|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: соја млеко
17.5.2013 14:36:50   
Annet
Jas sakam da probam so mleko od rastitelno poteklo,ili bilo kakvo,osven kravjovo,ama da ima ubav vkus.
Moeto dete pie mnogu kravjo mleko,ama se somnevam deka e alergicna.
Se ova sto ni se sluci dosega,mislam deka go predizvikuva kravjoto mleko,a ona go obozava.
Kazete mi,bidejki pie sirup za alergija,neli nesmee da se pravi alergotest,dali mozam na svoja raka da dadam soino,ili nekoe drugo mleko,da vidam dali ke se izgubi crveniloto,i kaslicata???
Mislam deka mlekoto ni pravi zapek i alergija,e dodeka da zakazam za alergotest a vo pon sme na kontrola na orl,pa ke pominat 3-4 dena,dotogas da probam nekoe drugo mleko,koe od vase iskustvo bi bilo najprifatlivo??
Ima 21 mesec......
Nas pak ni se vrati kaslica,pak crvenilo,ne pomagaat sirupi...uff vekeeee

(Одговор на членот Underbelly)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: соја млеко
17.5.2013 14:46:39   
sandriana RR
Anet, jas ne bi rizikuvala da voveduvam nisto novo vo period koga se somnevam deka postoi nekoja alergiska reakcija, a ne sum sigurna od shto e taa. Na malata i onaka organizmot i se bori veke so nesto, pa ne rizikuvaj da vovedes novo nesto, sto bi bilo potencijalen agens. Ako se sekavam dobro, pievte AD mleko kako bebe, pa ako ne moze da funkcionira bez mleko voopsto ( a se somnevas deka kravjoto e pricina za slucuvanjava momentalni), vratete se na AD, moj sovet.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: соја млеко
20.5.2013 0:08:58   
Annet
проблем е што несака Ад да помириса,и сега барам алтернатива.Вришти за млеко,она неможе без него.На мене е јас до 5 години од млеко сум живеела само...
Знам дека во ваков период немсеам да испробувам,ама како ќе живее 1 недела без млеко..мора да се дава нешто,ама несака ад......

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: соја млеко
20.5.2013 8:05:28   
penelopa
Анет а да пробаш со оризово млеко- тоа има сладок вкус.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: соја млеко
20.5.2013 8:46:37   
Annet
da penelopa,denes ke kupam orizovo,strav mi e soinoto da i go davam,makar sto nokeska i dadov si go ispi,ama toa nema nikakva hranlivost..Blagodaram

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: соја млеко
20.5.2013 9:19:20   
Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

Jas sakam da probam so mleko od rastitelno poteklo,ili bilo kakvo,osven kravjovo,ama da ima ubav vkus.
Moeto dete pie mnogu kravjo mleko,ama se somnevam deka e alergicna.
Se ova sto ni se sluci dosega,mislam deka go predizvikuva kravjoto mleko,a ona go obozava.
Kazete mi,bidejki pie sirup za alergija,neli nesmee da se pravi alergotest,dali mozam na svoja raka da dadam soino,ili nekoe drugo mleko,da vidam dali ke se izgubi crveniloto,i kaslicata???
Mislam deka mlekoto ni pravi zapek i alergija,e dodeka da zakazam za alergotest a vo pon sme na kontrola na orl,pa ke pominat 3-4 dena,dotogas da probam nekoe drugo mleko,koe od vase iskustvo bi bilo najprifatlivo??
Ima 21 mesec......
Nas pak ni se vrati kaslica,pak crvenilo,ne pomagaat sirupi...uff vekeeee



Сега ја гледав Ежова на ТВ, зборуваше за алергии и нивно откривање преку кожен тест и ин витро тест (преку крв). Мислам дека нема врска ако пациентот пие лек за алергија и му се направи ин витро алерго тест. Барем јас така разбрав.
АНет, јас ако давам некој ваков прашок на дете, попрво би дала оризово млеко, наместо соино.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: соја млеко
21.5.2013 8:07:37   
Dreamline
Sojino mleko ne se dava na deca so alergija bidejki proteinite se slicni kako kaj kravjoto i istoto moze da predizvika alergija. Orizovo ne se dava na deca do 6 godini bidejki ima kancerogena materija arsen koja vo pogolemi kolcini e opasna za mali deca. Najdobra zamena e AD mleko do 2 godisna vozrast i potoa ovesno mleko. :-) I nie maka macime so alergija na mleko samo moeto since e mnogu malo tek 4 meseci.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 32
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?