|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Сок
11.12.2009 11:16:58   
profesorica
Дамјан пие сигурно 300-400 милилитри сок на ден.но само свежо цеден, мандарина или портокал во комбинација со јаболко, круша, цвекло и морков.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Mucka)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Сок
11.12.2009 11:17:41   
Anushka
Здраво Муцка!!!
Мислам дека е најдобро децата воопшто да не се навикнуваат на пиење сок, во било каква форма (свеж, купечки, цедевита и сл.). Многу по корисно е да се јаде овошјето свежо или како каша, а да се пие вода. Забите не се расипуваат, а малото н се „навлекува“ на шеќер (покасно да бара кока-кола на пр.). Зарем нашите претци знаеле за сок?
Јас имам лошо искуство со најстарото дете. Затоа сега средното си пие само вода и е мн.поздраво (има 15 год). А на малата ни во сон не сум и купила ниту Фрутек.
Како ќе го научиш од мало, така.`

(Одговор на членот Mucka)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Сок
11.12.2009 12:05:37   
mis.
Потполно се согласувам со Анушка

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Сок
11.12.2009 12:13:27   
mami
ххех, и Лука затоа го пие сокот, за да во него му се стави мултивитаминскиот сируп 

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Сок
11.12.2009 12:15:48   
Еца
Мартина во нејзините 4 години има испиено сок колку некои деца што пијат за една недела. Циваше до 2.5 години и сокот не го прифакаше. Отако ја одбив почнав со шприц да и дава сок бидејќи воопшто не го сакаше, но затоа вода си пиеше и чај од нане. Сега сок може, но не секој ден да испие 200 мл, обавезно ке и исцедам две мандарини и многу често се случува да и понудам сок, а таа ми вика не, не подобро да се напијам вода. А мандарините цедени не ми ги одбива зошто е малку и мора одеднаш да ги испие. Сепак како ќе го научите од мало. Не сум за давање сок во големи количини, важно е внесување на поголемо количесто течности, најмногу вода, па сок, чај, супа...

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Сок
6.1.2010 14:26:21   
Еца
Мамички ајде малку помош, Мила веке е 5 месеци и две недели, јадеше три пати досега банана изминатава недела, и денес и дадов сокче од јаболко на hipp - bio. И дадов само 10 мл немам ориентација по колку на почеток. Нешто сум збунка, може и има некаде напишано но0 не можам сега да барам. Ајде совети. По колку милилитри сокче?

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Сок
6.1.2010 14:31:49   
mami
па почни со помалку, да видиш како реагира, ако и се допаѓа докај 50 мл на ден сега засега и се доволно, барем според мене. Незнам многу за сокчиња на помала возраст зошто лука тогаш ич не ги сакаше, почна дури после 10-11месеци да пие..

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Сок
6.1.2010 14:51:50   
mis.
еца па ако имала реакција досега ќе покажала бидејќи веќе си и дала да јаде банана.Сокче можеш 50мл како што вика мами само не претерувај со банана да не створи запек.Јас на Стефан не му давав сокови овошјето му го давав преку кашичка а течност само вода или чај.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Сок
6.1.2010 14:57:33   
Еца
па и јас не сум за сокови, ама баба и купила денес за неа сокче, од мерак, па ајде и дадов, инаку банана и давам колку да се каже дека сум и дала, значи количински значително малку, а секако дека ќе и давам овошје варено, јаболче, круша, само полека. Преку нив ќе си прима течност, но сепак ке правам понекогаш и исклучок, колку за разменаuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Сок
7.1.2010 15:16:47   
Mucka
pozdrav anushka user posted image

znas sin mi je nedonose bio,slabo je dobijao na kilazi...mislim ono nije kao ostala djeca dobijao kilo,kilo i pol...nego po nekih 500g-700g pa i bolestan i nije imao stete mislim od tog secera...iako ja kasnih sa sokovima....jedese varene jabuke i bananu svjezu...poslije svjeze jabuke,kruske...kompotte,vodu od mrkve,mrkvu kuhanu,svjezu,oriz,vrhnja,namazi,pahuljice,kacamak,griz.........i te takve stvari....prohodao je na 20mjeseci...nije se osjetilo da imamo djete doma....nije plakao,nije se dizao...mozda sam ga i probudila sa tim secerom....odjedan put poceo je sve...neznam ni sama zasto i kako....Boziji dar....i cijelo vrijeme mislim o njemu kao takvom......samo Bog ga je napravio da takav bude!!!user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Сок
21.1.2010 15:40:31   
profesorica
 а какви сокчиња со цевка им давате???

јас моментално само свежо цеден од овошје+зеленчук или компот од праски/вишни.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Mucka)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Сок
21.1.2010 17:25:57   
mis.
На мартин му давам дома цедено или ако е купено со цевка тоа најчесто е од вива или на фруктал.На Стефан исто домашно или купечко од бебешките во стаклено шишнце само цевка му ставам внатре.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Сок
21.1.2010 18:15:35   
STRUMFETA
Filip sekoj den pie po 1 golemo sise priroden sok.Sekoj den mu pravam razlicni kombinacii na ovosje i zelencuk,i mnogu mi e merak sto mu se dopaga i go pie.
Ovoj pat koga bese bolen osven sok i mleko ,nesakase nisto drugo.Samo neznam do koga da mu stavam po malku vodicka.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Сок
21.1.2010 18:26:40   
natasha
Lele mojte sincinja kolku pijat sokuser posted image sakas ceden-sakas kupen,sto i da e kao sungercinja se

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Сок
20.2.2010 21:22:55   
BILJANA_G
И јас на Ангела постојано и правам сокчиња и тоа само природни не купувам ни за нас камоли за неа.Секоја ден правам по два,три пати обавезно.

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Сок
20.2.2010 23:53:52   
nutelizza
Ги пиеме од хипп најчесто морков и слива
Исто и му правам свежо цедени, сега почнавме со лимони, цитрони, киви..... Не пие многу 100мл максимум ама и тоа е многу.
Ја пие и водичката од компоти.

За мали деца некој прашуваше погоре до 30мл а почесто давајте им вода.

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Сок
21.2.2010 0:00:09   
Bile
Me interesira edna rabota???
sega uste nekoj den sakam da pocnam da davam sokcinja na mojata bebuska i se dvoumam dali da kupuvam sokcinja na HIPP ili Nestle ili da si pravam svezi sokovi vo power juicer, mene nekako ne mi e jasno bidejki sokcinjata od sisence se neli obraboteni i fermentirani a ovoj od sokovnik e svez i neznam dali moze da se dava na bebe od 5 meseci
mamicki please help

_____________________________

Gorana i Stefani

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Сок
21.2.2010 0:39:10   
nutelizza
На многу страни и многу статии имам прочитано дека го бојкотираат нестле.

Хипп сокчето ако почнеш по малку да му даваш ке го пие 3-4 дена, или пола ке го фрлаш.

Затоа најубаво почни со природно цедено ама задолжително пола вода пола сок 50%-50%

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Сок
12.3.2010 10:59:37   
Cacko
sekoj so svoe iskustvo,Elena moja pie sok ko ludauser posted image mozda 500ml na den,znaci i davam da pie tolku kolku so i se pie.pocnavme so sokcinja na hipp na 4 meseci ama veke na 5 ipol meseci pocnav da i davam od viva 100% jabolko i super si e.znam sea ke nagrnete pa kako pa leleee...ne i pravam posto nemam sokovnik(imam rasipanuser posted image ) baska sto toa treba odma da se ispie inace site dobri raboti vo nego oksidiraat,a Elena e klaj klaj nekad pa nemoze taka.Sostavot na bebeskite sokcinja i viva 100% e ist,taka da si pieme takov,baska kolku so pie Elena treba samo za sokcinja da mi idat pariteuser posted image no kako sto rekov,site si imame svoi svakanja i si praime kako sto sakame

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Сок
12.3.2010 11:01:32   
mami
Еве јас не те тепамuser posted image user posted image user posted image user posted image Јас му правам само домашен за железото и тој го пие или чист или помешан со боровница од санголд или вива или кој и да се нашол дома...А најново со тетка му си купуваат од оние малите сокчиња со цефка и такви може да пие по цел ден ако го оставиш...

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Сок
12.3.2010 11:02:59   
Cacko
sto znam,kolku so citav zustro bilo ovaa tema so sokoviveuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Сок
12.3.2010 11:09:50   
topce
ние со сочиња почнавме од 4 месеци и тоа со јаболко и морков, хип сокчиња.
Анастасија не сака вода да пие и на почеток пиеше по 2 сокчиња за денес да пие 1л сок на ден.не и скратувам колку сака толку пие, кога наполни 10 месеци почнавме со битолски и вива 100% или коктел од вива.никогаш не сум и правела свеж сок само свежи кашички и компоти.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Сок
12.3.2010 11:10:51   
Mila na mama
Мила речиси и да не пиеше сок до 1 година т. е додека цицаше не сакаше сок само млеко и вода, а јас пробував и давав од на хип сокчињата ама пола го пиеше во 2 дена другото во ѓубре. Е потоа летот почна да пие сок и сега сама си бара кога и се пие и кажува дали сака кушка ( крушка) или абоче (јаболче) или паска( праска) или топче ( портокал) а најсмешна е за аронија вика тоа малецкото.user posted image И давам Nectar Life Premium.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Сок
12.3.2010 11:19:28   
mother 29
A тие Миа ,што се ?ги пробал некој?на ЈАФФА се,а?

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Сок
12.3.2010 11:21:54   
Cacko
Да,на јаффа се,на ино спектар поранешно.помал % на каша (пулпа)имаат во нив,и мене лично ми се со вкус ко оние на растварање

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?