuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Прва прошетка со количка???
21.7.2010 16:13:26   
lb81
user posted image jas ja napraviv vcera prvata prosetka vo kolicka na dimitar.ima 8 nedeli pa voglavno dobro pominavme poveke spiese pred begane se razbudi i kemkase pa vkola mesto vo nosacka go zedov vrace.Izgleda bucavata i tresenjeto mu godat.Prosetkata traese cas i polovina a bese nokna od 7 do 8.30

(Одговор на членот Albi)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Прва прошетка со количка???
22.7.2010 23:22:49   
dostickage
jas zverot moj go izvadiv na edna nedela posle izleguvanje od bolnica,sto znaci imase vkupno 3 nedeli a se rodi 6 nedeli pred vreme.mnogu beveme srekni,super setnja:)

(Одговор на членот lb81)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Прва прошетка со количка???
25.7.2010 0:50:23   
ananikol
Kolickata bese prva rabota so ja kupivme,bev 4-ti mesec bremena i odvaj cekavme da ja imame prvata prosetka.
Prvata prosetka so kolickata bese koga imavme 10 dena.
Od togas pa i sega mm koga ke idi so nas izgleda ima lepak na racete pa nemozi da ja ispusti kolickata user posted image user posted image user posted image
Togas bev posebno gorda,rabotata bese gledajte kakvo ubavo bebe sum rodila user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Прва прошетка со количка???
2.8.2010 10:10:09   
prosko
Ме интересира дали некој се има соочено со проблем со количката. Во смисла да не го збира бебето, нашата Милена е долга 60 см, па имаме проблем при сместувањето, а количката го нема потребниот нагиб за да и биде главата легната како што и треба да биде, нели. ВЕ МОЛАМ ЗА СОВЕТ.
ПС. ВНИМАВАЈТЕ ИАКО Е КОЛИЧКАТА ОД НАЈСКАПИТЕ МИСЛАМ ДЕКА ИМА НЕКОИ ДИЗАЈНЕРСКИ ПРОПУСТИ.

_____________________________

Помогниму на човек, што сам сака да си помогне!

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Прва прошетка со количка???
2.8.2010 23:58:56   
mama26
sekako edna od rabotite za sekavanje.mislev samo jas sum rodila i samo jas imam dete......ubavo cuvstvo

(Одговор на членот prosko)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Прва прошетка со количка???
6.9.2010 11:06:03   
arh_diz
Nie prvpat izgelgovme koga imase nekade 20 dena , i sega redovno izleguvame koga e soncevo vremeto

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Прва прошетка со количка???
6.9.2010 11:10:47   
Natasha5
ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

sekako edna od rabotite za sekavanje.mislev samo jas sum rodila i samo jas imam dete......ubavo cuvstvo

isto

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Прва прошетка со количка???
18.11.2010 11:50:41   
mamamoni
прв пат излеговме на прошетка со количката на две недели и тоа сега на 3 Ноември,времето беше прекрасно и жалосно е дома да седиш, и од тогаш секој ден се шетаме освен ако е врнежливо.

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Прва прошетка со количка???
27.11.2010 11:59:20   
Pepelaska *
Zenski neznam kolku odgovara temava za ova sto ke go pisam ama mnogu se nerviram. Sekogas sum doma so Martin po cel den do kaj  5 satot popladne i nekogas kako i siet normalni luge sakam da izlezam negde ama ne sakam da go ostavam tuku da si go zemam. I stom posakam jas da izlezam odma site se murtat osobeno mm : kaj ke odis kaj ke go nosis da ne pusat tamu da ne e ladno da ne ti place, pa aman veke i toj ke se nauci samo so mene i samo doma i stvarno ke pocne da se plasi od luge. Sekogas izleguvam  iznervirana od doma, a izlagame moze ednas dva pati vo mesecot. Pa sakam da si napravam muabet so drugarka so nekoj sto odamna go nemam videno. Gi nosite li vie vasite bebinja so vas negde na gosti na saat vreme barem? nie imame 3 meseci mislam ne sme tolku mali

< Поракaта ја уредил Pepelaska### -- 27.11.2010 12:00:09 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Прва прошетка со количка???
27.11.2010 13:06:17   
AnnaMolly RR
Пепелашка, еве денес времето е убаво. Земи го Мартин, стави го во количка или во кенгур и правец надвор. Спакувајте си се и излезете. Не прашувај дали може, само речи им: Ние ќе одиме да се прошетаме. А ако ти рече некој дали е студено, дали ќе се пуши и не знам што друго, речи им: Зарем би го носела ако е ладно или задимено? И уживајте во прошетката, не мисли дали некој се лутел или не. Ќе се навикнат. Твое бебе-ти решаваш за него.
Ние со Филип уште на 3 недели кога имаше во Рамстор го шетавме. За бебето е поубаво да прошета малку на воздух, а верувај и поубаво ќе ти спие. Јас кога е убаво времето шетам по пола саат до саат низ населба или до чаршија и се враќаме дома, пие млеко и спие како заклан 2-3 саати.

Поздрав и пиши како си поминавте.



_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Прва прошетка со количка???
27.11.2010 13:28:31   
*miki mami*
Нашата прва прошетка  со количка беше на три месеци бидејки сме родени во февруари и да сакавме не можевме да шетаме порано надвор беше ладно а ние бевме мали.Првин го носев до маркетот неколку пати да се поднавикне на галамата од колите,не му сметаше user posted image и после некој ден до Рамстор си уживаше и од тогаш почнав да го носам на кафе со мене секој ден прошетките ни беа се подолги кога ке се изморше си заспиваше.Тоа што сте затворени дома Пепелашка му смета и на бебушот а не само на тебе само тој незнае да каже мора да излегува да диши чист воздух нека седат тие што ти викаат да не излегуваш во соба по цел ден па да видат како еuser posted image
изнеси го прошетај.Сега ке му биде се интересно што ке види надвор

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Прва прошетка со количка???
27.11.2010 13:32:16   
Pepelaska *
E ovde denes duva veter ama jas taka nervozna nesto od sabajle mu kazav na mm sega ke ne nosis na gosti kaj drugite baba i dedo ( kaj moite tato i mama ) i eve sme tuka si igrame i uzivame a i jas malku da smenam atmosfera i da napravam muabet so nekoi drugi luge a i da se relaksiram vo starata doma, vazno pomina nervozat. A inaku go adam na vozduh makar i na 5 minuti na terasa znam deka mu treba vozduh nemu, samo za set_anje denovive ovde samo vrni e mnogu ladno, pa ke pocekame da se potstopli nekoj poubav den

< Поракaта ја уредил Pepelaska### -- 27.11.2010 13:34:15 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Прва прошетка со количка???
27.11.2010 13:52:57   
danced
пепелашке еве јас да ти го пренесам моето искуство бидејќи гледам дека бебињата ни се на иста возраст. ние почнавме да шетаме по 2 недели и дури беше потопло времето секој ден гледав да го повозам со количката барем на 1 час и потоа си спиеше поубаво и гледам максимално да го користам ова топло време за овој период од годината а тоа се навикна на секојдневните прошетки па изминативе денови кога врнеше не шетавме и беше на попладне нервозен, кенкав се разбудуваше на 30 мин. ти препорачувам од сопствено искуство да си го носиш бебето на воздух него тоа многу му одговара.позз.


(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Прва прошетка со количка???
27.11.2010 14:42:15   
baby_bump
Нашата прва прошетка со количка беше кога Софија беше 2 недели и тоа пола час во паркот и кога имаше сонце по 5 минути на тераса.
Најголем проблем и пречка за почесто излегување се тие фамозни 40 дена. Секогаш кога ќе испланирам да излеземе на прошетка мм вели ама само до зајдисонце, па за овие 30 дена откако е родена сме излегле се на се 3 пати, еднаш на прошетка и 2 пати до кај моите, но строго само до зајдисонце.
А за проблемот да биде уште поголем по цел ден сум сама до 5 а некогаш и повеќе, така да мислам дека веќе ќе полудам уште оваа недела.
Секогаш имаме различни мислења со мм бидејќи тој се плаши дека детето ќе измрзне надвор и многу се нервирам од овие бабини деветини, како кој знае што ќе се смени после 40 ден па тогаш ќе можат и гости да ни дојдат и да излеземе, но што да се прави балкански закоравени сфаќања.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Прва прошетка со количка???
27.11.2010 14:57:39   
Maca25
Ние прв пат излеговме на прошека со количка кога Нина имаше 2 месеци. Беше почеток на април и беше сончево. Со оглед на тоа што Нина е родена сред зима, со снегови и мразови, не излегувавме многу, освен на тераса кога беше сончево. Нема никогаш да ја заборавам првата прошетка низ парк со количка. Со мм се тепавме кој да ја бутка количката. Бевме толку горди што сме излезени со бебушката надвор и што имаме можност да ја покажеме на светот user posted image . Како само ние да имаме дете - така се чувствуваме.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Прва прошетка со количка???
28.11.2010 13:59:33   
*miki mami*
Како само ние да имаме дете - така се чувствуваме.


Исто!!!user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Прва прошетка со количка???
10.12.2010 15:39:00   
lukas
nezz kade da prasam za ova pa zatoa ke prasam tuka!
kolku pati go vadite deteto nadvor,se slucuva tri dena da ne e ic izvaeno,kako gi vadite,ima gajle ako e samo doma tri dena primer.mm samo mi vika podizvadvaj go malku pred prodavnica i vo pravo e,ama sakam da znam dali ima nesto gajle,i kako pravite vie,posebno vo ovie studeni denovi?


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Прва прошетка со количка???
10.12.2010 16:05:58   
mamicka_26
Јас на пример кога е многу ладно и дува не го вадам  а ако не дува и да е ладничко како денес на пример ке го облечам убаво и ке излеземе во двор 15-20 минути воздухче да го фати малку а ако има и сонценце ке поседиме и повеке. Читав во едно списание еве еден извадок    "Должината на престојот на ладното време зависи од временските прилики.Можеби не сте знаеле, но бебето може да се изнесе и кога живата натермометарот покажува 10 степени под нулата,под услов тоа да е добро опремено да не дува ветар и да нема магла.Свежиот воздух ги шири белите дробови на бебето,го подобрува расположението,сонот и апетитот.Првото зимско излегување ограничете го на 15 минути,а потоа секој нареден пат продолжувајте го за одприлика 5 минути.Ако температурата е пониска од -10 степени,дува ветар,времето е магливо и многу облачно,немојте да го изнесувате бебето,туку уживајте на топло во вашиот дом.Во тие периоди почесто проветрувајте ги просториите."

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Прва прошетка со количка???
10.12.2010 16:32:28   
Martins mom
Секој ден ОБАВЕЗНО го вадам на воздух, па макар било во дворот. Ако е ладно, ќе го наоблечам убаво и ќе поиграме со мачето и кучетоuser posted image Сношти дури уште не беше раздувано, го изнесов да го прошетам низ улица...Како се радуваше на украсените куќи, збеснуваше по сијаличките, не престана да си збори...срце, и тоа беше возбудено дека иде Нова Годинаuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот mamicka_26)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?