|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: ХПВ вирус
27.12.2012 10:35:59   
Calypso
Majka na Eva, радувај се, немој да бидеш тажна. Тоа што имаш ХПВ и ЦИН1 нема да наштети на твојата бременост, дури понекогаш и се препорачува бременост за да се исчисти ХП вирусот. Без нервози и секирации, се ќе биде во ред!

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: ХПВ вирус
27.12.2012 11:29:35   
sandriana RR
Не знам дали негде веќе имам пишано, но мојата бременост беше планирана по совет од мојот гинеколог токму поради ХПВ и ЦИН1. Јас неколку години се борев со нив-и секогаш резултатите беа наизменични-една контрола има ЦИН, следната нема-магичен круг. Првата контрола после породување ми беше уредна, сега закажав повторна за утре - на 6 месеци после првата. Да не одам оф топик - како што вели и Калипсо, не е пречка за бременоста, дури бременоста би требало да ти го реши проблемот. Нема да има последици на плодот.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: ХПВ вирус
27.12.2012 12:16:26   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: majka na eva

и кај мене резултатите од пап тестот покажуваат дека имам ХПВ и ЦИН-1 ,а проблемот е во тоа што сум бремена...и јас наместо да се радувам user posted image тажна сумuser posted image .незнам што може да биде.вчера бев на лекар ми направија ХПВ-ТИПИЗАЦИЈА за да се види дали е високо ризичен или не,и сега резултати после 3 недели,незнам како ќе издржам.се плашам ако е високо ризичен да не треба да абортирам или спонтано да дојде до нешто такво...user posted image ајде ве молам утешете меuser posted image пишете кој знае повеќе околу тоа дали може успешна бременост со хпв и цин1?ве молам пишетеuser posted image


Мајка на ева...со нервози и секирации можеш само полошо да направиш од проста причина што ЦИН-от реагира на пад на имунитет кој пак реагира на стрес и нервози....јас и претходно сум пишувала...јас имав здрава орава бременеост и зиво здраво палаво дете...а за цело време на тоа си носев ЦИН 1 и ХПВ среден ризик...така да..остани позитивна и радувај си се на бременоста...почекај резултати па ќе договорите со доктор што да праите.



_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: ХПВ вирус
29.12.2012 19:02:56   
Snowhite RR
И јас вчера бев да го земам резултатот од ПАП и излезе дека имам ХПВ вирусuser posted image , се чудеше докторкта, а и јас од каде сега ова, пред една година кога правев ПАП освен кандида немав ништо. Ми даде бетадине вагинелети 15 дена да ставам и после пред породување повторно, па после откако ќе се породам ќе правиме повторно ПАП, па ќе видиме што понатаму.
А не ми кажа ништо дали и мм треба да зема нешто, со оглед на тоа дека се пренесува

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: ХПВ вирус
24.2.2013 18:06:00   
natalija5
Јас и мојот вереник сме заразени од нискоризичен ХПВ. Ве молам за совет кај кој доктор да отидеме и двајцата да се лечиме (по можност доктор што работи со плави картони). Дали може и мажи да се лекуваат кај гинеколог?



(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: ХПВ вирус
12.3.2013 11:11:50   
Mihaela 2010
jas pravev papa test,posto si bev so hpv virus visoko rizicen ama mesec dena vekje cekam rezultatiuser posted image

(Одговор на членот natalija5)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: ХПВ вирус
12.3.2013 11:59:49   
sandriana RR
Мене и 2рата контрола после породување ми е уредна, а пред да забременам ХПВ31 ми правеше проблем на секоја 2ра контрола - цин1, некои 5 години уназад. За сега сум ок, ќе се трудам да си одржувам имунитет.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: ХПВ вирус
28.3.2013 9:56:38   
trust
#SANDRIANA# a sto zimas za imunitet, jas godini veke go imam toj problem so imunitetot probav so promena na ishranata imam podobruvanje no ne e okuser posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: ХПВ вирус
28.3.2013 11:09:25   
masa
За имунитет можеш да земаш алое вера,селен и цинк и сл.Но јас би посоветувала и ако иамш можност за физичка активност,да вежбаш барем 3пати неделно и здрава исхана.Има една книга за лекување и превенција на гинеколокшки проблеми од авторката на 8ка баш ме интересира дали некој ја има или имал можност да ја разгледа.Многу ми е логично она лекување со храна,но ме интересира принциот

(Одговор на членот trust)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: ХПВ вирус
28.3.2013 11:09:41   
sandriana RR
Секој организам е индивидуален- мене ми помогна гел од Алое. Плус баталив цигари, конзервирана храна сведов на минимум, свежи продукти - овошје и зеленчук секој ден, и избегнување на стрес колку е можно денес.

(Одговор на членот trust)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: ХПВ вирус
28.3.2013 12:31:46   
Мими
Jas so godini imav HPV visoko rizicen so CIN 1 i duri se iznenadiv koga na poslednite dva Papa testovi izleze deka nemam nisto.Duri prviot pat ja ubeduvav sestrata deka e nekoja greska,pa so doktorkata razgovarav i mi rece deka moze da go snema.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: ХПВ вирус
8.4.2013 12:37:49   
Mihaela 2010
Denes se javiv i gotovi bile rezultatite se prepotiv dur go baraa.nema vekje Cin 1 nitu hpv visoko rizicen 31, samo kandida.
zenski mi olesni

(Одговор на членот Мими)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: ХПВ вирус
8.4.2013 14:25:34   
trust
denes go dobiv rezulatot od pap testot I na nego pisuva kletocni promeni sto asociraat na Hpv virusni infekcii , mnogu se isplasiv so ogled na toa deka sum vo procedura za invitrouser posted image iako sestrata me ubeduvase deka ne e nisto strasno verovatno se rabotelo za opadnat imunitet I nemalo potreba da pravam tipizacija , jas sepak odluciv zaradi moja sigurnost da napravam tipizacija,ve molam nekoj neka mi napise kolku kosta toa zaso jas ne sum od Skopje mi rekoa deka mozelo po nekoj da se isprati bris vo Manu, piseste kako odi taa procedura se parka samo brisot ili treba uste nesto I kako se plaka? vi blagodaram

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: ХПВ вирус
8.4.2013 14:52:30   
masa
trust јас мислам нема место за паника.Разговарај со докторот кај што ќе правиш инвитро и види што ќе ти рече.Типизацја знам дека прават на клиника,а за во ману незнам како оди,знам дека од приватниве болници носат а за од друг град незнам.Се сложувам со тоа што ти го кажала сестрата и совет од мене помалку стрес!Особено ако сакаш успешно инвитро не се нервирај за се и сешто,тоа ќе ти влијае и на имунитет и на целиот исход!Ако имало некоја поголема промена ќе пишувало на папот.Ова е мала промена што може и да ја нема и за тоа секако нема терапија и лек,не дека не се лечи туку не даваат терапија,само повеќе витамини,поздрав живот и помалку стрес.А имам слушнато и дека бременоста е најдобар лек за цин user posted image па среќно!!

(Одговор на членот trust)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: ХПВ вирус
27.4.2013 1:41:36   
hela
Здраво, нова сум на форумов ама си имам голема мака - 8 месеци имам гениталните брадавици.
Сакам да ве прасам дали некоја знае несто за крем ПАПИЛОМА? Докторот ми реце дека некои жени се отстрани брадавици со овој крем. Крем е од Србија, но јас не знам каде можам да најдам. Bе молам за помош!

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 27.4.2013 7:43:31 >

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: ХПВ вирус
27.4.2013 17:25:19   
masa
Обично докторите знаат каде може да се најдат такви лекови,или распрашај се по приватните аптеки,најчесто во оние помалите има такви лекови од други држави,од Бугарија,Грција,може и ова да го има или ќе може да ти го донесат.Ти посакувам што поскоро излекуање!

(Одговор на членот hela)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: ХПВ вирус
27.4.2013 20:26:07   
zansen
jas primav biobram po 1 gram dnevno i mnogu go pojacav imunetot samo se mnogu skapi mesecno kostaat okolu 9000 denari i vitamin c od 1000 mg a mislam deka za biobram ima prestavnistvo vo sofija i se na pola cena od mk mene mi gi preporaca doktorka od klinika za ginekologija gi primav okolu 3 meseci e dozata pozzzz

_____________________________

Duri i najtemnite noki ke zavrsat i sonceto povtorno ke izgree!!!

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: ХПВ вирус
28.4.2013 12:21:44   
masa
I zansen se izgubi li hpv?

(Одговор на членот zansen)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: ХПВ вирус
9.5.2013 3:24:36   
AUMAMA
Vcera go poracav kremot PApiloma od Srbija. Mi kazaa deka imaat pretstavnik vo Mk i deka go dostavuvaat na vrata i togas se plaka, 13.6 evra plus postarina- ne znam kolku.
Eve ja stranata:

ulmo-prodavnice.shopmania.biz/info/kako-kupovati

Ke go probam pa ke kazam iskustvo

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 4.9.2013 11:52:26 >

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: ХПВ вирус
30.5.2013 23:09:22   
merilin
Zdravo RR
Sakav a go spodelam moeto iskustvo.Pravev za prvpat Pap test I plus onoj za HPV cisto onaka da bidam mirna no izleze deka nema da sum mirna...doktorkata mi se javi I mi veli rezulatite ne se bas dobri ama ne se ni bas losi ...se isplasiv strsno...mi veli pronajden e hpv virusot no mi veli ne sesekiraj mlada si so tek na vreme ke mine I so redovni papatestovi...vo megjuvreme treba da odam za kolposkopija za da videle kolku e ostetuvanjeto...srce me fakja za nekoja nedela ke zakazam I ke odam...zam deka sekoj za sebe si e posebna prikazna no sakav da spodelam...pozdrav

(Одговор на членот AUMAMA)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: ХПВ вирус
31.5.2013 9:54:02   
sandriana RR
merlin, штом ти е потврден ХПВ, би требало да ти направат и типизација, да одредат од која група на ризик е истиот, па и да ти даде совет за зајакнување на имунитет. Во ред е колпоскопија, која ќе биде и репер за евентуална интервенција или за споредба при наредна контрола, но сепак многу е важно да знаеш кој тип на ХПВ имаш.

(Одговор на членот merilin)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: ХПВ вирус
31.5.2013 15:08:39   
merilin
A sakav da prasam za tipizacija...dali isto se zema bris....dali se ceka rezultati kako za papa testot...na koj nacin se utvrduva vidot....se nadevame na dobri rezultati...

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: ХПВ вирус
31.5.2013 15:21:09   
sandriana RR
За да се изврши типизација, се зема нов брис и обично типизацијата се прави во МАНУ. Нормално, се чека за разултат (не знам колку точно, одамна беше јас кога правев). Типот може да биде нискоризичен, од среден ризик или високоризичен. Соодветно на типот на ХПВ, ќе ти одредат дали треба да се прима терапија, или да се презема интервенција. Ти кажаа ли дали имаш ЦИН (раничка на матката)?

(Одговор на членот merilin)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: ХПВ вирус
31.5.2013 17:31:35   
merilin
Ne mI rekoa za nikakva ranicka...mi rece samo ne e mnogu strasen testot...niti mi spomna tipizacija mi rece samo za kolposkopija da me gledat pod mikroskop da videle kolkavo bilo ostetuvanjeto....taka nesto...inaku ne ziveam vo makedonija vo amerika sum I bev kaj privatna doktorka od srbijaireba da odam na kolposkopija pa da vidime sto ponatamu...ti blagodaram

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: ХПВ вирус
1.6.2013 0:12:48   
Snowhite RR
јас стварно не знам што се случува на секоја втора жена и дијагностицираат ХПВ. Бесплатен пап тест, а на него сите имаат ХПВ, после кој следи типизација која не е бесплатна туку чини 3000 ден(така мислам), на која во 90% се испоставува дека нема ни ХПВ ни ништо. Ќе почнам да мислам дека и од ова пари прават. И сега не знам дали да одам да правам повторно ПАП тест, зашто на тој во бременост и кај мене се појави вирусотuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот merilin)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?