|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
12.2.2010 21:51:15   
suzeto
fala sandric mozda ce se snajdam ako odam tamu....posledno bev vo 2002 ili 2003 i mnogu se razocarav

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
7.5.2010 23:29:23   
suzeto
pravev povtorno pap i nema nisto ni cin, me gledase lazarevski na kolposkop ja nema ni ranickata.samo pap testot ne mi e jasen bas. toj mi tece nema nisto vo red e samo mala infekcija i deka ne treba nisto da koristam...evo ce vi napisam kako e na rezultatot pa ce ve molam za mislejne

tip na primerokot konvencionalna razmaska
adekvatnost na razmaskata zadovolitelen za evaluacija
The Betheseda System 2001: benigni kletocni promeni
infekcija so: kletocni promeni sto asociraat virusni infekcii
reaktivni promeni inflamacija (vklucuva tipicna obnova)

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
13.3.2011 20:25:10   
marika82
i jas imav cin1 bez hpv so biopsijata pokaza deka so sigurnost e cin1 bev na lasersko otstranuvanje vo bt privatno 3000den sega sum mnogu zadovolna ne e strasno ke pomini pozzz do suzetouser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
13.3.2011 21:07:27   
suzeto
blagodaram na pozdravot
mene ne mi pravea ni biopsija ni nisto nemalo potreba lazarevski rece deka ne e nisto sega povtorno pravev pap test cin nema no ima povtorno kletocni promeni sto asociraat na virusni infekcii(ova voopsto ne mi e jasno),,,,,,mi dadoja vaginalni vrz baza na kantarion,pa cekam da dobijam pa da pocnam da gi koristam

(Одговор на членот marika82)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
16.3.2011 16:05:18   
marika82
i jas gi koristev tie vaginaleti od kantarion ama nisto ne mi pomognaa ja bi ti preporacala da pies caj od zolt kantarion bez seker jas go piev i mn su sega zadovolna cistit se i bakterii i infekcii i tn probaj pozzzzuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
16.3.2011 21:54:58   
marika82
ZNACI MOZE DA SI BREMENA AKO IMAS CIN1?KOLKU STO RAZBRAV ILI NEUBO RAZBRAVuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image AKO ZNAE NEKOJ NESTO PISETE POZZZZZZZZ

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
16.3.2011 22:41:03   
Bilence!
Zdravo marika82 jas imam takvo iskusto so cin1. Mi go pronajdoa koga se omaziv i mi rekoja deka nebilo nisto i primav vaginaleti i plus apcinja potoa tri godini nemav deca i koga ke prasv dali e od toa doktorite mi velea deka ne e od toa deka cin1 e kako virusno zaboluvanje i deka mozam trudna da ostanam e poslem tri godini pak mi se pojavi na pap testot i mi napravija zamrznuvanje na kletkite i potoa sami tie se unistuvaat i rastat vo zdravi kletki samo sto mi go napraavija tretmanott poslem 6 nedeli jas ostanav trudna(inace 6 nedeli nesmeev da imam odnosi bidejki mojot organizam se cistese od bolnite kletki)znaci poslem toa se frliv na deca pravenje user posted image i poslem porogajot poslem 40 dena bev na kontrola da vidat dali bese uspesen tretmanot i namesto po edna godina da odam na kontrola jas ke odam po 6 mesecie i izgleda ne e se vo normalauser posted image ke vidime za toa juli mesec. E sega doktorkata koga ostanav trudna mi rece deka toa nema nikakva vrska so bebeto i deka cin1 nemozi da se prosiri dodeka sum trudna i ne smeta samo mozi predveme da se porodis jas mojata mila kerkicka ja rodiv 37+3 dena a drugi znam so gi rodile vo 8 mesec so ist vakov problem taka da mislam cin1 nesmeta za da ostanis trudna pozdrv

(Одговор на членот marika82)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
16.3.2011 22:41:59   
Bilence!
pozdrav

(Одговор на членот Bilence!)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
17.3.2011 9:14:27   
anedespo
Jas imav CIN1 i na lekar doktorkata mi rece deka e poradi toa sto intenzivno dojam, znae da pravi takvi gluposti, zasto se drugo bese odlicno. Mi rece da dojdam na kontrola koga ke prestanam so doenje a vo megjuvreme da pijam selen. I stvarno potoa bese povleceno.

(Одговор на членот Bilence!)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
17.3.2011 12:11:47   
negla
i jas se pridruzuvam kon ovaa grupa!i mene mi otkrija cin 1 pri prviot pap test i potoa doktorot mi dade tableti za zajaknuvanje na imunitetot,a potoa koga go povtoriv testot nemase nisto.i sega mi kaza za godina ke go povtorime!!

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
17.3.2011 19:52:40   
marika82
pozdrav do bilence anedespo i negla da negla imunitetot e najvazen a sto koristese za imunitet i za kolku vreme go povtori testot?mene mi rekoa posle laserskata operacija da odam pak posle tri meseci i posle toa mozam da ostanam trudna?

(Одговор на членот negla)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
17.3.2011 20:47:22   
negla
IMUNOBOR go koristam od noemvri bez prekin! po 6 meseci go povtoriv i nemase bas nisto!!vo zegin e 540 denari,najeftino e!! probaj!!!

(Одговор на членот marika82)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
17.3.2011 20:48:43   
negla
plus koristev i po1000 mg vitamin c i b complex 3 pati dnevno.

(Одговор на членот negla)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
17.3.2011 22:15:28   
marika82
ok fala za informacijata i jas pocnav da koristam b complex isto taka i sara vita i toa pomagat za imunitet pozzzzzzzzzzuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот negla)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
18.3.2011 12:03:05   
*mika*
Ajde eve i tuka da pisam, imam pisuvano nekade na druga tema, ama i ovde pa mozebi nekomu ke pomognam. I jas sum imala Cin 1 najverojatno, bidekji se povlece sam po sebe, a pisuvase Cin 2 na papot, ama ne mi napravija dodatni ispituvanja, pa pretpostavuvam deka bil 1. Nema potreba spored mene, da se podlegnuvate na laserski ili bilo kakvi tretmani, dokolku e Cin 1. Se sto treba da pravite e konecno da  pocnete so zdrava ishrana user posted image  normalno na pocetokot mozebi ke treba malku i da potpomognete, so caevi, vaginaletki od kantarion, da piete aloe vera ili papaja (koncentrati) gi ima vo Zegin, potoa kapsuli Brokulin, C vitamini, Beta karoten kapsuli, folna kiselina (pomaga vo sozdavanje crveni kletki, a so toa indirekno i vo zajaknuvanje na imunitetot), samento kapki... znaci site ovie se dodatoci, vitamini i sl sto se zimaat so ishranata, i toa NE se odednas bidejki i ne se bas evtinki, tuku od vreme na vreme po nesto, da si go pocastite organizmot, ke vi vrati duplo user posted image  so zdravje user posted image   a vo iskranata pokraj mnogu zelencuk i ovosje, vi preporacuvam od sabajle barem 2-3 pati nedelno ceden sok od cveklo, morkov, limun, jabolko... potoa, po edna casa crveno vince navecer :), mevce isto taka, kakao namesto kafe, ripce ednas nedelno, mnogu orevi, lesnici, bademi (nepeceni) ... i ic ne se sekirajte Cinot ke go snema :)) ako ve prakja dr na lasersko, pobarajte vtoro mislenje user posted image  
I ne ste vekje malecki, mora da si se grizite za vaseto zdravje user posted image  

(Одговор на членот marika82)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
18.3.2011 12:21:00   
negla
user posted image   taka e ,mika!!jas gi primenuvam sovetite!!!

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
18.3.2011 13:01:14   
denim
ИЗВОРНА ПОРАКА: *mika*

Ajde eve i tuka da pisam, imam pisuvano nekade na druga tema, ama i ovde pa mozebi nekomu ke pomognam. I jas sum imala Cin 1 najverojatno, bidekji se povlece sam po sebe, a pisuvase Cin 2 na papot, ama ne mi napravija dodatni ispituvanja, pa pretpostavuvam deka bil 1. Nema potreba spored mene, da se podlegnuvate na laserski ili bilo kakvi tretmani, dokolku e Cin 1. Se sto treba da pravite e konecno da  pocnete so zdrava ishrana user posted image  normalno na pocetokot mozebi ke treba malku i da potpomognete, so caevi, vaginaletki od kantarion, da piete aloe vera ili papaja (koncentrati) gi ima vo Zegin, potoa kapsuli Brokulin, C vitamini, Beta karoten kapsuli, folna kiselina (pomaga vo sozdavanje crveni kletki, a so toa indirekno i vo zajaknuvanje na imunitetot), samento kapki... znaci site ovie se dodatoci, vitamini i sl sto se zimaat so ishranata, i toa NE se odednas bidejki i ne se bas evtinki, tuku od vreme na vreme po nesto, da si go pocastite organizmot, ke vi vrati duplo user posted image  so zdravje user posted image   a vo iskranata pokraj mnogu zelencuk i ovosje, vi preporacuvam od sabajle barem 2-3 pati nedelno ceden sok od cveklo, morkov, limun, jabolko... potoa, po edna casa crveno vince navecer :), mevce isto taka, kakao namesto kafe, ripce ednas nedelno, mnogu orevi, lesnici, bademi (nepeceni) ... i ic ne se sekirajte Cinot ke go snema :)) ako ve prakja dr na lasersko, pobarajte vtoro mislenje user posted image  
I ne ste vekje malecki, mora da si se grizite za vaseto zdravje user posted image  

Apsolutno. I jas taka funkcioniram veke 9 godini (od koga mi se pojavi). Znaci redovna i zdrava ishrana (od rastitelno poteklo), Vitamini kupuvam isklucivo od RSI+ Selen. Bez trosoci okolu bezpotrebni zafati, laserski ili konus; No Zavisi i od Dr. sto Ve leci t.e. od klinikata vo koja Ve tretiraat, kako i od Vas samite i  redovni kontroli. Vo megjuvreme rodiv 3 deca i nemam veke CINuser posted image .

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
21.8.2011 13:57:17   
marinela gligorov
Jas sum 24 godini pred 3 meseci stapiv vo brak me interesira dali ke moze vo naj kus rok da ostanam bremena zasto na pap testot mi pokaza deka imam cin 1 predizvikan od HPV baram iskren odgovor
zasto mnogu sum zagrizena.
Odnapred vi blagodaram!


(Одговор на членот bojanas)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
21.8.2011 14:48:19   
mila mama
Zdravo marinela. I pokraj toa sto ti e ustanoveno CIN1, t. e blaga promena na kletkite na grloto na matkata, vazno e da se napravi tipizacija na virusot, da se vidi koj tip na HPV ja predizvikal taa promena, zasto ima nekoi sto se poagresivni i nekoi sto se pomalku agresivni. Pred se treba da se nasocis kon toa da se izlekuvas, a posle i bebeto ke si dojde. T.e ako tipot virus ne e mnogu agresiven moze da dojde i do spontano izlekuvanje vo pogolemiot broj slucai,no ako e od poagresivnite, zaedno so ginekologot ke si opredelite terapija i redovno sledenje (na 6 meseci najmalku). bremenost moze da nastane, no sepak poubavo e aako veke e planirana bremenost da nastapi koga bi se dovel ginekoloskiot naod vo normala.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот marinela gligorov)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
21.8.2011 15:32:25   
marinela gligorov
dada jas razbiram
se napravi pred 1 godina tipizacija na virusot i izleze deka ne e agresiven
i deka nema nikakvi problem.Cin 1 go imam skoro veke 1 godina i odam redovno na 4 meseci na kontrola i sekogas se utvrduva istoto i pokraj koristenje na vaginaleti
inaku blagpdaram sto mi pomogna parem malku so odgovor na mojeto prasanje


(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
21.8.2011 15:51:53   
mila mama
I isto taka, stom ne e agresiven gledaj so prirodni lekovi, pojacana hrana, mnogu vitamini i minerali da go zajaknes imunoloskiot sistem i veruvam deka promenite ke se povlecat brzo.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот marinela gligorov)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
14.1.2012 14:26:32   
MAMI28
zdravo jas um nbova na ovaa strana i imam mnogu misli vo mojata glava vo ponedelnikot mi otkrija  cin1 a imam bebe od 10meseci i uste go dojam,sega neznam dali sum pak bremena a mislam deka sum ,toa ke go otkrijam za nekoj den,sto mislite vie postoi li moznost so cin 1 da se ostane bremen fala za odgovorot

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
14.1.2012 19:23:16   
Andriance
Pf................ ic da ne se sekirash...mozes i toa koga najmalku ocekuvas ahahhaha kako jas....samo imunitet kje pojacuvas i opushtenoooo

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот MAMI28)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
31.1.2012 18:13:44   
MAMI28
ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

Pf................ ic da ne se sekirash...mozes i toa koga najmalku ocekuvas ahahhaha kako jas....samo imunitet kje pojacuvas i opushtenoooo
zdr andriance mi potvrdija bremenost.pa sakam da te prasam dali e rizicno so cin 1 za majkata i bebeto,i postoi li nesto specificno sto treba da se praktikuva?pozz i tnx

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: ЦИН(цервикална интраепителијална неоплазија)
1.2.2012 0:59:29   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: MAMI28

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

Pf................ ic da ne se sekirash...mozes i toa koga najmalku ocekuvas ahahhaha kako jas....samo imunitet kje pojacuvas i opushtenoooo
zdr andriance mi potvrdija bremenost.pa sakam da te prasam dali e rizicno so cin 1 za majkata i bebeto,i postoi li nesto specificno sto treba da se praktikuva?pozz i tnx



MAMI28... kako shto ti pisav i pogore ama bas ic da ne se sekirash...toa bi trebalo da ti go kaze i ginekologot..mene pred 4 godini koga mi se pojavi cin1 prvo shto doktor mi rece "nisto strasno ne e ,i mozes bez nikakvi problemi da iznosis bremenost"...znachi ama bas nishto nepravev...od vreme na vreme znaev da ispijam nekoj vitamin i tolku...samo uzivaj vo bremenost i se podrzbira kontrola na sekoi 6 meseci so pap za CIN-ot

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот MAMI28)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?