|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  30 31 [32] 33 34   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Одвикнување од пелени
21.4.2015 22:57:17   
lukajana RR
Нема да вадите теписи ќе биде лето и М ке биде уменuser posted image јас обично на нокшир ставам во ходник ама можеш каде сакаш мене таму ми е најзгодно а нив им е забавно пред огледало и така се научија.
За гакички не сум слушнала ај ако некоја знае може ке пише ,убава идеја се

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 776
   RE: Одвикнување од пелени
21.4.2015 23:03:57   
Neurotoxin RR
Уф тежок период е пред вас кога ќе се навратам вака :) поназад го имам пишано нашето искуство од одвикнувањето, мора да се измочка и во гаќи и на тепих, без тоа не бива, а најмногу од се помогна кај нас, ларингитот кој го добив, повторувајќи како тоа умните деца кажуваат, па трчкаат до нокширот, па после викаме браво, па со точакот одиме во парк и сл... она гледаше во тие моменти да прави нешто бучно само да не ме слуша, а јас гледав да бидам погласна и да и зуи мојот глас во глава. Од целиот склоп тоа најмногу помогна. а за гаќичките и јас слушнав, најлонски, нешто потенко од пелената, ама пак ќе го збуни, не се покажале дека многу помагаат. Најубаво е да се измочка и да види дека му смета. И со смирено да се укаже дека ете така не е убаво и затоа мора да каже за да седне во нокширчето. Тој метод се покажал како најефективен. Сепак секое дете е различно, но во глобала, таа е психологијата.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 777
   RE: Одвикнување од пелени
21.4.2015 23:26:06   
Melanija RR
За теписонот не ме утешивте ,во дневна имаме скоро исцел теписон знаете од оние на времето user posted image зошто не е досреден и клацкав пархетотuser posted image а и ако мочна наоколу тешко на целиот пархет и на се ова во стан user posted image е биде чисти и бриши.Ама подобро отколку пелени и на раат шеткање и секако повеќе пари за други детски потребштиниuser posted image Значи треба повеќе авторитет и повеќе викање за да знае дека згрешил.
Има логика ова со гакичките дека може да се збуни.
КОга ќе почнам пак ќе ве консултирамuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 778
   RE: Одвикнување од пелени
21.4.2015 23:32:42   
Neurotoxin RR
Не не викање, тоа ќе го уплаши, само јасно и доволно гласно да му се каже дека така е грешно и дека не е страшно зашто наредн пат кога ќе се измочка во нокширче нема да биде мокар, тогаш ќе биде умен, како сите умни деца итн итн, па кога ќе успее, фешти радости, браво, петки, фалење по најблиски, со потенцирае на успех. Можеш да почнеш сега со презентација некоја на нокширчето, да му дрндаш што е нокширчето, за што служи, користи негови техники за да му доближиш, па најди му некое видео спореди му, речи еве како се користи нокширчето, таман додека му ја всадиш идејата ќе подзатопли, не за друго да ти се сушат теписите побрзо кога ќе ги рибаш user posted image

Ајде со лесно, се надевам техниките што нам ни успеале ќе ви помогнат и вас

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 779
   RE: Одвикнување од пелени
22.4.2015 11:42:51   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Marchi, а тргнати ви се пелените и цело време е во гаќички? АКо треба купете уште едно нокширче и нека ви стои во собата во која го поминува денот, па да може веднаш да седне на нокширче кога има потреба, да не губите време до WC. Само треба трпение, и никако немој да го караш кога ќе згреши.
Меланија и јас мислам дек а е ок време да почнете, ако мај веќе се затопли времето, тргајте теписи од дома, и вадете пелените. user posted image

preku den e vo gakjicki za da mozam polesno da go soblecam navecer za spienje stavam pampers.ajde se vo svoe vreme.mora nekako da se tesam user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 780
   RE: Одвикнување од пелени
22.4.2015 12:24:37   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Теписи тешко дека е вадимеuser posted image каде што е поголем дел од денот се стuser posted image ава нокширок,или од одма да се учи каде треба?
Уште нешто а некои гаќички имало за оваа намена или слично?

Меланија ние имавме две и едното ни беше секогаш во близина, ако одевме на тераса и тоа го изнесував таму. МОже има врска и тоа што М имаше година и пол кога почнав да ја одвикнувам. Верувам дека дете од 2 години повеќе може да го контролира, и да задржи 1-2 мин додека стигне до тоалет. А тоа со мочакње на тепих сигурно ќе се случи, битно е и ти да го седнуваш на нокширче пред спиење, по спиење, ако пиел повеќе течности, ако подолго време не мочкал.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 781
   RE: Одвикнување од пелени
22.4.2015 17:02:30   
marchi
kaj nas noksirceto stoi na edno mesto i kraj.toa go nauciv od mnogu lugje kaj koi sum bila i me sovetuvale deka taka treba da bide.ne moze WC soljata da se premestuva tamu e kaj sto e,epa taka e i so noksirceto user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 782
   RE: Одвикнување од пелени
22.4.2015 20:26:12   
Felly RR
Е па Марчи затоа има и адаптер за на шоља, а нокширчето не е статично, и баш затоа - зошто да не го корситиш и на друго место, зборувам за периодот на привикнување, одкако ќе се научи сигурно нема да го чуваш во дневна. Ти предложив да пробате и така, зошто ти пиша дека многу пати во текот на денот згрешава, оти касно му текнало, а тоа е дете, нема да ти каже одма кога ќе почувствува потреба за мочкање, бидејќи не сака да ја прекинува играта. КОга ќе кааже веќе е доцна, затоа ако нокширчето му е поблиску мислам дека помлаку ќе згрешава, но сепак ти си знаеш најдобро.
А што ти кажале зошто нокширчето треба да стои на едно место? Демек нема да сака после во тоалет да мочка?
Колку што имам читано и овде во темава, многумина ги седнуваат дечињата да мочкаат додека гледаат ТВ, бидејќи тогаш ќе поседи најмногу време, а сигурно немаат ТВ во тоалетот.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 783
   RE: Одвикнување од пелени
22.4.2015 23:42:37   
lukajana RR
Јас сум да се ставаат на нокшир каде што им е најинтересно барем во прво време додека да стекнат навика после е лесно да воведеш ред па и да го исфрлите нокширот и да се користи шоља кога ке почне да кажува и нема да има грешки добро е на едно место ама до тогаш сите сме трчале со нокширите низ домаuser posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 784
   RE: Одвикнување од пелени
23.4.2015 0:00:10   
Neurotoxin RR
Значи и јас го шетав нокширот, ноќе морав да го носам во спална, дење мораше во дневна, на одмор со нас си го носевме најчесто на тераса беше. Дома не ја ни ставав на шоља, али еве сега знае за што е шољата и сама бара, и сака, така да немора толку мало дете кое трпи трауми заради самиот факт дека сега мора да ги контролора физиолошките процеси, за истите да најавува, и да се трауматизира кога ќе згреши, па уште да го учиме на едно место да дреме. Мора да биде интересен целиот процес на почетокот за да не стане одбивен...мое мсилење

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 785
   RE: Одвикнување од пелени
23.4.2015 10:06:26   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Теписи тешко дека е вадимеuser posted image каде што е поголем дел од денот се стuser posted image ава нокширок,или од одма да се учи каде треба?
Уште нешто а некои гаќички имало за оваа намена или слично?


Мислам има гаќички едни од Памперс и обично нив ги земаат за на одмор кога ќе одат. А нокшиорот и јас овој период го чувам во дневна за да го гледа цело време и да седнува на него, ама гледам дека не и е интересен повеќе, па сега може пак некој ден ќе и го преместам да го подзаборави и после пак ќе го вратам. Нема врска тоа дека ете мора нокширот во тоалет да биде, со Михаил и јас сум го влечакала секаде и после кога се научи си стоеше во салон и кога потпорасна му реков ајде сега доста е во нокшир, голем си и одма почна во шољата да оди.
Туку сакав да ве прашам што велите дали да го пробам ова: Михаил сега пак да се измочка еднаш во нокширот и така Јана да види како бато прави и таа да посака исто. Зашто сега како што ви кажав седнува и одма станува и си вика браво, па да види дека бато ќе се измочка, значи ќе има мочка внатре и тогаш викаме браво, плус сега тој и е репер се прави како него, па затоа си мислев да пробам и ова

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 786
   RE: Одвикнување од пелени
23.4.2015 13:35:23   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Колку што имам читано и овде во темава, многумина ги седнуваат дечињата да мочкаат додека гледаат ТВ, бидејќи тогаш ќе поседи најмногу време, а сигурно немаат ТВ во тоалетот.

i jas mislam deka taka polesno ke se ismocka otkolku da sedne vo tisina da mocka bez nesto sto ke go zanimava.pa bogami covek sve sto ke cue ke proba za da postigne nekakvi rezultati neli? user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 787
   RE: Одвикнување од пелени
30.4.2015 7:40:22   
Malecka23
M veke dva dena probuvam da ja odviknam od peleni.Posle 100000 neuspesni prethodno obidi stignavme do moment kade se kazuva deka vesterkata i gi zemala pelenite i nema da i gi vrati.Sto se slucuva.KOga saka i na nejze i e interesno si sednuva bez problem si mocka i na kraj si vika na sebe bravo arno ama koga nejke ke se sokrie ke se izmoca i samo ke dojde da ti kaze posle nekoj period deka se izmockala.Za kakanje e dr prikazna.Dva dena se stiskase i placese deka ja boli gazeto pusti i malku vo gaki i ne se iskaka na noksirce.Zborevme ubaduvavme ama dzabe.I vidov ne vidov i ja vrativ vcera pelenata za 2min bese iskakanauser posted image ,Znae se znae da kontrolira ama ne saka.Ne mi e jasno kako da ja nateram da ja ubedam deka veke e golema.Za spienje i imav izvadeno da vidam do kade e i mislam deka ne e spremna posto se pomockuva mnogu i ne oseka pa mokra spie.Ama pa za preku den....Uf od cucla sise i se sto trebase za 1min sum odviknuvala ama od ova leleee.Mnogu e edno malo bebe vo peleni edno golemo.Za golemovo trosam mesecno po 4pak peleniuser posted image .Duri dobiv komentar od nejze kolku bila slatka pelenatauser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 788
   RE: Одвикнување од пелени
30.4.2015 8:27:59   
deluxe
И ние се одвикнуваме со Ф од пелени.Има успех,малку по малку.Туку муабетот ми беше некој спомна дека имало видео на ју тјуб баш за оваа наменаuser posted image Ајде пуштете Клик видео

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 789
   RE: Одвикнување од пелени
30.4.2015 10:24:50   
deluxe

Полека со нокширот

· Колку брзо детето ќе научи да ја контролира нуждата е индивидуално. Затоа немојте тоа да го доживувате како причина за натпреварување со другите мајки и деца кои можеби порано го совладале тоа.
· Типичното однесување на детето кое полека се подготвува да научи како да ја контролира нуждата е да ве извести по завршената работа за тоа што го направило. Во тој момент, детето е преплавено со тие нови сознанија и тогаш немојте веднаш од него да барате да ви ја каже таа информација пред да ја заврши работата. Нокширот оставете го да стои во тоалетот кој го користите и објаснете му на детето дека тоа е негов тоалет и дека може да го користи кога ќе посака.
· Ако вашето тригодишно дете ви бара пелена иако вие сметате дека е подготвено на време да ви каже кога има потреба за голема нужда, дадете му пелена. Понекогаш децата не сакаат да бидат без пелена бидејќи не се сигурни во целиот процес. Некогаш децата се плашат од резултатот кој може да го видат во пелените, во шолјата или во нокширот и се чувствуваат чудно дека тоа нешто излегло од нив. Верувајте, таа фаза брзо ќе помине ако од тоа не правите голем проблем. Ако се спротивставите на детето, би можеле да доживеете да почне да одбива да врши нужда или да се воздржува. Тоа дефинитивно не сакате да се случи. Без грижа, еден ден, детето ќе заборави дека воопшто имало проблем, а исто така ќе заборави и на пелените.

Еве од мене едно инфо ,се надевам дек аќе ни помогнеuser posted image
извор: Се за деца

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 790
   RE: Одвикнување од пелени
30.4.2015 10:50:48   
deluxe
Тука имаме една корисна статија,која верувам ќе ни биде од голема ползаuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 791
   RE: Одвикнување од пелени
30.4.2015 12:32:26   
Neurotoxin RR
Јас само научив од тој процес, дека не треба да биде спремно само детето, родителот и те како треба да се спреми психички и физички за овој процес. Малце исцрпува, ама резултатот еве после скоро една година сеуште ме воодушевува user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 792
   RE: Одвикнување од пелени
30.4.2015 17:11:07   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

Туку муабетот ми беше некој спомна дека имало видео на ју тјуб баш за оваа наменаuser posted image Ајде пуштете Клик видео

e ajjde ama kako da go najdam toa MAGICNO videouser posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 793
   RE: Одвикнување од пелени
30.4.2015 18:01:00   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: marchi


ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

Туку муабетот ми беше некој спомна дека имало видео на ју тјуб баш за оваа наменаuser posted image Ајде пуштете Клик видео

e ajjde ama kako da go najdam toa MAGICNO videouser posted image



Marchi I jas baram video,no na Ringeraja ne gi postavuvame kako link ,tuku pisuvame KLIK ili TUKA.Moeto Klik pogore e samo oboeno,bidejki cekam nekoj da prikaci KLIKuser posted image


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 794
   RE: Одвикнување од пелени
30.4.2015 18:36:18   
Neurotoxin RR
Јас барав нешто како potty training video for toddlers, ама не бев нешто воодушевена од видеата и си најдов друг начин. Како што ме држи сеќавање имаше едно што даваше надеж, ама се купува како двд. Барајте вака па ако ви фати нешто око применете

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 795
   RE: Одвикнување од пелени
1.5.2015 4:17:23   
bucko mal
I nie imavme nekolku neuspeshni obidi I sega voopshto ne go forsiram.Stanuva na sabajle mochka na sholja pa mu stavam pampers.Koristi pamper gakichki I taka preku den ke go sednam na sholja ke se izmochka I pak mu gi oblakam.
Za kakanje ne saka nikako,pochna da se stega I si napravivme problem. Zasega sme vo miruvanje pa ponataka pak ke probame.


_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 796
   RE: Одвикнување од пелени
11.6.2015 12:04:57   
Snowhite RR
Кај нас испадна потешко од што мислев. Значи пробавме и со тоа бато да се измочка во нокшир, пробав и со видео клипови на јутјуб, пробав ја оставив гола и кога се измочка ја избришав со влажно и и кажав следниот пат да се мочка во нокшир или шоља, ја оставив пак така гола, со надеж дека мочкањето по нозе и беше непријатно искуство и следниот пат ќе побара да го направи на нокшир, арно ама по пола саат ја гледам си зела влажно и сама се бриши. Ја оставам да влегува во купатило кога ние одиме и таа да посака и да посакува, ја соблекувам, ја седнувам на шоља, ама ништо не прави и после ја оставам без пелена некое време и таа по 5 минути си врши работа на ламинат или на плочки во купатило, зависи каде е во моментот. Не помага ниту карање, ниту потплеснување по газето, се смее кога го правам тоа. Навистина не знам веќе што да применам
Кажете предлог, идеја...

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 797
   RE: Одвикнување од пелени
11.6.2015 14:33:51   
deluxe
I F ja zapocna procedurata za odvviknuvanje od peleni. Nautro pelenata e mnogu malku izmockana,recisi suva sto mi e pokazatel deka vreme e da gi ottarasame peleniteuser posted image E sega toa bez peleni ni odi potesko,se mocka na site strani,no ne popustam,ke go odviknam ova leto pa sto saka neka bideuser posted image Saka da mocka na solja,noksir ne saka,toa ni e potesko,sto trcame vo WC na sekoj signal za mockanje,pa kako ke ja odrzi mama vitkata linijauser posted image Za kakanje se stega,ne saka ja solja,nekolku dena ne kakase,me fati strav deka ke napravime poloso,pa mu staviv pelena da si sredi rabotauser posted image .Prodolzuvame ponatamu ne gubam nadez.Inaku my kupiv plastika od onie na solja sto se stavaat za da si sedi raat,da ne propajgauser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 798
   RE: Одвикнување од пелени
11.6.2015 23:16:30   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

Кај нас испадна потешко од што мислев. Значи пробавме и со тоа бато да се измочка во нокшир, пробав и со видео клипови на јутјуб, пробав ја оставив гола и кога се измочка ја избришав со влажно и и кажав следниот пат да се мочка во нокшир или шоља, ја оставив пак така гола, со надеж дека мочкањето по нозе и беше непријатно искуство и следниот пат ќе побара да го направи на нокшир, арно ама по пола саат ја гледам си зела влажно и сама се бриши. Ја оставам да влегува во купатило кога ние одиме и таа да посака и да посакува, ја соблекувам, ја седнувам на шоља, ама ништо не прави и после ја оставам без пелена некое време и таа по 5 минути си врши работа на ламинат или на плочки во купатило, зависи каде е во моментот. Не помага ниту карање, ниту потплеснување по газето, се смее кога го правам тоа. Навистина не знам веќе што да применам
Кажете предлог, идеја...

i nie bevme vo istata sostojba.mart bese koga pocnavme da se odviknuvame toa traese 3 nedeli denot vo gakjicki go pominuvavme no nisto ne postignavme pa se otkazav,se nastina stefan a i cekav da se stopli da mozam da go ostavam porazgolen.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 799
   RE: Одвикнување од пелени
12.6.2015 13:38:15   
princessa
Јас 5 дена мака мачев со син ми ама на крај пак му ги вратив пелените. Детето едноставно не сакаше да се одвикне. Сите теписи ги кренав и го оставав по гаки и тој кога ќе му се мочкаше ќе заплачеше и веднаш се помочуваше. За какање исто. Знае дека му се кака и вика кака кака и нејќе во нокшир о се какаше во гаки. Кога спиеше не му ставав пелени зашто не мочка навечер ниту поручек. Тоа и мене ме поттикна за да ја започнам процедурата ама детето се трауматизира тие 5 дена и јас јово на ново си ги послав теписите и му ги вратив пелените. Ќе почекам месец дена и пак ќе пробам. И наче син ми е 23 месеци.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 800
Страница:   <<   < Претходна страница  30 31 [32] 33 34   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  30 31 [32] 33 34   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?