|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Зелен измет
22.7.2011 16:26:35   
sani28

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

ИЗВОРНА ПОРАКА: sani28

мамички, имам бебче 6 мес. и досега сме немале проблеми со столицата, но последните 3 дена кака само зелено, и тоа на почетокот со мноогу зелена боја и поретка, вчера и денес потемна и потврда столица. инаку на мајчино млеко е, и почнуваме со тврда храна ама деновиве не сум давала нов продукт. Бидејќи бара да цица на саат време дали можеби е гладно....?

ne e strasen zeleniot izmet toa e taka mozebi od hranaa a moze i od mlekoto ,,ne veruvam deka e gladno ako kaka...izmetot ke se menuva so samoto vnesuvanje na hrana..podobro da e potvrda malkiu kakata otkolku poretka,ako e mnogu retka toa e prolivce..ke mu dades banana ispasirana.





blagodaram mama26 -i dr. mi rekoa da ne se grizam, a eve i denes e podobra situacijatauser posted image pozdrav

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Зелен измет
23.7.2011 20:20:56   
heba
vcera sedeveme nadvor i nekako i bea mn ladni nodzinjata i rachinjata a po preporaka na pedijatar ja drzime pogola demek da se nauchela :)) sabajleto imashe zeleno vo kakashkata taka da mislam deka pozelenuva i od ladnoto posle toa eve site drugi se normalna zlatna boja pa sea sija oblakam povekje denes ladnicko nekako:)

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Зелен измет
7.10.2011 14:31:39   
Bubba
Moeto bebe ima 6 meseci i kaka zeleno so malku zolto. posledno vreme, otkako pocnavme so malku kashicki, kaka mnogu tecno.kako treba da izgldea stolicata za da bide prollivce?

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Зелен измет
7.10.2011 14:36:48   
miana
Zelena i da misrisa ostro znaci prolivce .Ako veke davate kasicki nemora da znaci deka e prolivce..sto jade toa ke kaka

(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Зелен измет
7.10.2011 14:44:18   
Bubba
Mirisa i toa kako:) A vcera i dadov jabolko dva dena so red. A ako e prolivce ne treba da e pozacesteno. Taa kako ednas do dva pati dnevno. A i hranata od HIpp 1 premina na Aptamil 2...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Зелен измет
7.10.2011 15:37:33   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bubba

Mirisa i toa kako:) A vcera i dadov jabolko dva dena so red. A ako e prolivce ne treba da e pozacesteno. Taa kako ednas do dva pati dnevno. A i hranata od HIpp 1 premina na Aptamil 2...
Odma kontra udar - daj i kasicka ili sokce od morkovce i ke i se regulira..Mozno e od jabolkoto da kaka po tecno ....Sega daj i morkov ili kombinacija jabolka i morkov..Ama kupi i od HIPP...

(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Зелен измет
20.10.2011 13:36:04   
mamicka77
mamicki moeto bebce e mesec ipol na pocetokot si kakase zolto zlatno sto vika patronaznata a eve tri kakanja unazad taa mi kaka retko kako proliv i e zeleno dali vi se ima na vas toa sluceno nekoj mi vika ne ja drzi mlekoto a cica i ja dohranuvam nekoj mi vika ladno i e bilo kazete mi ako imate nekoe iskustvo

(Одговор на членот sani28)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Зелен измет
20.10.2011 18:51:45   
Annet
moeto bebe kaka razlicno a e samo na ad mleko,nekogas zolto potecno,nekogas zeleno kako boja na spanjak i toa kako pena.eve denes taka se iskaka prvo apotoa zolto??i davam Gorska i Izvorska voda a baska ja prevrivam..........a citam tuka deka sodrzela mnogu natrium.i sega???????????kakva voda da koristam?????????????????????kazete nekoe vese iskustvo

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Зелен измет
20.10.2011 18:57:45   
AnnaMolly RR
jas mu pravev so ladna. ama mislam deka zeleniot izmet ne ke da e od vodata. otidete najdobro na lekar. backi za iva!

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Зелен измет
20.10.2011 20:34:44   
lilicka
Annet....ne i ja menuvaj vodata stom si pocnala so edna samo taa koristijaa

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Зелен измет
20.10.2011 22:40:24   
Annet
mozeb e od surupite sto gi pie,em legofer ,em cefaleksin........................eve denes samo taka,inaku od koga e na NAN super si bese,a odkoga pie cefaleksin kaka vaka NA 2 DENA EDNAS I ZELENKI SO ZOLTKO MESANKO..............................SEKOJ DEN SUM KAJ MATICNATA VEKE ME GLEDA KAKO NEKOJA IZGUBENA MAJKA HAHAHAHAHA;-))) KE KAZAM I KE SI PRASAM UBAVOuser posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

jas mu pravev so ladna. ama mislam deka zeleniot izmet ne ke da e od vodata. otidete najdobro na lekar. backi za iva!


(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Зелен измет
21.10.2011 9:30:35   
EMIJONI
normalno e da mirisa minatata nedela jadev vareni kocani i bidejki go doam veruvale ili ne koga se pokaka mirisase na kocaniuser posted image
i isto kaj mene nekogas kaka zeleno mene pedijatarot mi rece ako ne go dosis tocno na dva ili tri casa normalno e da kaka ,preku deno si kaka zolta boa no preku nokta koga spie do 5casa togas ima zelena boa ako e i kaj vas taka mozno e da e toa zatoa sto malite nekogas spiaat i do 5 casa normalno deka nema da go budis na sekoi dva casa da cica user posted image toa samo si znae koga e gladno

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Зелен измет
21.10.2011 9:45:48   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

mozeb e od surupite sto gi pie,em legofer ,em cefaleksin........................eve denes samo taka,inaku od koga e na NAN super si bese,a odkoga pie cefaleksin kaka vaka NA 2 DENA EDNAS I ZELENKI SO ZOLTKO MESANKO..............................SEKOJ DEN SUM KAJ MATICNATA VEKE ME GLEDA KAKO NEKOJA IZGUBENA MAJKA HAHAHAHAHA;-))) KE KAZAM I KE SI PRASAM UBAVOuser posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

jas mu pravev so ladna. ama mislam deka zeleniot izmet ne ke da e od vodata. otidete najdobro na lekar. backi za iva!




stom se dava Legofer nomalno e da bide stolicata zelena,moze i crna i da menuva boi.Dokolku ima proliv od Legoferot i toa vo kontinutet i ne pominuva so prolife ili Linex tgas treba da se pobara doktor.Drugite sostojbi se normalni.
Annet i sega mozes da zemes ampula Prolife.Pola na bebeto a pola ti da ja ispies i bidejki ja dois ke i odi preku mlekoto.
Prolife e rastvor na prirodna baza sostaven od Probiotici i B complex i moze da se dava na vozrast od nula plus.Premnogu e efikasen i moze da go konzumiraat i zdravi lujge bez nikakov problem.Za eden den ke imas zlatna stolica.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Зелен измет
21.10.2011 10:07:45   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bubba

Mirisa i toa kako:) A vcera i dadov jabolko dva dena so red. A ako e prolivce ne treba da e pozacesteno. Taa kako ednas do dva pati dnevno. A i hranata od HIpp 1 premina na Aptamil 2...
Odma kontra udar - daj i kasicka ili sokce od morkovce i ke i se regulira..Mozno e od jabolkoto da kaka po tecno ....Sega daj i morkov ili kombinacija jabolka i morkov..Ama kupi i od HIPP...




a yosto od hipp kasicki neli domashnitze se najdobri za decata.od hipp mng se kiselkasti kashickite veke ako i davas takvi kupecki zemi od frutek ili nestle alete sto se. malku e oftopik .


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Зелен измет
21.10.2011 10:12:41   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

mozeb e od surupite sto gi pie,em legofer ,em cefaleksin........................eve denes samo taka,inaku od koga e na NAN super si bese,a odkoga pie cefaleksin kaka vaka NA 2 DENA EDNAS I ZELENKI SO ZOLTKO MESANKO..............................SEKOJ DEN SUM KAJ MATICNATA VEKE ME GLEDA KAKO NEKOJA IZGUBENA MAJKA HAHAHAHAHA;-))) KE KAZAM I KE SI PRASAM UBAVOuser posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

jas mu pravev so ladna. ama mislam deka zeleniot izmet ne ke da e od vodata. otidete najdobro na lekar. backi za iva!


A sega citam za gorskata i nie i davavme takva na pocetokot dodeka beshe 3 meseci kupuvav na humana voda demek bebeshka ama posle pocnav so gorska i jas ja vriev.i kaj nas kakite bea taka boja na senf ,pa meshanko zelenko.ama normalno bilo takva boja taka mi rece maticnata ,inaku bash imashe i vo moe bebe za bojata na kakite koga da se intervenira mislav deka ke e junskiot broj .inaku za smrdenjee kolku sakas user posted image .nie sega koga jadime cveklo kakite ni se crnki taka ama samo togas .inaku i se standard boja user posted image




_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Зелен измет
21.10.2011 11:47:52   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

moeto bebe kaka razlicno a e samo na ad mleko,nekogas zolto potecno,nekogas zeleno kako boja na spanjak i toa kako pena.eve denes taka se iskaka prvo apotoa zolto??i davam Gorska i Izvorska voda a baska ja prevrivam..........a citam tuka deka sodrzela mnogu natrium.i sega???????????kakva voda da koristam?????????????????????kazete nekoe vese iskustvo

jas i davam rosa i isto i jas ja prevrivam 10 min za jadenjeto a za cajceto samo zavrie

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Зелен измет
21.10.2011 11:52:57   
Annet
i davav prolife,znam deka e ubavo toa....ke vidam uste denes kako ke bide ako ima zapek pak odma kupuvam ,piese 3 pati po 3 ml i se bese ok
se dodeka pocna da pie cefalekin nedelava..........aj ke bide;-))
ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

mozeb e od surupite sto gi pie,em legofer ,em cefaleksin........................eve denes samo taka,inaku od koga e na NAN super si bese,a odkoga pie cefaleksin kaka vaka NA 2 DENA EDNAS I ZELENKI SO ZOLTKO MESANKO..............................SEKOJ DEN SUM KAJ MATICNATA VEKE ME GLEDA KAKO NEKOJA IZGUBENA MAJKA HAHAHAHAHA;-))) KE KAZAM I KE SI PRASAM UBAVOuser posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

jas mu pravev so ladna. ama mislam deka zeleniot izmet ne ke da e od vodata. otidete najdobro na lekar. backi za iva!




stom se dava Legofer nomalno e da bide stolicata zelena,moze i crna i da menuva boi.Dokolku ima proliv od Legoferot i toa vo kontinutet i ne pominuva so prolife ili Linex tgas treba da se pobara doktor.Drugite sostojbi se normalni.
Annet i sega mozes da zemes ampula Prolife.Pola na bebeto a pola ti da ja ispies i bidejki ja dois ke i odi preku mlekoto.
Prolife e rastvor na prirodna baza sostaven od Probiotici i B complex i moze da se dava na vozrast od nula plus.Premnogu e efikasen i moze da go konzumiraat i zdravi lujge bez nikakov problem.Za eden den ke imas zlatna stolica.


(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Зелен измет
22.10.2011 13:26:15   
heba
decki moevo bebe ima 4 meseci a poslednive nedela dena kaka samo voda i po nekoe belo zrnce nema ni pena ni ligavica samo zolta voda i toa dodeka prdi....samo na cicanje e niso drugo ne sum i dala a pred ova kakashe ednash u nedelata...ne mi se ceka po ambulantine epten imashe vcera bolni deca da ne zakaci ushe neso

(Одговор на членот sani28)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Зелен измет
26.10.2011 5:36:11   
EMIJONI
heba moze bi mu e nastinato meseto natopli krpa i stavi mu ja na meseto nekolku pati vo deno napavi taka ke si se pokaka odma a ako e isto pak podobro da si go odneses na doktor,i mozes da mu svaris cajce od nane da se napija ne e nisto loso ako mu dades cajce ubavo e za meseto user posted image

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Зелен измет
27.10.2011 8:31:35   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: heba

decki moevo bebe ima 4 meseci a poslednive nedela dena kaka samo voda i po nekoe belo zrnce nema ni pena ni ligavica samo zolta voda i toa dodeka prdi....samo na cicanje e niso drugo ne sum i dala a pred ova kakashe ednash u nedelata...ne mi se ceka po ambulantine epten imashe vcera bolni deca da ne zakaci ushe neso



Daj mu Prolife ampula.Polovinata ti ispij ja a polovinata daj mu ja na bebeto.
ke se sredi za eden den.Prolife e na prirodna baza Bcomplex i probiotici.Se dava od 0+.

Mozes da dades i edna dve lazicki kasa od morkovce ako ima polni 4 meseci.posle pak vratete se na cicanje.

p.s. proveri se i ti da ne te boli zab.ako te boli od toa mu e.

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Зелен измет
29.10.2011 22:03:50   
Shkorpija
Decki pomagajte veke nemam pamet!
Moeto bebe ima nepolni 3 meseci i ima smeneto 3 Ad mleka.Prvo bese na doenje i slabo mi napreduvase,se popravi samo 600 gr.pa mi preporacaa da i davam Hipp.Potoa vo ambulanta kade sto prima vakcina mi rekoja da i go smenam mlekoto za da napreduva pojke i mi go preporacaa Aptamil 1.I go davav cel mesec,i koga otidovme na merenje pak imase kaceno samo 600 gr,za eden mesec.Ja odnesov privatno i mi go dadoa od Nan 1 hipoalergeno i od koga pocna da go pie stolicata i e temno zelena,gusta i mnogu jako mirisa.I kazav na doktorkata deka i e takva stolicata ,a taa mi rece deka toa bilo od zelezoto vo mlekoto.No mene mnogu me plasi stolicata ,zosto se do sega si kakase normalno zolto zlatno.molam za sovet

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Зелен измет
29.10.2011 22:09:13   
Annet
мојата ќеркичка почна со Аптамил ама не го поднесуваше,продолживме до Нан 1, а пие ли некој сируп или нешто друго освен млеко???
јас приметив дека од сирупите за крв, настинка изметот е зелен....мене многу ми е страв да менувам млеко...сега од Нанот е добра си напредува,а аптамилот го повракаше.....

(Одговор на членот Shkorpija)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Зелен измет
29.10.2011 22:11:50   
Annet
да што вика dostickage дај пролифе ампула по 3 мл . еднаш на ден другото испиј го...3 дена по ред,ама кога ке ја отвориш не ја цувај испиј ја,а нареден ден нова........тоа е за цревната флора,пробај не менувај често млеко user posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Зелен измет
29.10.2011 22:13:00   
MERUSHKA
Пробај со Pro Live.Jа регулира цревната флора.

_____________________________

B.B.B.

(Одговор на членот Shkorpija)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Зелен измет
17.11.2011 18:26:44   
MAMI28
mamicki sakame da Ve prasam nesto,neznam dali e za tuka prasanjeto ama ke prasam,maliot deneska mi kakase malku zelenko,no po nego kako da imase malku ligavka,kako mrsul ne znam zosto e toa taka,dali e normalno,please help???????inku zaboraviv da kazam deka sme 7 meseci i 14 dena i jademe kasicki

(Одговор на членот MERUSHKA)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?