|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 7 8 [9]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Сипаници
2.7.2014 12:49:57   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Јас само да ве известам дека од петокот сме дома. СИпаниците веке беа поминати на роденденот ,но закачивме ротавирус и беше стравотно. Од моја гледна точка,најдобро е децата после 4 години да ги прележат сипанивице ( варичела) Инаку на клиника дознав дека бебе кое што цица неможе да фати сипаници ако мајката ги има прележано и дека ако трудница има прележано нема никаков проблем. Инаку денес зборував со една пријателка и ми кажа дека нејзината педијатарка и рекла дека едно на сто деца ја фаќа истава сипаница по втор пат. Поздрав мамичкиСе читам што сум пишала и добро е ... МНОГУ страшно беше кај нас!!!!! Ако ви кажам дека едвај жива глава извадивме, нема да погрешам. На роденденот ми дехидрираше од ротавирусот, ја боцкаа 53 пати ( читај ) 53 пати, цела клиника се дигна на нозе, детето премале...Неможеа вена да најдат, претходно беше боцкана по секаде заради сипаниците веке намаше каде да се боцка... Онаа слика што сум ја ставила на минатата страна е ништо во споредба со тоа што отпосле беше..Детето ми беше изобличено и мислев дека никогаш нема да се врати во нормала, но фала му на бога што ми даде сила да издржам и издржав!!!
Во устата беше лом, во очите луѓе, на плуќа... На клиника не дозволуваат мачкање со пудра туку само со бетадине..Не даваат сирупи како лоратадин...
Нека поминува побрзо!!!

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 201
   RE: Сипаници
11.7.2014 16:14:08   
Felly RR
Е па да се пријавам и јас во темава. Кај М во градника цела група фатија варичела, и точно кога мислев дека кај неа нема да се јават (зошто не оди во градинка веќе точно 25 дена) вчера се посомневав дека може тие неколку црвени брунчиња да се сипаници. Денес бевме на лекар и докторката ни потврди дека е варичела. Има само неколку точкички, сега за сега, и ги мачкаме со течна пудра без проблем. Таа и онака пие Зиртек, па и тоа си велам дополнително помага за да се намали чешањето.
Само некако многу бавно излегуваат, се плашам да не траат па подолго време.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 202
   RE: Сипаници
16.7.2014 11:04:08   
Felly RR
ВО врска со сипанициве - колку време одкако ќе поминат смее детето да се изложува на сонце? Мене ми рекоа дека 1 месец после тоа не смее да биде изложена на сонце повеќе од еден саат зошто можело да и останат лузни. Јас искрено немав за тоа слушнато, знам дека ако ги чеша, и ги корни тогаш може да сотане лузна, за ова не знаев, па затоа да ве прашам вас, мои рингерајки.
Поминаа веќе 4 дена како не и излегуваат нови, и претпоставувам дека веќе не е заразна, па може да се меша и со други луѓе, но сепак сум во недоумица - со муабетов погоре.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 203
   RE: Сипаници
4.4.2016 22:34:43   
lukas
5 ti den sme doma lukas ima sipanici,a nemam ni jas prelezano a nema ni maleckoto 9 mesecno bebule Mateo...e sega 5 ti den mu e na lukas koga da ocekuvam kaj mene ili kaj maleckandoto da se javat?

a i koga da go iskapam,kogada go podizvadam nadvor,i dali mora seuste na mnoogu toplo da go cuvam oti gotovo crknav doma po kupaci setame...:P pozzz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 204
   RE: Сипаници
6.4.2016 10:48:11   
sandriana RR
lukas, инкубацијата трае 3 недели, значи очекувајте (ако сте се заразиле и вие) манифестација после 20тина дена.
Штом ќе заврши избивањето и ќе почнат да се сушат брунчињата, кога не е веќе заразно, може да излегувате слободно. И нема потреба да седите во толку топла просторија, доколку поентата на тоа е за побрзо избивање на сипаниците.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 205
   RE: Сипаници
8.4.2016 22:34:57   
lukas
tnx,eve sme na 11 den i cekame dali ke izvadime sipanici i nie so maloto,i samo so mozime da izleguvame vremeto ni se rasipa...user posted image user posted image

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 206
   RE: Сипаници
9.6.2016 15:08:52   
Палешка РР
Миа од сношти е со сипаници. user posted image
Ве молам за искуства што треба/ не треба да се прави/ јаде.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 207
   RE: Сипаници
9.6.2016 23:20:46   
Cvekelencule
Палешка не би требало да има некаков проблем со храната тоа зависи повеќе од детето ,првите неколку дена дури да излезат сипаниците ќе има температура е тогаш е препорачливо знаеш повеќе течности, и потечна храна.Ако нема во устата и во грлото тогаш ништо страшно кај мене и двете деца пијаа сирупи пошто и во устата имаа и на матичната и беше страв да не пијаме сируп ама не се плаши ќе поминат поубаво сега него на поголема возраст со помин нека е поздрав душо

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 208
   RE: Сипаници
10.6.2016 11:38:59   
Hopeful RR
Мајки, дали кај нас има вакцина за овие сипаници? Гледам по светов дека некаде има, некаде е опционална... јас радо би ја боцнала, некако страв ми е од сипаници, посебно х2...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Cvekelencule)
Непосредна врска до пораките: 209
   RE: Сипаници
10.6.2016 12:33:25   
Палешка РР
Мислам дека ја нема кај нас оваа вакцина.
Велат не се страшни толку сипаниците колку компликациите што можат да се појават после нив, бидејќи многу опаѓа имунитетот и поизложен е организмот на болести.
Ние сме во карантин, нит некој доаѓа, нит ние надвор излегуваме. Ете некаде прочитав дека до месец дена потоа не смеело детето да се изложува на сонце. Мајка ми по старски вчера и купи чоколади да јаде, од благо побрзо излегувале сипаниците, да не се влечка 3-4 дена да излегуваат. user posted image

Инаку незгодно е, многу чеша, ама ајде ќе помине.

< Поракaта ја уредил Палешка РР -- 10.6.2016 12:37:30 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 210
   RE: Сипаници
10.6.2016 14:24:25   
sandriana RR
Сипаниците, како и секоја друга болест, се манифестира зависно од индивидуалниот имунитет.
Во суштина, ако нема изразени компликации, се тече по вообичаен тек.
Доколку не крева високи ТТ, над 38,5, избегнувајте да давате сирупи против ТТ, зошто така се руши природниот тек на избивање, и се отежнува процесот на избивање на сипаницата. И така, во најголем број случаи, по книга што се вели, исфрлањето треа 3-4 дена.
После е процесот на сушење и чешање - е тука треба да се внимава само да не се откорнат крастичките пред време, за да се избегнат лузнички.
Кај мене двете деца ги прележаа - и двете на иста возраст, од 20тина месеци.
Големата ги помина полесно, со многу мал осип, и без ТТ, и нема никаков белег.
Малото сега пред 2-3 недели ги прележа. Немавме проблем со Тт, ама затоа немаше место каде не се исфрли. Лицето и главчето немаа слободем милиметар без осип. Од толку крастички, неколку ги откорна во спиење, вртејки се, и сега има дупчиња на слепоочница и на брадичката. Се надевам дека дур порасне, ќе се пополнат.
Во однос на храна, не верувам дека има некои ограничувања, пак ќе повторам, ако не наложува посебна ситуација.
Мачкање со течна пудра, и тужирање со хиперманган.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 211
   RE: Сипаници
15.6.2016 15:10:02   
anaana
me interesira kog osven so pudra so sto ga deteto ima sipanic so sto go mackate?
osven so pudra?
ima nekoja pena poxclin, ja koristel nekoj?
ili ako ima i nesto drugo slobodno preopracajte

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 212
   RE: Сипаници
20.6.2016 14:06:06   
Kvisko
Јас ептен се препаднав од ова сипанициве. Пред недела дена имавме гости и потоа ни јавија дека малиот има сипаници. Сега сум цела во грч дали Ј ќе добие или не. Малку сум лута што дојдоа кога знаеле дека детето со дружело ос дете со сипаници ама наводно тоа било поодамна. Сега само молам бога да не фатил Ј. Не се дружеа нешто многу ама бебе е моево па ми е ептен страв.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 213
   RE: Сипаници
20.6.2016 15:37:28   
Hopeful RR
Kvisko, и кај нас иста ситуација. Пред една недела бевме во парк кај што моиве си играа со бебе што два дена подоцна се исипа. И сега чекам период на потенцијална инкубација, и од следниот викенд натаму би знаела дали има нешто... И мене ме фаќа паника дека се се уште многу мали, друго е кај поголеми деца, плус може да има сериозни компликации.

Во однос на третманот, poxclin се препорачува повеќе од пудра, затоа што пудрата премногу ја суши кожата, и веројатно така и го влошува чешањето. И битно е да не се тапка по повеќе пати, сеедно дали со пудра или друго средство, затоа што така се ширело. Се чисти со хиперманган па се мачка без тапкање.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 214
   RE: Сипаници
22.6.2016 16:32:48   
Felly RR
Квиско, ако уште цица, и ако ти имаш прележано, мислам дека би требало да има некој имунитет од тебе. Ние така со М кога беше бебе, без да знаеме дојдовме во контакт со едно детенце со сипаници, па таа не префати.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 215
   RE: Сипаници
10.12.2016 17:56:47   
jasmina 25
sto mislite dali mozat da seprefatat sipanici ako deteto bilo vo kontakt nadvor so zabolen od varicela potocno se sretnavme den pred da se osipi zaboleniot i nemaa koj znae kakov kontakt kratko se vidovme i zaboleniot samo se navedna da mu podade nesto na sin mii tolku so dugotodetesamo se pozdravi itoa se plasam i od takovdopir da ne prefaka lele so denovi se nerviram se nadevam deka nadvor potesko pefaka i kratkostose vidovme sozaboleniot....sto mislite gi ima prefateno ili ne....molam boga da ne se prefateni....user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 216
   RE: Сипаници
25.12.2016 10:38:36   
niki
Se razmisluvam I se cudam zosto za varicella nema vakcina vo mk, koga vakcina postoi... neznam kakva korist ima organizmot od prelezuvanje... jas ko dete ne sum gi zakacila I eve me sega na 38 godini lezam so temperatura osip nasekade bolno grlo macnina omalaksalost. Tret den kako pijam aciklovir a 5 den od prv osip I ne znam dali e zavrseno osipuvanjeto. I nepodnoslivo e, mislam deka ke poludam od sto me cesa, a pak ovie vo kosa sto mi se pojavija se bolni I iako prvi mi se pojavija nikako da prejdat vo vodeni plikovi... uzasno e nit mozam da lezam nit da spijam .... da sum znaela deka e vaka ke se vakcinirav... sreka kerka mi e vakcinirana pa bar ne moram da mislam deka I taa niz istovo ke proaga

Edit za da prasam: prviot plik mi se pojavi na celoto bez crvenilo kako tvda potkozna bubuljica neznaejki sto e sum go puknala I izgleda vospalila sega e ogtomna crvena djumka so precnik od skoro dva cm ima krasta no nekako e vlazna I kako da ima gnoj dali taka treba ili sum ja inficirala od mnogu pipkanje? Dali da cekam da se isusi ili da odam pak na lekar? Doktorkata ja vide no togas go nemase ova belovo sto mi lici na gnoj.

< Поракaта ја уредил niki -- 25.12.2016 10:54:37 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 217
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 7 8 [9]
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 7 8 [9]
Оди на: