|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  21 22 [23] 24 25   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Абортус - да или не?
19.6.2013 13:11:05   
anaana
kogo ke mu gi objasnat pricinite??? seriozno veruvate deka nekoj tamu na salter ke bide zasegnat za zivotot na nekoja majka????
mislam koga covek ke vleze vo sistemot na birokratija zavrsil rabota....
ako centrite za socijalna rabota do sega ne si ja zavrsile svojata rabota, neli niv im e dolznost da gi sledat takvite situacii, i slicni na niv, zdravstvoto i zakonot za abortus nema da im bide od pomos na tie zeni. naprotiv samo ke im go odbie baranjeto za abortus (mi se losi od samata pomisla deka ke ima baranje za abortus). taa zena ne moze da go zadrzi deteto... loso e za nea loso e za bebeto, ako doma ima maz-siluvac ili nasilnik... ama ke ima izbor???/ nekoja od niv ke uspee da abortira nekade vo nekoj podrum, nekoja ke proba doma so apcinja...

na toa li treba da ne nauci zdravstvovo?????

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 551
   RE: Абортус - да или не?
19.6.2013 13:28:06   
Fiao
Mislam deka se greska... Problemot za tie zeni ne e vo ovoj zakon tuku zakonot koj treba da bide efektiven i da gi zastituva od semejno nasilstvo, koj nazalost kaj nas e tolku neefikasen, sto duri zenite voopsto veke e prijavuvaat (na sekoe prijavuvanje jadat takov kjotek koj ako go preziveat dobro ke bide...) A sekako deka abortusot treba da im bide dozvolen, kako ovoj zakon ke im pomogne, so ovoj zakon samo uste povekje ke gi potisnat i ke gi prisilat da ragjaat... sto ke pravat tie siroti deca, vo sto li ke prerasnat frustrirani od sekojdnevnata gletka kako tatko im ja mlati majka im do smrt! Mislam deka si greska za zakonot, i jas bev vo takva organizacija i imam sretnato dosta slucai osobeno koga bevme izlezeni po teren im bese strav da zborat pa makar sto bese samo obicna i anonimna anketa, a kamo li da odat da prijavat... zalno, no vistinito...
ИЗВОРНА ПОРАКА: temjana

Епа Фиао сметам дека баш на таквите жени ќе им биде од полза овој закон, бидејќи така ќе мора некој да им помогне. И да познавам такви жени кои се жртви на семејно насилство бев долго време волонтер во една таква организација. Верувајте тие жени се очајни и очајно бараат помош а таа помош не може да ја добијат доколку вака "јавно" не ги објаснат причините за абортус. Верувам дека со овој закон ќе бидат повеќе заштитени. Од друга страна пак познавам и жени кои пак многу ноншалантно си одат на абортус како да одат на кафе, да да ова го видов со свои очи пред 1 месец. Жалосно но вистинито


(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 552
   RE: Абортус - да или не?
19.6.2013 14:11:40   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: temjana

Значи за повеќето жени во Р.Македонија е сосема нормално да абортираат неколку пати во текот на една година[


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

a dobro sto veli statistikata, kolku zeni godisno pravat 2 ili poveke abortusi? jas ne veruvam deka gi ima mnogu, ako i voopsto gi ima takvi? koj voopsto naoga tolku pari za toa? od toj aspekt toj del od zakonot mi e bessmislen i nepotreben
jas ne poznavam nitu edna zena da tolku cesto abortira, a se na se znam samo za dve zeni od moja okolina koi imaat 1 abortus vo zivotot,
taka da ne mislam deka ako imame liberalen zakon deka zenite ke nagrnat i samo abortusi ke pravat



Таква статистика не може да се прочита, бидејќи не се води. Не може некој да ме стави во регистар, колку пати сум абортирала, бидејќи никој во регистар не ставил ни колку пати сум била силувана.

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 553
   RE: Абортус - да или не?
19.6.2013 14:14:00   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana


ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao

A sto pravime so zenite koi mazite redovno po doma si gi siluvaat? Ili ne ste cule za takvi slucai? So treba taa zena da ragja sekoja godina? Mislite deka taa zena SMEE da go prijavi toa siluvanje i uste poloso smetate deka nekoj zakon ke ja zastiti??? VE MOLAM! Na taa zena nisto drugo ne i preostanuva osven da abortira po nekolku pati godisno...


epa toa e problemot najgolem. koga se nosi zakon ne se misli na site situacii... takvite zeni (i uste poloso devojcinja) gi ima kolku da sakas. samo sto sega zasega nikoj nema korist da zboruva za niv i za nivna zastita.. zalno i uzasno od druga strana...
zakonov za abortus e los od sekoj aspekt. jas sum sigurna deka zdravorazumna zena koja ima normalno semejstvo i normalen maz, ne abortira sekoj mesec.
ama ne site imale sreka da se rodat vo zdravi semejstva so normalni vrednosti... taka da koga se zboruva i koga se nosat propisi treba da se zemat vo predvid najprvo ranlivite grupi...

taa zena kako sto kaza Fiao, nema zastita. ke go prijavi ednas, policija ke dojde na vrata ke i rece nemame sto da mu pravime.. - citaj ne go fativme na delo... znaci toj nekoj treba da ja ubie ili bog znae sto vidlivo da i napravi za policijava vo najmala raka da go uapsi... posle prijavata i nepravenjeto nisto od strana na policijata, samo taa jadna zena si znae sto ja ceka...

normalno deka nikoj ne se zalaga abortusot da im stane dobro utro na zenive daleku od toa.. ama se se slucuva, ne moze zakonov tolku da se ogranicuva...


Нашите институции силување во брак не третираат.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 554
   RE: Абортус - да или не?
19.6.2013 14:19:19   
anaana
znam... toa samo sudski, retko koj se resava krivicno da goni

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 555
   RE: Абортус - да или не?
29.6.2013 13:20:02   
Палешка РР
КЛИК

Парламентарно Собрание на Советот на Европа

Новиот закон за абортус на Република Македонија ги повредува меѓународните стандарди

Пишана декларација бр. 547 / документ 13263/ 27 Јуни 2013

Оваа пишана декларација е заложба само на оние кои се потписници



На 10 Јуни 2013 година Собранието на Република Македонија го усвои Законот за прекин на бременоста. Иако целосно ја признаваме независноста на државата од аспект на јавното здравје, ние сме серизоно загрижени за формата на дебатата водена во Собранието на Република Македонија и на содржината на законот која преставува прва легислатива од нејзината независност која ги ограничува човековите и женските права.



Без некоја посебна ургентност законот беше донесен во брза постапка, за време од 2 недели, со што беше оневозможена било каква консултација и јавна дебата со главните чинители, како медицинските експерти, женските организации и граѓанското општество. Ова предизвика загриженост во однос на заложбите на Република Македонија за демократијата и владеењето на правото.



Овој закон не е во согласност со ниту еден од меѓународните или Европските стандарди во однос на прекин на бременоста, репродуктивните права или основните слободи (Водичите на Светската Здравствена Организација, Резулициите на Собранието 1399 (2004), 1607 (2008). Задоложителниот ултрасонограф, времето на чекање и пишаното барање се омаловажување и деградирање за жената, спротивни на човечкото достоинство и основните права на приватност и доверливост кои се потенцирани во Уставот на Република Македонија



Ние ги повикуваме македонските власти да осигурат дека меѓунардоните стандарди базирани на вистинска наука, медицина и човекови права се примарна водилка во полето на оваа легислатива


Јас мислам дека и ова ќе биде за џабе user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 556
   RE: Абортус - да или не?
29.6.2013 23:55:32   
vezilka RR
Она што ме плаши најмногу е информацијата која се провеја деновиве " зад кулоарите " дека законов.е само преоден чекор кон уште поригорозни мерки.


(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 557
   RE: Абортус - да или не?
23.11.2013 12:34:22   
viktorija123
jas na 7 noemvri abortirav bidejki morav da abortiram .... dali moze da dobiam odgovor posle kolku vreme mozam da imam odnosi .user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 558
   RE: Абортус - да или не?
24.11.2013 15:26:47   
vezilka RR
Викторија 123 добредојде на форумот. Баш за односи не знам, ама за повторно забременување се препорачува 3 до 6 месеци пауза.

(Одговор на членот viktorija123)
Непосредна врска до пораките: 559
   RE: Абортус - да или не?
24.11.2013 17:20:53   
Goddess*

ИЗВОРНА ПОРАКА: viktorija123

jas na 7 noemvri abortirav bidejki morav da abortiram .... dali moze da dobiam odgovor posle kolku vreme mozam da imam odnosi .user posted image


Preporachuvaat se dodeka matkata ne se vrati vo prvobitnata polozba,a toa negde faka okolu 40 dena,ama sve zavisi od organizmot,kaj nekoi i porano.

(Одговор на членот viktorija123)
Непосредна врска до пораките: 560
   RE: Абортус - да или не?
12.5.2014 12:48:42   
Defne90 RR
Јас лично не сум против абортусот,нормално секој има право да реши што ќе прави со својот живот.Меѓутоа никогаш не би абортирала дете.Јас пред пет години се најдов во таква ситуација дали да абортирам или не.Бев многу млада само 19 години,а дечко ми 20.Се сакавме многу и се уште се сакаме.Уште од моментот кога ги видов двете цртички јас знаев дека нема да абортирам и цврсто си стоев на мојот став.А беше тешко да го одбранам тој став.Едноставно сите беа против мојата одлука да се омажам и да го родам тоа дете.И мојот дечко сега веќе маж цврсто стоеше на тоа дека нема да абортирам по никоја цена.Никој не веруваше дека ние двајцата млади и зелени ќе се снајдеме и ќе успееме да го изгледаме детето и да го изведеме на прав пат.Имав многу планови,да се запишам на факс,да завршам,да најдам прво работа па после да се омажам и да имам деца.И многумина можеби си рекле па таа девојка нема никакви амбиции за себе и својот живот.Како може само да размислува за деца и семејство кога има да види уште многу од животот.Знаев и бев свесна дека нема да ми биде лесно.И ми беше тешко,многу тешко.Ама си велев дека отсега натаму ќе живеам само за моето дете и за оној човек што застана зад мене и мојата одлука да го задржиме детето.Поминавме низ сито и решето,поминавме низ многу работи,бевме и двајцата невработени,не знаевме ни каде ќе живееме.Ама се се реши.Кога човек сака тогаш сметам дека секој проблем може да се реши.И го задржавме детето.Мам ми почна озбилно да си работи на семејниот бизнис со мојот свекор.Баба му и дедо му на маж ми кои можам да кажам дека само тие беа од почетоткот на наша страна ни го отстапија вториот спрат од нивната куќа.И сите и мојата и фамилијата на маж ми се помирија со нашата одлука.Не можам да кажам дека ги обвинувам што беа против тоа детето да се роди.Сепак и ние бевме деца.И едноставно бевме во една незавидна ситуација,што на моменти дури и јас се се сомневе и се прашував дали ќе успееме.Ама успеавме.Се роди моето синче,му подаривме многу несебична љубов и внимание.И навистина почмавме да функционираме како семејство.Имало и тешки периоди,кога ги слушав моите другарки како разговараа каде оделе и во која дискотке се забавувале,си мислев а јас дома по цел ден и понекогаш не успевам ни во ве це да појдам а камоли па и да се забавувам така.Ама брзо ми поминуваа тие мисли,и знаев мене може да ме исполни и искрено израдува само среќета на мојот син.После две години повторно останав бремена.Се плашев многу ама одлучив и тоа дете да го задржам.И го родив и вториот син.И не се каам воопшто за мојата одлука од пред 5 години.Јас знам дека постапив правилно.Јас знам дека додколку се одлучев за абортус ќе се каев цел живот.А за факултет имам време,нека потпораснат децата и тогаш можам повторно да мислам на тоа.Никогаш не е касно.Еве ова е мојата приказана и јас се извинувам на долгиот пост ама ете навистина сакав да го споделам тоа со вас,со моите добри пријателки рингерајки.Дефинитивно јас сум за тоа Животот пред се.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 561
   RE: Абортус - да или не?
12.5.2014 13:20:36   
vezilka RR
Супер Дафне, ова е приказна со среќен крај. Многу ми е мило што сте постапиле така и што сте успеале. Сепак на крајот сами сте одлучиле дека сакате да го задржите бебето. Е токму тоа и треба да се случува, да им се дозволи на жените сами да одлучат дали ќе го задржат бебето или не, без притисоци од страна. Новиот закон за прекин на бременоста тоа не го дозволува. Околината и општествените норми околу ова прашање тоа не го дозволуваат. Доколку некоја друга девојка е во слична ситуација со твојата, но решила дека не сака да роди толку млада, туку сака да заврши школо и што и да е друго, треба да и се овозможи атмосфера да ја донесе таа одлука без притисок од никого, и без набивање на грижа на совест.Ете, толку треба.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 562
   RE: Абортус - да или не?
12.5.2014 13:57:35   
Defne90 RR
А зар не се донесе одлука за одобрување на абортус до 12 недела.Или јас сум грешка.Но во секој случај да тоа си е право на личен избор и за тоа не може да решава никој друг освен личноста што се наоѓа во таа ситуација.

< Поракaта ја уредил Defne90 -- 12.5.2014 13:58:50 >


_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 563
   RE: Абортус - да или не?
13.5.2014 10:39:06   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Defne90

Јас лично не сум против абортусот,нормално секој има право да реши што ќе прави со својот живот.Меѓутоа никогаш не би абортирала дете.Јас пред пет години се најдов во таква ситуација дали да абортирам или не.Бев многу млада само 19 години,а дечко ми 20.Се сакавме многу и се уште се сакаме.Уште од моментот кога ги видов двете цртички јас знаев дека нема да абортирам и цврсто си стоев на мојот став.А беше тешко да го одбранам тој став.Едноставно сите беа против мојата одлука да се омажам и да го родам тоа дете.И мојот дечко сега веќе маж цврсто стоеше на тоа дека нема да абортирам по никоја цена.Никој не веруваше дека ние двајцата млади и зелени ќе се снајдеме и ќе успееме да го изгледаме детето и да го изведеме на прав пат.Имав многу планови,да се запишам на факс,да завршам,да најдам прво работа па после да се омажам и да имам деца.И многумина можеби си рекле па таа девојка нема никакви амбиции за себе и својот живот.Како може само да размислува за деца и семејство кога има да види уште многу од животот.Знаев и бев свесна дека нема да ми биде лесно.И ми беше тешко,многу тешко.Ама си велев дека отсега натаму ќе живеам само за моето дете и за оној човек што застана зад мене и мојата одлука да го задржиме детето.Поминавме низ сито и решето,поминавме низ многу работи,бевме и двајцата невработени,не знаевме ни каде ќе живееме.Ама се се реши.Кога човек сака тогаш сметам дека секој проблем може да се реши.И го задржавме детето.Мам ми почна озбилно да си работи на семејниот бизнис со мојот свекор.Баба му и дедо му на маж ми кои можам да кажам дека само тие беа од почетоткот на наша страна ни го отстапија вториот спрат од нивната куќа.И сите и мојата и фамилијата на маж ми се помирија со нашата одлука.Не можам да кажам дека ги обвинувам што беа против тоа детето да се роди.Сепак и ние бевме деца.И едноставно бевме во една незавидна ситуација,што на моменти дури и јас се се сомневе и се прашував дали ќе успееме.Ама успеавме.Се роди моето синче,му подаривме многу несебична љубов и внимание.И навистина почмавме да функционираме како семејство.Имало и тешки периоди,кога ги слушав моите другарки како разговараа каде оделе и во која дискотке се забавувале,си мислев а јас дома по цел ден и понекогаш не успевам ни во ве це да појдам а камоли па и да се забавувам така.Ама брзо ми поминуваа тие мисли,и знаев мене може да ме исполни и искрено израдува само среќета на мојот син.После две години повторно останав бремена.Се плашев многу ама одлучив и тоа дете да го задржам.И го родив и вториот син.И не се каам воопшто за мојата одлука од пред 5 години.Јас знам дека постапив правилно.Јас знам дека додколку се одлучев за абортус ќе се каев цел живот.А за факултет имам време,нека потпораснат децата и тогаш можам повторно да мислам на тоа.Никогаш не е касно.Еве ова е мојата приказана и јас се извинувам на долгиот пост ама ете навистина сакав да го споделам тоа со вас,со моите добри пријателки рингерајки.Дефинитивно јас сум за тоа Животот пред се.user posted image


Дефне, твојот пост како јас да сум го пишувала ( со малку измени )
И јас останав бремена на 20 години ( и мм имаше толку ) сите беа против бебе и брак, но јас и он заедно решивме дека тој плод од нашата љубов ке се роди. И јас се одреков од се, но кога ке сака се се може. И ние бевме периодично невработени и двајцата и поминавме многу работи.
За месец дена правиме 7 години брак, имаме дете кое оди во прво одделение и друго дете со 2,5 години.
Јас се запишав на факултет кога првото дете ми имаше 1 година и работев и студирав истовремено.
Сега имам две деца и за половина месец веке треба да магистрирам.
Јас и мм кога седиме во друштво со парови врсници кои се немажени и неженети, приметуваме дека само ние се гушкаме, само ние се држиме за рака, само ние се обракаме со маци, душо и сигурна сум дека сите ни се чудат. И кога ке дознаат ( некои непознати ) по колку години имаме и колкаво дете имаме - сите ни викаат алал да ви е user posted image user posted image user posted image
Јас не се каам воопшто што родив, а сигурна сум дека ке се каев цел живот ако абортирав!
Не сум против абортусот, но не би абортирала никогаш!!!!

< Поракaта ја уредил miana -- 13.5.2014 10:40:00 >

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 564
   RE: Абортус - да или не?
13.5.2014 11:03:35   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Defne90

Јас лично не сум против абортусот,нормално секој има право да реши што ќе прави со својот живот.Меѓутоа никогаш не би абортирала дете.Јас пред пет години се најдов во таква ситуација дали да абортирам или не.Бев многу млада само 19 години,а дечко ми 20.Се сакавме многу и се уште се сакаме.Уште од моментот кога ги видов двете цртички јас знаев дека нема да абортирам и цврсто си стоев на мојот став.А беше тешко да го одбранам тој став.Едноставно сите беа против мојата одлука да се омажам и да го родам тоа дете.И мојот дечко сега веќе маж цврсто стоеше на тоа дека нема да абортирам по никоја цена.Никој не веруваше дека ние двајцата млади и зелени ќе се снајдеме и ќе успееме да го изгледаме детето и да го изведеме на прав пат.Имав многу планови,да се запишам на факс,да завршам,да најдам прво работа па после да се омажам и да имам деца.И многумина можеби си рекле па таа девојка нема никакви амбиции за себе и својот живот.Како може само да размислува за деца и семејство кога има да види уште многу од животот.Знаев и бев свесна дека нема да ми биде лесно.И ми беше тешко,многу тешко.Ама си велев дека отсега натаму ќе живеам само за моето дете и за оној човек што застана зад мене и мојата одлука да го задржиме детето.Поминавме низ сито и решето,поминавме низ многу работи,бевме и двајцата невработени,не знаевме ни каде ќе живееме.Ама се се реши.Кога човек сака тогаш сметам дека секој проблем може да се реши.И го задржавме детето.Мам ми почна озбилно да си работи на семејниот бизнис со мојот свекор.Баба му и дедо му на маж ми кои можам да кажам дека само тие беа од почетоткот на наша страна ни го отстапија вториот спрат од нивната куќа.И сите и мојата и фамилијата на маж ми се помирија со нашата одлука.Не можам да кажам дека ги обвинувам што беа против тоа детето да се роди.Сепак и ние бевме деца.И едноставно бевме во една незавидна ситуација,што на моменти дури и јас се се сомневе и се прашував дали ќе успееме.Ама успеавме.Се роди моето синче,му подаривме многу несебична љубов и внимание.И навистина почмавме да функционираме како семејство.Имало и тешки периоди,кога ги слушав моите другарки како разговараа каде оделе и во која дискотке се забавувале,си мислев а јас дома по цел ден и понекогаш не успевам ни во ве це да појдам а камоли па и да се забавувам така.Ама брзо ми поминуваа тие мисли,и знаев мене може да ме исполни и искрено израдува само среќета на мојот син.После две години повторно останав бремена.Се плашев многу ама одлучив и тоа дете да го задржам.И го родив и вториот син.И не се каам воопшто за мојата одлука од пред 5 години.Јас знам дека постапив правилно.Јас знам дека додколку се одлучев за абортус ќе се каев цел живот.А за факултет имам време,нека потпораснат децата и тогаш можам повторно да мислам на тоа.Никогаш не е касно.Еве ова е мојата приказана и јас се извинувам на долгиот пост ама ете навистина сакав да го споделам тоа со вас,со моите добри пријателки рингерајки.Дефинитивно јас сум за тоа Животот пред се.user posted image


Дефне, твојот пост како јас да сум го пишувала ( со малку измени )
И јас останав бремена на 20 години ( и мм имаше толку ) сите беа против бебе и брак, но јас и он заедно решивме дека тој плод од нашата љубов ке се роди. И јас се одреков од се, но кога ке сака се се може. И ние бевме периодично невработени и двајцата и поминавме многу работи.
За месец дена правиме 7 години брак, имаме дете кое оди во прво одделение и друго дете со 2,5 години.
Јас се запишав на факултет кога првото дете ми имаше 1 година и работев и студирав истовремено.
Сега имам две деца и за половина месец веке треба да магистрирам.
Јас и мм кога седиме во друштво со парови врсници кои се немажени и неженети, приметуваме дека само ние се гушкаме, само ние се држиме за рака, само ние се обракаме со маци, душо и сигурна сум дека сите ни се чудат. И кога ке дознаат ( некои непознати ) по колку години имаме и колкаво дете имаме - сите ни викаат алал да ви е user posted image user posted image user posted image
Јас не се каам воопшто што родив, а сигурна сум дека ке се каев цел живот ако абортирав!
Не сум против абортусот, но не би абортирала никогаш!!!!



И јас ќе се запишам во овие приказниuser posted image И мојата сторија е слична на вашата.Останав бремена на 20 години.Бев бруцош на факултет,мм тогашен дечко имаше само 22 год.Имавме простор да бираме или брак и дете или да си продолжиме по старо user posted image Но никогаш на двајцата не ни падна на памет идејата да абортирам,за да ги продолжиме старите животи се да заборавиме и да се посветиме на младоста и кариерата.Си стапивме во брак релативно млади,се роди нашето прво сонце.Јас си продолжив со студиите ,како редовен студент,ноќе учев,дење си играв со бебчето и така во рекордно време си дипломиравuser posted image После 7 години си добивме уште едно детенцеuser posted image Никогаш не сум се покајала што се омажив и родив млада.
Морам и ова да го споделам со вас.Во моментите кога ја видов бледо розовата линија на тестот за бременост,бев во паника.Мислите ми се брануваа,што ќе биде?како ќе успеам??
Дури и на моменти си поставив прашање дали би го абортирала??user posted image user posted image Но мојата потсвест ми даде логичен одговор низ прашања,кој сеуште ми се врти низ глава,и кој го споделувам со сите оние кои се во дилема дали да абортираат или не...
Во бурата од емоции и прашања без одговори,во мојата потсвест се појави одговор на сите прашања дали да абортирам??А што ако ова ти е единствената шанса да бидеш родител??Што ако после ова ,никогаш не станеш мајка?? би си простила?? Овие прашања на потсвеста ме вратија во реалноста и ми помогнаа да се одлучам за Животот на тоа мало срценце user posted image


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 565
   RE: Абортус - да или не?
13.5.2014 11:40:48   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Defne90

А зар не се донесе одлука за одобрување на абортус до 12 недела.Или јас сум грешка.Но во секој случај да тоа си е право на личен избор и за тоа не може да решава никој друг освен личноста што се наоѓа во таа ситуација.


А бе да, личноста сама решава, ама додека да реши мора да помине низ голгота. Прво мора сите да ги слуша како викаат дека тоа е грев. Второ кога ќе стигне кај докторот, треба и него да го слуша како ќе и расправа колку е тоа „опасно“ по нејзиното здравје, па ќе ја прати дома три дена да размислува за тоа што и го кажал, синкир таа пред тоа не размислувала за ништо и така од ѓутуре пошла на абортус (па акоте фати викенд, пет дена ќе размислуваш). И после ќе те прати во установа каде тоа се извршува. Таму уште еднаш ќе ти објаснат колку е тоа опасно, да не не си разбрала првиот пат, и плус со психолог ќе те натераат да си помуабетиш. Башка прашање е тоа дали има пари таа жена посто пати да оди по доктори, и да си го плати зафатот на привтно оти фондот не покрива такви „страшни“ работи.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 566
   RE: Абортус - да или не?
13.5.2014 12:13:01   
Mila mamicka
Лично, како жена и мајка, никогаш не би абортирала. Меѓутоа, сметам дека правото на абортус е право на секоја жена, и никој не може и не смее да и го оспорува тоа право. Жената, сама, или заедно со партнерот, има право да одлучи како ќе продолжи понатаму. Никаков закон не може да и каже дали треба да роди дете или не. Во секој случај, сметам дека самата одлука е тешка, и никоја жена не оди на абортус како да оди на кафе, но сепак таа има право сама да одлучува.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 567
   RE: Абортус - да или не?
13.5.2014 23:07:01   
niki
super e toa koga ke rodis pa si nevraboten i mama tato te gledaat tebe i vnuceto, ti davaat kuka ti kupuvaat namestaj ti plakaat smetki, ti go plakaat skoluvanjeto, ne moras ti za nisto da mislis osven da podaris zivot

no postoi i druga strana na prikaznata, postojat semejstva kade poddrska od bilo kakov vid od semejstvoto ne e vozmozna
sto togas da se sovetuva? dali na nekoja devojka koja edvaj prezivuva nekade i trebaat prikazni od tipot se se moze koga se saka ili mozebi treba realno da se kaze deka ne e se taka plukni zalepi

jas za sebe ke kazam samo fala mu na boga ili na kozmickite sili ili na karmata sto ne me stavija pred iskusenie da mi podarat bremenost koga za toa ne bev spremna, bidejki togas ne samo sto ne mozev da se grizam za sebe i nemase koj da se grizi za mene a kamo li uste i za bebe tuku ne znam ni kako voopsto ke uspeev da dojdam do pari za da abortiram i verojatno togas edna od opciite za razmisluvanje ke mi bese da si go odzemam sopstveniot zivot bidejki samo toa e besplatno na vekov

inaku ete sestra mi se omazi na 18 i rodi 9 meseci podocna i e stasana dotamu da na svoi triesetina godini ima prestanato da se smee, bidejki ni decata ne se izvor na sreka ako postojano se naogas vo situacii koga nemas ni leb da im dades, a kamo li nesto drugo

dali taa razmisluvase da abortira togas, ne sekako, isto kako sto ne razmisluvase kako ke i izgleda zivotot so decata bez skolo i bez rabota
sega i e poveke od jasno no e malku docna

lugeto si dolzat sebe si da si obezbedat dostoinstven zivot za da mozat da podarat zivot, vo sprotivno za site zivotot stanuva pekol

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 568
   RE: Абортус - да или не?
13.5.2014 23:48:15   
deluxe
Се сложувам делумно Ники со твојот пост.Но еве бидејќи и јас спаѓав во таа категорија млади мајки,кои немаа "стапнато" на свои нозе,а веќе треба да се грижат за некоја душа мала.Јас бев бруцош,мм исто така беше невработен,но кога веќе решивме да го родиме тоа дете,нормално почнавме и поинаку да гледаме на работите.Јас останав на статусот студент,но мм веднаш после веридбата се вработи.Јас се породив,детето си дојде,но тој работеше.Не можам да речам дека бевме сами во целата ситуација,тука беа прво неговите родители,па моите и така се започна,пополека.Јас после 3 години дипломирав,не најдов работа по мојата струка ,но сепак не чекав да дојде денот кога ќе работам за тоа што сум учела.Прва прилика отидов да работам тоа што ми се понуди.Имав цел пред себе-моето Дете!!Така со скромниот буџет после 7 години си решивме да си го прошириме семејството,си добивме уште едно детенцеuser posted image
Затоа не се сложувам со тоа дека ако не сме материјално ситуирани не треба деца ,треба да се причека погоден момент или слични приказни...Јас мислам дека и 100 години да живееме ,никогаш нема да дојде моментот кога ќе си речеме:"Е сега се е на место!!"или "Сега имам се,може да правам ова или она..".Никогаш ,никој човек не е во целост исполнет со своите планови,колку и да се залажуваме дека јас се што зацртав исполнив,секогаш има едно АМА...
Мојата прва мисла како што кажав погоре беше-"Што ако ова ми е единствената шанса да бидам мајка??" Што ќе се случеше ако недај Боже се одлушев за абортус?ќе го решев проблемот,ќе си дипломирав на раат,ќе си шеткавме ваму таму со дечкото или со некој друг,ќе си се вработев,пари и се друго,ќе дојдеше денот кога ќе сакав да бидам мајка,а тоа можеби и немаше никогаш да бидамuser posted image user posted image
И тогаш,како што кажа ти погоре,најдобро ќе беше да барам јаже за бесењеuser posted image
Бидејќи сум ја прокоцкала најголемата среќа во живототuser posted image
Јас секогаш ќе бидам на страната на неродените бебиња ,кои треба да им се даде шанса да живеатuser posted image user posted image

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 13.5.2014 23:51:02 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 569
   RE: Абортус - да или не?
14.5.2014 13:06:57   
Defne90 RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

Се сложувам делумно Ники со твојот пост.Но еве бидејќи и јас спаѓав во таа категорија млади мајки,кои немаа "стапнато" на свои нозе,а веќе треба да се грижат за некоја душа мала.Јас бев бруцош,мм исто така беше невработен,но кога веќе решивме да го родиме тоа дете,нормално почнавме и поинаку да гледаме на работите.Јас останав на статусот студент,но мм веднаш после веридбата се вработи.Јас се породив,детето си дојде,но тој работеше.Не можам да речам дека бевме сами во целата ситуација,тука беа прво неговите родители,па моите и така се започна,пополека.Јас после 3 години дипломирав,не најдов работа по мојата струка ,но сепак не чекав да дојде денот кога ќе работам за тоа што сум учела.Прва прилика отидов да работам тоа што ми се понуди.Имав цел пред себе-моето Дете!!Така со скромниот буџет после 7 години си решивме да си го прошириме семејството,си добивме уште едно детенцеuser posted image
Затоа не се сложувам со тоа дека ако не сме материјално ситуирани не треба деца ,треба да се причека погоден момент или слични приказни...Јас мислам дека и 100 години да живееме ,никогаш нема да дојде моментот кога ќе си речеме:"Е сега се е на место!!"или "Сега имам се,може да правам ова или она..".Никогаш ,никој човек не е во целост исполнет со своите планови,колку и да се залажуваме дека јас се што зацртав исполнив,секогаш има едно АМА...
Мојата прва мисла како што кажав погоре беше-"Што ако ова ми е единствената шанса да бидам мајка??" Што ќе се случеше ако недај Боже се одлушев за абортус?ќе го решев проблемот,ќе си дипломирав на раат,ќе си шеткавме ваму таму со дечкото или со некој друг,ќе си се вработев,пари и се друго,ќе дојдеше денот кога ќе сакав да бидам мајка,а тоа можеби и немаше никогаш да бидамuser posted image user posted image
И тогаш,како што кажа ти погоре,најдобро ќе беше да барам јаже за бесењеuser posted image
Бидејќи сум ја прокоцкала најголемата среќа во живототuser posted image
Јас секогаш ќе бидам на страната на неродените бебиња ,кои треба да им се даде шанса да живеатuser posted image user posted image

Потпис!

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 570
   RE: Абортус - да или не?
14.5.2014 16:16:06   
Defne90 RR
Пишав доста долг пост ама снемав интернет и не можев да го објавам.Ќе напишам накратко што ми беше поентата.Значи се согласувам со делукс дека секогаш ќе ни недостасува нешто за да бидеме потполни во вистинска смисла на зборот.Ете конкретно за мојата ситуација да кажам,да не беше семејниот бизнис на свекор ми маж ми ќе најдеше друга работа.Да не беше куќата на баба му и дедо му на маж ми ке појдевме на стан под кирија.Моите се луѓе од село.Кога се земале и дошле во градот имале по дваесет и кусур години.Бил вработен само татако ми и не земал висока плата и плус живееле во стан под кирија долго време.И најважното немале апсолутно никаква ни финансиска ни морална поддршка од своите ридители.Па во никој случај не им паѓало на памет да абортираат дете затоа што биле финансиски слаби.И со тек на време ситуацијата пошла по нагорна линија.Значи тоа беше она што всушност сакав да го кажам,секогаш постои начин,треба само да се сака.Секако ете нагласувам ако и двајцата партнери се спремни на тој ризик.Е сега ситуацијата е друга кога ете мажот не сака да се роди детето и не и дава никаква поддршка на мајката.Тогаш веќе навистина мислам дека абортусот е неминовен.Ама можам да кажам секоја им чест на оние жени кои решаваат да ги родат своите деца како самохрани мајки без поддршка од никој.Познавам една таква личност која што одлучила дека животот на своето неродено дете ќе го стави пред се и без поддршка од никој апсолутно од никој дури ни од својот дечко го родила тоа дете.И еве го сега тоа дете има завршено два факултети благодарение на својата мајка и нејзината скромна плата и нему самиот.Ете го сега женет со деца а неговата мајка е горда на самата себе и на својата одлука пред повеќе од 30 години.Ете тоа е поентата кога сакаш можеш да сториш се ида се справиш со секоја лоша ситуација.На крајот на краиштата не се битни толку парите и економскиот статус колку што се битни оние најмилите,колку што е битно нашето потомство,нели за тоа доаѓаме на овој свет за да оставиме некој зад нас што ќе го продолжи на тој начин и нашиот живот.И да уште нешто има право делукс за тоа дека понекогаш животот дава само една шанса за да бидеме родители.После тоа дали ние би можеле да живееме со товарот дека животот ни дал шанса а ете едноставно сме решиле да ја прокоцкаме.Значи повторувам не сум против абортусот,секој има право да си одлучи што е најдобро за себе и никогаш не би осудувала никој заради тоа.Сепак тоа си е лична одлука.Ама јас никогаш не би го направила тоа.Едноставно не би можела да живеам со товарот кој ќе биде на мојата душа.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 571
   RE: Абортус - да или не?
14.5.2014 19:20:37   
niki

ostoi golema razlika pomegu zivot vo siromastija i zivot vo koj po nesto fali
Moite roditeli nemaa pari da ne skoluvaat, edvaj sredno isturkavme, pritoa koga jas go zavrsiv i se vrabotiv poveke od dve godini polovina od platata mi odese na vrakanje na dolgovi koi se bea nasobrale vo prethodnite godini
Bebe vo tie uslovi za mene i togas i sega e nesto nezamislivo i golema greska, i precka da si gi podobram sansite za nesto podobro od golo prezivuvanje na leb i voda
Pak ke kazam super koga zad sebe imas semejni biznisi kuki i vojska luge koi sustinski mozat da prevzemat golem del od tvojot tovar, sosem druga e prikaskata koga uste od dete treba da gi nosis sopstvenite roditeli na grb, taka ne ti ni teknuva da imas deca i ke napravis se da gi nemas









_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 572
   RE: Абортус - да или не?
14.5.2014 19:27:33   
Melanija RR
niki не те разбирам од искуство но потполно ти ја разбирам поентата.user posted image

Има ситуации и ситуации кога треба да се одлучи дали ќе се роди.Примерот што niki го кажа (односно лично искуство) кога се доаѓа во ситуација да се бориш во животот за себе и за своте родители, односно до некаде детето да ги гледа родителите и враќа долгови е незамисливо и според мене со белег и сфаќања поинакви за цел живот.
Не во врска со абортус, но моја пријателка постојано работеше за себе но и семејството да го прехрани.Да останела бремена неверувам дека ќе родела кога нема ни за себе.Парите се многу но многу голем дел од живото.
Друг момент е кога двете страни можат некако да помогнам и од типот компир, месо јајца, испазарен,некој готов ручек ......
Затоа освен од здравствени причини сум и ЗА абортус во некои поинакви животни ситуации.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 573
   RE: Абортус - да или не?
15.5.2014 1:58:49   
Defne90 RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ostoi golema razlika pomegu zivot vo siromastija i zivot vo koj po nesto fali
Moite roditeli nemaa pari da ne skoluvaat, edvaj sredno isturkavme, pritoa koga jas go zavrsiv i se vrabotiv poveke od dve godini polovina od platata mi odese na vrakanje na dolgovi koi se bea nasobrale vo prethodnite godini
Bebe vo tie uslovi za mene i togas i sega e nesto nezamislivo i golema greska, i precka da si gi podobram sansite za nesto podobro od golo prezivuvanje na leb i voda
Pak ke kazam super koga zad sebe imas semejni biznisi kuki i vojska luge koi sustinski mozat da prevzemat golem del od tvojot tovar, sosem druga e prikaskata koga uste od dete treba da gi nosis sopstvenite roditeli na grb, taka ne ti ni teknuva da imas deca i ke napravis se da gi nemas










Добро ники тоа е во ред навистина ако ете да речеме дојде до таква ситуација да остане бремена девојката а таа е многу сиромашна и ете мора уште и за бебе да се грижи.Па јас зборувам от таа страна кога би била поддржана од нејзиниот дечко.Па тоа дете само не се направило.Значи јас знам дека дете во таква ситуација е незамисливо да се има како самохран родител и ете и јас да се најдев во ситуација да не сакаше маж ми да ме зема и јас би абортирала.Сепак товарот од општеството што би требала да го носам тогаш би бил тежок.Јас зборувам значи за тоа кога девојката ете повторувам би имала поддршка и до својот маж и заедно би влегле во тоа.Сепак тоа е сосема друга ситуација нели.Ете погоре напишаа и делукс и миана дека не е невозможно и да се учи и да се гледа дете.Е сега овде најголемата пречка барем според мене се финансиските можности.Ете до сега не сум била финансиски моќна и да студирам и да се грижам за децата.Сепак за двете работи да се исполнат треба бајаги подршка од сите и плус и двајцата ние да земаме убава плата.А јас вака невработена што чекам од грбот на маж ми баш и не можам да размислувам за студии.А би сакала навистина ама што е тука е.Едноставно си се тешм со тоа дека можеби се жртвував самата себе но тоа го направив за мооите деца.Затоа што само нивната среќа претстваува за мене вистинска среќа/Баш поради тоа не се каам што не абортирав.А јас никако не алудирам на тоа да не се абортира дете само затоа што тоа мене ми е енеетеички.Мислам си има разни ситуации и секако дека секој тоа различно си го сваќа.Јас сакав да кажам дека ми е незамисливо баш и делукс спомна погоре да абортирам здраво и право дете за јас да можам да си шеткам и да се забавувам.Мислам стварно No sense.Ако имаш пари за шеткање и забава ќе имаш и за дете.Нај на крај лесно е да се направи и тие неколку моменти се само уживање ама тешко е после кога треба да се соочиш со последиците.А во никој случај не сум до толку ограничена значи сепак ако станува збор за самохрана мајка можам да ватам ете и абортус кога би се направил.Ете тоа е едино ситуација во која можам да го оправдам абортусот.А се додека девојката е подржана од својот партнер мислам нема што.Еден не може ништо ама двајца можат се.И тоа само тие двајца друг не им е потребен.


< Поракaта ја уредил Defne90 -- 15.5.2014 2:00:32 >


_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 574
   RE: Абортус - да или не?
15.5.2014 7:55:27   
Felly RR
Девојки, малку забегувате од темата. Не може да биде единствена причина за абортус тоа дали си спремен за родител или не. А во вашите постови јас тоа најмногу го гледам. Бременоста ви дошла неочекувано, ама сте се снашле - супер, но како што рече и Везилка погоре, сте имале право на избор, сами сте избрале што сакате да направите. А причини за абортус може да има многу, не само дека двајца млади сакаат да шеткаат и да бидат слободни, затоа да ја погледнеме темава малку пошироко.
И јас можам да речам дека никогаш не би абортирала, ама не знаеш животот во каква ситуација ќе те донесе, затоа никогаш не вели никогаш

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 575
Страница:   <<   < Претходна страница  21 22 [23] 24 25   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  21 22 [23] 24 25   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?