|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Советувања за бремени жени
9.12.2010 15:59:58   
Beatris
Da de znam nego si vikam da ne ima primer sega edni predavanja i slednite zdravje posle pola godina user posted image  pa da ispustime se. A inaku za otvaranjeto na novava zgrada treba da e tocno i jas imam takvi informacii, eden doktor ginekolog od GAK  sto ni mn dobar semeen prijatel mi go kaza istoto i jas bukvalno za se se konsultiram so nego i imam najgolema doverba, bukvalno kako so tatko mi da se konsultiram. Iskreno navivam da se otvori zatoa sto od edna strana covek na koj mu veruvam mi e tamu, a pa od druga se znae deka vo privatnive se podobri uslovite, i koga razmisluvam kade za poragjanje cela sum vo zbunka user posted image  Ke pocekame ke vidime....

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Советувања за бремени жени
9.12.2010 16:15:01   
davidco
Ja sega se javiv kaj sestra Zore ovaa grupa bila polna i bidejki sum 27 nedela mi rece da se javam okolu 20 dekemvri za da me zapise vo grupata vo januari. Pa jauvuvajte se da se druzime i da naucime se sto ni trebauser posted image

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Советувања за бремени жени
9.12.2010 16:51:56   
riba79
tnade,a kakva e taa vezba za bebeto da se zavrti glavicno?kaj mene e karlicno inaku sum 0 nedela.pozdrav..
p.s.i jas imam takva informacija za novata klinika.

(Одговор на членот davidco)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Советувања за бремени жени
9.12.2010 16:52:26   
riba79
greska 3o nedela sum

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Советувања за бремени жени
9.12.2010 22:49:39   
tnade
riba79  kleknuvas na kolena, racete gi skrstuvas (sega neznam dali ova ke ti go objasnam kako sto treba), uf, svitkani vo lakti edna pred gruga = , i mrdas so karlicata levo -desno, od prvo tri pati na den po pet minuti, pa deset, no maksimum 15 minuti. No ne se plasi i kaj mene do pred dve nedeli  koga bev na kontola (30 nedela) bebuskata bese postavena karlicno, no na casot sestrata rece deka se uste e rano do 35 nedela ima prostor da se namesti, si bara pozicija user posted image
bez grizi se ke bide vo red, i ako ostanat karlicno namesteni samo podolgo trael poragajot i pobolno bilo, nisto premnogu strasno user posted image

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Советувања за бремени жени
10.12.2010 8:21:42   
Luci
Zaboraviv vcera da se javam posle 14h ama se javiv sabajlevo i mi rekoa da ja pobaram posle 10h, se nadevam ke ima mesto i za mene vo grupata. Vo Cair definitivno nema, konecno nekoj od vrabotenite krena i mi kaza deka nemaat uslovi i prostorii za odrzuvanje na tie predavanja sega za sega, vo idnina mozebi. Ke se javam posle 10h i se nadevam ke ja najdam sestra Zore pa ke vidime sto kako ke mi kaze


ИЗВОРНА ПОРАКА: tnade

zdravo luci za vo cair mislam deka nema inaku i jas mislam tamu da sa poragam, sto napravi se javi li da zakazes vo gak, jas bev vo vtornikot , sledniot cas e vo vtornik vo 18 casot     

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Советувања за бремени жени
10.12.2010 10:34:14   
Luci
Pocnuvam i jas, vo sreda vo 18h. Sestra Zore rece deka treba da se prijavuvaat od 28 nedela site sto sakaat da prisustvuvaat. Edvaj me pisa, polna bila grupata mi rece. Jas sum inace 31 nedela a po goleminata na plodot skoro 33, sestra Zore vika pa ti si skoro pred poragjaj

< Поракaта ја уредил luci -- 10.12.2010 10:36:13 >

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Советувања за бремени жени
12.12.2010 19:52:51   
tnade
luci sigurna li si deka se vo sreda, bidejki predavanja ima vo vtornik, no moze ima druga grupa za vo sreda, ova te prasuvam cisto informativno da ne utnes termin.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Советувања за бремени жени
12.12.2010 21:53:35   
Luci
Sigurna sum tnade, ja prasav dva pati, valjda ima nekolku grupi, koj znae. Kako i da e, pisi vo vtornik kako ke pomines, pozz

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Советувања за бремени жени
12.12.2010 23:23:52   
mamicki
ИЗВОРНА ПОРАКА: tnade

uste e rano do 35 nedela ima prostor da se namesti, si bara pozicija user posted image
bez grizi se ke bide vo red, i ako ostanat karlicno namesteni samo podolgo trael poragajot i pobolno bilo, nisto premnogu strasno user posted image



Мојата прва бременост беше карлична, од почеток до крај, ништо не помогна да се сврти правилно бепчето. Избрав да го раѓам природно, и погрешив! Жива среќа е што имав прекрасен доктор, па спасивме глава и јас и детето. Пораѓајот траеше со часови! На крај, кога веќе ја подготвуваа салата за царски рез, и требаше да ме оперираат, „малиот принц“ се смилува да излезе, инаку, место кон долу, се движеше кон горе, а плодовата вода ми беше истечена веќе 13 часа кога тој се роди! Не препорачувам карлична бременост да оди со природен пораѓај, преризично е, а за болно, да не зборувам, тоа се заборава истиот миг кога ќе го видите ангелчето што сте го донесле на свет. 

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Советувања за бремени жени
14.12.2010 22:35:33   
Luci
tnade bese li na sovetuvanje denes? Ako bese pisi kako pomina, pozzzz

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Советувања за бремени жени
14.12.2010 22:47:38   
tnade
zdravo luci, da bev na predavanjeto i super bese, se odnesuvase na procesot na raganje, tehniki na disenje za vreme na kontrakcii i sorabotka koja treba da ja dades maksimalno za vreme na cinot na poraganje. So eden zbor, kako da si pomognes sto polesno i pobezbolno da go mines toj prekrasen cin. Ti koja nedela si i kade planiras da se porodis? user posted image

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Советувања за бремени жени
15.12.2010 8:50:14   
Luci
Jas treba da odam denes na sovetuvanje, ama ne sum sigurna dali ke sum vo moznost da otidam. Inaku sum 31 nedela i termin mi e 16-ti fevruar ali bebuleto e pogolemo za okolu 2 nedeli i d-r mi vika deka ke bide porano :-) Na 10-ti januar ke odam za bris za streptokoka i na prvo Ctg, resiv vo Cair, za tamu nekako slusnav najpofalni zborovi vo odnos na higiena i na odnos na vrabotenite, a i tamu se najdoa vrski, pozz

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Советувања за бремени жени
14.1.2011 13:51:55   
Beatris
Женски дали знаете кога почнува новиот круг предавања, јас сум 26 недела а сите ми викаат дека брзо се полнат групите па не знам кога да се јавам user posted image  Има ли некој информација?

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Советувања за бремени жени
14.1.2011 14:10:57   
Џесика
можеш да се јавиш и одма, ќе те прашаат која недела си, па ќе ти се јават они... јас почнав со часовите во 32-33 недела, а се имав јавено околу 28ма недела, значи они ми се јавија дополнително кога да одам

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Трудници во третото тромесечје - од 27 до...
26.1.2011 11:13:42   
riba79

ИЗВОРНА ПОРАКА: tnade

riba79  kleknuvas na kolena, racete gi skrstuvas (sega neznam dali ova ke ti go objasnam kako sto treba), uf, svitkani vo lakti edna pred gruga = , i mrdas so karlicata levo -desno, od prvo tri pati na den po pet minuti, pa deset, no maksimum 15 minuti. No ne se plasi i kaj mene do pred dve nedeli  koga bev na kontola (30 nedela) bebuskata bese postavena karlicno, no na casot sestrata rece deka se uste e rano do 35 nedela ima prostor da se namesti, si bara pozicija user posted image
bez grizi se ke bide vo red, i ako ostanat karlicno namesteni samo podolgo trael poragajot i pobolno bilo, nisto premnogu strasno user posted image



(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Трудници во третото тромесечје - од 27 до...
19.2.2011 8:25:31   
Beatris
Само еден совет од мое искуство, јас почнав да одам на предавањата во ГАК, до сега сум била 3 пати, кој не се пријавил обавезно да се пријави и да си оди, зошто покрај некои банални работи што ги повторуваат по 100 пати, а ние како искусни рр форумџики веќе си ги знаеме user posted image , има и доста корисни работи кои мислам дека можат доста да помогнат при породувањето

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Трудници во третото тромесечје - од 27 до...
21.2.2011 19:36:08   
Natuska85
И јас си се пријавив за предавањата,првиот час ние на 09.03 во 18.00,само што сама ќе треба да појдам на првиот час мм баш тогаш ќе е на службен патuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Трудници во третото тромесечје - од 27 до...
21.2.2011 19:39:32   
Beatris
Викни си некој друг за друштво, може да се викне било кој user posted image  На прошлиот час дојде еден маж без жената user posted image  Го гледаме сите бело, сестрава прашува кој која недела е, овој вика - Ние сме 35та ама жена ми е отсутна, не можеше да дојде, јас ќе слушам па ќе и раскажам user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Трудници во третото тромесечје - од 27 до...
21.2.2011 22:45:45   
Natuska85
Имам среќа мм ќе дојде со мене во 13.00 на 09.03 му е летот од Истамбул и таман ќе стигне,па заедно ќе  одимеuser posted image user posted image user posted image ,глупо некако ми беше сама да одам

< Поракaта ја уредил Natuska85 -- 21.2.2011 22:46:21 >


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Трудници во третото тромесечје - од 27 до...
5.4.2011 21:19:01   
Natuska85
Минатата недела ни завршија предавањата и и јас и мм сме презадоволни од истите, како за нешто кое се нуди без париuser posted image .Значи предавањата траеа 4 недели по 2 часа неделно,од кои последните 2 часа ги држеа педијатар и анестезиолог.На сите идни мамички им ги препорачувам.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Трудници во третото тромесечје - од 27 до...
8.4.2011 17:01:35   
Annet
bas e ubavo da se odi na tie predavanja,ama za nas sto sme od drugite gradovi na nasata zemjicka malku potesko ni odi toa(patuvanje pa brzanje) nemoze sekoj da si dozvoli da patuva do Sk so kola,neli? se nadevam deka ke ima i vo dr bolnici sirum zemjava naskoro... sekoja cest za predavanjata i za celoit personal sto tolku bil prekrasen

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Трудници во третото тромесечје - од 27 до...
8.4.2011 17:53:03   
prettygirl
sega pred nekoe vreme i vo bt otvorija majcina skola i ima predavanja ama neznam zainteresiranosta kaj trudnicite kolkava e

_____________________________

Ona sto moze da go donese momentot, ne moze ni celiot zivot

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Трудници во третото тромесечје - од 27 до...
9.4.2011 1:48:18   
Anestis
Дајте кажете по некој корисен совет за нас што не сме од Скопје и немаме каде да одиме на часови. Да не ве прашуваме стално што учевте денес? user posted image

(Одговор на членот prettygirl)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Трудници во третото тромесечје - од 27 до...
11.8.2011 12:28:58   
tedicka
Дали некој знае дали сеуште се одржуваат овие часови на ГАК. На овој број 3147-463 никој не се јавува, има ли некој друг број за закажување, знае ли некој нешто???Како да се стапи во контакт???

(Одговор на членот Anestis)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?