|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Љубомора
24.11.2011 16:11:32   
Ikana
Jas ne mozam da gi zamislam tie sto ziveat so konstantni zabeleski, proverki, negativna energija, prosto kazano, kafez od ljubomora. Kolku e toa iscrpuvacko i dosadno, pa i bolno. Se prasuvam dali takvata ljubomora e psihicka sostojba, nedoverba megju partnerite, ili nesigurnost i totalno otsustvo na samodoverba.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Љубомора
25.3.2012 16:20:24   
mamicki
Ne sme ljubomorni ni jas ni toj, zaedno sme oti taka izbravme, nema sto da se drzime na kratok sindzir i da si 'rzime. Mozam da odam kade sakam, koga sakam, so kogo sakam, i obratno, i nikogas ne se somnevame eden vo drug, oti se si kazuvame otvoreno, ne si pravime filmovi eden na drug. A kolku za horoskopot- mm e dupla skorpija i vistina e krajno liberalen i neposesiven, znaci se razlicno od predrasudite za skorpiiuser posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Љубомора
25.3.2012 18:10:07   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicki

Преземено од ТЕСА психолошки центар
Љубомората е негативна емоционална реакција на реално или замислено загрозување на љубовен или друг емоционално битен однос.
Настанува кога се плашиме дека наклоноста на партнерот ќе биде пренасочена кон друга личност, а ние ќе бидеме заменети со некој подобар, попривлечен, поубав!
Како закана се доживува присуството на занимливи/пожелни потенцијални соперници. Жените се чувствуваат загрозени од телесниот изглед на соперничката, а мажите од неговата материјална состојба.
Одредена доза љубомора е природна бидејќи таа не мотивира да се бориме за својот однос и да се заштитиме од губиток, но многу често оваа емоција ја покажува својата темна страна.
Колку интензивно и колку често ќе доживуваме љубомора и како ќе се однесуваме во одредени ситуации зависи од многу индивидуални и културолошки фактори.
Почесто се жртви на љубомора:
- луѓе со низок степен на самопочит и несигурни во себе
- луѓе кои и без тоа имаат проблем со импулсивност и агресивно однесување
- луѓе кои себесе реализираат единствено преку врската
- ако имаат претходни негативни искуства со неверство
- нарцисоидни личности кои партнерот го доживуваат како лична сопственост
итн.
На почетокот може да звучи ласкаво ако партнерот изјавува „не можам без тебе“ и „ти си само мој/а“, но набрзо страсната прегратка се претвора во стисок што гуши.Почнуваат сомневања, испитување, потрага по докази на неверство, посесивност, контролирање, закани, ограничувања па дури и насилство.
Жртвата почнува да се плаши од реакциите на партнерот, да внимава да не направи било што што би го предизвикало, но на патолошката љубомора не и треба повод.
Додека нормалната љубомора е поттикната од реални ситуации, патолошката значи препознавање „опасност“ и во крајно бенигни ситуации.
ПАТОЛОШКАТА ЉУБОМОРА Е ДЕСТРУКТИВНА И ОПАСНА ЕМОЦИЈА И КАКО ТАКВА ТАА ПРЕТСТАВУВА ВОДЕЧКА ПРИЧИНА ЗА УБИСТВО НА ПАРТНЕРОТ НАСЕКАДЕ ВО СВЕТОТ!!!
Јадранка Ореховец, проф. по психологија




ИЗВОРНА ПОРАКА: mami 3.

kaj nas megju sebe nema ljubomora, t.e sekade kade sto postoi ljubov ima malku ljubomora ali ne "bolna ljubomora"
a i zavisi vo koi situacii nastanuva ljubomora,na primer: da bi izleguval mm sekoja vecer bez mene, toa so tek na vreme bi mi smetalo,zatoa sto ne znam sto pravi ili so kogo e, i da ne e nesto ozbilno sekoja zena vo toj moment sesto ke pomisli za mazot deka pravi nesto sto ne bi trebalo,inaku i jas samata ako vidam nekoja ubava zena i jas ja gledam a kamoli mm



ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicki

Искрено, повод за темава ми даде темата „Неизбежен развод“, таму читав за патолошка љубомора и последиците од тоа, па сакав на оваа тема да и обратиме поголемо внимание бидејќи љубомората очигледно знае да направи пекол од животите на луѓето.



_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Љубомора
25.3.2012 18:18:23   
Snowhite RR
Значи не разбирам, каква причина за љубомора? Тогаш тоа е недоверба, значи за мене љубомората е недоверба, ако е тој љубоморен значи дека не ми верува и тоа ме навредува. Исто и јас, ако му сум љубоморна, значи не му верувам. Значи од никогаш не сум можела да го разберам терминот љубомора, односно секогаш го поистоветувам со недоверба. Разбирам само љубомора, т.е. да се љубомори во случај некој друг да има повеќе пари, или други работи, односно материјално, а ваква љубомора меѓу партнерите не ја сфаќам
Од тука произлегува дека јас не сум љубоморна, а мм стално велеше дека не е љубоморен, ама еднаш ми призна дека е по малку, обично ако забележи дека некој е поблизок со мене, веројатно не му веруваше него во неговите пријателски намери, како и да е, јас стално си го однесував заради нечие однесување, од мене бараше објаснување зошто „тој“ така се однесувал. Сега нема на што и на кого да е љубоморен

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Љубомора
9.6.2012 10:31:17   
nadica

ИЗВОРНА ПОРАКА: velkovska

Zdravo devojki ,majki ,zeni mislam deka go pronajdov pravoto mesto za moite prasanja.Potrebna mi e golema pomos od vas ,ve zamoluvam od se srce da mi dadete sovet .Jas odnapred bi sakala da se izvinam sto pisuvam na latinica rabotam so drug program na kompjuterot I nemozam da instaliram kirilica .Jas imam mnogu golema bolka vo moeto srce s, ekoj den se boram so mojata ljubomora. Verena sum so maz koj e razveden I ima 3 deca. Za 1 godina ke pravime svadba a vo vrska sme 4 godini .Problemot e sto nikogas ne sum bila ljubomorna ,mojata ljubomora se rodi od koga zena mu go kontrolira so decata , a naj strasno od se e sto jas ne gi ni poznavam .Oni se razvedeni zosto negovata zena go izneverila I taka puknalo se jas upadnav vo negoviot zivot dodeka tecese nivniot razvod I toa bese pekolno,mnogu problemi I mnogu teski periodi no se zaljubiv I bev tuka pokraj nego.Zenamu znaese za nas no go ucenuvase so decata ne mu gi davase da gi gleda I se mislam deka krie za nas dvajca .Jas negovite deca gi sakam iako ne gi poznavam sekogas prasuvam za niv ,sekogas ke im kupam nesto on da im go dade ,ne mi preci sto ima deca.No koga ke go prasam koga ke me zapoznaes mi vika ne znam kako ke reagiraat ,znaes sto se preziveaa so razvodot ,znaes deka moite odnosi so niv ne se najdobri I mislam deka ne e momentot I mene seto toa mi preci misli deka nivnata reakcija bi bila losa I za niv da ne gi povredi mene toa mi go krsi srceto I se custvuvam loso poradi toa.Mi preci koga on ide kaj niv na rodenden a jas ne sum pokraj nego I znam deka ona e tamu .Mi preci koga go kontrolira so decata I izigrava kako potrcko za sekoja sitnica.Custvuvam ljubomora ,i mnogu mi e tesko .Pravi da gi zamrazam decata so toa sto ne mi dozvoluva I tie da stanat del od mojot zivot Se ni e sovrseno ,premnogu se sakame nemozam da kazam eden los zbor no se prasuvam zosto so decata I bivsata negova se slucuva seto ova ?Reagiram loso I nemozam da ja kontroliram ljubomorata I uste jas ispagam losa ,site nasi kavgi se za bivsata I negoviot odgovor e napraviv za decata .Toa e samo zaradi decata.Mene me boli samo zatoa sto jas ne gi poznavam.Me boli zosto pred 1 nedela on bese na rodendenot bez mene.A jas sama taguvav I nemozev da gi otrgnam ljubomornite misli.DALI SO MENE NESTO NE E VO RED ?



_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Љубомора
9.6.2012 11:03:49   
Maca25
Драга велковска, тоа што ти го чувствуваш е сосема нормално. Па вие сте веќе верени, догодина ќе ти биде сопруг, ќе имате дечиња и што тие нема да се гледаат со другите братчиња и сестричиња?!?! Чим сте се одлучиле на такво чекор, да стапите во брак, тогаш нека се отворат картите. Нема зошто да те крие тебе од бившата жена, а ни од децата. Сигурна сум дека на децата им е најтешко кога гледаат дека мама и тато не се заедно, но сега и ти се дел од нивниот живот и со тек на време ќе те прифатат.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Љубомора
9.6.2012 12:16:12   
Ikana
Уф не знам што да речам...од една страна и он е во право, ама од друга страна и ти си во право Велковска. Нема што да те крие од бившата или од децата, поготово кога таа него го изневерила, мислам нонсенс е тоа. Треба да седнеш и да му направиш муабет дека штом веќе планирате свадба и заеднички живот, дека не може да те двои и да има паралелен живот со тебе, премногу е болно тоа. Со искрен и длабок разговор мислам дека се ќе решиш, само биди смирена и ладна глава и рацио!!!! Не покажувај негативни чувства поради тоа што он оди со децата, а тебе не те вклучува, бидејќи така само ќе го оттргнеш од тебе.
Од друга страна, и него го разбирам. Сепак развод не е лесна работа, потребни се години и години за да се создаде повторно некое чувство на сигурност кај децата, запамти нивниот свет е скршен сега на половина. И да, татко е на тие деца, и секогаш треба да биде таму, за сеоја петка, единица, изгребаница, приредба и така натаму.....тоа не можеш и не смееш да му го скратиш. Запамти исто така, дека тој со тоа што не те носи таму, едноставно не сака да го сруши авторитетот на мајката пред нив, децата само може да ја замразат личноста која се обидува да биде друга мајка, ако таа личност не изигра правилно....тајмингот е пресуден тука, кога да се запознаете, односно кога тој да им каже на нив дека има некоја друга во неговиот живот.....само да треба да убрза малце, бидејќи тоа требал да го направи за овие 4 години и плус свадба ќе правите....така што.....време е!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Љубомора
9.6.2012 22:04:58   
velkovska
On se plasi niv da ne gi povredi a jas sum isto taka povredena ...Seto ova sto go kaza e tocno i jas si gi postavuvam site ovie prasanja .On se plasi deka ako doznae bivsata zena za nas nema da mu gi dava decata da gi gleda .
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Драга велковска, тоа што ти го чувствуваш е сосема нормално. Па вие сте веќе верени, догодина ќе ти биде сопруг, ќе имате дечиња и што тие нема да се гледаат со другите братчиња и сестричиња?!?! Чим сте се одлучиле на такво чекор, да стапите во брак, тогаш нека се отворат картите. Нема зошто да те крие тебе од бившата жена, а ни од децата. Сигурна сум дека на децата им е најтешко кога гледаат дека мама и тато не се заедно, но сега и ти се дел од нивниот живот и со тек на време ќе те прифатат.



(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Љубомора
9.6.2012 22:14:36   
velkovska

Jas se obiduvam da go razberam i nego i decata no sega se poveke i poveke se nerviram,ljubomoram i sum besna na nego i na kraj mi e krivo sto e seto ova vaka stanam premnogu nervozna i se trpam vo sebe .No jas nemozam nisto da napravam ,toa e negovo resenie i se plasam deka nikogas nema da gi zapoznaam od samata pomisla sum mnogu nervozna .Go prifativ razveden go prifativ so deca i on gi krie decata od mene.Ne zasluziv da me krie ,mnogu me boli toa. Eve i da zboram ,znam sto ke mi odgovori .Znam deka e vreme i namesto da mislam na svadbata ,na kukata ,jas mislam na toa .
,quote]ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Уф не знам што да речам...од една страна и он е во право, ама од друга страна и ти си во право Велковска. Нема што да те крие од бившата или од децата, поготово кога таа него го изневерила, мислам нонсенс е тоа. Треба да седнеш и да му направиш муабет дека штом веќе планирате свадба и заеднички живот, дека не може да те двои и да има паралелен живот со тебе, премногу е болно тоа. Со искрен и длабок разговор мислам дека се ќе решиш, само биди смирена и ладна глава и рацио!!!! Не покажувај негативни чувства поради тоа што он оди со децата, а тебе не те вклучува, бидејќи така само ќе го оттргнеш од тебе.
Од друга страна, и него го разбирам. Сепак развод не е лесна работа, потребни се години и години за да се создаде повторно некое чувство на сигурност кај децата, запамти нивниот свет е скршен сега на половина. И да, татко е на тие деца, и секогаш треба да биде таму, за сеоја петка, единица, изгребаница, приредба и така натаму.....тоа не можеш и не смееш да му го скратиш. Запамти исто така, дека тој со тоа што не те носи таму, едноставно не сака да го сруши авторитетот на мајката пред нив, децата само може да ја замразат личноста која се обидува да биде друга мајка, ако таа личност не изигра правилно....тајмингот е пресуден тука, кога да се запознаете, односно кога тој да им каже на нив дека има некоја друга во неговиот живот.....само да треба да убрза малце, бидејќи тоа требал да го направи за овие 4 години и плус свадба ќе правите....така што.....време е!!!
[/quote]

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Љубомора
9.6.2012 22:15:56   
velkovska
Premnogu mi znacat ovie soveti.Od srce fala za se

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Љубомора
10.6.2012 11:58:56   
Goddess*

ИЗВОРНА ПОРАКА: velkovska


Jas se obiduvam da go razberam i nego i decata no sega se poveke i poveke se nerviram,ljubomoram i sum besna na nego i na kraj mi e krivo sto e seto ova vaka stanam premnogu nervozna i se trpam vo sebe .No jas nemozam nisto da napravam ,toa e negovo resenie i se plasam deka nikogas nema da gi zapoznaam od samata pomisla sum mnogu nervozna .Go prifativ razveden go prifativ so deca i on gi krie decata od mene.Ne zasluziv da me krie ,mnogu me boli toa. Eve i da zboram ,znam sto ke mi odgovori .Znam deka e vreme i namesto da mislam na svadbata ,na kukata ,jas mislam na toa .





i jas ke se nadovrzam so na Ikana postotuser posted image ,po ova gore citiranoto,izgleda premnogu si tolerantnauser posted image ,pa zatoa i toj toa nekako..da ne recam"go iskoristuva " user posted image ...si gi odlozuva rabotite za ponataka..samiot si pravi ushte pogolemi pletkanici...4 god. i ne se bash za potcenuvanje za da ne najde ishoden moment da im kaze za tebe i na decata i na eh-soprugata,pogotovo ako ste vo podgotovka na zaednicki zivot/brak..Ne mozam da razberam kako toa se plashel da ne bivshata sopruga go zloupotrebi so decata..ako sepak toj e vo plan da stapite vo brakuser posted image Shto,ke stapite vo brak i ushte ke se kazuva deka seushte zivee ko samec ili decata koga ke treba na gosti da mu dojdat toj ke te ispraka negde da odishuser posted image ...Ex-soprugata ako igra na taa karta da go uslovuva za decata ,ke go uslovuva i ako e sam i ako e vo brakuser posted image Covek shto saka da uslovuva,manipulira ke go koristi toa u sekoja mozna situacija,a sea toj ako si nema rachisteno so toa shto da pravi za ponatamu ..mislam i ne e taka covecki nekoj da go drzi u tajnost i da gi prifaka negovite igri..ne e covecki...ne bi rekla deka ova e ljubomora..ova ne se racisteni raboti so tvojot iden soprug,a bara da si pekutuvash...Moj sovet ti e shto pobrzo so razgovor da mu objasnish kako sakash da ziveesh/ziveete,a i toj neka ti gi otvori "site" kartiuser posted image

(Одговор на членот velkovska)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Љубомора
10.6.2012 12:11:02   
Ikana
Истово го мислев!!! Човек што сака да манипулира, ќе манипулира во секоја ситуација. И секогаш тој може да се пожали на социјалниот работник дека жена му не му ги дава децата, па да видиш како ќе ги дава после, со насмевка!!! Значи проблемот не е во бившата, ни во децата, туку во него.
Гледам од твоиве постови Велковска дека ти си направила се што е можно....топката е на другата страна сега. Уцени и го и ти малце, ако веќе гледаш дека тоа пали кај него. Или прави се наудрена и нека не те боли ама ич, он кога оди таму и кога е на роденден. Излези си и ти со пријателки, помини си убаво, отиди си на одмор сама, живеј си живот, како и он што живее двоен живот. Јас мислам дека треба да се оддалечиш од таа ситуација малку и да не му ги спомнуваш ни децата, ни бившата, играј ја неговата игра, двој се и ти. А кога ќе стапите во брак, тогаш друга е приказната. Не им купувај ништо на децата, не биди мазохист, он и така не им кажува дека е од тебе. Едноставно тргни се....мое мислење.

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Љубомора
10.6.2012 13:14:46   
Goddess*

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana


Гледам од твоиве постови Велковска дека ти си направила се што е можно....топката е на другата страна сега. Уцени и го и ти малце, ако веќе гледаш дека тоа пали кај него. Или прави се наудрена и нека не те боли ама ич, он кога оди таму и кога е на роденден. Едноставно тргни се....мое мислење.

Ja i ti Ikana izgleda isto mislimeuser posted image ..jas bi igrala vaka ili bi mu ostavila dovolno vreme(normalno sekoj na svoja strana i da si razmisli so ladna glava "ustvari shto saka so tebe i kade si ti vo celata prikazna" user posted image i veruvam togash tocno ke znaesh shto da pravish...

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Љубомора
10.6.2012 18:42:27   
blond

ИЗВОРНА ПОРАКА: velkovska

On se plasi niv da ne gi povredi a jas sum isto taka povredena ...Seto ova sto go kaza e tocno i jas si gi postavuvam site ovie prasanja .On se plasi deka ako doznae bivsata zena za nas nema da mu gi dava decata da gi gleda .
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Драга велковска, тоа што ти го чувствуваш е сосема нормално. Па вие сте веќе верени, догодина ќе ти биде сопруг, ќе имате дечиња и што тие нема да се гледаат со другите братчиња и сестричиња?!?! Чим сте се одлучиле на такво чекор, да стапите во брак, тогаш нека се отворат картите. Нема зошто да те крие тебе од бившата жена, а ни од децата. Сигурна сум дека на децата им е најтешко кога гледаат дека мама и тато не се заедно, но сега и ти се дел од нивниот живот и со тек на време ќе те прифатат.





А бившата жена нема да дознае кога ќе се венчате? Или кога ќе доаѓаат децата на гости во вашиот дом, ти ќе излегуваш од дома??? Ако се разведени, нормално е секој да си продолжи со својот живот. А тоа дека ќе може бившата жена да му забрани да ги гледа децата, само на сон. Зошто постои судот (на крај краева) ?

(Одговор на членот velkovska)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Љубомора
10.6.2012 19:17:13   
niki
Tazno e kolku e slepa zaljubenosta...
kako moze brak na lagi da se zasniva...
koja sovrsenost i ljubov se gleda vo nekogo koj ni hrabrost ni volja ni mok ima godro da zastane zad svojot izbor....
najtazno e vo kakvi se ne sareni lagi e sposoben zenskiot mozok da poveruva za troska ljubov, koja ljubov ne e......
Devojko za da ne ti se pretvori zivotot vo pekol i da ne bides posetitel na site negativni temi na forumot partnerski odnosi, raskini ja veridbata i vrskata so covek koj ne rascistil so svoeto minato i ne e spremen da zivee eden tuku patoloski bega vo paralelni zivoti.
Koja sreka, ljubov, sovrsenstvo, bakraci koga toj osnovna pocit za tebe kako licnost nema tek da ne zboruvame za tebe kako negov zivoten sopatnik........
zasluzuvas ti mnogu podobro od ova, nemoj da mizis, baraj si ja srekata na vreme.....

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Љубомора
13.7.2012 17:50:56   
Fiao
Ne uspeav da procitam mnogu od vasite komentari, ama moeto mislenje na ovaa tema e deka "ljubomora vo pomali granici" ne postoi! Ili si ljubomoren ili ne si. I da se razbereme, nemam namera nikogo da navredam, no ljubomorata e bolest (psihicko maltretiranje na partnerot), odnosno situacija vo koja brakot ili vrskata se temelat na nedoverba!
Znaci mnogu e prosto, ako sum so nekoj, toj nekoj ja mojata doverba celosno i ako nekogas me izvisi toa ke bide tolku - casata skrsena ne se lepi!
Navistina mi e mnogu tesko da se zamaram so nekoj covek koj "mnogu saka da bide so mene" ama ne moze nikako da mi poveruva deka i "jas sakam da bidam so nego".
Ako toj nekoj saka da bide so mene, ne gledam pricina zosto bi sakal istovremeno da bide i so druga?! I obratno, istoto vazi i za mene...

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Љубомора
14.7.2012 14:41:42   
Pepelaska *
Вчера случајно гледав Се за љубов, се венчаваа едни и матичарката кажа една многу убава мисла која ми остана в памет
Бидете љубоморни, но не еден на друг , туку на својот брак.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Љубомора
1.9.2012 2:46:15   
babyblue
abe ljubomorna, sum ama mm me napravi takva. na pocetokot na vrskata mu precese ako nekoj me pogledne odma komentirase od kade go znaes pa da ne ste imale nesto, ajde togas bevme deca, posle toa potporasnavme pa toj se smeni mu gledam vo ocite deka e ljubomoren no sega ne komentira. a jas komentirav togas komentiram i sega, mm mi vika aman uste li si ljubomorna a jas sekogas mu vikam, ne sum ljubomorna samo ne sakam nekoj da me pravi budala. Ljubomorata ponekogas e mnogu zdrava za brakot se razbira ako e vo granicite na normalata.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Љубомора
30.9.2012 0:37:34   
gabi2
user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Љубомора
30.9.2012 0:59:55   
lilicka
Љубомора,што е тоа??
Никогаш не сум била ниту ќе бидам!!!
Љубомората за мене е тотално отсуство на самодоверба!!!

(Одговор на членот gabi2)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Љубомора
30.9.2012 14:42:17   
mosa
Jas da ljubomorna sum,a i toj e ljibomoren samo sto nekako go sktiva toa,a i vika deka ne e ljubomore,a inaku mi godi da ljubomirspored mene toa nzaci deka seuste mu znacam netso.Na sveki majka i i tatko i vozrasni luge po 80 godini znaci lugeto i dvajcata bile vraboteni,pa stariot vika jas uste ljubomoram toa znaci deka uste ja sakam.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Љубомора
29.10.2012 20:22:45   
majka na eva
леле кога ќе ми текне на почетокот од бракот колку многу бев љубоморна,и тоа без никаква причина.самата помисла да не го изгубам,се плашев да не најде друга,еден тон глупави мисли ми се вртеа во главата и што потоа се каравме без везе заради мојата љубомораuser posted image но сега веќе воопшто не сум љубоморна.би била само доколку ми даде повод за тоа

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Љубомора
29.10.2012 21:46:13   
Barbicki2
Jas ne sum ljubomorna,mm porano mnogu bese,de mi vikase ne odi taka oblecena prozirno ti e,kratko... A sega od koga gi rodiv decata,me iznenaduva,ic ne e ljubomoren,kako sakam se oblekuvam,ne najduva zamerki,se smeni skroz.

_____________________________

TOA STO GO IMAS DENES,SILNO PREGRNI GO,ZOSTO UTRE MOZE DA GO NEMAS!

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Љубомора
30.10.2012 10:12:48   
Andriance
Не сакам никој да ме свати погрешно. ама јас сеуште неможам да им поверувам на очите кога ќе прочитам дека маж и викал на жена не се облекувај така, или онака заради ова или она....мислам за мене тоа е несватливо..никогаш не сум имала таков партнер, а и боље зашто ќе си го добиел...па уште капак на се љубоморен зашто имам деколте или кратка сукња...ако ми стои па треба да буде горд што ете другите му завидуваат што има...нормално да не преминува граници на вулгарност

мислам јас имам мајка и татко кои не ми кажуваат како да се облакам...

јас ич не сум љубоморна...за мене тоа е чисто замарање, и губење време...всушност не би ни можела да бидам со човек во кој немам доверба..за мене тоа би било измачување..а јас така некако ги врзувам љубоморатат и довербата...

што вика Фиао...како да ти помигнам да поверуваш дека и јас сакам да бидам со тебе аххаха

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Љубомора
30.10.2012 11:10:43   
Barbicki2
Da Adrance,jas koga ke odev na fakultet ako nosev taka nesto poprovokativno,dekolte,znaese da se pobuni,ama nikogas ne mi rekol sobleci go toa,pa i da mi rekol nema sansi da go soblecam. Sega super sme, kaj i da odam,so nego bez nego,kako sakam se oblekuvam,dlaboko dekolte,kratko dve tri pedi nad koleno... Otsekogas sum se oblekuvala taka i taka ke se oblekuvam,nemoze nikoj da me smeni. Nema lutenje,i jas ne sakam takvi partneri,da bese takov nemase so nego da bidam sega.

_____________________________

TOA STO GO IMAS DENES,SILNO PREGRNI GO,ZOSTO UTRE MOZE DA GO NEMAS!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?