|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
24.6.2012 2:30:19   
taska
Cleo mila isplaci si se ovde :))) i jas si se zalev ...ne se sekiraj nisto drugo nema novo ni do 39 nedela koja sto sum jas , znaci nespienje , kisleini , potenje , otekuvanje hahahahaha toa ni e , ama pa pomisla deka davas zovot na nekogo e neprocenlivo i vredi se :))) jas pak plus sekoj moment cekam da iskoci bojan i uste povece nemozam da spijam ni od vozbuda i pomalku i strav sto kako ce bide :))) ama se trudam da si razmisluvam samo pozitivno user posted image user posted image eden sovet , ako imas negde u blizina da si ides na masaza , jas celata bremenost si idam na relax masaza i uzivam 1 saat si se opustam uzivam a e super za cirkulacija protiv otoci , jas duri nemav tolku mnogu otoci na nozete i sega na zeskoto duri user posted image

(Одговор на членот new york)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
24.6.2012 12:43:00   
eli07
Koga ja citav Cleo mi se cini boze ja sum go napisala tekstot user posted image user posted image Toa e trudnicki ke si trpime i ke si cekame.Eve jas ja teram 36 nedela.... navecer na mm sum mu kosmar kaj jas ne mozam da spijam i nego mu go zagrozuvam zivototuser posted image .Ako ne pustam klima se praam utop boze sum kopala u son,a ako spijam so klima paraliza ne mi bega.Zgora na toa uste 1 nedela sum na rabota pa sea videte...Ajde poplacete i vie polesno ke vi bideuser posted image

(Одговор на членот taska)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
24.6.2012 17:59:23   
ananikol

Potoplno isto...cleo,i jas imav oteceni noze,tesko disenje,i kiselini...dobra strana e sto posle poragaj se se vraka vo normalauser posted image .
Odmaraj kolku sto mozes poveke,uzivaj vo miluvanjeto na meseto i momentite koga vie dvajca ste edno

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
24.6.2012 18:13:52   
ananikol



Just baby kade si???Kako pomina na ctg???

(Одговор на членот Just baby)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
24.6.2012 18:23:04   
ananikol

ИЗВОРНА ПОРАКА: eli07

navecer na mm sum mu kosmar kaj jas ne mozam da spijam i nego mu go zagrozuvam zivototuser posted image .


user posted image user posted image user posted image Ne eli, ne si mu kosmar na mt tuku samo trener za nokniot zivot vo narednite nekolku meseci da mozi polesno da go drzi ritamot

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
24.6.2012 19:11:49   
Just baby
na ctg ke odam utre ili vo vtornik i ke ve izvestam sto vika doktorkata user posted image
kako i da e sega sme 40 ta nedela pa kaj da e nema kaj da bega, samo neka e poskoro user posted image oti zestinive ne se trpat koga si dvajca user posted image

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
24.6.2012 19:24:37   
Veronika 78
znaci site sme of leleuser posted image
tezok mi e sekoj pokret a imam uste da veslam od utre 35 nedela
ajde neka bide se kako sto si e redot a dotogas moze da si se tazime i tesime ovdeuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Just baby)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
24.6.2012 20:19:17   
mmbucko
Od utre 36 nedela user posted image user posted image user posted image i nemozam veke user posted image user posted image user posted image ......I maka mi e i 2 klimi doma rabotat i dzabe i se tusiram po 2 pati. SAKAM DA SUM NA MORE I DA PLIVAAAAAAAAM!!!!!!!!!!! user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

A sto se odnesuva do CTG neam pojma zosto ama mene nikogas CTG-to ne mi registrira kontrakcii. Ni pri prvoto ni pri ftoroto poroduvanje. Jas im vikam imam bolki oni mene aj na CTG. Na CTG ramna linija ko autopat. Ne be majka nemash kontrakcii velat, ne be imam i taka posle ubeduvanje od 5 min ke se nakanat da me pregledaat vaginalno. A tamu jali 5 jali 7 prsta otvorena. Koga se poroduvav minatiot pat sestrata mnogu se nervirase zatoa sto CTG-to mi bese skroz ramno a jas za 30 min od 7 prsti otvorena na 9 user posted image . Dve jadni pikcinja se pojavija pred da napnam i da se porodam....
da be i posle gi ragam za 2h ama veke nekolku nedeli me utepaa kontrakcii i toa barem 3-4 vo denot ne da mi se bolni nego bez zdiv ostanuvam....

(Одговор на членот Veronika 78)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
24.6.2012 22:04:02   
taska
Srcki site sme isti :)))jas vristam od zesko, klima 24h raboti a maz mi po duks i trenerka a ja u gaca i maica :))))))))

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
24.6.2012 22:21:23   
mmbucko
Koj e raspolozen da izleze sea nadvor na dozd ?????????? Da zeme vozduh??????

(Одговор на членот taska)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
24.6.2012 22:38:22   
Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: ananikol


ИЗВОРНА ПОРАКА: eli07

navecer na mm sum mu kosmar kaj jas ne mozam da spijam i nego mu go zagrozuvam zivototuser posted image .


user posted image user posted image user posted image Ne eli, ne si mu kosmar na mt tuku samo trener za nokniot zivot vo narednite nekolku meseci da mozi polesno da go drzi ritamot



ха ха, убаво кажа ананикол. баш ова му е ко припрема за тоа што следи! user posted image


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
25.6.2012 8:25:31   
eli07
E da vi kazam pravo ic ne me boli uvo za mmuser posted image On go naprail i on ke go trga so meneuser posted image

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
25.6.2012 8:31:30   
eli07

ИЗВОРНА ПОРАКА: mmbucko

Od utre 36 nedela user posted image user posted image user posted image i nemozam veke user posted image user posted image user posted image ......I maka mi e i 2 klimi doma rabotat i dzabe i se tusiram po 2 pati. SAKAM DA SUM NA MORE I DA PLIVAAAAAAAAM!!!!!!!!!!! user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

A sto se odnesuva do CTG neam pojma zosto ama mene nikogas CTG-to ne mi registrira kontrakcii. Ni pri prvoto ni pri ftoroto poroduvanje. Jas im vikam imam bolki oni mene aj na CTG. Na CTG ramna linija ko autopat. Ne be majka nemash kontrakcii velat, ne be imam i taka posle ubeduvanje od 5 min ke se nakanat da me pregledaat vaginalno. A tamu jali 5 jali 7 prsta otvorena. Koga se poroduvav minatiot pat sestrata mnogu se nervirase zatoa sto CTG-to mi bese skroz ramno a jas za 30 min od 7 prsti otvorena na 9 user posted image . Dve jadni pikcinja se pojavija pred da napnam i da se porodam....
da be i posle gi ragam za 2h ama veke nekolku nedeli me utepaa kontrakcii i toa barem 3-4 vo denot ne da mi se bolni nego bez zdiv ostanuvam....

MMbucko posto si najgolem ekspert i za kontrakcii ovde a jas nemam poima uste kako izgledaatuser posted image a od utre veke vlagam 9 mesec te molam pojasni mi kakva e bolkata kade tocno boli....Mene denes vo 3 sabajle a i nekolku dena po red me boli vo dolniot del na stomakot nesto slicno kako predmenstrualni bolki, a nekolku pati nedelava pocustvuvav grcevi ama mnogu kratkotrajni (5 sekundi) i odma me pusta.Ovie grcevi gi imam pocustvuvano i koga ne bev trudna.Zbunjena sum masimalnouser posted image

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
25.6.2012 11:56:37   
mmbucko
MMbucko posto si najgolem ekspert i za kontrakcii ovde a jas nemam poima uste kako izgledaatuser posted image a od utre veke vlagam 9 mesec te molam pojasni mi kakva e bolkata kade tocno boli....Mene denes vo 3 sabajle a i nekolku dena po red me boli vo dolniot del na stomakot nesto slicno kako predmenstrualni bolki, a nekolku pati nedelava pocustvuvav grcevi ama mnogu kratkotrajni (5 sekundi) i odma me pusta.Ovie grcevi gi imam pocustvuvano i koga ne bev trudna.Zbunjena sum masimalnouser posted image
[/quote]

Eli07, mislam kolku sto sum citala kaj site kontrakciite ne se cuvstvuvaat isto. Jas mozam da ti kazam kakvo e moeto iskustvo. Imeno kontrakciite gi cuvstvuvam kako grcenje na celiot stomak, stomakot mi se pravi kako kamen tvrdo topce. Trae nekade 20-40 sekundi za koe vreme stanuva se pojak i pojak grcot i ako veke pocnalo poroduvanjeto (a bogami kaj mene i nekolu pati vo den i bez poroduvanje) proprateno e so silna bolka kako bodezi ili bas kako grc na muskul na noga ako si imala nekogas. Odkoga ke pomine celiot stomak se opusta stanuva po mek i bolkata dokolku ja ima prestanuva ko nikogas i da ja nemalo. E sega kaj site e razlicno obicno koga pocnuvaat se poslabi i stanuvaat se pojaki i pojaki, traat podolgo i se javuvaat na pravilni i se pokratki intervali .

Drugarka mi pak pred da se porodi imase celo vreme nagoni za vo WC kako za po golema nuzda edno 5-6 pati proprateni so grcevi. Posle prvite nekolku pati grcevite i nagonite za praznenje i prodolzija a realno nemozese i nemase sto da isprazni.

Kakvi god da bidat kontrakciite ili pukanjeto na vodenjakot veruvaj koga ke se slucat nema teorija da gi utnes ili pomesas so bilo sto drugo sto do sega ti se slucuvalo.

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
25.6.2012 14:50:59   
Dimana
Od denes 36 nedela ,gluzdovi nemam cela sum potecena vristam od zeskovo ,kaj se pritresuvam sto kako ke bide na poragaj doma se renovira a majstorite kasnat ah se e vo prasina razruseno mislam bel den nema da vidam ,kojznae koga ke se zavrsi ,jas se dogovaram so bebevo da ne izleguva pred vreme oti ima sto da vidi ke se razocara nisto ne e stokmeno ,a i krevetce uste nemam kupeno samo nekoja sitnica od oblega i tolku of na sto poprvo da razmisluvam glava mi puka a i stomakot mi se grci kako mamabucko sto opisa ,kontrakcii ke da se ama nemora da znaci deka pred vreme ke izleze ,ne ne nema sansi dogovoreni sme nie rano e user posted image

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
25.6.2012 15:19:04   
mmbucko
Dimana ako ti e za uteha nie vcera zavrsivme so krecenje user posted image , cekam majstori da namontiraat nekoi elementi vo detska, za bebco imam kupeno samo edno ligavce od merak....Rabotite od devojcinjata ne gi biva, kaj se zenski te rozevi kaj se zimski i dvete mi se zimski bebinja. Krevetce imam ama ne e namontirano a dusheceto pojma nemam kade mi e, sea ke go baram.

Ama znaes sto? Ama ic ne mu se sekiram kako god ispadne taka, ke se snajdeme veke. Samo bebco da e ok.

Doduse jas tipuvam porano neka izleze da ostane nekoj den da odime nekade da se probanjame, ako nisto drugo do Ohrid barem

(Одговор на членот Dimana)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
25.6.2012 15:26:13   
Dimana
Eh Mamabucko krecenje za mene naucna fantastika gips uste nema namesteno ,pa kade e gletovanje of of ,i na ovoj mm mnogu rano mu tekna koga mu vikav se vadese ima vreme a sega vreme ash ,a za ohrid ne zbori kako bi se brcnala vo ezero kako sto sum 100 stepeni tt ne bi izlegla ,sto da se pravi i da se nerviram nemozam da gi zabrzam rabotive toa e samo da se pozalam tuka doma nikoj ne me recka .

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
25.6.2012 15:46:56   
cleo

ИЗВОРНА ПОРАКА: mmbucko

Dimana ako ti e za uteha nie vcera zavrsivme so krecenje user posted image



Nie zavcera user posted image . Vcera mi bese zenata sto mi cisti, pa se sredivme i sega e na red krevetceto i perenje na kupistata alistenca koi i gi kupiv na mojava princeza. Mi ostana samo kadicka da si kupime i gore dole spremni sme za golemiot precek user posted image

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
25.6.2012 16:34:47   
tanjuskaaa
offf od kade da pocnam na ovaa tema, jas sum 39 nedela, kraen termin na 1vi Juli-da me prasase nekoj na pocetok mislev deka do sega sigurno ke se imam porodeno. Otocite si prodolzuvaat so zgolemen intenzitet i nisto ne mi pomaga, gi imam od 27-28 nedela pa navamu i toa konstantno, i race i noze/stapala (nosam obuvki 2 broja pogolemi-bez majtap). Do 37 nedela mislev deka mi e tesko i bolno, no togas svativ deka lesno mi bilo, bebco mi tropa sekoja nok so glavceto vrz grloto na matkata (pokraj drugite dvizenja), vo WC na sekoi 30min, a odvaj legnuvam i stanuvam. Kiselini imam ponekogas, a do skoro neznaev sto se, za malku sto ne otidov na brza pomos :) Drugo sto da vi kazuvam :) utre sum na doktor i se nadevam deka za brzo ke bide rabotata pa da si go vidam sonceto...a dotogas ke se potrkalam uste malku :) pozz mamicki i drzete se skoro na kraj sme

(Одговор на членот new york)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
25.6.2012 16:39:52   
Annet
tanjuskaaa so lesno mila,se se zaborava,ke vidis,ke se porodis otok veke ke nema.odmori si ja snagata i dusickata,sleduvaatnespieni noki,ama slatki najslatki na svet;-)))))
ИЗВОРНА ПОРАКА: tanjuskaaa

offf od kade da pocnam na ovaa tema, jas sum 39 nedela, kraen termin na 1vi Juli-da me prasase nekoj na pocetok mislev deka do sega sigurno ke se imam porodeno. Otocite si prodolzuvaat so zgolemen intenzitet i nisto ne mi pomaga, gi imam od 27-28 nedela pa navamu i toa konstantno, i race i noze/stapala (nosam obuvki 2 broja pogolemi-bez majtap). Do 37 nedela mislev deka mi e tesko i bolno, no togas svativ deka lesno mi bilo, bebco mi tropa sekoja nok so glavceto vrz grloto na matkata (pokraj drugite dvizenja), vo WC na sekoi 30min, a odvaj legnuvam i stanuvam. Kiselini imam ponekogas, a do skoro neznaev sto se, za malku sto ne otidov na brza pomos :) Drugo sto da vi kazuvam :) utre sum na doktor i se nadevam deka za brzo ke bide rabotata pa da si go vidam sonceto...a dotogas ke se potrkalam uste malku :) pozz mamicki i drzete se skoro na kraj sme


(Одговор на членот tanjuskaaa)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
25.6.2012 17:05:33   
mmbucko
Dimana ako se vo faza gips karon, od licno iskusvo i kazuvam, imaj rezerven plan B kaj da se priberee ako user posted image reshi da iskaca porano.
Ima eden vic koj so salno si go povoruvam koga sum u zort situacija:

Fatil maz zlatna ripka i ovaa go moli da ja pusti vo zamena za 3 zelbi. Mazot vika:
1.zelba - zenami nikogas da ne me izneveri
2. zelba - i ako me izneveri nikogash da nedoznam
3 zelba - i ako doznam da ne se nerviram user posted image user posted image

Vicov moze da se adaptira za sekakva primena. Taka da samo fati ja zlatnata ripka i zavrsena rabota user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Dimana)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
25.6.2012 17:35:18   
Malecka23
decki ne znam dali prasanjevo e za tuka no ako ne e prefrlete go.Dali nekoja od vas imala problemi so iskrivuvanje na prsti na race vo bremenosta i bolki nekogas vo kicmata ili nozete da ne mzoete voopsto d a stanete.Ja sum 32 i racete mi se katastrofa i levata i desnata so iskriveni prsti ogromni bolki vo dlankata i ne mozam nsito da fatam,A za kicmata koa ke s eukocam na pola stanuvanje nit da se ispravam nit da sednam a pijam osteocare i plus mnooogu mleko jopgurt i sirenje
A sto se odnesuva do otocite bumbar neviden sum iam kaceno sigurno 18kg od koi 8 mi se na otoci pozz i s enadevam na brz odgovor

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
25.6.2012 18:18:53   
deluxe
Malecka23 i jas sum 32 nedela,imam otoci ,na stapalata na racete,bavno se dvizam ama toa so prstite so go kazuvas ispitaj sto e,ne mi izgleda vo red,odi na lekar mozebi ti treba nesto plus za koskite,bidejki sega na bebeto mu treba mnogu kalcium ,zatoa kaj tebe se javuva deficit.pozz so sreka

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
25.6.2012 18:21:56   
deluxe
Mmbucko ajde ti kako nas sovetnik (normalno imas iskustvo ) kazi mi ovie prenatalnive vitamini do koga da gi pieme?? jas sum 32 nedela,do koga gi piese ti????user posted image user posted image

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Последните недели, или денови пред пораѓај
25.6.2012 18:22:44   
Just baby
taljuska i jas sum tuka nekade so terminot +- nekoj den :)
Malecka23 jas nemam iskriveni koski no imam golemi bolki vo koskite na racete i zglobovite. lekarot mi rece da pijam magnesium i kalcium. sega pijam po 500 mg magnezium dnevno. ali na nareden pregled obavezno da go izvestis doktorot. vo megu vreme probaj so pojacuvanje na ovie 2 raboti.
inaku site sme isti krecime poslednite denovi user posted image jas sum na nekoj si 5 -6 dena do terminot a krecevme vo petokot user posted image
bitno rabotite za bebeto se spremni. sekako ke se ispanicime pa i da e gotova mojata torba pak nem da ja najdam user posted image
rabotite se spremni samo ne se na edno mesto, ali ke bide. se nadevam se vo najdobar red i bez stravovi i paniki, samo so normalno goooolema vozbuda deka ke go vidime naseto malo covece koe si plivka vo meseto 9 meseci

(Одговор на членот tanjuskaaa)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?