|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Совети за поздраво живеење
22.6.2013 9:28:12   
Octavia
Верувам дека сите имаме по некој совет како да му овозможиме на нашето семејство поздраво живеење. Би било убаво да ги делиме нашите искуства и совети на едно место, за да ни биде прегледно и секако, да научиме по нешто ново.
Еве јас на пример ги обожавам оцетот и содата. Комбинацијата од оцет (алкохолен, 9%) и сода бикарбона е одлична за чистење многу делови од домаќинството. За чешми, шпорети, бигор, за дезинфекција... Употребата е наједноставна, се прска оцет (јас си го ставам во прскалка) и врз него сода бикарбона. Се остава малку да делува и се брише. Тоа е наједноставен начин да се избегне употребата на отровните хемикалии во домаќинството.
Следна работа на која внимавам е употребата на пластиката. Секој ден употребуваме пластични садови, за разни намени. За се што можам употребувам стаклен сад, а ако веќе употребувам пластика внимавам на потеклото и на составот. Пластичните шишиња означени со број 1 се најчесто присутни. Тоа се шишиња во кои се продава вода за пиење. За таа пластика важно е да се знае дека не е за повторна употреба! При повторна употреба (значи, да си го полниме после сами шишето) се зголемува опасноста од мешањето на хемикалиите од шишето со водата. Ова посебно се зголемува ако шишето е изложено на сонце или висока температура. Пластиката означена со број 5 се смета безбедна за повторна употреба и ако веќе се користат пластични шишиња (кои се сепак најпрактични во некои ситуации) би требало да се купи шише кое може повеќекратно да се употребува и има ознака на дното 5.
Еве ова е тоа што набрзина ми текна, ќе надополнувам како ќе ми текнува.
Сите други совети се добредојдени user posted image

Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Совети за поздраво живеење
22.6.2013 11:10:51   
niki
i jas koristam ocet i soda za cistenje, no gi koristam odvoeno, sodata kako abrazivno sredstvo a ocetot go rastvoram so ista kolicina voda i dodavam nekolku kapki od tecnosta za sadovi, vo ovoj rastvor na 0,5 l moze da se dodadat i 10 kapki etericno maslo od eukaliptus i da se koristi za cistenje i dezinfekcija, no jas dosega ne sum probala
isto taka rastvorov go koristam za ubivanje mravki koga ke mi vlezat doma
a mesavina od polovina solja soda i polovina solja gotvarska sol stavam vo sifonite i potoa polevam so casa ocet za otpusuvanje na cevkite
koga ocetot i sodata dojdat vo kontakt doaga do penliva reakcija i sistenje

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Совети за поздраво живеење
22.6.2013 12:10:03   
Bethany
Може и алишта во машина да се перат без прашок и омекнувач.
Во делот за прашок се става по супена лажица сода бикарбона( јас ова ставав, ама сепак ставав и малку прашок),
а во делот за омекнувач се става оцет (9%) и алишта се чисти, мирисаат на чисто, не мирисат на оцет!, и нема бели траги од прашокот.
Едно време перев овака, па престанав, ама не знам зошто престанав... Изгледа не можам без омекнувач user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Совети за поздраво живеење
15.2.2016 12:45:15   
Defne90 RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina

Vo vrska so dezinfekcija na WC i mene mi rekoa deka treba postojano da se dezinficira, pa si kupiv edno sredstvo od apteka - Dezental se vika i e okoli 170 den, mozda negde e i poeftino, i sve dezinficiram so nego. Da, nekoi bakterii se zakacuvaat i od WC solja, a pak taa se cisti najlesno, turi sredstvo, i isplakni posle nekoe vreme. Ja obavezno koristam rakavici, i sungerce od njaevtinite, posto posle go frlam. Gi dezinficirav i kvakite na vratite i slavinite na cesmite. A site peskiri gi isprav na vrienje uste ednas. E sea ne znam dali ova sredstvo moze da se stava u masina za perenje i masina za sadovi?
Pokraj antibiot i ova e vazno vo borbata protiv bakterii.



_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Совети за поздраво живеење
15.2.2016 12:46:12   
Defne90 RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bea

Nina, добар е дезенталот, исто така можеш да дезинфицираш и со алкохол. Јас со години тоалетот го чистам природно со комбинација од хидроген пероксид и оцет за школката однадвор и сода бикарбона и оцет за другите санитарии. За wc школката внатре користам доместос.
Ти препорачувам да ја освежиш машината за алишта така што ќе ја пуштиш празна на полн циклус еднаш со сода бикарбона наместо прашок и уште еднаш со 1/2 литар алкохолен оцет исто во преградата за прашок.
Пешкири можеш да дезинфицираш така што место омекнувач, во преградата ќе ставиш 1 капаче алкохолен оцет. Миризбата ветрее, проверено. Исто во делот за прашок можеш да додаваш по 10-тина капки есенцијално масло од чајно дрво (го има по аптеки) кое е одличен антисептик.
Дезинфицирај и корпа за алишта редовно.
Модераторите нека го преместат постов кај што е соодветно, јас одговорив овде бидејќи прашањето тука беше поставено.



ИЗВОРНА ПОРАКА: scared RR

Мене за дезенталов ме интересира смее ли во бременост да се користи. Сите останати средства миросаат многу јако и ми е проблем чистењево user posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: Neurotoxin RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: scared RR

Мене за дезенталов ме интересира смее ли во бременост да се користи. Сите останати средства миросаат многу јако и ми е проблем чистењево user posted image


Може, слободно, јас разредениот дезинтал го користев за кујната, ја пребришував цела кујна за дезинфекција и низ дома си бришев прашина



< Поракaта ја уредил Defne90 RR -- 15.2.2016 12:48:34 >


_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Совети за поздраво живеење
15.2.2016 13:10:36   
lolla RR
За дезинфекција на пешкири доволно е температура од 60 или еве 90 степени. Исто има и средства за дезинфекција на лишта (има во ДМ) како и варикина ако се бели.

За дезинтал, и јас го користам по дома, но не пречесто бидејки како и со антибиотиците бактериите многу брзо мутираат еволуираат па може да стане бескорисен.

ВЦ и слично чистам со оцет, сода, хидроген, ракија, вода. Подот одвреме навреме со дезинтал итн...

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 6
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?