|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (30.03 - 03.04.2015) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  60 61 62 63 [64]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вакцинирање на бебето
31.3.2015 21:46:58   
Ilina87
Јас не знаев дека има поврзаност меѓу овие вакцини т.е времеснка поврзаност со ДТП вакцината. Уф уште една грижа плус. Ќе мора што побрзо да го однесам за ММР. Луѓе јас веќе од толку што сум исплашена од вакцините кошмари имам, се само тоа сонувам. Да се немало раат user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1576
   RE: Вакцинирање на бебето
31.3.2015 23:00:51   
Melanija RR
Ilina87 ММР по календар е на 13 месеци а ревакцина ДТП,Полио и Инфлуенса е на 18месеци

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 1577
   RE: Вакцинирање на бебето
31.3.2015 23:58:51   
Ilina87
Да Меланија, го знам редоследот. Муабетот ми беше дека многу доцниме со ММР и поради тоа се пролонгира и ДТП. Ќе дојди двете набрзо да се примат. А и mommy angels пиша дека ревакцина на ДТП мора да се прими пред да наполни 2 години, тоа не го знаев.

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 1578
   RE: Вакцинирање на бебето
1.4.2015 0:11:07   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ilina87

Да Меланија, го знам редоследот. Муабетот ми беше дека многу доцниме со ММР и поради тоа се пролонгира и ДТП. Ќе дојди двете набрзо да се примат. А и mommy angels пиша дека ревакцина на ДТП мора да се прими пред да наполни 2 години, тоа не го знаев.

Да ,како што ви кажав од лично искуство,сега за која точно се работи не знам,ама ете најверојатно како што викате вие ДТП.Ако не се стави до 24 месеци,после не ја ставаат.Не смеело user posted image

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 1579
   RE: Вакцинирање на бебето
1.4.2015 9:33:19   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ilina87

Да Меланија, го знам редоследот. Муабетот ми беше дека многу доцниме со ММР и поради тоа се пролонгира и ДТП. Ќе дојди двете набрзо да се примат. А и mommy angels пиша дека ревакцина на ДТП мора да се прими пред да наполни 2 години, тоа не го знаев.

Да ,како што ви кажав од лично искуство,сега за која точно се работи не знам,ама ете најверојатно како што викате вие ДТП.Ако не се стави до 24 месеци,после не ја ставаат.Не смеело user posted image

Не е дека не смее да се прими ДТПер после 2 години, туку не се прима комплет - со полио и Хиб, туку парцијално се прима - некоја од компонентиве се изостава, не се сеќавам точно која, треба да прашате во диспанзер.
А ММР се прима до 3 години, ако не се прими до тогаш, после не се прима.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 1580
   RE: Вакцинирање на бебето
1.4.2015 12:36:17   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ilina87

Да Меланија, го знам редоследот. Муабетот ми беше дека многу доцниме со ММР и поради тоа се пролонгира и ДТП. Ќе дојди двете набрзо да се примат. А и mommy angels пиша дека ревакцина на ДТП мора да се прими пред да наполни 2 години, тоа не го знаев.

Да ,како што ви кажав од лично искуство,сега за која точно се работи не знам,ама ете најверојатно како што викате вие ДТП.Ако не се стави до 24 месеци,после не ја ставаат.Не смеело user posted image

Не е дека не смее да се прими ДТПер после 2 години, туку не се прима комплет - со полио и Хиб, туку парцијално се прима - некоја од компонентиве се изостава, не се сеќавам точно која, треба да прашате во диспанзер.
А ММР се прима до 3 години, ако не се прими до тогаш, после не се прима.

Ми кажаа тогаш која не се става,ама ми избегала информацијава од глава user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1581
   RE: Вакцинирање на бебето
8.4.2015 14:42:13   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

Не е дека не смее да се прими ДТПер после 2 години, туку не се прима комплет - со полио и Хиб, туку парцијално се прима - некоја од компонентиве се изостава, не се сеќавам точно која, треба да прашате во диспанзер.
А ММР се прима до 3 години, ако не се прими до тогаш, после не се прима.


Уф уф уф М ми појави реакција на белка и планот да ја прими ММР отпаѓа.Незнаев дека можело до 3 год, матичната ми рече само што има реакција нема вакцина.Супер кај сакав да ја прими ете сега несмее user posted image бре иронија.Знае некој за чаре, друг тип,друг вид на оваа вакцина или слично???

Ајде па ДПТ,ПОлио и ИНфлуенса ревакцината дали стварно се делат или може ли до 2 години.ДТП на клиника ја нема и сега да ги чекам јуни -јули или другиве две да ги прими во Јане Сандански.

Незнам каков и колку објаснет одговор би добила во дизпанзер.Толку ми е хаос лето вакцини,па дома за да сигурно е здрав,пак калкулации за во градинка user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 1582
   RE: Вакцинирање на бебето
8.4.2015 15:06:30   
Ilina87
Меланија, дали направивте алерго тест? Исто и син ми е алергичен ама на жолчка, белка нема ни пробано. Матичната ни рече ќе му направат тест пред да ја прими, ама каков е тој тест појма немам. И да ми потврди дека ако е позитивен нема да ја прими вакцината. Сега чекам да помине празникот и ќе го однесам конечно, нема повеќе одложување. Барем да продолжиме со другите вакцини.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1583
   RE: Вакцинирање на бебето
8.4.2015 16:24:55   
Melanija RR
Првпат слушам дека тогаш утврдувалеuser posted image не закажано ни е на 5 мај .Каде го носиш на вакцина?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 1584
   RE: Вакцинирање на бебето
8.4.2015 23:14:15   
Ilina87
Не буквално пред да ја прими вакцината, да не ме сфатиш погрешно. Ќе го однесиме пред тоа да го тестираат и потоа во зависност од резултатите ќе се види дали смее или не смее да се прими. Инаку во Битола го вакцинирам.

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 1585
   RE: Вакцинирање на бебето
13.4.2015 17:22:16   
kokicekokice
Mamaick ime interesira vo vrska so vakcinite, tie sto sakaat da si kupat od grcija dali bukvalno site se kupuvaat? T.e. Moeto malo za 2 nedeli treba da dobie 2 doza za Hepatit b pa me interesira dali taa vakcina treba da si ja nabavam od Grcija ili taa e od "pomalku opasnite" pa moze redovno da si ja primi?

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 1586
   RE: Вакцинирање на бебето
14.4.2015 17:31:46   
nataly86
Мислам дека Дитепер ја купуваат од Грција (доколку се решиш за таа опција тоа би било за 1 месец дена некаде откако ке примите хепатит)
А и да ја има хепатитот во Грција нема сврха сега бидејки една доза од истатта веке сте примиле на болница па глупо би било следната доза да биди друга вакцина.


Инаку во полемиките околку за и против вакцинирање или избирање на прочистени вакцини ние се одлучивме за вакцина и тоа обичните ако се прематурчиња.
Јас бев многу загреана за прочистените вакцини но еден педијатар на која силно му верувам ме одвлече од таа намера..досега сме супер мали локални реакции ништо страшно. секако касниме зод самиот почеток заради тежина и примена транзфузија.

(Одговор на членот kokicekokice)
Непосредна врска до пораките: 1587
   RE: Вакцинирање на бебето
15.4.2015 11:49:05   
lukajana RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: kokicekokice

Mamaick ime interesira vo vrska so vakcinite, tie sto sakaat da si kupat od grcija dali bukvalno site se kupuvaat? T.e. Moeto malo za 2 nedeli treba da dobie 2 doza za Hepatit b pa me interesira dali taa vakcina treba da si ja nabavam od Grcija ili taa e od "pomalku opasnite" pa moze redovno da si ja primi?

Добро би било да прашаш дали ќе ви стават вакцина од надвор.Моја другарка купи вакцина од Грција и не и се нафаќаа да му ја стават на бебето,не смееле они одговарале само за нивните вакцини а ако нешто се случи после вакцинирањето ке ги казнеле и на крај му ставија обична вакцина.
Затоа да не ти бидат фрлени пари прво најди некој што ке му стави вакцина па после купи ја

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 15.4.2015 11:50:51 >


_____________________________

Голема несреќа е кога човек не знае што сака,а вистинска катастрофа е кога не знае што може

(Одговор на членот kokicekokice)
Непосредна врска до пораките: 1588
   RE: Вакцинирање на бебето
15.4.2015 11:59:09   
Hopeful RR
И јас така знам, дека лесно за купување, ама никој не се нафаќа да ја стави овде, освен еден муабет што го чув за Софијанова. Провери го тоа прво, пред да платиш. Инаку освен од Грција, луѓе купувале квалитетни вакцини и од Косово.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум
IUI x4
IVF успешно :)

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 1589
   RE: Вакцинирање на бебето
15.4.2015 12:00:16   
AneLav RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kokicekokice

Mamaick ime interesira vo vrska so vakcinite, tie sto sakaat da si kupat od grcija dali bukvalno site se kupuvaat? T.e. Moeto malo za 2 nedeli treba da dobie 2 doza za Hepatit b pa me interesira dali taa vakcina treba da si ja nabavam od Grcija ili taa e od "pomalku opasnite" pa moze redovno da si ja primi?

Немаш потреба токму таа вакцина да ја набавувцаш затоа што таа е без реакција. Не е да кажам од тие “страшните вакцини“. Инаку ако сакаш прашај кај приватните педијатри дали таму може да те боцнат кога веќе на државно се оградуваат.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот kokicekokice)
Непосредна врска до пораките: 1590
   RE: Вакцинирање на бебето
17.4.2015 0:29:00   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ilina87

Меланија, дали направивте алерго тест? Исто и син ми е алергичен ама на жолчка, белка нема ни пробано. Матичната ни рече ќе му направат тест пред да ја прими, ама каков е тој тест појма немам. И да ми потврди дека ако е позитивен нема да ја прими вакцината. Сега чекам да помине празникот и ќе го однесам конечно, нема повеќе одложување. Барем да продолжиме со другите вакцини.


Бевте ли за тестот за вакцината?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 1591
   RE: Вакцинирање на бебето
17.4.2015 8:42:49   
Ilina87
Сега на 21 ви април сме закажани.

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 1592
   RE: Вакцинирање на бебето
22.4.2015 20:02:33   
Gardenia
Денес ја прими првата доза ДТПР и полио,досега нема температура само отечено и е ножето,и ставив од лепенките само незнам облоги ставате на цело бутче или само на местото каде е боцнато? И после колку време да пратам реакции од ставање на вакцината 48 часа ли?
И кажете ми смеам ли да ја бањам денес?

< Поракaта ја уредил Gardenia -- 22.4.2015 20:03:13 >

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 1593
   RE: Вакцинирање на бебето
22.4.2015 20:35:30   
Felly RR
Гардениа ако си ставила лепенка на местото, не се потребни облоги. Инаку само на местото каде што е боцнато, не мора голема облога. АКо добро се сеќавам од таа вакцина реакција може да има до 3 дена, се надевам кај вас ќе нема, но сепак прати ја.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 1594
   RE: Вакцинирање на бебето
22.4.2015 23:24:12   
lukajana RR
Gardenia убаво ти кажа Felly три дена ама ако првиот не покаже ништо обично не покажува ни другите денови.
Јас обично не ги бањам дента кога примале вакцина

_____________________________

Голема несреќа е кога човек не знае што сака,а вистинска катастрофа е кога не знае што може

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1595
   RE: Вакцинирање на бебето
23.4.2015 8:32:22   
nataly86
Кај нас реакција се јавуваше оток на рачето точно после 6 часа од боцкањето..истата реакција кај двата

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 1596
   RE: Вакцинирање на бебето
23.4.2015 9:20:09   
Snowhite RR
Какви се тие лепенки, јас прв пат слушам за тоа, додуша не сме имале ни потреба од нив, обично моите немаа никаква реакција

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 1597
   RE: Вакцинирање на бебето
23.4.2015 12:39:23   
Felly RR
И јас дознав за лепените сега пред некој месец, имам ставно само за последната вакцина на М, тие се користат за покачена Т, содржат некој гел кој разладува, и има дејство 12 часа. Антипиреа се вика, една лента околу 50 ден. Ама ако ја користиш за на вакцина може да ја пресечеш на 3 дела и со самото тоа што држи ладно на местото не дозволува д асе створи оток. И практично е зошто ако редовно му менуваш облоги, па се водени облеката, па треба да го пресоблекуваш....... а вака ставаш лепенката и тераш user posted image
Баш би сакала и Неуротоксин да пише нејзино стручно мислење на темава за лепенките. user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 1598
   RE: Вакцинирање на бебето
23.4.2015 13:34:02   
Neurotoxin
Тие се лепенки, облоги кои имаат гел во себе, наместо да се прават домашни облози, на пр при покачена температура, да не се иритира кожата со оцети алкохоли и сл. Они се супер, ако сакате да си оленсите во однос на традиционалните техники за намалување на локализирана болка и температура.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1599
   RE: Вакцинирање на бебето
24.4.2015 22:38:57   
Ilina87

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ilina87

Меланија, дали направивте алерго тест? Исто и син ми е алергичен ама на жолчка, белка нема ни пробано. Матичната ни рече ќе му направат тест пред да ја прими, ама каков е тој тест појма немам. И да ми потврди дека ако е позитивен нема да ја прими вакцината. Сега чекам да помине празникот и ќе го однесам конечно, нема повеќе одложување. Барем да продолжиме со другите вакцини.


Бевте ли за тестот за вакцината?

Melanija, ние го направивме тестот пред некој ден. Испадна дека не е алергичен на јајце. Сакав да ти напоменам кога ќе одите земи си некој за придружба бидејќи одвај го додржавме во една положба. Се зема крв и треба рацете да ги чува во хоризонтална положба 20 минути без да мрдни. Многу напорно поминавме, се изнаплачи.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1600
Страница:   <<   < Претходна страница  60 61 62 63 [64]
Страница: <<   < Претходна страница  60 61 62 63 [64]
Оди на:


Анкета

ime za since
malarusinka

Koe ime e e najubavo? Since treba da se rodi na 1 Maj. Mojot izbor e Daniel. Georgij e predlog od majka mi, Timi e zelba na maz mi. Valentin e rezervna varianta.