|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
11.3.2013 12:04:22   
Lina*
Blagodaram devojki za odgovorite,Jas inace go stavam 3 pati na den,znam deka mozi i da se pija no efektot bil pogolem ako se stava vaginalno no malku mi e stoznam...taka fujuser posted image user posted image ama toa sto mora mora.A za lezenje si nemam problem,ionaka sum na boleduvanje pa nema sto da pravam i si lezam skoro cel den user posted image

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 201
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
11.3.2013 13:04:10   
Sonja*
Здраво девојки,ми треба мала помош од вас.
user posted image сум 10 недели но пред 1 недела имав кафеав исцедок и бев на гинеколог ми препиша Утрогестан 200 и Магнезиум 250 да ги пијам 3 пати на ден ургентно бидеки имам мало како одлепување на плацентата ама со бебето е се супер.Таа ми рече се ке биде добро ке се среди,позади мене имам еден спонтан пред 7 месеци и сега мие страв некако,дали е добро што ги пијам утрогестанот може ли да наштети на бебето,ве молам за помош не сакам и ова да го изгубам......

(Одговор на членот Lina*)
Непосредна врска до пораките: 202
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
11.3.2013 13:14:41   
mila28
Sonja nema mesto za panika, bidi spokojna, site vo prvite meseci od bremenosta se pod terapija utrogestan, nekoj vaginalno aplicira, a nekoj pak gi pie. Nema sansi utrogestan da nasteti na bremenosta, toa e hormon koj pomaga da se odrzi bremenosta. Miruvaj i redovno zimaj ja terapijata i se ke bide vo najdobar red. Ti posakuvam lesna bremenost
ИЗВОРНА ПОРАКА: Sonja*

Здраво девојки,ми треба мала помош од вас.
user posted image сум 10 недели но пред 1 недела имав кафеав исцедок и бев на гинеколог ми препиша Утрогестан 200 и Магнезиум 250 да ги пијам 3 пати на ден ургентно бидеки имам мало како одлепување на плацентата ама со бебето е се супер.Таа ми рече се ке биде добро ке се среди,позади мене имам еден спонтан пред 7 месеци и сега мие страв некако,дали е добро што ги пијам утрогестанот може ли да наштети на бебето,ве молам за помош не сакам и ова да го изгубам......



_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот Sonja*)
Непосредна врска до пораките: 203
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
11.3.2013 13:21:59   
Bogdancanka
sonja мила не се секирај штом доктор ти рекол дека ќе биде во ред ќе биде,биди позитивнаuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Sonja*)
Непосредна врска до пораките: 204
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
22.4.2013 23:47:45   
macika4
Здраво девојки имам еден проблем со утрогестанот ....Правев инсеминација во петок 19 април и докторката ми даде утрогестан вагинално да го ставам ама еве веке два дена кога ке го ставам апчето внатре не ме чеша ама ако имам исцедок надвор мислам дека ми гори и нон стоп се мијам и ставам дневни влошки за да не ме допира апчето на надворешниот дел ....Сигурно добро објаснив незнам дали некоја од вас го имала овој проблем незнам како да ја смирам кожата вака немам никаков проблем само кога ке истече тогаш да user posted image

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 205
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
26.6.2013 17:06:18   
princess_22
Здраво девојки. Пијам утрогестан од 20 ден на менструацијата а денес веќе ми е 29 што значи ми касни требаше да добијам вчера на 28 ден. Мислите ли дека од него ми доцни менструацијата... ?

(Одговор на членот macika4)
Непосредна врска до пораките: 206
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
28.6.2013 19:20:20   
nutelce
kako prevencija utrogestanot vaginalno mi gi prepisaa od 8 do 12nedela, edna vaginaleta nautro i edna navecer pred spienje.potoa gi prekinav. edno utro imav malku iscedok so kafenkasta boja, se javiv kaj doktorkata i mi rece da stavam do 15 nedela samo navecer.

(Одговор на членот princess_22)
Непосредна врска до пораките: 207
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
24.8.2013 17:31:47   
mila 1
Zdravo na site , imam edno presajne bremena sum vo 12 nedela , stavam ustrogestan skoro celo vreme, pred edna nedela doviv SLABI bolki vo dolniot del od stomakot, i seta se ispopaniciv, doktorot me pregleda i mene i vaginalno i bebeto i veli se e vo red ne panici, tie se slabi bolki od so se siri matkata ,ama mene stravot ne mi pominuva, ima nekoj vakov kako mene preosetliv na bolka ?? MOZOKOV MI RABOTI TRISTA NA SAT i mi se strav od neto dr. pozz do site uste ednas.

(Одговор на членот nutelce)
Непосредна врска до пораките: 208
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
24.8.2013 17:36:33   
Bethany
мила 1, ако докторот те прегледал и ти кажал дека се е во ред, значи СЕ Е ВО РЕД user posted image
Опушти се и најмалку си помагаш со такви неосновани грижи и стравови.

И јас чувствував болка во бременоста, од време на време, пулсирање или слично, и вистина е, телото се приспособува да ја износи бременоста, матката се шири, се растегнуваат лигаментите и нормално дека ќе почуствуваш дека нешто се "случува".
Се додека не е јака и постојана болка, нема потреба од грижи. Ти посакувам најлесна бременост до самиот крај и да уживаш во периодов user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот mila 1)
Непосредна врска до пораките: 209
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
27.8.2013 20:41:44   
snowbool
Preporaka do site mamicki da ne se plasat za Utrogestanot 200 mg vaginalno e stvarno super podrska na bremenosta i jas imav slabo krvarenje i se sredi so nego , go koristev od pocetok do 12 nedela i se sredi se. user posted image Navistina predizvikuva poremetuvanje na florata na vaginata ama podocna so vaginaleti i soveti od ginekolog se sreduva i toa vazno e deka go zacvrstuva cerviksot i ne dava da se ispusti plodot( barem taka mi objasnija i mene)

< Поракaта ја уредил snowbool -- 27.8.2013 20:47:31 >

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 210
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
14.9.2013 17:27:38   
sonjajk
zdravo do site idni majki,eve i jas da ja spodelam mojata maka.Bremena sum 17 nedela,pred 2 god pravev konizacija i sega grloto na matkata mi e samo 12mm,mnogu mi e strav prva bremenost mi e ,primam progesteron inekcii i vaginaleti utrogestan,lezam pretezno,ama stravot mi stoi.pocnaa nekoi slabi bolki vo dolniot del na stomakot,ginekologot veli toa ne e strasno.duri ne moze ni serklaz da mi se napravi.ima li nekoja od vas slicno iskustvo?

(Одговор на членот Lina*)
Непосредна врска до пораките: 211
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
2.11.2013 19:54:00   
petra27
Prvata bremenost primav utrogestan do 25 nedela...a potoa progesteron vo vid na gel so aplikatori....sekklaz vo 28 nedela.....i eve vo vtorava bremenost stavam utrogestan 2 pati na den....

(Одговор на членот sonjajk)
Непосредна врска до пораките: 212
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
6.12.2013 16:50:44   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: love4ever

Zdravo do site. Jas sum vo 7 nedela od bremenosta i vcera go slusnavme srcenceto. Doktorkata rece deka se e vo red ama mi dade da stavam vaginaleti progesteron i koga ja prasav zosto mi odgovori za podobro da se zacvrsti plodot. Malku ova me izmacuva bidejki sum citala deka tie se davaat ako se prokrvari ili sl. Kaj mene nema nisto takvo a sepak ne mi e mn jasno zosto mi gi dade. ve molam nekoj ako znae neka mi pise. Vi blagodaram


ИЗВОРНА ПОРАКА: nutelce

love4ever, nema potreba da se zagrizuvas...vo ovie pocetni nedeli navistina utrogestanot skoro site go prepisuvaat kako potkrepa, poddrska, da se spremi matkata za promenite sto ja ocekuvaat...ima takva tema vo forumov, procitaj malku ke vidis deka ne e nisto strasno...
jas isto taka gi primav od 8 do 12 nedela mislam deka bese...eve seka veke 38 super sme :):)



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 213
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
13.1.2014 10:57:19   
nina
Имам едно прашање ве молам некој нека ми одговори: примам прогестерон таблети вагинално на сабајле и навечер по една, веке втора недела и добро е немам никакво крварење се е во ред но докторката кога ми се појави тоа пред 10 дена ми рече да мирувам не постојано да лежам но да мирувам и да ми даде боледување но бидејки имавме колективен одмор несакав да земам и еве денес почнав на работа, работата ми е со седење но дали од мисла или стварно некако од едната страна имам како тапи болки се мислам дали да продолжам да идам на работа или да останам уште дома.ве молам за совет user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 214
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
13.1.2014 11:41:13   
sandriana RR
nina, јас примав утрогестан негде од 6-7ма недела, поради крварење од чистење на хематом. Имав препорака за боледување и користење утрогестан до 16та недела. Терапијата ја примав, но на боледување не останав, од свое убедување. И фала Богу, се помина во беспрекорен ред.
Консултирај се уште еднаш со својот д-р и одлучи си што е најдобро за тебе.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот nina)
Непосредна врска до пораките: 215
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
13.1.2014 11:48:54   
nina
фала многу сандриана за одговорот и јас си реков дека ке дојдам ако е се ок ке продолжам да идам на работа бидејки сум постојано седната и нон стоп во канцеларија ама дека имам такви тапи болки ми е мисла од левата страна па си мислам дека цела недла одмарав може ми е сега нагло седната user posted image срам ми е веке нонстоп им одам на докторкава секоја недела user posted image и незгодно ми е си викам може и вака треба да е да не идам за глупостиuser posted image фала уште еднаш и ова не кажав сум веке 12та недела си викам дека ке биди се во најдобар ред оти при крај сум на ризичниот период или грешам?

< Поракaта ја уредил nina -- 13.1.2014 11:52:03 >

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 216
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
21.2.2014 11:51:37   
BILE.F
И јас ставам утрогестан 200мг, едно сабајле и едно навечер, една доза потрошив, сега втора, 7нед, а во петок наредната нед трба да идам на контрола, имав мало крварење во матката, а надворешно нема ништо. Па се надевам дека се ке биде добро....

_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот nina)
Непосредна врска до пораките: 217
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
21.2.2014 12:12:18   
Melanija RR
BILE.F сигурно се ќе биде во редuser posted image

nina како си, веќе 13 недела?user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 218
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
21.2.2014 20:28:37   
petra27
Jas sum 22 nedela i sekojavecer stavam utrogestan od 200 iako imam serklaz...preventivno primam i ne lezam

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 219
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
16.5.2014 22:21:11   
sonja1987
Zdravo devojki i Jas primär Progesteron tableti vaginalno.inace vo prvata bremenost gi piev Ama Sega mi rece da gi stavam vaginalno.sakav da prasam dali vi se pojavuva del od tabletkite na gakite kako iscedok?

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 220
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
17.5.2014 0:18:52   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: sonja1987

Zdravo devojki i Jas primär Progesteron tableti vaginalno.inace vo prvata bremenost gi piev Ama Sega mi rece da gi stavam vaginalno.sakav da prasam dali vi se pojavuva del od tabletkite na gakite kako iscedok?


Соња сите вагиналети скоро даваат некој исцедок,или дел од нив што истекол надвор.Да и кај мене Утрогестанот истекувааuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот sonja1987)
Непосредна врска до пораките: 221
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
17.5.2014 16:29:07   
sonja1987
Fala na odgovorot deluxe;) jas gi primam cetiri dena veke I samo navecer po edna.pa imam termin na 27 za da vidime srceva reakcija nauser posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 222
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
18.5.2014 0:10:21   
deluxe
Соња те чекаме после 27ми да ни се пофалиш тука како помина прегледотuser posted image user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот sonja1987)
Непосредна врска до пораките: 223
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
23.5.2014 15:48:27   
AnnaMolly RR
Јас како и во првата бременост, пак си прокрварев вчера и ми дадоа Утрогестан. По едно да ставам навечер во следните две недели, па на контрола и се надеваме на срцева акција.
Не знам дали е до утрогестанот, ама еве некако се чувствувам повеќе поспано, повеќе ми се повраќа, ми се гади од се живо и диво, дури и од вода :( Ги ставам вагинално, не смееле да се пијат во прво тромесечје. Сега сум 5 недела, за две недели на контрола.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 224
   RE: Утрогестан за подршка на бременоста
23.5.2014 16:11:44   
kapina
Da od utrogestan moze da see osekas pospano a za lezenjeto toa ti e od bremenost

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 225
Страница:   <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?