|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Советувања за бремени жени
12.10.2010 15:10:19   
Adicka
Se javiv jas sabajlevo , za oktomvri veke pocnale , pa mi zakaza za na 03.11.2010g., sestrata mi rece deka se preporacuva so soprugot zaedno.Sega sum 29 nedela , znaci togas ke bidam 32-33 nedela taman ke sum bila.

(Одговор на членот angelovska)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Советувања за бремени жени
12.10.2010 23:07:53   
denicka
stela, casot trae 2 casa i sekako e preporaclivo da odis so soprugot. da slusnat i tie niz kakvi maki pominuvame user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: angelovska

ako odis na sovetuvanja vo GAK mora li i tamu da se porodis ili ne...i jas sum sega 26 nedela znaci mozam da se javam da mi zakazat...ako pocnuvaat za dve nedeli....

ne mora tamu da se porodis. eve jas pocnav da odam ama ke se poragam vo cair. a bi bilo ubavo so vreme da se javis da ne ti otide grupata. poz i so lesno user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот angelovska)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Советувања за бремени жени
12.10.2010 23:21:19   
vezilka RR
Их, барем да беше во вторници, ќе се дружевме..хи,хи!! Еве и јас идам на часовите а сеуште се премислувам каде би се породувала..

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Советувања за бремени жени
13.10.2010 9:43:13   
penelopa
Женички какви теми обработувате? И јас одам на вакво советување...кај нас трае цел Октомври по три пати неделно....темите се многу интересни....досега беше зборувано за бањање и преслекување на новороденче...сте слушнале ли за Baby Handling?...предавања од стручен стоматолог, анатомија на женското тело, физиотерапија...сега следат најинтересните теми: прва, втора и трета породна доба, предавања од анестезиолог, педијатар....да не заборавам се околу доење....интересно предавање сигурно возење....и да тука предавања не посетуваат само жени туки и нивните мажи....wow ги има во ептен голем број....се на се добро е што постојат вакви советувањаuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Советувања за бремени жени
19.10.2010 0:14:24   
vezilka RR
Епа нашиве не се толку обемни де user posted image Се во некоја скратена форма. Се состојат од 5 часа. Обработуваат неколку теми..Положба на бебето во стомакот, што ти треба за во болница, прво, второ и трето родилно време, матични клетки, техники на дишење при породување, час посветен на бебето, односно хранење и бањање и разговор со анестезиолог и педијатар. Мислам дека тоа беше од прилика. Ние до сега поминавме два часа, ни останаа уште три.

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Советувања за бремени жени
19.10.2010 11:22:43   
denim
Jas koga bev bremena so mojata kerka uste vo 2003 god. odev (togas gi vikaa vezbi za disenje) vo Sistina. Casovite gi drzese sestra Makedonka. Osven prakticnite vezbi imase i eden vid predavanja za fazite na poroduvanje, za nega na bebinjata, za povivanje, hranenje, poseta na rodilna sala itn. Vo sekoj slucaj bese ubavo druzenje i posle toa se cuvstvuvav kako povtorno rodena, fizicki mnogu mi godese i edvaj cekav da odam na vezbi. Mislam deka bese 2 pati nedelno i se razbira se naplakase. No sekako e mnogu pozitivno i od golema polza.

(Одговор на членот angelovska)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Советувања за бремени жени
19.10.2010 21:48:05   
Natuska85
Јас сум 10та недела,мислите дека е рано да почнам да одам на вакви часови????и ако е рано кога е најпрепорачливо да се почне??

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Советувања за бремени жени
20.10.2010 8:36:40   
vezilka RR
Па тоа веројатно зависи каде планираш да одиш..За во државна ти е рано, таму ги организираат после 30 недела. Ама мислам дека во Св. Лазар почнуваат многу порано..

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Советувања за бремени жени
20.10.2010 12:15:27   
EciPeci
Natuska85, jas odev na sovetuvanje na Klinika i da ti kazam najiskreno toa sto tamu mi go kazaa vo smisla na toa sto se slucuva so tvoeto telo, zosto se bolkite, kako da dises za da gi kontroliras bolkite mnoooooooooogu mi pomogna pri poragajot.
Se odi posle 30 nedela, ednas nedelno vo tekot na 4 nedeli.
Jas od se srce ti gi preporacuvam.
Ako ne se poragas tamu, iskoristi go "besplatnoto" zdravstvo barem za toa :))))



_____________________________

Pogledni kon sonceto i nasmevni se...

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Советувања за бремени жени
23.10.2010 23:17:31   
Natuska85
Фала ти ЕциПеци, планирам сигурно да одам,ама кој ќе чека 30та недела, ааааааuser posted image

(Одговор на членот EciPeci)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Советувања за бремени жени
3.11.2010 13:30:37   
Adicka
Dragi ringerajki od denes vo 18 casot pocnuvaat nova serija soveti vo Gak.Jas ke odam.Ima li nekoja od idnite mamicki sto ke bide tamu?

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Советувања за бремени жени
3.11.2010 13:43:12   
Julie1
Освен класичниот курс во Св.Лазар се организира и Бесплатно училиште за бремени кое се одржува секој четврток од 11 ч. во просториите на болницата Св.Лазар хоспитал ул.Новопроектирана бб.Ѓорче Петров.Темите кои ги предаваат нашите доктори се поврзани со бременоста и раѓањето и грижата за бебето.ПРОГРАМА ЗА БЕСПЛАТНО УЧИЛИШТЕ  ЗА МЕСЕЦ Ноември
04.11.2010 год       Исхрана кај трудници и доилки11.11.2010 год       Првите денови на бебето - денови на адаптација18.11.2010 год       Бременост и инфекции - превенција и лечење25.11.2010 год.      Нормално породување или царски рез - што да изберам?
КЛИК


_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот Adicka)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Советувања за бремени жени
17.11.2010 22:38:36   
tnade
znae li nekoj koga ke pocnat predavnja vo GAK ovoj period ili kako odi toa veke sum 28 nedela, dali moze od sega da pocnam ili mora da cekam 30-ta nedela 

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Советувања за бремени жени
2.12.2010 16:18:32   
tnade
idni mamicki, vie sto ste blizu 30 nedela, od vtornik 07.12.10 vo 18 casot pocnuvaat predavanja za trudnici, ako ste ZA povelete prijavete se pa da se druzime

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Советувања за бремени жени
3.12.2010 12:44:42   
elka
tnade a kade ke se odrzuvaat predavanjata i dali nesto se zakazuva jas sum vo 32 nedela

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Советувања за бремени жени
3.12.2010 23:08:55   
tnade
zdravo elka, predavanjata se odrzuvaat vo Gak (drzavna) javi se na
02/3147-463 i pobaraj ja sestra Zore da se prijavis, samo pobrzaj predavanjata zapocnuvaat od vtornik, pozdrav se nadevam ke se vidime

(Одговор на членот elka)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Советувања за бремени жени
9.12.2010 9:33:19   
Luci
Bese li nekoj na predavanjeto sega na 7-mi dekemrvi? Kako pominavte? Jas duri sega procitav i se javiv da zakazam megjutoa sestra Zore bila vtora smena, ke ja pobaram posle 14h pa se nadevam deka ke doam na slednoto predavanje ako mi odgovara terminot. Me interesira koe vreme se odrzuvaat tie predavanja, pretpladne ili popladne?

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Советувања за бремени жени
9.12.2010 9:35:35   
Luci
Me interesira istotaka dali znaete i vo Cair dali se odrzuvaat vakvi predavanja ili samo vo drzavna? Na telefonite sto gi imam od Cair nikako nekoj da krene telefonuser posted image

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Советувања за бремени жени
9.12.2010 15:39:01   
tnade
zdravo luci za vo cair mislam deka nema inaku i jas mislam tamu da sa poragam, sto napravi se javi li da zakazes vo gak, jas bev vo vtornikot , sledniot cas e vo vtornik vo 18 casot     

(Одговор на членот Adicka)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Советувања за бремени жени
9.12.2010 15:48:28   
Beatris
Od koja nedela se odi na ovie predavanja? Dali gi ima konstantno otkako ke zavrsi eden krug ili kakva e procedurata?

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Советувања за бремени жени
9.12.2010 15:48:56   
tnade
pocetokot na casot bese prezentacija na banka za maticni kletki, koi se prednostite dokolku izvadime m.kletki od papocnata vrvca na bebusot, spored mene korisna raboota ama cini 1700 evra, koj moze bi trebalo da go napravi ovoj cekor.
vtoriot del od casot bese zapoznavanje i sestrata ni kaza koga treba da se pojde vo bolnica. Dokolku ti prsne vodenjakot treba da pojdes vednas, dokolku prokrvcaris isto pravo vo bolnica, a dokolku zabelezis kafeav ili rozenikav iscedok i toa se sluci docna navecer ne treba da se panici moze da se poceka da se razdeni. isto taka ni pokazaa vezba za pozicioniranje na bebeto dokolku e karlicno namesteno so pomos na vezbata sami da si go namestime glavicno, za polesen poragaj. Toa e nakratko minatiot cas.
  p. s  sestrata ni kaza deka po nova godina ke se otvori novata zgrada na ginekologija vo drzavna

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Советувања за бремени жени
9.12.2010 15:50:41   
tnade
beatris predavanjata obicno gi pocnuvaat trudnici koi se okolu 30 nedela plus minus

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Советувања за бремени жени
9.12.2010 15:53:18   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris

Od koja nedela se odi na ovie predavanja? Dali gi ima konstantno otkako ke zavrsi eden krug ili kakva e procedurata?


Беатрис рано ни е нас уштеuser posted image .Се почнува негде околу 30та недела со предавања и да ги има константно 4 недели мислам дека траат по еден или два часа неделно.Пожелно е колку што знам со сопругот да се оди,па и они да научат нешто теее user posted image user posted image .И не се плаќа ништо замисли, се покрива фондотuser posted image user posted image .


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Советувања за бремени жени
9.12.2010 15:54:23   
Beatris
Fala, taka i jas imav slusnato, me interesira dali na primer sega koga ke zavrsi eden krug so tie sto se okolu 30ta nedela se pocnuva nov ciklus predavanja od pocetok za tie sto vo megjuvreme dosle do 30 nedela plus minus 

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Советувања за бремени жени
9.12.2010 15:54:25   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: tnade

p. s  sestrata ni kaza deka po nova godina ke se otvori novata zgrada na ginekologija vo drzavna



Да видам да не верувамuser posted image user posted image


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?