|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Заборавено парче од постелката
2.6.2009 15:06:58   
mami
Трудници немој да ми се лутите или да се исплашите од темава ама тоа е реалност- се почесто им се случува на нашиве доктори откако ке ве породат да не ја прегледаат убаво постелката и често забораваат по некое парче во нас кое подоцна предизвикува сепса и разнииииии проблеми...јас лично најмногу се плашев од ова и од епизиотомијата и среќа се помина како што треба.И што многу ме изнервира е ехо прегледот што демек го прават во болница- отидивме сите жени топтан во просторијата, гужва, нервоза, топло(јуни месец) и една докторка која ехото го држеше цели 2 секунди на мене..не сум доктор ама мислам дека треба да се погледне поубаво за да се воочи дали има нешто заборавено

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 22.2.2014 0:33:06 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: заборавено парче од постелката
2.6.2009 21:07:03   
mis.
Мами оваа е дефинитивно моја тема.Со втората бременост ја имав таа "чест"да заборават дел од постелката внатре.Во болница бев 5 дена и таму ме гледаа на ехо и навистина точно 1 сек бидејќи после мене чекаше една пациентка која беше по препорака на докторот кој гледаше на ехо па да не чека пријатека му мене ме помина од рака набрзина и ми кажа дека се е ок но .......Дома кога си дојдов качив температура и патронажната не даде многу значење на тоа.Веќе на 15 ден после породувањето нагло почнав да крварам мислев раната ќе ми пукне кај што бев шиена.Толку обилно што некако и конците почнаа да пукаат и да опаѓаат.Не знам може и му дошло ред да опаднат.Почна и непријатно да мириса а и бојата почна да ја менува кон потемно.Како трула вишна стана.Немав никакви болки но веднаш отидов во породилиштето и истиот доктор кој ме гледаше на ехо беше на смена и не сакаше да ме прими бараше да одам кај матичниот.По многу молење ме прими ме прегледа вагинално и веднаш му стана јасно а и на ехото се виде се.Веднаш ми закажа наредниот ден киретажа и да си ја оправда грешката ги откажа сите обврски кој ги имаше и точно во 8 беше долу да ме прими.сето тоа беше со целосна анестезија,ништо не осетив а и после тоа немав никакви болки но морав доста да одмарам.Грешки се случуваат но затоа гледаат на ехо да се исправи на време.Не оти овој гинекологот на порагај го поравдувам туку тоа е.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: заборавено парче од постелката
2.6.2009 23:21:26   
mami
да да јасно ми е како одат тие работи, затоа ја почнав темава...познавам девојка која работи во породилиштето кадешто се пораѓаше и ја пораѓаше колега и и заборави парче..па мислам кога на колега, со кого се гр=леда секој ден ке му направи нешто такво, што останува за нас обичните смртнициuser posted image
јас незнам од каде собрав толку сила, кога сестрата го викна докторот да ја прегледа постелката се исправив- како да знам што треба да видам, а појма немам- и дури го препрашав, се ли е во ред, се е надвор? и само ми упати еден нервозен поглед и ми рече - да се е тука и толку беше после не се сеќавам, малку сум им се изгубила едно пола саатuser posted image ама со инфузијата ме вратија во нормала

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: заборавено парче од постелката
2.6.2009 23:28:45   
mis.
Па со првата бременост гинекологот ме претисна за стомак почуствував контракции и како од пушка излезе постелкаѕта и после др ја броеше.Мислам дека се 10 дела.А за второво не ме претисна туку ми ја повлече и затоа изгледа влечејќе ја скинал а и не ги броеше деловите туку веднаш ги стави во една црна вреќе.Помислив да му кажам зошто не ги броеше ама си викам немој да ми се развика па се надевам си ја знаат они работата ама излезе спротивното.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: заборавено парче од постелката
30.8.2009 20:22:04   
Tanja K.
И кај мене откако се породив и ми ја извадија постелката видоа дека не е цела односно дека е дефектна постелка.Но благодарение на мојот доктор што ме породи др.Стојоски веднас целосна анестезија и се завршиле како што треба.Па дури и шиењето било под анестезија,како што сакав јас.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: заборавено парче од постелката
2.9.2009 10:32:20   
mami
значи неможам да си се изначудам.ете сега повторно читав за заборавено парче..па дали тие доктори размислуваат дека имаат човечки живот во своите раце?или совеста им умира кога ке ја земат дипломата?

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: заборавено парче од постелката
2.9.2009 10:40:59   
profesorica
Јас многу се плашам од овие работи.Јас кога се породов и видов како изгледаа таа постелка не ми беше јасно што гледаа и што чепкаа ама рекоа дека е цела демек и после не ме ни гледаа на ехо.Среќа стрварно била цела излезена инаку јас не сум ни знаела за киретажата.А ова испаѓа колку помалце знаеш толку подобро.А па од царски рез па колку ми е страв.Тоа може и друго да ти заборават, недај боже.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: заборавено парче од постелката
5.9.2009 10:57:09   
evgenija
mislam deka ova mi bese postrasno i od samoto raganje- kako ke izleze, pa dali ke bide cela, pa kako ke me sijat...sreka nemase nisto, a da imase misalm deka ke go ubiev toj sto me poragase

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: заборавено парче од постелката
5.9.2009 11:03:57   
srekna mama
е мене не ми се одлепи цела постелка ,па мораа да ми прават ревизија на матка,мислам рачно,но под анестезијачпа фала му на Бога се беше и се е во ред


(Одговор на членот evgenija)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: заборавено парче од постелката
31.1.2010 16:47:46   
jaca
мене докторот сам ми ја извади постелката рачно затоа што никако не сакаше да падне,била залепена на преден ѕид на матката и немав проблем.не бев излезена од болница а крварењето после второто шиење драстично ми се намали исто како кога имам менструација и крварев само две и пол недели.господ го видов кога ми ја вадеше на постелката.за породувањето немав толку мака колку со постелката,се отворив за 3 и пол саати и за 3 мин се породив без провокации примав инекции во инфузијата за да ми се намалат болките.болките ми беа кратки ама многу јаки отидов отворена 1 прст

_____________________________

jadranka

(Одговор на членот srekna mama)
Непосредна врска до пораките: 10
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?