|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 8 [9] 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Говор на детето
22.8.2014 10:38:37   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak RR

Женички мене нешто ме загрижува и се мислам веќе некое време дали има место за паника. Ј има 2 год и 3 месеци, почна да спојува зборчиња, арно ама првиот збор што го кажува го повторува по неколку пати. На пример, маша,маша,маша пушти, и стално ја опоменувам дека само еднаш е доволно и ќе го каже еднаш ама без зборот после него. Значи не може да сврзе без да го повтори 2-3 пати првиот збор. Си мислам навика да не и стане да зборува такаuser posted image Не знам дали од брзање така прави или нормално е ова? Како да постапуваме?


Срцка да ја гледаш од некоја страна керками ке се чудиш..На иста возрастини се децата и ке ти речам,немој да се замараш, тоа се некои тикови што ке се изгубат со тек на време.
Моево дете на сите им е чудно како збори, зима воздух по три пати па кажува збор, па ц''цка, па пак ке каже збор, ама јас тука не гледам проблем..Полека,полека ке почнат убаво за зборуваат. Не се сите деца исти, некои се понапредни во говорот а некои пак не. Мојава сега научи да прави реченици и баш ми е слатка.



Елена кажи ми како напредувате во говорот?
Јас не бев мн огу загрижена, ама керками ептен ја зачести со ова повторувањево па почнавме да се плашиме по малку... Кога сака да каже на пример крени ме вика - ке,ке,ке кени мене
или пак ја,ја,ја ака оди мама, или та,та,та тато са,са,са сака ногу тебе .... Ова е се почесто и се по изразено...Вчера се слушнавме се посоветувавме со една пријателка на свеки што работи во градинка, ни кажа дека не смееме да ја караме или да и го воочуваме проблемот зошто може целосно да престане да зборува... Претходно мм ке ја скараше и таа почнува да шепка ... Ептен сум исплашена , рано е за на логопед, ке ги применувам советите од сите претходно напишани постови и ке чекаме да наполниме 3 години па да ја однесам на логопед..
Елена, ме интересира дали кај вас заврши ова повторувањето на првите зборчиња?

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 201
   RE: Говор на детето
2.9.2014 18:23:47   
elenak

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak RR

Женички мене нешто ме загрижува и се мислам веќе некое време дали има место за паника. Ј има 2 год и 3 месеци, почна да спојува зборчиња, арно ама првиот збор што го кажува го повторува по неколку пати. На пример, маша,маша,маша пушти, и стално ја опоменувам дека само еднаш е доволно и ќе го каже еднаш ама без зборот после него. Значи не може да сврзе без да го повтори 2-3 пати првиот збор. Си мислам навика да не и стане да зборува такаuser posted image Не знам дали од брзање така прави или нормално е ова? Како да постапуваме?


Срцка да ја гледаш од некоја страна керками ке се чудиш..На иста возрастини се децата и ке ти речам,немој да се замараш, тоа се некои тикови што ке се изгубат со тек на време.
Моево дете на сите им е чудно како збори, зима воздух по три пати па кажува збор, па ц''цка, па пак ке каже збор, ама јас тука не гледам проблем..Полека,полека ке почнат убаво за зборуваат. Не се сите деца исти, некои се понапредни во говорот а некои пак не. Мојава сега научи да прави реченици и баш ми е слатка.



Елена кажи ми како напредувате во говорот?
Јас не бев мн огу загрижена, ама керками ептен ја зачести со ова повторувањево па почнавме да се плашиме по малку... Кога сака да каже на пример крени ме вика - ке,ке,ке кени мене
или пак ја,ја,ја ака оди мама, или та,та,та тато са,са,са сака ногу тебе .... Ова е се почесто и се по изразено...Вчера се слушнавме се посоветувавме со една пријателка на свеки што работи во градинка, ни кажа дека не смееме да ја караме или да и го воочуваме проблемот зошто може целосно да престане да зборува... Претходно мм ке ја скараше и таа почнува да шепка ... Ептен сум исплашена , рано е за на логопед, ке ги применувам советите од сите претходно напишани постови и ке чекаме да наполниме 3 години па да ја однесам на логопед..
Елена, ме интересира дали кај вас заврши ова повторувањето на првите зборчиња?

Миана тоа кратко траеше кај нас, дури не знам ни кога точно престана. Сега убаво си зборува, течно, само што уште не баш разбирливо. Важно се труди, и нешто што не може да го каже го кажува по нејзино и сама си се смее, знае дека е погрешно.user posted image Не знам стварно, почекај уште малку, нив говорот сеуште им се развива, може од брзање да каже повторува, а може и само така да и е интересно.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 202
   RE: Говор на детето
13.10.2014 0:43:33   
marchi
Moram da se obratam tuka.stefan ima 19meseci osven mama, mame, I baba nisto drugo Ne zboruva, kazuvase I kola no toa Kako da go zaboravi. Kazuva so mimiki pokazuva so prst koga ke prasam kade e nesto no aber nema za zboruvanje. Znam dete na edna drugarka od 9 meseci pocna da zboruva,me zagrizuva

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 203
   RE: Говор на детето
13.10.2014 8:43:06   
Felly RR
Марчи, најлошо е споредувањето со други деца. Секое дете индивидуално си се развива. Не се загрижувај премногу, 19 месеци па и не се многу за да има некој голем фонд на зборови. Битно е да те разбира што му кажуваш, и тоа да знае да побара она што сака - нешто со збор нешто со мимика. Обично велат дека оние дечиња што имаат поголемо братче/сестриче побрзо почнуваат да зборуваат, а оние што се смаи подоцна. Не знам колку е точно но има некоја логика. Еве и ние на 18 месеци не зборувавме многу, па до 2 годинки детево ептен се раззборува, и зборови цели и реченици. А тоа беше и период кога ја пративме во градинка (на 20 месеци) па затоа велам дека може има и некаква врска тоа дали има и други дечиња во близина.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 204
   RE: Говор на детето
13.10.2014 9:30:47   
Tatsi
Moeto dete na 18 mes. isto imase fond od nekolku zborcinja. Za mesec dena, pocna da mu se prosiruva fond-ot, pa do kraj na 19 mes. sekoj den ne iznenaduvase so novo zborc, izgovoreno na negov jazik. Sega ima 20.5 mes i gledam deka se trudi da go povtori skoro sekoj zbor sto go slusa od nas. Na negova vozrast, decata na moi prijateli kazuvaa celi recenici, ama imaa postari brakja/sestri ili pak odea vo gradinka. Bitno e deka razbira, znae da pokaze, komunicira. Ke pocne da zboruva koga ke e spremno. :)

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 205
   RE: Говор на детето
21.11.2014 13:40:32   
Ilina87
Колку зборови отприлика треба да изговара дете од 14 месеци, мислам на зборови со вистинско значење? Јас сум малку загрижена, син ми кажува само неколку зборчиња пр. вели ETE кога покажува на нешто, ДЕТЕ, БРМ за кола, НЕ го користи, ретко МАМА и толку. А вака разбира скоро се. Знам дека не треба да се споредува, но на едни пријатели детето кое е на иста возраст скоро се зборува.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 206
   RE: Говор на детето
21.11.2014 13:53:30   
Tatsi
Taman si e za 14 meseci...:)..Uzivaj

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 207
   RE: Говор на детето
21.11.2014 18:02:11   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ilina87

Колку зборови отприлика треба да изговара дете од 14 месеци, мислам на зборови со вистинско значење? Јас сум малку загрижена, син ми кажува само неколку зборчиња пр. вели ETE кога покажува на нешто, ДЕТЕ, БРМ за кола, НЕ го користи, ретко МАМА и толку. А вака разбира скоро се. Знам дека не треба да се споредува, но на едни пријатели детето кое е на иста возраст скоро се зборува.

Мојава на 22 месеци изговаρа толκу, нема потρеба да се гρижиш, сеуште е мало, а исто не тρеба ни да се споρедува, ете моето поголемо на 15м повтоρуваше се, на 18 веќе ρеченици свρзуваше, ама Јана
κажува многу малκу, на нејзин јазиκ збоρува, а ρазбиρа се и затоа не се гρижам, ќе си почнат κога ќе им дојде денот




_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 208
   RE: Говор на детето
21.11.2014 18:31:05   
Ilina87
Фала многу за одговорите.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 209
   RE: Говор на детето
24.11.2014 14:00:56   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav RR

Моиве се ко навиени окулу еднс година, година ипол прозбореа ама од кога ќе станат уста не затвараат. Со леснотија изговараат Ч,Ш, Ж и Л, ама не можат Р да кажат. Добро 2, 5години имаат. Фондот на зборови им е огромен како стари се. Ги вежбам и англиски многу зборат, а од Маша знаат и некое зборче на руски да ми истресат. Значи децава се сунгери, многу лесно можат нов јазик да научат.



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mamica)
Непосредна врска до пораките: 210
   RE: Говор на детето
8.1.2015 19:47:42   
Ring
Zdravo devojki, mnogu dolgo nemam nisto pisano no ova mi e bolna tema
Imame 3 godini i ne zboruvame, edvaj 10 zborcinja ...zbori na nekoj nejzin jazik nerazbirviv za nas
Nas ne rabzira koga i zboruvame, duri nekogas i ni vraka na nejzin jazik , izvrsuva naredbi koga ke i kazeme nesto.
ja nosevme vo Zavod za mentalno zdravje i zaklucokot e deka e se vo red , osven sto kasni so govorot .
Zabelezuvam deka i zborovi sto ne gi upotrebuva dolgo vreme gi zaborava , koga ke ja prasame posle nekoe vreme za nesto kako da ne znae sto ja prasuvame.
Pocnavme so sirup KidzOmega po preporaka na pedijatar od Zavodot , a sledno rece deka ke ni prepise sirup Gamibetal za mentalna stimulacija ako nema podobruvanje
Dali nekoj ima slicno iskustvo ?
Da mi preporacate nekoj privaten dobar logoped ?
Mnogu e sum zagrizena za nea, najmacno i najbono mi e sto i koga ke probame da rabotime so nea, da citame slikovnica , da ucime zborcinja , da ja nateram da boime se i so " ne " i teranje inaet.
Imame eden kup igracki za mentalna stimulacioja , ama ne mozeme nikako da i go zadrzime vnimanieto ...poveke saka da trca niz doma, da frla igracki, da skoka po krevet.
Isto mi preporacaa da ja odnesam vo privatna ordinacija Kalinka vo Vlae , sto rabotat so deca so autisam ...kaj nea autismot e isklucen .....Dali ima nekoj iskustvo ili znae nesto za ovaa ordinacija
Ke vi bidam krajno blagodarna za sekoja pomos ili sugestija user posted image

_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 211
   RE: Говор на детето
2.4.2015 8:35:24   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: rici

Pomaloto dete ima 2, 6 godinki, ama nekako tesko mu odi govorot, za razlika od prvoto koe uste kako malo bese kako "advokat". Znaci jas go razbiram sto zboruva ama drugite ne, nekako tesko gi izgovara nekoi bukvi i ne e bas razbirlivo (za drugite). Jas sum po cel den so nego i si go razbiram sto saka da kaze. Mislenje???



_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 212
   RE: Говор на детето
29.5.2015 15:09:13   
Ilina87
Од која возраст децата почнуваат да поврзуваат по две зборчиња? На 20 месеци син ми знае околу 50 зборови. Тешко ни оди со учење на нови, не повторува по мене за да научи нешто друго. И тие што ги знае не сите ги кажува правилно. Инаку разбира се. Паничам бидејќи го споредувам со други на негова возраст кои веќе и ги поврзуваат зборчињата, знам не треба споредби ама пусти страв user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 213
   RE: Говор на детето
29.5.2015 17:42:16   
deluxe
Илина без грижи.секое дете си е своја приказна,не се сите исти.Не споредувај го со другите.Еве и син ми сега почна да поврзува зборчиња,а има 2 години и 8 месециuser posted image За разлика од него,ќерка ми на 2 години зборуваше перфектноuser posted image Ете пример за разкиките од дете и дете,една мајка ќе ги раѓа пак не се истиuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 214
   RE: Говор на детето
29.5.2015 18:13:34   
Malecka23
Mojava do kaj negde 18-20 meseci zboruvase po nekoe zborce i pak na nejzin jazik.A sega 2god i 8meseci mele ko naviena i makedonski i angliski od mini max srpski nauci i masa i medved pesnite na ruski gi pee.Taka da uzivaj i nemoj da forsiras za da ne stvoris otpor.Koga deteto ke saka samo ke se pusti.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 215
   RE: Говор на детето
29.5.2015 18:26:53   
lukajana RR
Л до две години ништо не збореше ни мама ни тато буквално ништо и како преку ноќ да прозборе и тоа течно цели реченици дури и песни почна да пее ,не му се секирај ке почне убаво да зборува и не споредувај со други деца посебно не по муабети моето вака моето така дека знаеме малку и да претераме во фалењето на децатаuser posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 216
   RE: Говор на детето
29.5.2015 22:30:07   
marchi
jas epten se zagriziv, do nepolni 2 godini stefan edvaj mama tato zboruvase sega vo rok od recisi 3 - 4 meseci kako od puska se razzboruva i toa kako masina :)

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 217
   RE: Говор на детето
29.5.2015 22:36:16   
Ilina87
Ова ми дојде како добра утеха, фала ви многу.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 218
   RE: Говор на детето
29.7.2015 9:41:09   
tomato
Драги мои

Еве и јас да напишам два збор аза мојот син од 17 месеци. Не збори ништо но има извици кои не се артикулирани во зборови.
Лекарката увиде забавен развој на психомоторен систем и ни кажа да почекаме до после 18ти месец да видиме како ќе се развива ситуацијата.
Инаку тој си е многу весел, играме криенка, се бркаме, плескаме со рачиња итн. ама докторката кажа да се се следи ситуацијата за аутизам (најмногу заради недостатокот на говор) иако има добар контакт со очи и се смее и споделува емоции.

Од денес ќе почнеме со омега 3 па ме интересираше дали правите некои вежби за стимулирање на говор и дали имате некои совети за еден загрижен татко. Проблемот е што малиот ако сака ќе научи нешто веднаш (на пример како да се симнува од кревет и слично) ама ако не сака тогаш се е инает и борба.

T

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 219
   RE: Говор на детето
29.7.2015 18:00:12   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: tomato

Драги мои

Еве и јас да напишам два збор аза мојот син од 17 месеци. Не збори ништо но има извици кои не се артикулирани во зборови.
Лекарката увиде забавен развој на психомоторен систем и ни кажа да почекаме до после 18ти месец да видиме како ќе се развива ситуацијата.
Инаку тој си е многу весел, играме криенка, се бркаме, плескаме со рачиња итн. ама докторката кажа да се се следи ситуацијата за аутизам (најмногу заради недостатокот на говор) иако има добар контакт со очи и се смее и споделува емоции.

Од денес ќе почнеме со омега 3 па ме интересираше дали правите некои вежби за стимулирање на говор и дали имате некои совети за еден загрижен татко. Проблемот е што малиот ако сака ќе научи нешто веднаш (на пример како да се симнува од кревет и слично) ама ако не сака тогаш се е инает и борба.

T



Томато добро ни дојде на форумот!!
Го прочитав твојот проблем повеќе пати и никако не ми фаќа место ,тоа што детето не зборува на 17 месеци.Мојот син прозборува сега на 2 години и 8 месеци.До тогаш си зборуваше по негово,единствено мама му беше јасно изговорен збор.Според мене ,треба да си побарате второ и трето мислење ,бидејќе навистина детето ви е малечко.Исто така деца со аутизам најчесто не соработуваат со околината,не се дружат,не играат....А како што прочитав детенцето ваше си е супер.За да го развиете говорот пробајте да читате сликовници,пуштајте песнички на Ју тјуб, нека се дружи со дечиња.
Во секој случај бидете трпеливи,не го форсирајте,тоа самото ќе ве изненади преку ноќ со зборовиuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот tomato)
Непосредна врска до пораките: 220
   RE: Говор на детето
30.7.2015 10:41:44   
tomato
Драга deluxe
Благодарам на добредојдето и поддршката која нависитна многу ми значи.

Работава со малиот е што не оди самостојно туку се држи а раче а и не покажува со прст на тоа што сака.

Никако не го форсираме туку се правиме низ игра :) а тој само се смее (срцка пилешка). Планираме до одиме во ПЗУ Калинка во Влае па ако има некој претходно искуство со нив би замолил да сподели.

Уште еден поздрав и благодарност
Т

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 221
   RE: Говор на детето
30.7.2015 13:36:22   
deluxe
Томато направете ги сите потребни испитувања,побарајте повеќе мислења,не се задржувајте само на едно.А тоа што детенцето не оди самостојно на што се должи?Не е доволно цврсто или чувствува страв??
На форумот имаме доктор педијатар,кој одговара на нашите прашања и дилеми,би можеле да се консултирате со неа.
Еве ТУКА пишете ,сепак таа се тука за нашите прашања.
Ви посакувам се најдобро и известувајте не за вашата состојбаuser posted image

< Поракaта ја уредил deluxe -- 30.7.2015 13:46:14 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот tomato)
Непосредна врска до пораките: 222
   RE: Говор на детето
1.8.2015 11:48:32   
Defne90 RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe


ИЗВОРНА ПОРАКА: tomato

Драги мои

Еве и јас да напишам два збор аза мојот син од 17 месеци. Не збори ништо но има извици кои не се артикулирани во зборови.
Лекарката увиде забавен развој на психомоторен систем и ни кажа да почекаме до после 18ти месец да видиме како ќе се развива ситуацијата.
Инаку тој си е многу весел, играме криенка, се бркаме, плескаме со рачиња итн. ама докторката кажа да се се следи ситуацијата за аутизам (најмногу заради недостатокот на говор) иако има добар контакт со очи и се смее и споделува емоции.

Од денес ќе почнеме со омега 3 па ме интересираше дали правите некои вежби за стимулирање на говор и дали имате некои совети за еден загрижен татко. Проблемот е што малиот ако сака ќе научи нешто веднаш (на пример како да се симнува од кревет и слично) ама ако не сака тогаш се е инает и борба.

T



Томато добро ни дојде на форумот!!
Го прочитав твојот проблем повеќе пати и никако не ми фаќа место ,тоа што детето не зборува на 17 месеци.Мојот син прозборува сега на 2 години и 8 месеци.До тогаш си зборуваше по негово,единствено мама му беше јасно изговорен збор.Според мене ,треба да си побарате второ и трето мислење ,бидејќе навистина детето ви е малечко.Исто така деца со аутизам најчесто не соработуваат со околината,не се дружат,не играат....А како што прочитав детенцето ваше си е супер.За да го развиете говорот пробајте да читате сликовници,пуштајте песнички на Ју тјуб, нека се дружи со дечиња.
Во секој случај бидете трпеливи,не го форсирајте,тоа самото ќе ве изненади преку ноќ со зборовиuser posted image

Исти бевме значи и ние.Мене и двајцата синковци на две ипол години ми прозбореа.На 17 месеци и кај нас беше само неартикулиран говор.А познавам и такви деца кои што прозбореа на година ипол.Други пак дури откако наполниле три години прозбореле.И јас бев тогаш во истата дилема и доста загрижена,ама сепак накрај увидов дека секое дете си е различно со својот развој.Има право делукс за да се развива говорот побрзо читајте му сликовници,нека се дружи со деца,зборувајте му постојано дури иако мислите дека тоа не ве разбира.Сето она што го правите објаснувајте му го.И јас сум целосно сигурна дека со тек на време ќе си прозбори детето.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 223
   RE: Говор на детето
7.8.2015 16:10:07   
emi777
Јас сакам да ве прашам за совет.
Имам три деца. Со првите две деца немавме никаков проблем во врска со говорот. Релативно мали почнаа да зборуваат. Но, со третото сум загрижена. Тој од почеток нормално напредуваше со говорот - почна први зборови околу 9-10 месеца и добро напредуваше до кај 2 год и неколку месеца. Комуницираше и одговараше на прашања до тој период. Но, потоа одеднаш стопира да зборува. Не сакаше веќе да одговара на прашања кои претходно одговраше, пр. Како се викаш? Колку години имаш? и сл.
Тој период имавме преселба и многу плачеше. Па не сакав да го форсирам. Мислев му треба малку време. Но, времето одминуваше, а тој како да одеше на назад а не напред.
Да скратам...
Сега има 3 години и 2 месеца и многу слабо зборува и комуницира. Кажува пример: сакам да јадам, сакам вода.... но, не сака да комуницира. Цело време за целиот период пее. Течно, убаво ги изговара зборовите во песните, но не сака да зборува. Инаку веројатно има влијание и гледање цртани на англиски. Забележав дека многу зборови кажува на англиски: боите, овошје, абц-да, брои на англиски...или јас почнувам да бројам македонски 1, 2, 3... тој продолжува на англиски.
Друга работа што забележав е дека работите ги запамтува брзо, ама тоа е како преснимување ... пр. пред извесно време неговиот постар брат сакал да слика со телефон, а тој снима и вели : „ Е јас ќе снимам...“ И тој забележав неколку пати го пушти и повторуваше точно од збор до збор.
Инаку гледам дека ме разбира се и слуша и избжвршува наредби. Повеќе ми се чини, како „да решил да не зборува“, како да се инаети. Но, не знам дали е такво нешто можно.
Бевме во клинички центар за слух и говор... Ни рекоа мал е за вежби. Го носев и кај Симпо. Но и таму ни рекоа како рано е за дијагноза да се работи дома и за неколку месеца да одиме пак.
ВЕ МОЛАМ ЗА СОВЕТ. Каде да се обратиме. Дали има некоја приватна клиника или сл. Јас сум навистина загрижена и навистина ми е потребна помош.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 224
   RE: Говор на детето
8.8.2015 22:31:12   
sandriana RR
emi777, мене опишаниов случај ми личи на психолошки стрес,пост трауматска последица...а не на проблем со говорот. Од Симпо баш и нема многу задоволни посетители, да се распрашате за приватен психолог евентуално, кој би знаел правилно да ве насочи каде да барате помош и каква...
Верувам дека не е нешто многу сериозно и дека бргу ќе го надминете.
Инаку, искуства за детски психолози има споделувано ТУКА.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот emi777)
Непосредна врска до пораките: 225
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 8 [9] 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 8 [9] 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?