|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Одвикнување од пелени
10.7.2012 14:00:49   
Felly RR
Чувајте си по едно нокширче во секоја соба, да има нон стоп во близина. Така и ние правевме.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 501
   RE: Одвикнување од пелени
11.7.2012 13:34:33   
anastasja
Ние сега ке правиме 2 години и пред две недели ајде реков да ги извадиме памперсите више оти ако ни замине летово ке останиме не научениuser posted image .Првата недела катастрофа мочка кака кај ке и текне и веке кога бев на работ на живците да и ставам памперс,више ми се смачи од трзанје и рибанје,етеја ми велит мамо мотат и малу се подмочкала ја ставив на нокширчето продолжи ама каканјето пак исто во гаќи,ајде реков не се откажувам една недела труд за бадиела немат шанси па втората недела си кажуваше скоро и да не згреши ич само што одпрво малу ке се подмочаше па после на нокширче ке продолжеше па еве ја сега е добра кажува редовно денес и за каканје кажа само што сега незнам за на вечер некогаш пелената и е скроз сува ама некогаш е помочкана тогаш баш пред да се разбуди.Ајде сега еден совет кажете како со вечерната пелена?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 502
   RE: Одвикнување од пелени
15.7.2012 0:40:34   
MilaTuti
Поздрав до сите... Прв пат пишувам..Еве ќерка ми Мила има 2 и пол годинки и има еден месец како сме со нокширче..Кажува веќе сама и кога и се мочка и кога и се кака..И јас одма и викам ајде трчкај во нокширчето...Арно ама знае некогаш и во гаќи и на тепих да се измочка или искака, претежно кога ќе се заигра па заборава.Ама добро е што знае дека згрешила и сака сама да исчисти..А, иначе навечер и ставам памперс ама сабајле кога станува за градинка одма сама го вади памперсот и седнува на нокширче да мочка...Како и да е треба многу трпение и без нервози да не осетат дека се нервираме кога ќе се искакаат на тепих па косата ми се крева ама сепак и викам ако мамичке ама другиот пат во нокширче какај, и ми вика добро мама...Поздрав до сите мајки кои го поминале овој процес или се во фаза на одвикнување на децата...Како и за се друго и за ова треба трпение, но нели ние мајките сме за тоа..user posted image

_____________________________

Mil@

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 503
   RE: Одвикнување од пелени
15.7.2012 0:46:37   
Maca25
Браво за Мила!!!user posted image user posted image user posted image
Само полека и трпеливо и ќе се реагира побрзо следен пат кога ќе има потреба за вц. Ќерка ми нема пелени веќе една и пол година, па вчера се заигра дома, се занесе и малце се измочка. И беше срам да ми каже. Одма истрча во купатило, се измочка, ги соблече гаќичките и побара нови. user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот MilaTuti)
Непосредна врска до пораките: 504
   RE: Одвикнување од пелени
18.7.2012 0:57:48   
MilaTuti
Eve da vi se pofalam Milicka veke nekolku dena e so gakicki, i setkame i na plaza odime i doma nema peleni..si kazuva i za mockanje i za kakanje...Sega baram sovet za na vecer??Kako da ja odviknam i koga spie na vecer a da ne i stavam peleni ama da ne mi e izmockana cela vecer??

_____________________________

Mil@

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 505
   RE: Одвикнување од пелени
24.7.2012 10:02:01   
Mihaela 2010
E aj sega??? Sto ke kazete za statijata sto e denes objavena na ringeraja??Deka e stetno odviknuvanje na decata pred 3 godini??

(Одговор на членот MilaTuti)
Непосредна врска до пораките: 506
   RE: Одвикнување од пелени
24.7.2012 10:06:59   
Beatris
И јас сега се зачудив, а А неколку дена вика КАКААААА и за какање и за мочкање, и освен кога спие цело време мочка во нокширче, има 14 месеци и баш се охрабрив дека може ќе научиме нешто летово, ама статијава ме мавна од земја user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 507
   RE: Одвикнување од пелени
24.7.2012 10:56:12   
nadica
kako majka mozam samo da kazam moe mislenje
ako deteto e spremno bez forsisanje mislam deka nema nikakov problem a i sekoe dete e razlicno statiite se objavuvaat za mnozinstvo na deca a ne go kazuvaat i procentot kaj koi nema problemi
+ti ne ja teras na zadrska tuku vednas stom kaze i baras mesto kade da se olesni ne i velis cekaj do doma ili do nareden trgovski, javno WC i slicno tuku vednaas baras soodvetno mesto pa i vo prodavnica

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 508
   RE: Одвикнување од пелени
24.7.2012 11:06:02   
Viktori
ne zaboravajte deka marketinskite kompanii trosat grdni pari za nivnite klienti da trosat/proizveduvaat.

Zatoa i se samo studii, a ne se naucen fakt. Od Tea Moderna, do za zdravje vo vest prepolno e so Lekarskiot sovet bla bla bla.

Citajte studii od ovoj/onoj so golema rezerva, a i na kraj kraeva svrtete se naokolu. Kolgejt - pasta preporacana od nekogo. Ajde be ziti se nema podobra a? Koj kaza? Grupa stomatolozi sto lapaat sponzorstva za simpoziumi ....
Isto i so Pampers. I taka sega od eden kup "grizlivi majki" mesto da gi ohrabruvaat decata barem okolu godina ipol-2 da prestanat da koristat peleni, oni ke gi teraat do 3 godini so pampers da bidat. Cetvrtina od majkite da se fatat na jadicata, nekoj menager od taa bolnica, sto ja napravila studijata ke si plovi so jahta. user posted image user posted image user posted image


< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 24.7.2012 11:13:14 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 509
   RE: Одвикнување од пелени
24.7.2012 11:49:18   
topce
како до 3 години со пелени??
па на времето кога немало памперс и слични пелени, кои шала на страна се големо олеснување за родителите, морале да перат памучни пелени и гледале што е можно побргу да ги одвикнат од пелени, што поради тоа да си олеснат со перење и пеглање што поради тоа детето да се научи да си мочка во нокширче, ем газето чисто ем детето и мајката без пелени.
и јас сум едно од тие деца кои користеле памучни пелени и се разбира порано ме научиле да бидам без пелени и не дека нешто форсирале или незнам ај моето е понапредно туку сите дечиња во тоа време го имале истиот тертип.ќерка ми користеше памперс и ни се погоди лето и на 18 месеци ја одвикнавме од пелени, ем летото да не се спурува во нив. иако мора да признаам дека и градинката имаше голем удел во тоа бидејќи уште од 1 годинка почнаа на нокшир да ги ставаат. не сум за со сила да се почнуваат и да се форсираат работите ама некако 3 години многу ми се гледа.вреди да се проба и порано памперсот е тука нема да побегне, а може и ќе успее одвикнувањето од пелените.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 510
   RE: Одвикнување од пелени
24.7.2012 18:16:10   
kikicka
Абе ај само ни перат мозоците и парите.Детето само кажува. Мојава тешко дека ке кажи ова лето. Спие без пелена преку ден,а моќка во пелена .Оваанедела не ни седи во нокшир мнг ја исфалив user posted image и сеганишто пак сме со пелени.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 511
   RE: Одвикнување од пелени
25.7.2012 12:49:49   
Тања РР
Јас на темава имам да се жалам, не да се фалам. Многу се надевав дека летово ќе се ослободиме од пелени но некако тешко ни оди. Ј. го разбра концептот за немокрење во пелена но кажува дека и се мочка дури откако ќе заврши работа. И што е најлошо знае дека згрешила и веднаш почнува да плаче. Место да ја карам јас сум приморана да ја тешам дека не е страшно што се измочкала во гаќи затоа што не престанува да липа. А бе манипулира со мене а јас не сум паметна што да направам.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 512
   RE: Одвикнување од пелени
25.7.2012 13:07:25   
Mihaela 2010
Јас на темава имам да се жалам, не да се фалам. Многу се надевав дека летово ќе се ослободиме од пелени но некако тешко ни оди. Ј. го разбра концептот за немокрење во пелена но кажува дека и се мочка дури откако ќе заврши работа. И што е најлошо знае дека згрешила и веднаш почнува да плаче. Место да ја карам јас сум приморана да ја тешам дека не е страшно што се измочкала во гаќи затоа што не престанува да липа. А бе манипулира со мене а јас не сум паметна што да направам.

_____________________________


Disi dlaboko,disi dlaboko,i samo bez nervozi...nekoi deca polesno nekoi potesko se odviknuvaat,i ne gubi nadez nikako,cim ste pocnale so gakicki ke bide,leto e uste,i ke bide toplo i septemvri taka da se nadevam deka ke se odviknete do togas..

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 513
   RE: Одвикнување од пелени
25.7.2012 13:51:06   
Fiao
Jas na ovaa tema samo imam da se pofalam. Nas ni e navistina premnogu rano za odviknuvanje od peleni, no jas sum presrekjna sto stom ja stavam na noksirce ona vo sekundata znae za sto e sednata tamu i vrsi rabota, zavisno od toa dali i se mocka ili i se kaka. Sega imame samo 7 meseci, ama ja naucivme poentata na noksirot, se nadevam deka za nekolku meseci koga ke naucime da kazuvame "kaka" ke gi ottarasime pelenite. user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 514
   RE: Одвикнување од пелени
25.7.2012 14:03:37   
*Elena*

ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao

Jas na ovaa tema samo imam da se pofalam. Nas ni e navistina premnogu rano za odviknuvanje od peleni, no jas sum presrekjna sto stom ja stavam na noksirce ona vo sekundata znae za sto e sednata tamu i vrsi rabota, zavisno od toa dali i se mocka ili i se kaka. Sega imame samo 7 meseci, ama ja naucivme poentata na noksirot, se nadevam deka za nekolku meseci koga ke naucime da kazuvame "kaka" ke gi ottarasime pelenite. user posted image



user posted image , ama malku ste podranile user posted image

http://www.ringeraja.mk/statija/preranoto-odviknuvanje-od-peleni-e-shtetno_2444.html

< Поракaта ја уредил *Elena* -- 25.7.2012 14:04:04 >

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 515
   RE: Одвикнување од пелени
25.7.2012 14:11:40   
Fiao
Jas pa bas mislam deka sme na vreme user posted image . Sega za sega e dovolno samo da ja sfati poentata na noksirot, se razbira ne ocekuvame od nea da kazuva koga ke saka da odi po nuzda user posted image . Inaku vo ovaa statija za prerano odviknuvanje jas nemam verba. Mene ako me prasate, tie istrazuvanja odat vo polza na dobar marketing na prozvoditelite na peleni... Iskreno receno ne veruvam deka decata na koi im se mocka se sposobni tolku mnogu da trpat, mislam deka pre bi se pomockale vo gaki user posted image . Kako i da e, ubavo ima pogore pisano kikicka, deteto samo ke vi kaze koga mu e vreme, a ova sto nie go pravime ima uste edna pozitivna strana - gazna luftirancija user posted image . Pa siroti im se spuruva gazeto vo tie peleni, vaka barem malku i dise user posted image , a i ona se raduva, da vidite kako pleska so racinjata koga sedi na noksir user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: *Elena*


ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao

Jas na ovaa tema samo imam da se pofalam. Nas ni e navistina premnogu rano za odviknuvanje od peleni, no jas sum presrekjna sto stom ja stavam na noksirce ona vo sekundata znae za sto e sednata tamu i vrsi rabota, zavisno od toa dali i se mocka ili i se kaka. Sega imame samo 7 meseci, ama ja naucivme poentata na noksirot, se nadevam deka za nekolku meseci koga ke naucime da kazuvame "kaka" ke gi ottarasime pelenite. user posted image



user posted image , ama malku ste podranile user posted image

http://www.ringeraja.mk/statija/preranoto-odviknuvanje-od-peleni-e-shtetno_2444.html


(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 516
   RE: Одвикнување од пелени
25.7.2012 14:33:36   
Calypso
Син ми има 16 месеци, уште не сум почнала да го одвикнувам од пелени иако самиот си кажува „кака“, ама кога ќе заврши работа. А за мочкање уште не кажува. И не мислам да почнувам со одивкнување сега, планирам подоцна, можеби и кога ќе наполни две години - од проста причина што не сакам да го учам во нокшир, ич не ми е практичен, туку директно на wc шолја, со адаптер секако. Не мислам дека е спремен ниту психички, ниту физички затоа што сепак се уште не му се целосно развиени сфинктерите - мускули кои се контролираат со волјата, ниту пак може свесно да ги контролира. Не тргнувам водена од статијата на РР, туку од моите лични медицински познавања, а и не сакам многу да му правам збунки на детето, бидејќи ќе има ситуации кога ќе мора да му ставам пелена. А кога ќе го одвикнувам, повеќе ќе разбира, а тогаш сосем ќе ги тргнам пелените, па макар и чистела цел ден по него. Ама побрзо ќе се одвикне така.
А порано било друго со платнените пелени - кое дете сака да биде мокро? Не значи дека децата биле поразвиени, едноставно побрзо сфаќале дека не им е пријатно со мокра и полна пелена. Со овие еднократниве не се чувствува тоа.

< Поракaта ја уредил Calypso -- 25.7.2012 14:34:10 >


_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 517
   RE: Одвикнување од пелени
25.7.2012 14:39:38   
*Elena*
Fiao toa so gznata luftirancija mnogu mi se sviga, em golo em nema da mocka nasekade, ama dali ke sedi miren pa na noksir neznam...inace za tempiranje na momentot na vrsenje nuzda ne mi e problem, odma mu se menuva facata, a i ke treba na noksir da go hranam, posto togas mi kaka obavezno user posted image

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 518
   RE: Одвикнување од пелени
25.7.2012 14:49:19   
mila28

ИЗВОРНА ПОРАКА: *Elena*

Fiao toa so gznata luftirancija mnogu mi se sviga, em golo em nema da mocka nasekade, ama dali ke sedi miren pa na noksir neznam...inace za tempiranje na momentot na vrsenje nuzda ne mi e problem, odma mu se menuva facata, a i ke treba na noksir da go hranam, posto togas mi kaka obavezno user posted image

hahha na noksir da go hranis user posted image Isto i sin mi stom rucka kasicka odma kaka istiot moment ili posle 5 minuti, jas planiram da pocnam da go odviknuvam tamo drugata godina april, maj, sega e malecok a zimno vreme mislam deka ne e bas pogoden period.

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 519
   RE: Одвикнување од пелени
25.7.2012 14:51:48   
Ikana
Далеку сме ние од нокшир или одвикнување од пелени....кога ќе и дојде два памперса едно по друго полни....значи и го менувам првиот, и ставам чист памперс и во тој вториот лом прави инстантно ха ха хаuser posted image
Сред ресторан пред некој ден, во количка менувавме пелениuser posted image И ракија порачав за дезинфекцијаuser posted image

Има некоја логика статијава и некоја доза на веродостојност, со тоа што сепак мочниот меур му треба време да се развие, и вистина е дека од седнување на вц школка прерано можат инфекции да се фатат....мислам ние фаќаме не па бебе...
Ова многу ми личи на истражувањата со доење стриктно до 6 месеци па после дохрана....Јас конкретно сум скептик за се, не верувам на никој веќе, сите различно кажуваат. Сепак не треба да го занемариме фактот дека и детето само ќе покаже кога е спремно за нешто ново, се гледа тоа по дневната рутина, а ако не знаете дали е спремно, пробајте, па ќе видите. user posted image

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 520
   RE: Одвикнување од пелени
25.7.2012 15:11:03   
Pepelaska *
Мене не ми е јасно , зошто потреба од брзање?
Секако не се согласувам дека до 4 години треба да се со памперс.
Мое мислење е дека детето САМО ќе покаже.
И ич не го разбирам седнувањето на нокшир на 4 , 5 , 6 месеци?user posted image
Зошто?
Секако дека ќе разбере после кога веќе ќе почне да разбора повеќе.
Син ми не виде нокшир до една година, после тоа беше ладно , па пролетта кога имаше 20 месеци почнав да го седнувам така преку игра да се учи.Сега кажува кога кака , ама не сака да седне.Може не сум доволна упорна ама не сакам со сила да биде.Двапати виде деца како какаат на нокшир и посака и тој.Нема да го терам со сила.Во септември полниме 2 години и мислам дека скоро до нова година , гледајќи го детево ќе си се научи сам.
Имам другарки кои со ќотек ги одвикнаа децата и тоа ич не ми е јасно.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 521
   RE: Одвикнување од пелени
25.7.2012 15:18:09   
*Elena*

ИЗВОРНА ПОРАКА: mila28


ИЗВОРНА ПОРАКА: *Elena*

Fiao toa so gznata luftirancija mnogu mi se sviga, em golo em nema da mocka nasekade, ama dali ke sedi miren pa na noksir neznam...inace za tempiranje na momentot na vrsenje nuzda ne mi e problem, odma mu se menuva facata, a i ke treba na noksir da go hranam, posto togas mi kaka obavezno user posted image

hahha na noksir da go hranis user posted image Isto i sin mi stom rucka kasicka odma kaka istiot moment ili posle 5 minuti, jas planiram da pocnam da go odviknuvam tamo drugata godina april, maj, sega e malecok a zimno vreme mislam deka ne e bas pogoden period.


Mila28 i jas isto planiram, zdravje prolet, drugoto leto koga ke bide 1,5 god, mislam deka ke bide pogoden period user posted image

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 522
   RE: Одвикнување од пелени
25.7.2012 15:38:26   
Fiao
Sekako ne planiram so kotek da ja odviknuvam od peleni (makar gi nosela i do 6 godini), ili bilo sto da postignam so taa metoda. Mozebi sum malku nadvor od temava, no kotekot ne go gledam kako vospitna merka, toa kaj nas ne dozvoluvam da bide praksa...
Kako i da e, jas voopsto i ne se trudam da ja odviknam od peleni, znam deka e mnogu rano, ama treba da ja vidite kako ona uziva vo tie 10 minuti bez peleni user posted image . Zaradi taa pricina i najmnogu go pravam ova. A i ne mislam deka ja zbunuvam so toa sto volku rano ja stavam na noksir, da ja vidite ke se iznenadite, pa taa vo istata sekunda znae sto treba da napravi user posted image . Vo sekoj slucaj ova povekje go sfakjam kako igra i kako sto rekov, gazna luftirancija (mozebi decata denes vo ednokratnite peleni ne se mokri, ama definitivno gazeto im e spureno od najlonot...)
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

Мене не ми е јасно , зошто потреба од брзање?
Секако не се согласувам дека до 4 години треба да се со памперс.
Мое мислење е дека детето САМО ќе покаже.
И ич не го разбирам седнувањето на нокшир на 4 , 5 , 6 месеци?user posted image
Зошто?
Секако дека ќе разбере после кога веќе ќе почне да разбора повеќе.
Син ми не виде нокшир до една година, после тоа беше ладно , па пролетта кога имаше 20 месеци почнав да го седнувам така преку игра да се учи.Сега кажува кога кака , ама не сака да седне.Може не сум доволна упорна ама не сакам со сила да биде.Двапати виде деца како какаат на нокшир и посака и тој.Нема да го терам со сила.Во септември полниме 2 години и мислам дека скоро до нова година , гледајќи го детево ќе си се научи сам.
Имам другарки кои со ќотек ги одвикнаа децата и тоа ич не ми е јасно.


(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 523
   RE: Одвикнување од пелени
27.7.2012 14:45:38   
MilaTuti
Dragi majki...Ne ni se potrebni nikakvi statii i strucni mislenja..Pa zarem ne naucivme dosega deka nie sme najgolemite psiholozi i strucnjaci za nasite deca??Sekoe dete e razlicno, no vo edno se isti...Sami pokazuvaat koga se spremni za novi raboti..Prviot cekor, prviot zbor, pa i odviknuvanje od peleni..Da ni gi izbrzuvame decata t.e. bebinjata od 7 meseci na noksir...So sila sakame da porasnat...Neka uzivaat vo detstvoto po red kako odi...Na se ke si se naucat koj porano, koj podocna...Nie da sme tuka za niv i da vnimavame..Tie vo sekoj del od sekunda nesto ni kazuvaat samo treba da sme trpelivi i da gi procitame...

_____________________________

Mil@

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 524
   RE: Одвикнување од пелени
27.7.2012 14:55:36   
Mihaela 2010
Takov bese i nasiot slucaj..M na 16 meseci uzivase da si sedi vo noksir,si kakase i mockase,duri jas onaka gorda lele lele detevo super mi se odvikna...posle nekoj period ne sakase noksirot da go vidi,ma ic ne bese zainteresirana,jas otvori go kapakot da ja sednam taa zatvori go...vodese nekoj inat li neznam...za komplet da se odvikneme na 2 godini,i mislam deka sme ok so vozrasta..

(Одговор на членот MilaTuti)
Непосредна врска до пораките: 525
Страница:   <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?