|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Мононуклеоза (болест на бакнежот)
6.1.2010 11:07:10   
Еца
Болест на бакнежот или инфективна мононуклеоза, ја предизвикува вирусот EBV(Epstein-Barr Virus).
Најчесто овој вирус ги напаѓа малите децаи болеста кај нив поминува речиси незабележливо (85% од децата се инфицирани со овој вирус). Кај адолесцентите пак, доколку не се изложени на овој вирус како мали настапува потежок облик на болеста.     

Ова несреќно име доаѓа од таму што начинот на пренос на вирусот е преку плунката, па адолесцентите како нај погодена група, го добиваат вирусот преку бакнеж, а може и преку кивање и кашлање. По прележаната болест, се создава траен имунитет кој штити од втора инфекција. По навлегувањето следи период на инкубација на вирусот- 4-6 недели, по што следи период на главоболки, малаксаност, замор, гадење, покачена температура(37,5◦C ), и тоа трае 1-2 недели, по што се јавува болка и оток во крајниците, отечени лимфни јазли, висока температура(39◦-40◦C), исип, зголемена слезина.     Зголемените лимфни јазли се нај карактеристичниот симптом, и се препознаваат како оток позади на вратот со големина од зрно грашок до таа на орев, а може да ги има и напред, под пазуви, на препони итн. Често овие јазли знаат да се спојат и целата регија ќе биде отечена. Симптомите траат 2-4 недели и најчесто поминуваат спонтано. user posted image     Компликациите се многу ретки а се презентираат како отежнато дишење од големите крајници, анемија менингитис(воспаление на мозочните обвивки), миокардитис(воспаление на срцевиот мускул) итн.   

Не постои специфичен лек за оваа болест, но не е ни потребен затоа што се поминува само со одмор, мирување, многу, многу течности и парацетамол при покачена температура. Да не се зема антибиотик на своја рака особено не Amoxicillin, поради тоа што се јавува исип( до 90%)    

Вакцина исто така не постои и затоа најдобра превенција е избегнување на контакт со болните, односно, пазете со кој се бакнувате

< Поракaта ја уредил Еца -- 6.1.2010 11:08:20 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Мононуклеоза (болест на бакнежот)
6.1.2010 11:10:00   
Еца
Самата болест може да резултира со компликации, може да прсне слезената, тоа е роктура на слезената, каде исто гликокортикуидите се инфицирани во терапијата. Може исто така да се јави и намален број на тромбоциди, една лесна тромбоцитопенија која спонтано се корегира, ако е поизразена тромбоцитопенијата повторно гликокортикуидите се инфицирани во терапијата, а може да се јави и хемолитична анемија“, изјави Сања Петрушевска Маринковиќ, клиника за инфективни болести.

Лекарите препорачуваат мирување четири до осум недели. Температурата може да трае и две недели, за тоа време треба да се пијат многу течности, лекови против температура и болка. Не помагаат антибиотици и антивирусни лекови, превентива не постои

Болеста најчесто се јавува во зима и пролет. Поради вирусните заболувања и ангините, лекарите од општа пракса тешко ја дијагностицираат.Антибиотиците кои ги даваат при тоа само ја комплицираат болеста која, пак, лесно се открива преку крвта, велат инфектолозите. Навременото откривање ја намалува опасноста од компликации.


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Мононуклеоза (болест на бакнежот)
6.1.2010 11:14:15   
Еца
После шарлахот кога го прележа Мартина и потекоа лимфните жлезди и на инфективна првото нешто што го направија е испитување преку крв за да се види дали се работи за мононуклеоза или нешто друго. За среќа тестот беше негативен.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Мононуклеоза (болест на бакнежот)
6.1.2010 11:36:12   
ripce
Лечење

Лечењето е симптоматско бидејќи нема лек против причинителот. Се препорачува:
  • мирување т.е. одбегнување на физички напори, построгиот одмор го подобрува закрепнувањето.
  • земање поголеми количества течности се` дури е покачена телесната температура
  • по потреба и по препорака од лекар да се употребуваат и лекови за повишена температура, но кај деца под 12 години да се одбегнува употреба на ацетилсалицилна киселина (аспирин, ацетисал, андол...) поради опасност од компликации (Рејов синдром)
  • пастили или тврди бомбони при болки во грлото, бидејќи со нивно користење се подобрува лачење на плунката и голтање на насобраните секрети
  • одбегнивање на физички напори дури и по завршување на симптомите (6-8 недели од почеток на болеста) поради споменатите ретки компликации - прскање на слезената
  • кортикостероидите можат да ги олеснат симптомите на воспаление на грло, но поради нуспојавите се даваат исклучиво ако има компликации - опструкции на дишните патишта и хематолошки пореметувања (анемија, гранулоцитопенија, тромбоцитопенија)
  • алфа-интерферонот има антивирусно дејство и може да го смали ширењето на ЕБВ но поради високата цена на чинење се применува кај лица со пореметување на имуниот систем

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Мононуклеоза (болест на бакнежот)
14.1.2010 10:09:09   
BEBICA
Мононуклеозата претставува вирусна инфекција која се пренесува преку плунката т.е најчесто преку бакнување и заразен прибор за јадење...
Кај децата најчесто поминува без никакви компликации (вообичаена појава).
Клиничка слика на овај вирус е следна-ги напаѓа Б лимфоцитите одговорни за хуморалниот имунитет, зголемување на лимфните јазли, зголемување на бр на леукоцитите, после 2-3 недели од болеста се смалувааат лимфните јазли...
Крвна слика(лабораториски наод)-зголемен бр на леукоцити, во понатамошниот тек од болеста-блага тромбоцитопенија(намален бр на тромбоцити), блага гранулоцитопенија(намален бр на грануларни Le), зголемен бр на имуноглобулини (IgM, IgG, IgА)
Лекувањето е симптоматско(лежење, мирување,земање на течности, антипиретици-против повишена темп) бидејќи не постои конкретен лек против вирусот
Превенција-се разбира избегнување на контакт со лице кое го има овај вирус и повисока хигиена
Болеста може да трае до 1 месец


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Мононуклеоза (болест на бакнежот)
19.2.2011 23:07:34   
Maca25
Пред малце се вративме од Детска Клиника. Нина качи многу висока температура и одма ја однесовме таму, 39.8 и не и се симнуваше и по туширање и Ефералган.
Ја прегледаа и и направија крвна слика и освен тоа што е анемична, има покачени лимфоцити, и докторката се сомневаше на мононуклеоза. Се извадивме од памет. Во понеделник треба да одиме на дополнителни испитувања. Освен темп. има и многу отечени крајници.
Откако дојдовме дома побарав совет ос пријателка, докторка, која малце ме симири и ми кажа дека може се работи само за вирусна инфекција затоа што лимфоцитите не се многу покачени.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Мононуклеоза (болест на бакнежот)
30.8.2012 19:06:15   
skorpijana
dolgo vreme nemem pisano navistina se izvinuvam
edno od moite bliznacinja ja ima ovaa bolest navistina e tesko ne bi sakala nekoj da ja ima za sreka se podobruva i najteskoto go pominavme seka odeme na kontroli i za edna nedela ke napravime krvna slika i se nadevam deka ke bideme dobri

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Мононуклеоза (болест на бакнежот)
16.11.2012 16:04:33   
stefi@
MISLAM DEKA TREBA DA ODTVORIME TEMA ZA BAKNUVANJE MALI DECA I KAKO DA IM OBJASNIME NA LUGEVO OKOLU NAS DEKA NE TREBA DA GI BAKNUVAAT. SIN MI IMA 2 GODINI I NAVISTINA NEZNAM KAKO DA GO ZASHTITAM OD TOA DA NE GO BAKNUVAAT, POKRAJ MONONUKLEOZATA MNOGU DRUGI BOLESTI SE PRESENSUVAAT . GLUPAVO MI E NA SITE DA IM VIKAM NE GO BAKNUVAJ. ME INTERESIRA KAKO GI ZASHTITUVATE SVOITE DECA ?!!!!

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Мононуклеоза (болест на бакнежот)
16.11.2012 16:20:31   
dostickage
Kako go zastituvam moeto dete od baknuvanje? Mnogu ednostavno.Prvo i osnovno sin mi sam ne dava drugi da go baknuvaat a drugo ako dojde do takva situacija si kazuvam otvoreno da ne se bacuva deteto.
I treta rabota sto e najbitna e da mu se pomogne na deteto da ima dobar imunitet.
Inaku jas za zal boleduvam od karcinom na limfnite zlezdi - sega fala Bogu vo remisija ama prvoto prasanje sto mi go postavija e toa dali kako dete sum imala mononuleoza.
Dijagnosticirano ne sum imala no koj znae , mozebi da a sum ja pominala na noze sto se veli.Koj znae.

Nejse, mene koski mi se tresat koga se limfnite jazli vo prasanje taka sto se sto e od vlijanie od coveski faktor se trudam da go svedam na nula.

(Одговор на членот stefi@)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Мононуклеоза (болест на бакнежот)
16.11.2012 17:04:42   
stefi@
TI BLAGODARAM DOSTICKAGE I TI POSAKUVAM MNOGU ZDRAVJE , NA NEKOI LUGE TESHKO MOZE DA IM SE OBJASNI DEKA MOZE DA SE PRENOSITELI NA VIRUS ILI BAKTERIJA BEZ RAZLIKA DALI SE CUVSTVUVAAT ZDRAVO.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Мононуклеоза (болест на бакнежот)
16.11.2012 20:37:09   
Annet
е од утре јас го забранувам бакнувањето,па ова мое дете ,се бакнува со секој,такво е.......
е од утре ќе заборави,не сум знаела за овие факти,се исплашив,навистина...........user posted image
за настинки,вируси,,,претпоставувам,ама до толку дека може да е сериозно,незнаев,фала женски

(Одговор на членот stefi@)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Мононуклеоза (болест на бакнежот)
16.11.2012 21:33:14   
lilicka
Јас за ова првпат слушам....баш баш се исплашив....нема банување од утрее а сите ја гњават јас пукам од нервирањеuser posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Мононуклеоза (болест на бакнежот)
22.11.2012 8:32:41   
Lavici
I nie ja prelezavme ovaa bolest so vtroto dete, no vo blaga forma.Problemot bese sto se razbole pred Nova godina koga imase mnogu sneg i studese, a jas morav da go izoliram zaradi postariot brat pa jas i maliot otidovme kaj moite.I taman koga go resivme toj problem se isfrli so sipanici, pa koga se javiv kaj doktorkata mi rece da ne go premestuvam od tamu kade sto sme, zatoa sto nadvor e premnogu ladno.Na kontrola otidovme posle tri nedeli a sipanicata ja prepoznaa po edna luznicka pokraj useto.
Sega seto toa mi izgleda smesno no togas bev vo totalen haos, ni sama ne znam kako izdrzav, posebno sto nemozev da zemam boleduvanje zosto za nova godina imame mnogu rabota.
Nesto sto me iznenadi kaj ovaa bolest e sto dietata e slicna so onaa kaj zolticata nesmee da se jadat cokoladi i slicni takvi raboti, a zamislete za nova godina koga site im nosea paketcinja nie moravme tie raboti da gi krieme od nego

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Мононуклеоза (болест на бакнежот)
31.12.2012 13:37:09   
cucamaca
ИЗВОРНА ПОРАКА: stefi@

MISLAM DEKA TREBA DA ODTVORIME TEMA ZA BAKNUVANJE MALI DECA I KAKO DA IM OBJASNIME NA LUGEVO OKOLU NAS DEKA NE TREBA DA GI BAKNUVAAT. SIN MI IMA 2 GODINI I NAVISTINA NEZNAM KAKO DA GO ZASHTITAM OD TOA DA NE GO BAKNUVAAT, POKRAJ MONONUKLEOZATA MNOGU DRUGI BOLESTI SE PRESENSUVAAT . GLUPAVO MI E NA SITE DA IM VIKAM NE GO BAKNUVAJ. ME INTERESIRA KAKO GI ZASHTITUVATE SVOITE DECA ?!!!!


Моево бепче е 1 месец... значи немало многу шанси да го шлапаат, ама мислам дека не треба да се има обзири за тоа КАКО да им се објаснува... јас кажувам „НЕ ГО БАЦУВАЈ“, па кој како сака нека сфати. Крају краева, мое е детето и се` што треба ќе направам да го заштитам. И да, во право си, не е само оваа болест... Најосновно - лицето му се исфрла, нежно е кожичето... некои им бацуваат раце - па децата пикаат раце во уста... Во ред е, луѓето со бакнеж искажуваат љубов, ама пак ако ги сакаат треба и да сфатат дека со тоа им штетат! А не дека мајките се посесивни и не дозволуваат други да им ги бакнуваат децата.

_____________________________

*** cucamaca ***

(Одговор на членот stefi@)
Непосредна врска до пораките: 14
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?