|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
12.8.2013 13:32:32   
LoveableMe RR
Денес чепкав по старите пап тестови што сум ги правела во Систина и ооп, што да видам, сум имала порано Ch.trahomatis. Тогаш изгледа ми дале нешто да пијам, не се сеќавам, а со години потоа брисевите излегуваа негативни до денес.

Дали треба да правам тест и преку крв, за 100% да знам дека ја немам?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
12.8.2013 13:56:53   
kapina
da najtocni se tiee testovi preku krv na klinikata za mikrobioogija
ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe

Денес чепкав по старите пап тестови што сум ги правела во Систина и ооп, што да видам, сум имала порано Ch.trahomatis. Тогаш изгледа ми дале нешто да пијам, не се сеќавам, а со години потоа брисевите излегуваа негативни до денес.

Дали треба да правам тест и преку крв, за 100% да знам дека ја немам?

da najtocni se tie preku krv na klinikata za mikrobiologija gi pravat

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
12.8.2013 14:03:28   
MademoiselleNina
Јас мислев дека преку пап не се детектираат точно кои бактерии ги има. Мислам дека само со брис или преку крв се докажува постоење на Кламидија.

Јас правев преку крв - и испадна негативен резултатот. ( претходно на брисот ми пишуваше - слабо позитивна кламидија)

Неодамна пак правев и брис и тој испадна негативен.

Викаат дека е најсигурно преку крв за стара и за нова кламидија.
Како и да е не е наодмет и тоа да си провериш
и ајде побрзо доuser posted image
user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
12.8.2013 14:20:50   
Melanija RR
Преку крв се испитува мината и сегашна кламидија но како и сите инфекции можна е да ја има и кај партнерот.
И јас мажи може да се испита преку брис.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
12.8.2013 14:45:10   
LoveableMe RR
Ок, фала ви многу на сите. Досегашните брисеви години наназад ми се негативни, сите се ок, нема ништо. Тој стариот брис пред години што го најдов, видов позитивно за неа.

Затоа сакав да знам дали треба да ја проверам, ја имам или ја немам. Ќе правам преку крв, а и за сопругот ако покаже позитивен резултат. Позз

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
12.8.2013 15:32:13   
LoveableMe RR
А уште нешто: ако е открие преку крв стара инфекција, што значи тоа? Треба да се третира?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
12.8.2013 16:02:13   
kapina
Ke ti kaze ginekologot najdobro store ke treba da napraves kaj mene na brisot pred 4godini pokaza oti imam klamidija a na krvta ne I maticniot gin mi kaza oti toj e validen rezultat preku krvta
ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe

А уште нешто: ако е открие преку крв стара инфекција, што значи тоа? Треба да се третира?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
4.4.2014 12:01:43   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

sakam da ja prasam Kapina mislam deka taa imase klamidija ( izvini ako sum greska) so sto ja izleci so koi antibiotici oti maticnata mi dava edni a kaj Tase ke odam ponedelnik i toj rece pak ke proverime a ako imas ke ti dadam drugi.

ne moze da ne ti gi dadat koga se za ifv ne ke gi pravis povtorno. sigurno ke ti gi dadat.



ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Теа88, заборавив да ти напишам, но кламидија е сериозна работа и мораш да ја излечиш ако сакаш да забремениш, треба и после проверки да се направат, зошто е латентна и ако не се лечи соодветно може да остане во организмот. За неа даваат сумамед за двајцата партнери, во комбинација со уште нешто и вагиналети.


ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

i jas citam deka davaat sumamed ama mene mi dadoja mnogu pojaki e sega ke vidam sto ke kaze Tase. znam deka e seriozna bakteerija neznam ni od kade ja imam dobieno


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Ne jas ne sum imala nikogas klamidija ednas na. Brisot pokaza oti ja imam no preku krvta ne najdobro ispitaj preku krv klamidija trahomatis preku krv na klinikata za mikrobiologija vo sk se ispituva toa ne pij nisto dodeka ne ispitas preku krvta brisevite ne se tolku precizni kako igg I igA za klamidija


ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly1

како не се презицни? ако е добро земен брисот прецизен е , треба да се земе поагресивно, стапчето да се ротира минимум 30 секунди а преку крв па тоа не е баш најточно зашто многу пати ја има вагинално а сеуште не е отидена во крвта така да..вагинално си е најубаво само убаво да е земен брисот треба


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Neznam na mene maticniot taka mi kaza I ne primav nikakva terapija I posle ja nemase veke



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
8.4.2014 9:58:07   
tea 88
zamislete preku krv se pokaza deka imam klamidija a vcera preku bris izleze negativno. i sega sto da pravam da zemam terapija ili da povtoram preku krv povtorno? neznam kako e mozno ova

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
8.4.2014 10:11:59   
kapina
Preku krvta e najtocno

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
3.5.2014 1:04:49   
tea 88
znaci denes covek se sto ispituva ne e 100% siguren vo tocnosta na rezultatite. kako sto pisav i pogore preku krv pokaza deka imam klamidija a preku bris po 2 dena deka nemam. i samo sto ne pocnav da pijam antibiotici apotekarkata me sovetuva da ispitam uste ednas za sekoj slucaj i zamislete izleze negativno(preku krv). ne mozam da poveruvam za samo dve nedeli bez terapija ednas pozitivno ednas negativno. strasno sum izrevoltirana i stvarno neznam sto da pravam a sekako pon povtorno ke ispitam preku krv ne mi e celta da nemam pa eve sega ne mora terapija tuku sakam da znam dali imam ili ne za da ja lecam zasto se spremam za ifv. katastrofa

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
3.5.2014 22:41:22   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

znaci denes covek se sto ispituva ne e 100% siguren vo tocnosta na rezultatite. kako sto pisav i pogore preku krv pokaza deka imam klamidija a preku bris po 2 dena deka nemam. i samo sto ne pocnav da pijam antibiotici apotekarkata me sovetuva da ispitam uste ednas za sekoj slucaj i zamislete izleze negativno(preku krv). ne mozam da poveruvam za samo dve nedeli bez terapija ednas pozitivno ednas negativno. strasno sum izrevoltirana i stvarno neznam sto da pravam a sekako pon povtorno ke ispitam preku krv ne mi e celta da nemam pa eve sega ne mora terapija tuku sakam da znam dali imam ili ne za da ja lecam zasto se spremam za ifv. katastrofa

Ќе ти кажам само тоа што ми го има кажано докторката- кога еден пат се појавила ,кламидијата ќе си ја носиш. Разликата е во тоа што ти мислиш дека ја немаш повеќе,но при секој пад на имунитетот-ете ја пак. Си има таа свои симптоми и секој подобар доктор може да препознае и при вагинален преглед. За никаде е сето ова,знам,ама се што се контролира редовно не може да направи поголем проблем

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
7.5.2014 13:46:31   
aleksandraz
Pri redoven pregled papa i brisevi izleze klamidija pozitivno.Jas vo sok.Doktorkata vika spored koncentracijata ja vleces so godini godini na nazad.ja prasam kako koga pred 4 god bese negativna.znaci nema sansi.Imam dve bremenosti iznoseno vo najdobar red ednata pred 10 god a dugata pred 4 god.Togas doktorkata mi kaza da go povtorime brisot.Megutoa da go ispratime vo Skopje a ne kaj nas vo higienski.Posle 2 dena rezlutatot negativen.Doktorkata mi rece deka toj od sk e tocen i deka kaj nas cesto davale gresen rezlutat.Mene me interesira dali ako brisot za klamidija sto go zemaat e krvav moze da dade gleska rezlutati?ima li nekoj iskustvo

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
20.5.2014 14:28:50   
pepermint
кламидија најдобро е да се испита преку крв... анализа преку брисеви не е до толку веродостојна .. затоа женички испитајте обавезно пред бременост преку крв

(Одговор на членот aleksandraz)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
3.6.2014 15:32:41   
Anonimen
Luge da ve prasam edna moja drugacka e bremena i na brisevite i izleze clamidija ...Sega se rasprava so soprugot od kade ja fatila, se somneva vo nego...Da ve prasam kako moze da se zakaci ovaa bakterija? Moze li preku wc solja? Mi e strav bidejki cesto si odime edni kaj drugi na gosti a i moite deca odat kaj niv vo wc a i nivnite odat kaj nas, se plasam da ne ja zakacam preku wc skolkata..Sto mislite vie? Ste razgovarale li so doktorite kako se faka ova?

(Одговор на членот pepermint)
  Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
3.6.2014 16:34:31   
Melanija RR
Анонимен ова е од нет.

- Тоа е една од најчестите ППИ предизвикана од бактеријата Chlamydia Trachomatis.
- Бактеријата може да се пренесе од една на друга особа преку сексуанни односи или преку орално-генитален контакт.
- Може да се пренесе и преку очи: доколку личноста дојде во контакт со
телесните течности кои ја содржат бактеријата, а потоа се допре за
своите или неговите очи, на тој начин може да се пренесе инфекцијата.
- Кламидијата исто така може да се пренесе од бремена жена на своето бебе за време на раѓањето.
- Не се пренесува преку пешкири, кваки на врати, или од тоалетни нужници.
=======================
Но често не се знае преносителот.Ако е брис се повторува на друго место,ако е пак позитивен тогаш терапија за двајцата партнери.Но најдобро е и мажот да се испита преку брис и сепак и за двајцата терапија.Како што читаш погоре се испитува и преку крв,така најдобро се комплетира и може да се појасни од каде и како, но се зема терапија.
Потребно е да се советува со лекар, а не мажот и жената да се сомневаат и префрлаат,може жената ја пренела.


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
3.6.2014 17:47:34   
scared RR
Anonimen moj sovet ti e da ne odite mnogu po tugi vecinja ne znaes koj sto vo sebe nosi, a ako ti e mnogu zor i nemozes da izdrzis togas ne sednuvaj na wc skolkata kleci , i doma koga ti odi nekoj vo vece pred da dezinficiras ne odi vo vece. Jas vaka pravam otkako ednas zakaciv ureaplazma od moja drugarka znam deka ja imase ona i postojano mi doagase i odese vo vece, od togas koj da mi odi doma cistam prvo ubavo pa posle odam jas a po tugi i javni vecinja nikako ne odam...

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
29.8.2014 1:49:25   
tea 88
eve jas da vi raskazam za mojata klamidijauser posted image . redovno pravam mikrobioloski brisevi i se negativni sekogas osven ponekogas kandida. koga gi spremav dokumentite za ifv mi zedoa preku krv serum za klamidija i ispdna pozitiven. kaj Tase vo Plodnost otidov po 2 dena mi zede birs i izleze negativno. povtorno mikrobilogija preku krv negativno. tret pat ispitav pozitivno. doktorkata mikrobolog mi objasni deka se meri klamidijata vo merni edinici i deka prviot pat mi bila 1.1(na granica) i zatoa ednite sto ispituvale smetale deka e na granica i e pozitivno a potoa pak 1.1 i drugite sto se pogodile da go ispituvaat toj primerok smetale deka e negativno i tret pat 1.3 pozitivno.uste prviot pat znev deka ne e greska deka ima nesto samo ajde da bidam sigurna. pred dve godini pravev laparohisteroskopija i doktorot mi vika posle intervencija se pomina super ama imase priraslici na jajnikot i gi otstranivme ama tie se javuvaat samo od klamidija i mi vika da ne imas klamidija. jas mu gi pokazav rezultatite napraveni pred operacijata i mi vika ok.i ajde si rekov moze e od nesto drugo site rezultati mi se vo red.i ottogas 2 god si ispituvam preku bris i e negativno i kako sto velat i vo nesreka sreka dobro sto ispitav preku krv za da se vidi deka ja imam. zatoa barajte samo preku krv zasto e najsigurno.i pievme dvajcata so soprugot sumamed po 40 dena kontrola negativno i po 1 mes povtorno negativnouser posted image

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
11.2.2016 23:44:41   
kate..
kako se leci klamidijata i mukoplazmata


_____________________________

2011fevruari operacija cista otstraneta i jajnik,2012 spontan abortus,2013 april vonmatericna bremenost operacija hitno tubite otstraneti,prvo IVF neuspesno vtoro neuspesno

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
12.2.2016 11:23:52   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kate..

kako se leci klamidijata i mukoplazmata


kate.., еве прочитај го последното искуство на Теа88, се лечи со одредена доза на сумамед, обавезно со нив пробиотици и Б компклекс треба да пиете и контрола по 40 дена.


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
14.2.2016 15:32:28   
kate..

ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

eve jas da vi raskazam za mojata klamidijauser posted image . redovno pravam mikrobioloski brisevi i se negativni sekogas osven ponekogas kandida. koga gi spremav dokumentite za ifv mi zedoa preku krv serum za klamidija i ispdna pozitiven. kaj Tase vo Plodnost otidov po 2 dena mi zede birs i izleze negativno. povtorno mikrobilogija preku krv negativno. tret pat ispitav pozitivno. doktorkata mikrobolog mi objasni deka se meri klamidijata vo merni edinici i deka prviot pat mi bila 1.1(na granica) i zatoa ednite sto ispituvale smetale deka e na granica i e pozitivno a potoa pak 1.1 i drugite sto se pogodile da go ispituvaat toj primerok smetale deka e negativno i tret pat 1.3 pozitivno.uste prviot pat znev deka ne e greska deka ima nesto samo ajde da bidam sigurna. pred dve godini pravev laparohisteroskopija i doktorot mi vika posle intervencija se pomina super ama imase priraslici na jajnikot i gi otstranivme ama tie se javuvaat samo od klamidija i mi vika da ne imas klamidija. jas mu gi pokazav rezultatite napraveni pred operacijata i mi vika ok.i ajde si rekov moze e od nesto drugo site rezultati mi se vo red.i ottogas 2 god si ispituvam preku bris i e negativno i kako sto velat i vo nesreka sreka dobro sto ispitav preku krv za da se vidi deka ja imam. zatoa barajte samo preku krv zasto e najsigurno.i pievme dvajcata so soprugot sumamed po 40 dena kontrola negativno i po 1 mes povtorno negativnouser posted image

tea88 i mene za klamidija mi prepisaa sumamed i jas i soprugot treba da pieme e sega i vaginalni betadine i tek potoa na proverka za klamidija i za mukoplazma samo ne mi e jasno samo tri dena se pie sumamed ili kako ne mi e jasno bas.

_____________________________

2011fevruari operacija cista otstraneta i jajnik,2012 spontan abortus,2013 april vonmatericna bremenost operacija hitno tubite otstraneti,prvo IVF neuspesno vtoro neuspesno

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
14.2.2016 18:02:23   
kapina
A za klamidijata tamu vo bugarija ne ja ispituvale preku bris tuku preku krv samo kaj mene ednas izleze oti ja imam preku bris preku krv ja nemase

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
14.2.2016 20:09:19   
kate..
mene mi zemaa preku bris a koga gi odnesov kaj maticnata taa se iznenadi bidejki klamidija mukoplazmata mi bile ispitani preku nov aparat i se cudese kako bez upat ovie raboti mi gi ispitaa posto ja otidov za skopje onaka na preged na kontrola da vidam sto kako e so matkata i jajnikot i dr mi predlozi i da napravime ovie raboti i gi napravivme i izleze clamidija i mukoplazma pozzitivni


_____________________________

2011fevruari operacija cista otstraneta i jajnik,2012 spontan abortus,2013 april vonmatericna bremenost operacija hitno tubite otstraneti,prvo IVF neuspesno vtoro neuspesno

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
15.2.2016 13:08:25   
Defne90 RR
Делот што се однесува на дезинфекција е префрлен тука

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Кламидија-скоро неприметна полова болест
19.2.2016 14:35:35   
kik@
Dragi moi jas vaginalno nikogas sum nemala pozitiven bris site mi bile negativni ama preku krv ja imam hlamidijata kako stara infekcija,znaci igm-a antitela negativno a igm-g pozitivno.I pred 7 god.vakva mi bese dijagnozata i sega pak isto.Togas dr.Tase mi dade tableti vibramicin, i sega istite gi pijam 7 dena x 2.Citam deka vie piete sumamed.Nikako ovaa starava infekcija da se iskoreni.Ako imate i vie nekoe iskustvo licno za da iscezne hlamidijava kazete bi vi bila mnogu blagodarna.Pozdravce user posted image

_____________________________

Ne pravi im go na drugite ona sto ne sakas tie da ti go napravat na tebe.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?