|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Први чекори
3.4.2013 12:51:03   
Ring
Veke edna nedela pravime po nekolku cekorcinja...kako satce e..user posted image ...ne ja forsiram ic....
Se nadevam za dve nedeli poveke ke se opusti i ke e posiguirna

_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот Marijan2012)
Непосредна врска до пораките: 276
   RE: Први чекори
24.6.2013 11:57:05   
AneLav RR
Јас имам близначиња и во главно по цел ден сум сама дома , а тие денот го поминуваат во столчиња врзани. Ги водам колку што ми дозволуваа обрските и се плашам дека веќе доцниме со одењето. Само што наполнивме 1 година. Синко стои уште од 6 месеци ама немав овде луѓе кој да го води. Го водиме надво со каиш оди сам ама кога е без каиш му е страв да се пушти. Ќеркичата е далеку од тоа таа дури пред еден месец почна да стои а одење со поголема помош како шатка. Не знам навистина што да правам дали да ги форсирам овој период или не знам. Најсигурни ми се во столчињата, размислував даги седнам на земја на душеци па сами да си покажат иницијатива за одење, ама така можат еден со друг да се удрат. Обврските ме зказија по цел ден сум сама и немам многу време да ги шеткам, а сенати во столче на сигурно врзани можам да свршам поо некоја домашна работа. Кажете нбекој совет.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 277
   RE: Први чекори
24.6.2013 12:15:10   
AnnaMolly RR
Ане Воопшто не доцните! Еве конкретно син ми прооде скоро на 16 месеци! До година беше многу тромав, го мрзеше и да лази.
Мислам дека не треба да ги форсираш, кога ќе им дојде време ќе си проодат!

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 278
   RE: Први чекори
24.6.2013 12:31:24   
deluxe
Еве и јас тука да си го пофалам син ми,веке 2 недели одиuser posted image Нормално со моја помош(не дека не може ама да си бидам посигурна да не се повреди)го држам за раче или позади кај вратот за алиштеата и така оди,трча буквално,а низ дома се држи за маса кревет и така оди.Има полни 10 месеци(денес полни)user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 279
   RE: Први чекори
24.6.2013 12:40:50   
Bethany
Честитки Делукс, за првите чекорчиња. Сега е светот откривен, кој ли ќе го сопре user posted image

АнеЛав, и јас мислам дека нема потреба да си загрижена воопшто, нема потреба ниту од форсирање.
Можеби ете сепак кога ќе најдеш некое слободно време да речам, или да можеш да ги надгледаш, да ги ставиш на подот, тие сами ќе се снајдат. Направи простор да има доволно за превртување, лазење, тие бебешки активности, расфрли им играчките наоколу и остави ги малку да истражуваат. Не се плаши дека ќе се удрат, ти секако ќе бидеш тука во случај да не биде нешто поозбилно, ама ако нема оштри ивици околу нив, и имаат доволно простор, не мора ниту на душеци, веќе се поголеми, опусти се и уживај во нивните егзибиции user posted image
Деновиве гледам сликите од другарка ми, која има синче од две години и близначки од 7-8 месеци. Секогаш се прилепени една до друга, секогаш се нешто закачат, те една гризе раката на другата и мнооооогу се слатки. Ептен ми е мерак да ги гледам.
Затоа и ти, наоѓај време колку што е можно да ги гледаш и самите како се забавуваат. И ќе се пуштат во право време, ама тогаш тек оди сопри ги. user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 280
   RE: Први чекори
24.6.2013 21:54:54   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

Еве и јас тука да си го пофалам син ми,веке 2 недели одиuser posted image Нормално со моја помош(не дека не може ама да си бидам посигурна да не се повреди)го држам за раче или позади кај вратот за алиштеата и така оди,трча буквално,а низ дома се држи за маса кревет и така оди.Има полни 10 месеци(денес полни)user posted image

бравооо,ајде да частиш постапалки... Правеше ли за чекорите ? раво за дечкото user posted image user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 281
   RE: Први чекори
24.6.2013 22:51:51   
Malecka23
I jas da se pofalam M gi napravi prvite cekori na 10 juni na 9 ipol meseci.Od togas navamu sme turbo ona ne odi ona trca.Hihi ete kako se slabeelo.Pravev postapalki vo petokot ke pustam sliki da vidite
Deluxe ovie nasive epten pogodeni.ajde cestitki za zetko mojuser posted image user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 282
   RE: Први чекори
24.6.2013 23:09:38   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav

Јас имам близначиња и во главно по цел ден сум сама дома , а тие денот го поминуваат во столчиња врзани. Ги водам колку што ми дозволуваа обрските и се плашам дека веќе доцниме со одењето. Само што наполнивме 1 година. Синко стои уште од 6 месеци ама немав овде луѓе кој да го води. Го водиме надво со каиш оди сам ама кога е без каиш му е страв да се пушти. Ќеркичата е далеку од тоа таа дури пред еден месец почна да стои а одење со поголема помош како шатка. Не знам навистина што да правам дали да ги форсирам овој период или не знам. Најсигурни ми се во столчињата, размислував даги седнам на земја на душеци па сами да си покажат иницијатива за одење, ама така можат еден со друг да се удрат. Обврските ме зказија по цел ден сум сама и немам многу време да ги шеткам, а сенати во столче на сигурно врзани можам да свршам поо некоја домашна работа. Кажете нбекој совет.


staj gi na pod, nikavi duseci ne ti trebaat, samo trgni se sto e krslivo na dovolno visoko za da ne mozat da dofatat, stavi stitnici za stekeri, obezbedi gi fiokite bidejki toa prvo naogaat i prstite si gi stipnuvaat i pusti gi da go istrazuvaat svetot, stavi im igracki i taka pokraj niv ke si rabotis i ke gi nadgleduvas, ne mora da gi setas za da naucat da odat tie samite ke se dignat i ke si naucat drzejki se za mebelot, samo ovozmozi im sloboda,
greotka se da gi drzis cel den vo stolce vrzani, posebno sega na gorestinive, leto e slobodno na pod


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 283
   RE: Први чекори
24.6.2013 23:13:52   
zzaa
Ajde Malecka 23 neka vi e so sreka,masala kolku prgava bila Mila,deluxe RR cestitki i za tvoeteo since.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 284
   RE: Први чекори
24.6.2013 23:39:50   
Bethany
Malecka23, честитки за првите чекорчиња user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 285
   RE: Први чекори
24.6.2013 23:50:16   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

Еве и јас тука да си го пофалам син ми,веке 2 недели одиuser posted image Нормално со моја помош(не дека не може ама да си бидам посигурна да не се повреди)го држам за раче или позади кај вратот за алиштеата и така оди,трча буквално,а низ дома се држи за маса кревет и така оди.Има полни 10 месеци(денес полни)user posted image

бравооо,ајде да частиш постапалки... Правеше ли за чекорите ? раво за дечкото user posted image user posted image




Miana,nie vo Prilep ne pravime postapalki,ne e toa kaj nas adet,Eve nie i za prvoto i za vtoroto dete kupuvame cevlinja ,sandalki nesto za na noze,za odenje.Pred edna nedela sinko si go podnoviv so sandalcinja za trckanjeuser posted image user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 286
   RE: Први чекори
24.6.2013 23:51:54   
Cipi Ripi

ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav

Јас имам близначиња и во главно по цел ден сум сама дома , а тие денот го поминуваат во столчиња врзани. Ги водам колку што ми дозволуваа обрските и се плашам дека веќе доцниме со одењето. Само што наполнивме 1 година. Синко стои уште од 6 месеци ама немав овде луѓе кој да го води. Го водиме надво со каиш оди сам ама кога е без каиш му е страв да се пушти. Ќеркичата е далеку од тоа таа дури пред еден месец почна да стои а одење со поголема помош како шатка. Не знам навистина што да правам дали да ги форсирам овој период или не знам. Најсигурни ми се во столчињата, размислував даги седнам на земја на душеци па сами да си покажат иницијатива за одење, ама така можат еден со друг да се удрат. Обврските ме зказија по цел ден сум сама и немам многу време да ги шеткам, а сенати во столче на сигурно врзани можам да свршам поо некоја домашна работа. Кажете нбекој совет.

Слободно остави ги доле, не мора никој да ги води, а и да ги водиш ако не им е време за проодување џабе сте се мачеле. Тргни се, раскрени, стави заштита на ќошевите и остај ги доле. Така јас го оставив син ми, одеше со држење за гарнитура, маса, за што стигне, се сам никој да не го води. Мислам дека така е попаметно, и сами ќе си станат кога ќе се осетат спремни. Ама битно е да јачаат мускули, а мускули не се јачат со седење на столче.
И јас колку што знам каиш се користи за веќе проодени деца.

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 287
   RE: Први чекори
24.6.2013 23:54:59   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

I jas da se pofalam M gi napravi prvite cekori na 10 juni na 9 ipol meseci.Od togas navamu sme turbo ona ne odi ona trca.Hihi ete kako se slabeelo.Pravev postapalki vo petokot ke pustam sliki da vidite
Deluxe ovie nasive epten pogodeni.ajde cestitki za zetko mojuser posted image user posted image




Malecka23 stvarno decava nasi se dogovaraat izgleda sto da pravatuser posted image user posted image Bukvalno celo vreme paralelno gi pravat nekoi raboti ,Mene epten mi se interesni.F e kemkav i M e kemkava,F ima zabce i M po nego.E sega M odi I F po nea user posted image user posted image
Interesna koincidencijauser posted image
Cestitki za M!!!user posted image user posted image Ajde da si trckateuser posted image user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 288
   RE: Први чекори
24.6.2013 23:59:11   
Cipi Ripi

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

Еве и јас тука да си го пофалам син ми,веке 2 недели одиuser posted image Нормално со моја помош(не дека не може ама да си бидам посигурна да не се повреди)го држам за раче или позади кај вратот за алиштеата и така оди,трча буквално,а низ дома се држи за маса кревет и така оди.Има полни 10 месеци(денес полни)user posted image


А дали детето оди само? Јас колку што знам за проодено се рачуна кога ќе направи 7-8 чекори сосема само!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 289
   RE: Први чекори
25.6.2013 6:38:07   
bucko mal
Malecka 23 deluxe RR cestiti za vashite decinjauser posted image user posted image
sega sigurno vi e interesno po domauser posted image samo neka se zdravi I zivi
Mene me interesira za postapalki,jas prv pat tuka vidov za nivuser posted image
Ohrid definitivno ne se pravat,ama I Skopje ne sum videlauser posted image
Sepak bebushov koga ke proodi ke mu napravam,zashto da ne user posted image

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 290
   RE: Први чекори
25.6.2013 7:02:56   
Палешка РР
ТУКА има цела тема за постапалки буцко мал со рецепти, слики....па да не поканиш на слатки ножиња кога ќе проодите user posted image user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 291
   RE: Први чекори
25.6.2013 7:09:56   
bucko mal
Vazi nema problemuser posted image
Tuku ke treba uste sega da isprobam,kako ke gi formiram user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

ТУКА има цела тема за постапалки буцко мал со рецепти, слики....па да не поканиш на слатки ножиња кога ќе проодите user posted image user posted image


(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 292
   RE: Први чекори
25.6.2013 8:27:27   
Malecka23

ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko mal

Malecka 23 deluxe RR cestiti za vashite decinjauser posted image user posted image
sega sigurno vi e interesno po domauser posted image samo neka se zdravi I zivi
Mene me interesira za postapalki,jas prv pat tuka vidov za nivuser posted image
Ohrid definitivno ne se pravat,ama I Skopje ne sum videlauser posted image
Sepak bebushov koga ke proodi ke mu napravam,zashto da ne user posted image

Posto znam deka imas aparat za leb ke ti ja pisam mojata recepta od aparatot prevkusni izlegoa i ne bea bas onaka klasicno testo

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 293
   RE: Први чекори
25.6.2013 9:21:36   
AneLav RR
Синчето веќе оди затоа него со каиш го водиме, многу малку се потпира на каишот , а и полесно ни е за надвор кога не сака да седи во количка. Пробав на ќеркичката со каишот како марионета е и не и го ставам воопшто за рачиња ја водиме.
Ви благодарам на помоштаuser posted image

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 294
   RE: Први чекори
26.6.2013 9:36:17   
Felly RR
Честитки за Малечка23 и Делукс!!! Анелав, ајде и ти за брзо да не почестиш со постапалки!
Оставај ги дома, да се потпираат на тросед на пр. стави им горе играчки кои им се омилени, па премести ја играчката малку подалеку, и мотивирај ги да си ја земат. па пак на другиот крај ќе ја преместиш. И така со држење за нешто прво, па после да се ослободат и сами да се пуштат. Ова сега за синчето повеќе - зошто кажуваш дека тоа е послободно со каиш, ама не се пушта само, а и ќеркичката сама ќе ти покаже кога е спремна. user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 295
   RE: Први чекори
4.10.2013 5:49:57   
bucko mal
Ja pobarav temava da procitam koga proodele vashide deca.Znam deka sekoe dete e razlicno no iako bebushov mi e vtoro dete,malku mi e cudno so nesaka da go drzam za race da odi tuku poveke saka da lazi.Si se drzi po krevet,masicka I si odi ama za kratko vreme se pusta na gaze I trca so lazenjeuser posted image
Najinteresin mi e koga se drzi za krevet ke se pusti I nekolku sekundi stoi ispraven,kako se smee sto znael on da napraviuser posted image
Kaj da e ke proodi,samo sto napravi godinka.
Prviov sin proode na 8 meseci nemashe nitu lazenje,nitu nesto mnogu da se misli dali da trgne.Taka naednashe se pushti dete da odiuser posted image

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 296
   RE: Први чекори
4.10.2013 7:32:45   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko mal RR

Ja pobarav temava da procitam koga proodele vashide deca.Znam deka sekoe dete e razlicno no iako bebushov mi e vtoro dete,malku mi e cudno so nesaka da go drzam za race da odi tuku poveke saka da lazi.Si se drzi po krevet,masicka I si odi ama za kratko vreme se pusta na gaze I trca so lazenjeuser posted image
Najinteresin mi e koga se drzi za krevet ke se pusti I nekolku sekundi stoi ispraven,kako se smee sto znael on da napraviuser posted image
Kaj da e ke proodi,samo sto napravi godinka.
Prviov sin proode na 8 meseci nemashe nitu lazenje,nitu nesto mnogu da se misli dali da trgne.Taka naednashe se pushti dete da odiuser posted image



user posted image user posted image за бебушко,значи готови сте за проодување.Но штом детето лази ,проодувањето ќе биде малку одложено,бидејќи лазењето е многу полесна техника ,отколку одењето.Но ќе си прооди.Моетоuser posted image кога проодуваше,на 9 мес.си тргна да оди , но ете падна неколку пати и поради тоа се плашеше да продолжи со одење.После 1,5месец повторно се обиде и прооди,и штом наиде на некоја пречка веднаш почнува да лази.Ние го комбинираме одење-лазењеuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 297
   RE: Први чекори
4.10.2013 14:03:15   
zzaa

ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko mal RR

Ja pobarav temava da procitam koga proodele vashide deca.Znam deka sekoe dete e razlicno no iako bebushov mi e vtoro dete,malku mi e cudno so nesaka da go drzam za race da odi tuku poveke saka da lazi.Si se drzi po krevet,masicka I si odi ama za kratko vreme se pusta na gaze I trca so lazenjeuser posted image
Najinteresin mi e koga se drzi za krevet ke se pusti I nekolku sekundi stoi ispraven,kako se smee sto znael on da napraviuser posted image
Kaj da e ke proodi,samo sto napravi godinka.
Prviov sin proode na 8 meseci nemashe nitu lazenje,nitu nesto mnogu da se misli dali da trgne.Taka naednashe se pushti dete da odiuser posted image


Ke proodi ne mu se sekiraj, samo nie roditelite sme nestrplivii, i mojata bese ista ne se trudese da odi si lazaese i sekade stignuvase so lazaenje,ke se pusti za nekoj den pa ke nemozes da so sopres, pa ke si vikas so ubavo si lazese sega moram se da trcam po negouser posted image


_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 298
   RE: Први чекори
4.10.2013 14:41:23   
Snowhite RR
bucko mal подобро е да лази, му се зацврстуваат мускулите, затоа не го форсирај за проодување, па цел живот ќе оди user posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 299
   RE: Први чекори
20.11.2013 4:04:56   
bucko mal
Mamicki da vi se pofalam M proodede pred edna nedela.Ima tocno 14 meseci.
Kako nekoe patce e,odvaj drzi ramnotezauser posted image
Za vikend ke mu pravam postapalkiuser posted image user posted image

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 300
Страница:   <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?