|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Во која градинка?
7.8.2012 15:51:08   
Lara2224
Da da.. sigurno ke me vidat tamu do kraj na neelava. Vika spisocite na 21vi ke bidat gotovi. Zatoa jas sega dcela opstina aerodrom ke ja dignam na noze, ima da gi vratam od odmori zasto se bezobrazni. Prvo ne moze vo centar da odi, pa kao mora vo taa gradinka sto ti e vo naselbata, pa mora vaka pa mora taka, za na kraj da ne go primat??? e nema da moze taka. ima so pesna da go cekaat :D
trebase da se zapnam uste od april da go pustam, ama i mene mi bese zal deka malecko, osum meseci imase pa si vikam ajde taman ke e od septemvri. Ama preteruvaat! da ne tteba slucajno i partiska kniska da mu izvadam za da go primat vo gradinka???

_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 351
   RE: Во која градинка?
7.8.2012 18:26:21   
*Elena*
I nie koga apliciravme uste vo maj ni vikaa deka e kasno i deka ke ni trebaat vrski za od septemvri, ama koga otide mm da podnese baranje taa mu rekla deka za vo jasli uste nemaat definirano kolkav broj na deca ke bidat, i deka sobiraat uste baranja i ke se javat pred septemvri da ni kazat dali e primen...pa kumasinkata ni raboti vo opstina, pa navodno ni urgirase, pa sea ke vidime...moevo so nepolni 9 meseci ke pocne vo gradinka user posted image

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 352
   RE: Во која градинка?
7.8.2012 18:41:28   
Ljubovce
Neznam zosto ama i mene nesto en mis e praka deteto vo pestaloci,druga opcija ni e kaj beko policiska stanica duri ovaa mi e i pobluzu,odi li tamu nekoe rr-jce?

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 353
   RE: Во која градинка?
7.8.2012 19:30:15   
Maca25
а зошто не ти се праќа во Песталоци? што и фали на градинката?
Ако бараш градинка во центар имаш уште една кај кружен тек, таа кај беко, гтц и парк (само не знам од колку години се).


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 354
   RE: Во која градинка?
7.8.2012 19:33:03   
Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Nina na Maca RR odi vo taa gradinka.
Kerka mi trgna tamu minatiot septemvri i bevme strasno nezadovolni, se isfrustriravme site i se prefrlivme vo druga gradinka. Da ne te plasam, sekoj so svoeto iskustvo.


баш така, секој со свое искуство. како што знам немавте ни некое подобро искуство со градинката кај Универзална.
Јас сум задоволна, и од учителки, од нивниот однос, и од храна, а бактерии и вируси ги има во секоја градинка.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 355
   RE: Во која градинка?
9.8.2012 9:04:42   
Yummy Mammy
Ne, be, vamu sme prezadovolni od prviot den samo ne ja reklamirame mnogu gradinkava zasto e mala pa da ne ni se napuni mnogu user posted image   Inace S stanuva vikendi i place za da odi vo gradinka.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 356
   RE: Во која градинка?
9.8.2012 13:29:17   
dambo
Sin mi odi vo gradinkata kaj Pestaloci. Pocna da odi pred napolneti 8 meseci, a sega ima veke 18 i sme prezadovolni. Gi ima najdobrite vospitacki, kakvi sto nemozevme ni da sonuvame, sekogas si e i najaden i presoblecen i raspolozen. A najbitno od se e toa sto sreken odi vo gradinka i gi guska vospitackite sekogas koga ke gi vidi.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 357
   RE: Во која градинка?
9.8.2012 14:08:46   
vanessa30
Nie, konkuriravmeuser posted image vo taa gradinkata pozadi Univerzalna (bidejki ni e najblisku) za vo grupata jasli za od sept,pa ni rekoa vo avgust ke imalo spisoci koj e primen za da go zapisat. Dali nekoj znae dali istaknale spisoci???? Samo uste ne sme sigurni dali ke odi ili ke terame vaka do naredna godina, tato od sabajle ke ne cuva,a mama od popladne.

(Одговор на членот dambo)
Непосредна врска до пораките: 358
   RE: Во која градинка?
9.8.2012 19:29:17   
Viktori

ИЗВОРНА ПОРАКА: *Elena*

I nie koga apliciravme uste vo maj ni vikaa deka e kasno i deka ke ni trebaat vrski za od septemvri, ama koga otide mm da podnese baranje taa mu rekla deka za vo jasli uste nemaat definirano kolkav broj na deca ke bidat, i deka sobiraat uste baranja i ke se javat pred septemvri da ni kazat dali e primen...pa kumasinkata ni raboti vo opstina, pa navodno ni urgirase, pa sea ke vidime...moevo so nepolni 9 meseci ke pocne vo gradinka user posted image


Елена, за градинките одговорно е министерството за труд и социјала. Инаку градинките имаат обврска да ги запишуваат прво децата од таа општина или во околината на градинката. Така да ако ви ги враќаат реагирајте си или пријавете ги градинките да им се изврши проверка на жителство на децата. Си имаат обичај да си мкнат деца на роднини, комшии и тн, па за децата што живеат таму да нема место.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 359
   RE: Во која градинка?
13.8.2012 14:56:50   
Lara2224
i jas sakav od togas da go pustam, ama bidejki bese april nikade ne go primaa. t.e. ni jas ne zapnuvav premnogu, zasto i sakav i nejkev da go pustam. Sega veke moram. Zatoa uste od togas ja ostaviv molbata. ke go primat na kraj, samo bas me interesira kako ke se odviva procesot, i na kogo se ke treba da se javam....


ИЗВОРНА ПОРАКА: *Elena*

I nie koga apliciravme uste vo maj ni vikaa deka e kasno i deka ke ni trebaat vrski za od septemvri, ama koga otide mm da podnese baranje taa mu rekla deka za vo jasli uste nemaat definirano kolkav broj na deca ke bidat, i deka sobiraat uste baranja i ke se javat pred septemvri da ni kazat dali e primen...pa kumasinkata ni raboti vo opstina, pa navodno ni urgirase, pa sea ke vidime...moevo so nepolni 9 meseci ke pocne vo gradinka user posted image



_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 360
   RE: Во која градинка?
13.8.2012 15:08:22   
lilicka
Ние аплициравме во една градинка која ние најблиску и не одбија немало место....
А вчера случајно наслушнав еддна жена дека и го примиле детето со едвај тешки врски мм ургирал во општината кај живееме,зарем не е срамота ова?
Па кај да го запишам моево дете на 20км од кај што живееме?
Сакам да се жалам за ова не е праведно едни деца да се примаат а други да се одбиваат,на мм му рекле до година Ако има место мислам безобразлукuser posted image

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 361
   RE: Во која градинка?
13.8.2012 16:12:56   
Lara2224
Ne samo sto ne e pravedno tuku i ne e zakonski. Ke si ja pobaras listata na primeni decinja i ke vidis. Ako ima barem edno so adresa koja ne e od opstinata; ili ima gradinka poblisku od taa; ili nivnata adresa e pooddalecena (ova vka se pisuva?user posted image ) od tvojata adresa od gradinkata, mozes slobodno da podneses zalba. Zalno e za toa sto moras da kompromitiras drugo dete, ama se raboti za tvoeto. ako moze dvete da bidat togas super! Ama neka ne se catalat mnogu so vnucinja i komsivcinja a nie da nemame kaj da si gi pustime nasite....

_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 362
   RE: Во која градинка?
14.8.2012 11:05:29   
Yummy Mammy
Samo da vi kazam deka deteto koe pod vakvi uslovi ke go zapisete vo gradinka najverojatno nema da vi bide gledano isto kako i drugite decinja koi se "najregularno" zapisani vo gradinkata. Ucitelkite smetaat deka vie im vrsite pritisok i kompromitirate drugi decinja (na nivni prijateli), a i im se mesate vo nivnatata rabota na zapisuvanje i pravenje rasporedi i slicno. Jas imam vakvo licno iskustvo, a i vo razgovor so drugi roditeli sfativ deka vaka nekako se odvivaat rabotite. Za zal.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 363
   RE: Во која градинка?
14.8.2012 12:28:33   
Lara2224
Ova e tocno. I jas sum go slusnala od mnogu prijatelki.

Ama jas sepak bi go napravila, pa neka ima smelost i neka mu fali nesto na moeto dete. Tek togas ke ima za sto da se misli! Vo normalna drzava za vakvi raboti mmozes da tuzis i od cistac do direktor site da si go dobijat. Vo nasava, ke mora sam da prevzemes merki i da gi tuzis i da im sudis! Preku glava mi e dojdeno od sistemov! Seriozno! Ednogodisno dete vo gradinka da ne mozes da go zapises... A tek posle sto ne ceka?!?

_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 364
   RE: Во која градинка?
14.8.2012 12:38:34   
Yummy Mammy
Jas ne bi se prepukuvala na smetka na deteto, zasto koga ke si go vidite izmockano vo gaki od strav i ne presobleceno cel den, i koga ke vi kaze so toa naivno glace deka za nego nemalo toalet papir za brisenje, a za drugoto detence imalo, i za nego nemalo od novite flomasteri, a za drugoto detence imalo... togas sfakate deka nisto ne e pobitno od srekata na vaseto dete. Ke si go zemete za racence i ke si go odnesete vo drugata najbliska gradinka, koja mozebi vas vi e podaleku i imate poveke vrtenje, ama za nego e podobro.

Baska luge da bideme realni, nie doma so po dve deca ne mozeme da kraj da izlezeme, a sto da pravat ucitelkive so po 30 deca, pa na glava da im se kacat, pa ne gi sobira poveke vo grupata. Tolku e kapacitetot. Baska onie deca sto se vo pomala grupa normalno deka se podobro cuvani od onie kaj sto ima navalica i kaj sto se tuzakaat roditelite koe dete vo koja gradinka pripaga.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 365
   RE: Во која градинка?
14.8.2012 12:43:57   
*Elena*
Denes se javi mm vo Buba Mara, da prasa dali se gotovi spisocite za koi deca se prmeni od septemvri vo jasli i mu rekle da se javi na 21vi vo vtornik, togas ke bile gotovi spisocite user posted image ...toa e samo 9 dena pred 1vi septemvri, ne se normalni znaci!!!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 366
   RE: Во која градинка?
14.8.2012 12:53:26   
Yummy Mammy
ИЗВОРНА ПОРАКА: vanessa30

Nie, konkuriravmeuser posted image vo taa gradinkata pozadi Univerzalna (bidejki ni e najblisku) za vo grupata jasli za od sept,pa ni rekoa vo avgust ke imalo spisoci koj e primen za da go zapisat. Dali nekoj znae dali istaknale spisoci???? Samo uste ne sme sigurni dali ke odi ili ke terame vaka do naredna godina, tato od sabajle ke ne cuva,a mama od popladne.


Jas sabajle vlegov bas da vidam da ne ima nekoe soopstenie, i se uste nema istaknato spisoci na deca.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 367
   RE: Во која градинка?
14.8.2012 13:13:49   
Lara2224
Da da i mene toa mi go rekoa minatata nedela, zatoa se iznervirav.... e dobro ja prasuvam, a sto ako ne go primat, a toa e samo 9 dena pred pocnuvanje? sto da pravam jas vo toj slucaj? pa vika ti racunaj si deka ne e primen, zaso tuka mnogu guzva ima.. zatoa i se izrevoltirav tolku. pa vikam zatoa jas aplicirav od mart za da sum na sigurno, i togas mi rekovte deka e sigurno. Ne znam mi vika, javi se kaj odgovornite koga ke dojdat od odmor..... Katastrofa!



ИЗВОРНА ПОРАКА: *Elena*

Denes se javi mm vo Buba Mara, da prasa dali se gotovi spisocite za koi deca se prmeni od septemvri vo jasli i mu rekle da se javi na 21vi vo vtornik, togas ke bile gotovi spisocite user posted image ...toa e samo 9 dena pred 1vi septemvri, ne se normalni znaci!!!


_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 368
   RE: Во која градинка?
21.8.2012 13:29:15   
babyIskra
kaj koja vospituvacka? nie treba da trgneme tamu za dve nedeli :)

(Одговор на членот aleksandra panevska)
Непосредна врска до пораките: 369
   RE: Во која градинка?
21.8.2012 14:06:30   
babyIskra
uf ist slucaj imavme i nie, uste od mart apliciravme za da ja primat od septemvri (dodusa trebase od juni koga morav da trgnam na rabota ama deka leto i reduciran kadar se resivme da ja cuva zena letovo pa od septemvri startuvame :) ). Pouceni od iskustvo na prijateli si apliciravme vo dve gradinki, pa kaj ke bide neka bide i ete izleze vo ednata, A, za toa deka im go drzis mestoto ne e bas taka zatoa sto okolu 15-ti avgust davaat uplatnici za primenitre decinja da se uplati kako garancija za mestoto, ako ne se uplati na vreme avtomatski mestoto stanuva slobodno i primaat novo dete na toa mesto. Pozdrav

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 370
   RE: Во која градинка?
21.8.2012 14:11:12   
babyIskra
Go imame istiot problem, ziveeme vo Hipodrom i gradinkata 25-ti maj ni e na 200m od doma ama mora da odime vo A. Komanda zatoa sto nema mesto za naseto dete poradi decata koj doagjaat od drugi mesta :( Zalno no vistinito.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 371
   RE: Во која градинка?
21.8.2012 14:28:06   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: babyIskra

A, za toa deka im go drzis mestoto ne e bas taka zatoa sto okolu 15-ti avgust davaat uplatnici za primenitre decinja da se uplati kako garancija za mestoto, ako ne se uplati na vreme avtomatski mestoto stanuva slobodno i primaat novo dete na toa mesto. Pozdrav


Јас денес бев во градинка, Пчелка 2, да ги земам документите и да ми кажат што се треба да донесам и никаква уплатница не ми дадоа..ми рекоа тоа на 1ви, кога ќе почнеме да доаѓаме..

(Одговор на членот babyIskra)
Непосредна врска до пораките: 372
   RE: Во која градинка?
21.8.2012 14:33:50   
*Elena*
Ja se javiv sabajle vo Buba Mara, i mi odgovorija deka uste nemaat konecen spisok za jasli od 1vi septemvri, navodno utre ke imale sostanok, pa ke imale i konecen spisok...cccccc...toa ti e, drzava. Jas trgam na rabota narednata nedela, sreka majka mi i mm imaat ostanato od odmorite za koristenje, pa ke se kombinirame...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 373
   RE: Во која градинка?
22.8.2012 8:53:48   
babyIskra
Јас денес бев во градинка, Пчелка 2, да ги земам документите и да ми кажат што се треба да донесам и никаква уплатница не ми дадоа..ми рекоа тоа на 1ви, кога ќе почнеме да доаѓаме..
[/quote]

Najverojatno e sekade razlicno.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 374
   RE: Во која градинка?
22.8.2012 9:50:23   
Yummy Mammy
Nekoj prasuvase za spisoci vo gradinkata pozadi Univerzalna - denes koga ja ostavav kerka mi prasav, mi rekoa spisoci imaat, se uste ne se oficijalno objaveni, no koj e zainteresiran slobodno moze da odi kaj Ance da si prasa, taa ke mu kaze.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот babyIskra)
Непосредна врска до пораките: 375
Страница:   <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Dali?
Jana9

Dali rodendenskata torta na vaset_o dete ja izbirate vie ili vaset_o dete?

Nie (33%)

Deteto (67%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!