|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: компир на 100 начини
21.12.2010 15:05:41   
Natuska85
Не сум ја видела до сега темата,ама има интересни начини за правење компири,баш ќе пробам некојuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: компир на 100 начини
22.12.2010 0:20:58   
Pepelaska *
Ama interesni kompiri mi s eprijade obavezno probyvam nekoi

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: компир на 100 начини
22.12.2010 0:33:48   
Twins
ИЗВОРНА ПОРАКА: HristinAntonio

KROKETI
* 750gr kompiri
* 100gr brashno
* 1lz vegeta
* meleni orevi
*150gr sirenje (gauda)
* 40 gr puter
* 2 zolcki
* prezla
* jajca
kompirot se vari pa dobro se pasira se mesha so brasnoto, vegetata, zolckite i puterot. Potoa se oblikuvaat i vo sredina se stava parce sirenje, se valkaat vo brasno, pa vo jajca i vo prezla i se przat.
inaku jas ne staviv orevi...tuku sitno si izrendav bieno sirenje, staviv malku pavlaka i vo sredinata staviv kashkaval.


ovie gi imam napraveno i super se , probajte gi user posted image

(Одговор на членот HristinAntonio)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: компир на 100 начини
1.2.2011 19:52:14   
caci 23
KOMPIR ZA RUCEK
6-7 kompiri
2 pogolemi glavici kromid
vegeta
sol
crven piper
crn piper

se secka kromidot i se przi dodeka ne zacrveni.potoa se lupat kompirite i se seckaat na krukcinja.se stavaat vo tava se stavaat zacinite i vo niv se dodava prethodno isprzeniot kromid.na kraj se prelevaat so voda.i se stavaat da se pecat se dodeka ne ispari vodata.crven piper se stava od prilika 2 mali lazicki.

probajte. prevkusni se.jas obicno gi pravam so kuftinja.DOBAR APETIT

(Одговор на членот Twins)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: компир на 100 начини
2.2.2011 11:29:46   
*miki mami*
1.компир
2.сусам
3.сирење
4.сол и вагета


се лупат компирите и се сецкаат на тенки тркалца се ставаат во врела вода(да врие) со сол,се оставаат едно 5минутки да вријат,а претходно се спрема тепсија голема со зејтин и сусам.Се вадат компирите и се редат врз сусамот се посипуваат и одозгора со сусам и со зачинот истата постапка се повторува се додека имате комири.Се ставаат да се печат се додека не поруменат им се ренда сирењето додека се топли.
преубави се пробајтеuser posted image


(Одговор на членот caci 23)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: компир на 100 начини
2.2.2011 12:12:38   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: *miki mami*

1.компир
2.сусам
3.сирење
4.сол и вагета


се лупат компирите и се сецкаат на тенки тркалца се ставаат во врела вода(да врие) со сол,се оставаат едно 5минутки да вријат,а претходно се спрема тепсија голема со зејтин и сусам.Се вадат компирите и се редат врз сусамот се посипуваат и одозгора со сусам и со зачинот истата постапка се повторува се додека имате комири.Се ставаат да се печат се додека не поруменат им се ренда сирењето додека се топли.
преубави се пробајтеuser posted image




ова ми изгледа мноогу вкусно.. баш ќе пробам деновиве.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: компир на 100 начини
2.2.2011 16:18:14   
skorpijana
5-6 sredni kompiri svareni
jajca po zelba obicno stavam 5
100gr sirenje
gi matime jajcata so zacini
zagrevame maslo gi przime varenite kompiri 5 min potoa gi dodavame jajcata i 100 gr sirenje rendano
mnogu e vkusno mmmm

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: компир на 100 начини
2.2.2011 16:19:28   
skorpijana

ИЗВОРНА ПОРАКА: skorpijana

5-6 sredni kompiri svareni
jajca po zelba obicno stavam 5
100gr sirenje
gi matime jajcata so zacini
zagrevame maslo gi przime varenite kompiri 5 min potoa gi dodavame jajcata i 100 gr sirenje rendano
mnogu e vkusno mmmm


kopirite gi seceme na kocki

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: компир на 100 начини
2.2.2011 16:22:09   
*miki mami*
probaj maca sigurno ke ti se svigaat

< Поракaта ја уредил Maca25 -- 5.2.2011 19:10:24 >

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: компир на 100 начини
2.2.2011 16:30:11   
arh_diz
Miki mama fala za receptot , mi dade ideja za rucek vednas odam da go pravam

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: компир на 100 начини
2.2.2011 16:35:30   
nadica
ИЗВОРНА ПОРАКА: *miki mami*

1.компир
2.сусам
3.сирење
4.сол и вагета


се лупат компирите и се сецкаат на тенки тркалца се ставаат во врела вода(да врие) со сол,се оставаат едно 5минутки да вријат,а претходно се спрема тепсија голема со зејтин и сусам.Се вадат компирите и се редат врз сусамот се посипуваат и одозгора со сусам и со зачинот истата постапка се повторува се додека имате комири.Се ставаат да се печат се додека не поруменат им се ренда сирењето додека се топли.
преубави се пробајтеuser posted image




само што ја кренав празната тавичка од маса мммммммммммммм прекрасен рецепт мм многу го бендиса јас имав и +колбаси и ќебапи и како салата пеглани пиперки со коцки сирење ама мислам дека изедов за тројцаuser posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: компир на 100 начини
2.2.2011 16:43:42   
Kori
user posted image vkusno zvuci ke probam vikendov (samo togash gotvam da se zivi i zdravo mamite)

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: компир на 100 начини
2.2.2011 17:54:43   
*miki mami*
bas mi e milo sto vi se dopadna nie doma obavezno ednas nedelno go pravime kako dodatok so glavnoto jadenje i bas se jade za trojcauser posted image user posted image

(Одговор на членот Kori)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: компир на 100 начини
2.2.2011 20:15:47   
ole2004
KOMPIRI NA BELO

500gr sitni lupeni kompiri
1kromid
malku puter
200ml mleko
250ml. voda
4laz. kajmak
2laz. majonez
magdonos
zacini

Kromidot go przime na zagrean puter,gi dodavame kompirite,zacinuvame,nalevame mleko i voda i dinstame.Koga ke se svarat kompirite go trgame tavceto od ogan i dodavame kajmak,majonez i sitno seckan magdonos.Gi servirame topli naroseni so parmezan. 

< Поракaта ја уредил Maca25 -- 3.2.2011 1:07:11 >

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: компир на 100 начини
3.2.2011 0:58:43   
maminkamati
5 средни компири
   * 100 г путер
   * Малку зелен кромид
   * неколку чешниња лук
   * копар
   * сол, бипер, рузмарин, босилок
во рерна -на печење и одличен гарнир за секое јадење
user posted image


< Поракaта ја уредил Maca25 -- 3.2.2011 1:05:17 >

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: компир на 100 начини
3.2.2011 13:43:20   
bliznaci29
1.компир
2.сусам
3.сирење
4.сол и вагета


се лупат компирите и се сецкаат на тенки тркалца се ставаат во врела вода(да врие) со сол,се оставаат едно 5минутки да вријат,а претходно се спрема тепсија голема со зејтин и сусам.Се вадат компирите и се редат врз сусамот се посипуваат и одозгора со сусам и со зачинот истата постапка се повторува се додека имате комири.Се ставаат да се печат се додека не поруменат им се ренда сирењето додека се топли.
преубави се пробајте



slaven stana receptov mora da se proba



< Поракaта ја уредил Maca25 -- 5.2.2011 19:09:00 >

(Одговор на членот maminkamati)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: компир на 100 начини
5.2.2011 19:14:41   
Maca25
Мики мами рецептов е ТОП! денеска го направив и на сите тројца ни се допадна многу. user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот bliznaci29)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: компир на 100 начини
5.2.2011 22:17:50   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29


ПОИНАКОВ ПЕЧЕН КОМПИР
СОСТОЈКИ

• 8-10 средно големи компири
• 200 г печурки
• 200 г  кашкавал, рендан
• оригано
• сол и црн бибер
• масло за готвење
ПОДГОТОВКА
Компирите излупете ги и замотајте ги во алуминиумска фолија. Наредете ги во тава за печење, ставете ги во рерна на умерена температура и печете додека компирот да омекне. Потоа извадете ги компирите од рерна, и оставете ги на страна да се изладат. Кога компирот е доволно ладен да се држи во рака, исечете ги на половина и издлабете ја средината од половините, која ја оставате на страна. Во тава за пржење, на малку масло запржете ги печурките со зачин и оригано. Потоа, додадете ја издлабената средина од компирите, промешајте и пропржете уше 2-3 минути. Со оваа смеса наполнете ги издлабените компири, кои повторно ги редите во тавата за печење. Откако сите компири се наполнети и наредени, посипете ги со ренданиот кашкавал, така што ќе се покрие целиот компир. Вратете ја тавата во рерната и печете додека да се растопи кашкавалот.



Јас овие ги правев вчера ама мораат многу време да се печат за да не останат внатре живи,пошто цел компир го печеш.А и на пола ако ги сечеш нема место за да се наполнат со печурките.Така јас како што е цел компир му направив одозгора дупче и го полнев со смесатаuser posted image


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: компир на 100 начини
10.2.2011 17:01:37   
bebe82
аваат едно 5минутки да вријат,а претходно се спрема тепсија голема со зејтин и сусам.Се вадат компирите и се редат врз сусамот се посипуваат и одозгора со сусам и со зачинот истата постапка се повторува се додека имате комири.Се ставаат да се печат се додека не поруменат им се ренда сирењето додека се топли.
ИЗВОРНА ПОРАКА: nadica

ИЗВОРНА ПОРАКА: *miki mami*

1.компир
2.сусам
3.сирење
4.сол и вагета


се лупат компирите и се сецкаат на тенки тркалца се ставаат во врела вода(да врие) со сол,се оставаат едно 5минутки да вријат,а претходно се спрема тепсија голема со зејтин и сусам.Се вадат компирите и се редат врз сусамот се посипуваат и одозгора со сусам и со зачинот истата постапка се повторува се додека имате комири.Се ставаат да се печат се додека не поруменат им се ренда сирењето додека се топли.
преубави се пробајтеuser posted image




само што ја кренав празната тавичка од маса мммммммммммммм прекрасен рецепт мм многу го бендиса јас имав и +колбаси и ќебапи и како салата пеглани пиперки со коцки сирење ама мислам дека изедов за тројцаuser posted image user posted image user posted image user posted image



А колку зејтин им ставивте???
Сакам да ги направам утре за ручек ми делуваат многу вкусно.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: компир на 100 начини
10.2.2011 17:04:26   
nadica
колку да се подмрси тавичката не многу и потоа на секој ред попрскував

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: компир на 100 начини
10.2.2011 17:54:31   
Snowhite RR
И јас ги правев тие компири со сусам пред некој ден, мм ги бендиса многу

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: компир на 100 начини
6.2.2016 17:55:07   
marchi
lele lugje!!!! da ste zivi za temava user posted image user posted image ne ke prajme samo przeni kompiri peceni kompiri i pire... user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 47
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?