|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Базална телесна температура
18.9.2013 21:54:34   
Bethany
Микимаки, добредојде на РР.
Еве ти копирав дел од првиот пост на темава:
"За време на овулација, базалната температура се зголемува за 0,3 до 1°C. Ова зголемување настанува, поради тоа што вашето тело по одвојување на јајните ќелии започнува да се подготвува за зачнување и произведува прогестерон, поради што доаѓа до зголемување на базалната температура. Секое зголемување на базалната температура, не значи дека дошло до овулација, затоа е важно секој ден внимателно да се следат промените. Доколку температурата одеднаш се зголеми и продолжува да се зголемува 2 дена потоа, тој период претставува овулација. Плодни денови настапуваат 2-3 дена пред зголемување на температурата и можеби, уште на денот на зголемената температура.
По овулација температурата останува зголемена за 0,2°C, се до следниот менструален циклус, кога се враќа на нормално ниво. Доколку во тек на овулација дојде до зачнување, телесната температура останува зголемена. "

Во секој случај, се надевам дека наскоро ќе видиш две црти, и обавезно пиши ни што си направила.
Кафеав исцедок е нормална појава, ама не е реален показател ниту дека ќе добиеш , ниту дека не. Ако си бремена, докторот само ќе ти препише терапија за да ти се покачи прогестеронот.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Mikimaki)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Базална телесна температура
20.9.2013 9:42:56   
Mikimaki
Fala vi mnogu na odgovorot no sabajlevo site moi dulemi isceznaa koga gi vidov najubavite dve crtki presrekna sum zatoa sto iskreno so golem strav go iscekuvav rezultatot poradi predhodnite dva pati. Se najubavo vi posakuvam na site pa do nekoe naredno citanje :-)

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Базална телесна температура
20.9.2013 10:11:24   
Bethany
Ааа прекрасна вест. Честитки и да имаш најлесна, најубава бременост user posted image user posted image user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Mikimaki)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Базална телесна температура
20.9.2013 13:24:07   
Melanija RR
Mikimaki убавата вест ја споделив ТУКА user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Базална телесна температура
21.11.2013 22:33:07   
Roberta r
zdravo ringerajki jas meram temperatura 4 meseca momentalno ne probuvame za bebe ama me interesira zosto sekoj mesec ovulacijata mi e na razlicna data znaci od 13-19 den nikogas ne mozam da si pogodam koga mi e denot neli e toa nogu golema razlika vo denovi?a na ferility friend ovoj mesec prvo mi pisa 16 den posle mi popravi na 19? nekoj so slicno iskustvo?user posted image .pozdrav

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Базална телесна температура
21.11.2013 23:08:44   
kapina
Toa e normalno ovulacijata nikogas ne nastapuva ist den

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Базална телесна температура
24.12.2013 1:49:38   
jana ana
Многу интересна тема, досега плодни денови рачунав по промените во секретот, меѓутоа од сега ќе го пробам и овој начин со мерење на базалната температура, Ви благодарам за советите.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Базална телесна температура
20.4.2015 15:10:11   
bibi ribi
Devojki gledam deka posleden post na temava e od 2013 god user posted image pa eve jas malku da ja obnovam user posted image
Jas da vi kazam iskreno dodeka ne go procitav postot pogore na Kapina mislev deka sekoj mesec ovulacijata se slucuva ist perod (na primer 15-16 den) user posted image
Sega se registrirav na www.fertilityfriend.com pa od nareden ciklus pocnuvam da meram BT i da vnesuvam podatoci user posted image

(Одговор на членот jana ana)
Непосредна врска до пораките: 108
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?