|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: ХПВ вирус
29.3.2010 7:57:50   
Палешка РР
Незнам дали го гледавте на Discovery пред некој ден Човекот дрво?
Е, тој бил заразен од Хуман папилома вирус...страшно!

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: ХПВ вирус
28.11.2011 12:16:59   
fetusce
user posted image Iskreno kazano  i jas imam HPV dva visoko rizicni faktori 16 i 58 . Bev kaj dvajca doktori i edniot bese siguren deka treba da mi se izvrsi biopsija so kiritaza, a drugiot doktor mi zabrani toa da go napravam. Duri mi kaza deka nisko rizicnite faktori na HPV se posrasni za bebeto. A visokorizicnite faktori se strasni za majkata. Jas nenapraviv biopsija i kiritaza moze toa ke go napravam posle poroduvanje. Kaj i da e ke se porodam za eden mesec. Bebceto vo utrobata e vo red i odlicno se razviva, isto i jas odlicno se drzam.

< Поракaта ја уредил fetusce -- 28.11.2011 12:18:26 >

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: ХПВ вирус
4.1.2012 19:54:15   
snegulka1
Pravev Pap test, na rezultatot pokaza deka imam kletocni promeni sto asociraat na virusni infekcii.napraviv tipizacija, i na rezultatite pisuva : prisustvo na Human Papilloma Virus vo ispituvaniot materijal i toa mesana infekcija so visoko rizicnite tipovi HPV 16 i HPV 58. Doktorkata mi dade upat da pravam biopsija i kiretaza. Moze li da mi kaze nekoj nesto poveke okolu biopsijata i kiretazata ,kolku vreme se odviva,dali e bolno, so kakva anestezija se pravi i dali se pravat dvete edno po drugo,zosto mora i kiretaza, i kade ste pravele. Vi blagodaram

(Одговор на членот fetusce)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: ХПВ вирус
4.1.2012 20:08:12   
fetusce
ИЗВОРНА ПОРАКА: snegulka1

Pravev Pap test, na rezultatot pokaza deka imam kletocni promeni sto asociraat na virusni infekcii.napraviv tipizacija, i na rezultatite pisuva : prisustvo na Human Papilloma Virus vo ispituvaniot materijal i toa mesana infekcija so visoko rizicnite tipovi HPV 16 i HPV 58. Doktorkata mi dade upat da pravam biopsija i kiretaza. Moze li da mi kaze nekoj nesto poveke okolu biopsijata i kiretazata ,kolku vreme se odviva,dali e bolno, so kakva anestezija se pravi i dali se pravat dvete edno po drugo,zosto mora i kiretaza, i kade ste pravele. Vi blagodaram

snegulka ako si bremena moj sovet tie da ne pravis nikakva biopsija i kiritaza bidejki isceznuvaat za vreme na bremenost. Mene mi pomina samo od sebe samo treba mnogu vnimatelno da se pridrzuvas na ishrana vitamini pojaki, caevi jaki i jas posle poragaj ke treba da pijam mnogu vitamini za da ne mi se povtorat istite virusi sto gi imas ti.
Dokolku ne si bremena ti preporacuvam da napravis i biopsija i kiritaza. Ne e mnogu strasno, ke ti stavat lokalna anestezija ke ti piknat edna sprava za da ti gi lociraat kletkite kade se naogaat i se grebat se vadat so grebenje nareceno kiritaza. Ne e strasno. Toa za 10.000 go pravi sistina tamu e privatno Nema da trae podolgo od 40 minuti.
No ako si bremena vo nikoj slucaj ne ti preporacuvam takvo nesto..

< Поракaта ја уредил fetusce -- 4.1.2012 20:12:29 >

(Одговор на членот snegulka1)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: ХПВ вирус
4.1.2012 20:23:42   
noddy2008
Snegulka a kade pravese tipizacija? Mene pred nekolku godini so PAP testot mi pokaza deka imam HPV virus i cin 1, potoa me pratija vo MANU kade se ispituva tipot na HPV i se ustanovi deka nemam HPV. Cinot go lecev skoro godina dena so vitamini i ishrana, no posle bremenost se mi se sredi.

(Одговор на членот fetusce)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: ХПВ вирус
4.1.2012 21:37:19   
snegulka1
Ne ne sum bremena, barav na google forumi kaj sto pisuva za hpv za da se informiram i mi se otvori i ovoj pa postaviv prasanje. Tipizacijata ja pravev vo Manu, a ne mi pisuva nikakvi CIN-ovi, samo hpv 16 i 58... a kazete mi, ke me zadrzat vo bolnica den dva posle kiretazata i biopsijata ili odma ke mozam da si odam? i dali posle toa ima krvarenje ili nekakva tecnost samo (taka citav po intnernet) i dali ste gi koristele Ecomer, za podignuvanje na imunitetot.

(Одговор на членот noddy2008)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: ХПВ вирус
4.1.2012 21:58:22   
noddy2008
snegulka cinot e vsusnost abnormalnost ili atipiscnost na kletkite na cerviksot koj moze da progresira do rak na matkata, najcesto se javuva kako rezultat na postoenje na hpv virusot. Ne sum strucno lice, no dokolku hpv virusot ne ti napravil cin 2 ili 3 neznam zosto bi bilo potrebno da ti se pravi kiretaza, posebno ako ne si ragala dosega. CIN 2 i CIN1 znaat da se povlecat i sami samo treba da se sledat, dokolku progresiraat togas se pravi biopsija i sl. A ako tebe hpv virusot ne ti pravi belja so bi se reklo zosto togas da ti pravat biopsija. Neznam kaj koj doktor odis, no pred da se resis da pravis bilo sto, pobaraj i vtoro mislenje, ne e na odmet, moj sovet user posted image

(Одговор на членот snegulka1)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: ХПВ вирус
4.1.2012 22:10:31   
snegulka1
Pa i jas toa se zacudev zasto odma me prakja na ginekologija user posted image Kolku jas sto znam podobro e prvo kolposkopija da mi napravi da vidi sto predizvikal virusot pa posle da prevzema drugo... Kaj Vesna Blazevska vo poliklinika na Bit pazar odam, 21godina imam ,1 god seksusalno aktivna , vo maj prvpat bev na pregled,prvi ispituvanja mi se ovie sto gi pravam..nemam ragjano do sega

(Одговор на членот noddy2008)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: ХПВ вирус
5.1.2012 12:27:42   
fetusce
ИЗВОРНА ПОРАКА: snegulka1

Pa i jas toa se zacudev zasto odma me prakja na ginekologija user posted image Kolku jas sto znam podobro e prvo kolposkopija da mi napravi da vidi sto predizvikal virusot pa posle da prevzema drugo... Kaj Vesna Blazevska vo poliklinika na Bit pazar odam, 21godina imam ,1 god seksusalno aktivna , vo maj prvpat bev na pregled,prvi ispituvanja mi se ovie sto gi pravam..nemam ragjano do sega


Snegulka  ti preporacuvam vednas da zabremenis. Tie virusi i jas gi imav bez nikakov cin. Ako za cetiri meseci ne ti pominat ti preporacuvam, biopsija i kiritaza bidejki tie virusi brzo se sirat, no za vreme na bremenost isceznuvaat. Krvarenje ima samo za vreme na bremenost , vaka nema nisto. Ne mi preporacaa biopsija i kiritaza vo sistina zatoa sto bev bremena  veke 16 nedela, Mi rekoa deka za vreme na bremenost ne se pravi ni biopsija ni kiritaza oti togas nastanuva krvarenje obilno i osven kiritazata na kletkite ke treba da se napravi i kiritaza na bebeto. Taka da nikoj ne se nafati. No moj sovet e samo da ostanes bremena gledaj za da ti isceznat ovie strasni virusi. Taka odma isceznuvaat. Taka mene mi isceznaa sami od sebe. Inaku ne se plasi. Najdi si zrtva za da zabremenis sto pobrzo. Pozdravce

< Поракaта ја уредил fetusce -- 5.1.2012 12:31:07 >

(Одговор на членот snegulka1)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: ХПВ вирус
6.1.2012 0:34:40   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: fetusce

ИЗВОРНА ПОРАКА: snegulka1

Pa i jas toa se zacudev zasto odma me prakja na ginekologija user posted image Kolku jas sto znam podobro e prvo kolposkopija da mi napravi da vidi sto predizvikal virusot pa posle da prevzema drugo... Kaj Vesna Blazevska vo poliklinika na Bit pazar odam, 21godina imam ,1 god seksusalno aktivna , vo maj prvpat bev na pregled,prvi ispituvanja mi se ovie sto gi pravam..nemam ragjano do sega


Snegulka  ti preporacuvam vednas da zabremenis. Tie virusi i jas gi imav bez nikakov cin. Ako za cetiri meseci ne ti pominat ti preporacuvam, biopsija i kiritaza bidejki tie virusi brzo se sirat, no za vreme na bremenost isceznuvaat. Krvarenje ima samo za vreme na bremenost , vaka nema nisto. Ne mi preporacaa biopsija i kiritaza vo sistina zatoa sto bev bremena  veke 16 nedela, Mi rekoa deka za vreme na bremenost ne se pravi ni biopsija ni kiritaza oti togas nastanuva krvarenje obilno i osven kiritazata na kletkite ke treba da se napravi i kiritaza na bebeto. Taka da nikoj ne se nafati. No moj sovet e samo da ostanes bremena gledaj za da ti isceznat ovie strasni virusi. Taka odma isceznuvaat. Taka mene mi isceznaa sami od sebe. Inaku ne se plasi. Najdi si zrtva za da zabremenis sto pobrzo. Pozdravce


Ne e tocno deka isceznuvaat....ja si go nosev HPV virusot 4 godini..megjutoa samo ednas mi imase pokazano CIN1 ( so biopcija - zatoa i te teraat da pravish biopsij ai kiretaza zasto PAP testot e samo 60% tocen) mene posle 4 godini CIN - ot mi se pojavi pak i toa na prvata kontrola po poragjaj koja bese posle 40 dena...taka da...deka pominuva so bremenost JOK...

cim imas tip 16 ja te sovetuvam vednas da si napravish biopsija i kiretaza bideki ne si bremena...toa barem kje ti pokaze dali imas ili ne CIN promeni..go imas visokorizicniot tip HPV moze da bide mnog progresiven

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот fetusce)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: ХПВ вирус
8.1.2012 20:46:43   
lindicka
Здраво, девојки. Пред една година на преглед ми беше откриена раничка на грлото на матката, потоа правев пап и ми покажа дека немам HPV, ми правеше докторката и Шилеров тест, она премачкување со јод. Сега пак треба да одам да правам пап. Дали знае некој како може да се појави раничка, а да нема HPV? Како резултат на што е раничката? Дали друг има ваков случај? Инаку правев пап кај две докторки, за второ мислење. Фала

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: ХПВ вирус
18.1.2012 16:43:03   
fetusce
Ako na papa testot nemas nisto togas ne se sekiraj samo izvesno vreme nemoj da imas odnosi so mazot ili deckoto. Ranickata sama ke ti mine Najubavo e da stavas i vaginalitki od kantarjon eftini se i sekoj moze da gi koristi bez recepta se davaat a se napraveni na prirodna baza, taka da nisto ne e strasno.

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: ХПВ вирус
19.1.2012 22:42:24   
snegulka1
Девојки да ви се заблагодарам што ме охрабривте :) бев вчера во државна кај Др.Димитров, ми направија биопсија со целосна анестезија ниту видов ниту па осетив нешто,само кога се разбудив имав мали болки во стомакот,како менструални и многу мало крварење...е сега треба да чекам 2 недели за резултати :/

(Одговор на членот fetusce)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: ХПВ вирус
25.1.2012 13:41:30   
Lazojka
Zdravo :)

Jas imam prasanje za onie koi sto imaat iskustvo so rizicen hpv i bremenost dali imale nekoi poteskotii okolu zabremenuvanje i voopsto so bremenosta i poraganjeto. Dali dokolku postoi virusot majkata zadolzitelno ide na carski ( taka imam slusnato) ili ne? Jas imam visokorizicen hpv vid 59 i cin1 koj sto treba sleden pat na doktor da mi kazat kako "napreduva" ako mozam taka da kazam zasto go lekuvam so vitaminska terapija i vaginaleti veke 6 meseci. Minatiot pat na doktor ne se skoncentriravme na cinot i hpv-to bidejki doktorot proveruvase mozna bremenost a i bidejki mi kasnese mi kaza da pocekam da dobijam pa da odam da vidime kako sto do kade e lecenjeto. Dosega ne sme pravele planovi za semejstvo no nekako i ne pazime mnogu taka da me interesira sto da ocekuvam ako ostanam bremena i dali voopsto se preporacuva bremenost ?

Odnapred vi blagodaram za odgovorot i za spodeluvanjeto na vasite iskustva do mojata naredna kontrola :)

pozdrav rr-ki :)

(Одговор на членот snegulka1)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: ХПВ вирус
3.2.2012 19:29:30   
snegulka1
Ако има доктор на форумов,ќе го замолам да ми каже што значи ectopia cervicitis chronica , дијагноза  на биопсија.

(Одговор на членот Lazojka)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: ХПВ вирус
5.2.2012 21:45:44   
lindicka
Утре ќе одам да правам ПАП тест, веќе ми е време и малку ми е страв, со оглед на тоа што сакам да си ги видамuser posted image што поскоро. Минатата година имав раничка на грлото, ама на папот не се појави хпв и сега се мислам што ако сега ми се појави или се влошила состојбата со раничката, а може и ја снемалоuser posted image , ќе видиме утре. Кажете ми-прашање до оние кои имаат раничка-дали ја чувствувате дека ја имате? некакви симптоми или сл? И исто така, за колку време се готови резултатите ако се прават на државно? Обично до сега се правев на приватно, сега имам нова матична и кај неа за првпат ќе правам ПАП и микробиолошки брисеви. Фала. Позззззззз

(Одговор на членот snegulka1)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: ХПВ вирус
6.2.2012 9:33:28   
JovanaJ
Lindicka, jas imam ranicka na grloto na matkata i toa mnogu dolgo vreme uste od devojka. Nikogas ne sum imala nikakvi problemi nitu simptomi. Samo pravam redovni PAP testovi na koi sto ne mi se pojavilo nisto poveke od Kandida. Znaci ne mi smeta voopsto. Si ostanav bremena normalno, bez nikakvi problemi. HPV virusot mi se pojavi vo bremenosta kon 7-ot mesec, i posle poroduvanjeto so zajaknuvanje na imunitetot mi iscezna.Mi rekoa deka ne povrzan so ranickata. Eve 5 godini potoa nemam seuste nikakvi problemi povrzani so nea.
Inaku i jas pravan na drzavno PAP test i rezultati cekam 3-4 nedeli, so toa sto maticnata mi go nosi brisot ne jas. Mozebi e pokratko vremeto za edna nedela ako go nosam jas ama iskreno polesno i poednopstavno mi e maticnata da go pravi toa.
Pozdrav,.....user posted image

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: ХПВ вирус
6.2.2012 11:43:52   
lindicka
JovanaJ фала многу на одговорот. И мене ми се појави кандида минатиот пат. Малку ми е страв затоа што не знам дали од раничка се прави цин, па си испревртев триста филма во главата, со оглед на тоа дека од следниот циклус ќе примам климофен за стимулација, па ако ми се појави нешто на тестот да не ми речат докторите да не примам климофен, и да чекам уште не знам колку за user posted image , и така. Уште што не ми се испреврте во умот, стигнав и до конизација (мислам така се викаше). Паничам предвреме. А, инаку и мене матичната ќе ми го носи брисот во државна. И фала многу што ме ослободи малку дека раничката не пречи за забременувањеuser posted image . Се најдобро.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: ХПВ вирус
13.2.2012 12:37:32   
olivija 45
Na napraven PAP test dijagnozata mi e HPV Cin 1, maticniot ginekolog me isprati na ginekologija da napravam DNK tipizacija. Dali nekoj moze da mi kaze sto potocno znaci toa, i kolku kosta na drzavna ginekologija.
Odnapred blagodaram.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: ХПВ вирус
13.2.2012 13:00:19   
Mihaela 2010
I mene pred nekolku godini mi najdoa HPV Cin 1,i istiot ginekolog mi ja napravi tipizacijata,toa e ti zemaat parce od matkata da ispitaat dali i nisko rizicen ili visoko rizicen,me kostase okolu 2000 ili 2500 den,ne se sekjavam tocno.Denes bas mi se vrti toa vo glava,ne sum bila da se proveram,ostanav bremena i koga mi napravija redovna kontrola vekje nemav cin 1bev iscistena.Po 3 meseci po poroduvanjeto bev na kontrola ama ne napraviv papa test,samo brisovi ,i se bese vo red,imav samo kandida.sega se spremam da odam i da napravam Pap i pametot samo tamo mi e.

(Одговор на членот olivija 45)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: ХПВ вирус
13.2.2012 13:08:32   
olivija 45
Dali i na Drzavna klinika kosta tolku ili privatno? Jas imam informacii deka na drzavna klinika za tipizacijata se plaka samo participacija...

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: ХПВ вирус
13.2.2012 13:10:25   
Mihaela 2010
E neznam stvarno,ama mislam deka bi trebalo da e poeftino,posto vamo kaj sto odam si e privatna,raboti so plavi kartoni ama sepak e privatna ordinacija.

(Одговор на членот olivija 45)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: ХПВ вирус
28.3.2012 18:15:20   
Mum Care
Sakam da ve prasam dali nekoja znae nesto za HPV kaj mazi? Kako se razviva toa ponatamu? I dali nekako se lekuva? Ve molam za pomos.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: ХПВ вирус
3.4.2012 21:13:16   
Lazojka
Mum care hpv-to kaj mazi mnogu polesno se lekuva otkolku kaj zeni. Bidejki jas imam hpv ( viskoro rizicen) doktorkata koga mi go utvrdi mi rece decko mi da se macka so betadin rastvor sekoja vecer na celiot polov organ i da posedi taka 10tina min i taka 15 dena sekoj den, posle toa samo redovna zastita.

(Одговор на членот Mum Care)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: ХПВ вирус
4.4.2012 11:24:52   
Mum Care
Lazojka kaj mm e problemot sto na glavickata od organot mu izlegoa beli topcinja, mnogu sitni i ponekogas go cesaat. A toa bilo od hpv virusot, no doktorot ni rece mm da se macka so belogen 3 do 4 dena, deka so toa ke se povlecat, no nisto ostanaa uste topcinja. Mnogu mi e strav da ne se razvijat vo nesto poveke.
A dali nekoj znae kako se pravat ispituvanja kaj mazi za hpv?

(Одговор на членот Lazojka)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?