|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Витамини на децата
14.10.2011 16:20:37   
AnnaMolly RR
По две капки му давам, арх_диз. Ти покрај тоа му даваш некој витамински сируп на Марко?

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Витамини на децата
14.10.2011 17:16:09   
arh_diz
Ne sum mu davala nisto dosega.Pedijatarot mi preporaca vitaminski sirup ama nemozam da go najdam seuste

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Витамини на децата
14.10.2011 20:02:58   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

Ne sum mu davala nisto dosega.Pedijatarot mi preporaca vitaminski sirup ama nemozam da go najdam seuste



Neznam dali ti kazal doktorot nekoj ili ti sama barashnekoj ubav?! Jas bi ti go preporacala Minerali i vitamini na childs life mnge ubav okolu 4 meseci se koristi edno pakuvanje.nezz dali ima vo MK treba da prashash ali ovde vo Hr toj e najdobar.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Витамини на децата
14.10.2011 23:07:50   
slavicav
Nie od proletta kako prestanavme so vigantol do sega i nemam dadeno nishto,drugata nedela sme na kontrola kaj Vidoevski pa ke vidime shto ke ni preporacha.Tuku shto da kupime za apetit nas ni treba,imam edno shishence multivitaminol otvoreno od pred tri chetiri meseci i nekako mi e shube toa da i go davam,go chuvav na sobna temperatura ama...user posted image Da probame li so pikovit,ima nekolku vida ili ???

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Витамини на децата
14.10.2011 23:20:04   
Тања РР
Да Славицав има три вида на Пиковит сируп: Пиковит 1+(витамини и минерали) , Пиковит пребио (за регулација на цревната флора и варењето) и Пиковит IQ (со омега 3, за развој на нервниот систем). Првиот се пие 2 пати на ден по 5 мл. за деца до 3 години а другите два се даваат само еднаш дневно.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Витамини на децата
14.10.2011 23:24:50   
Calypso
A ima nekoj iskustvo so Babyvit sirupot? Maticnata mi go preporaca koga go nosev maliot kaj nea oti malku kako preladen da mi bese, i zaripnat plus. Go kupiv ama ne sum mu dala, gledam deka ima pretezno B vitamini. Sube mi e da mu dadam, oti jas pijam Fitoval kapsuli za kosata (a maliot si cica) pa da ne mu dojde premnogu so sirupot?!user posted image

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Витамини на децата
16.10.2011 13:56:55   
sone
Ima li nesto za otvaranje na apetit? Mojava mala nisto ne saka da jade. Samo jufki, tarana, lepce na eurokrem. Za se drugo vika nekam, nekam. Ima 1 godina i skoro 7 meseci. Vo gradinka jade se. veruvam na ucitelkite zatoa sto me poznavaat i u princip se kazuvaat za decata na krajot na denot.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Витамини на децата
16.10.2011 16:39:20   
Snowhite RR
Јас сега не му давам никаков сируп витаминиски, пролетта кога еден месец едно по друго го заредија вируси, ни препиша едно витаминиско сирупче, јас и реков затоа што очиглдедно му беше опаднат имунитетот и до пред некое време го пиевме, а сега не знам дали пак да земам, затоа што се си викам дека тие сирупи му го зајакнуваат имунитетот само додека ги пие, затоа гледам да му давам витамини на природен начин, овошје, зеленчук. Е сега ќе треба да почнеме повторно со Д3, добро што ме потсетивте да отидам деновиве по рецепт
А да ве прашам, јас додека му го давав витаминискиот сируп се случуваше некогаш да прескокнеме, да заборавиме, дали има некаква врска тоа, со оглед на тоа што не е антибиотик, туку е витамин?


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Витамини на децата
16.10.2011 17:05:27   
AnnaMolly RR
Сноувајт, и јас некогаш го заборавам, ама мислам дека не е страшно. И д3 некогаш се случува да ги заборавам. Особено како во минатиов период кога пиеше Филип аннтибиотик и Пиковит во исто време. Кога ќе дојде од градинка дали да му дадам антибиоти, дали Пиковит или д3. И некогаш заборавав.



_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Витамини на децата
16.10.2011 17:33:19   
Тања РР
Snowhite воопшто немој да се грижиш доколку некој ден заборавиш да  дадеш витамински сируп, тоа не е лек туку додаток во исхраната па  доаѓа како денес место две јаболка детето да изело еднаuser posted image
Инаку и ајс од вчера почнав да и давам на Јана Пиковит пребио бидејќи има лошо варење на храната.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Витамини на децата
16.10.2011 21:36:40   
slavicav
E sega malku sum vo dilema imam doma edno shishence Ehinavit c za imunitet ne e otvoreno,kupiv i ribino maslo so vkus na banana i se mislam dali da i ja davam taa kombinacija,ama pak sakav neshto i za apetit ili da si kupam Pikovit IQ chitam deka otvara apetit a valjda vo nego ima i dovolno vitamin duser posted image Uf neznam shto da pravam?HELP

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Витамини на децата
16.10.2011 21:45:17   
AnnaMolly RR
Еј, навистина, а треба ли да продолжам со АД капките и покрај тоа што пие витамински сируп? Еј, на тоа не сум размислила. Ќе ја почекам Тања ако види да одговори.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Витамини на децата
16.10.2011 21:52:56   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: slavicav

E sega malku sum vo dilema imam doma edno shishence Ehinavit c za imunitet ne e otvoreno,kupiv i ribino maslo so vkus na banana i se mislam dali da i ja davam taa kombinacija,ama pak sakav neshto i za apetit ili da si kupam Pikovit IQ chitam deka otvara apetit a valjda vo nego ima i dovolno vitamin duser posted image Uf neznam shto da pravam?HELP


Пиковитот на ќерка ми и отвараше апетит, и тоа многу. Мислам дека по цел ден беше во стање нешто да јаде. Се будеше наутро и ме прашуваше: Мамо, сега што јадеме? user posted image
Сега почнав до Киндер имун, и мислам дека е супер. Плус секој ден многу овошје и зеленчук.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Витамини на децата
16.10.2011 22:50:10   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Еј, навистина, а треба ли да продолжам со АД капките и покрај тоа што пие витамински сируп? Еј, на тоа не сум размислила. Ќе ја почекам Тања ако види да одговори.


Секој витамински сируп содржи различна доза на А и Д витамини но на секој од нив има табела во која покрај содржината на витамини стои и процентот од Препорачаната Дневна Доза што се содржи во дозата која ја давате. Најдобро е да се провери. Ако во табелата пишува 100 % тогаш нема потреба од дополнително давање. 
Пиковит на пример ми се чини дека задоволува 50 % од дневните потреби за витамин Д  што значи дека ако досега сте давале 4 капки Пливит Д3 сега треба да давате 2. Сепак, новите истражувања покажуваат дека не постои ризик од предозирање со Д витамин и кога тој се зема во поголеми дози (мене еден педијатар ми препорачуваше 15 капки дневно) па затоа слободно продолжете со давање на Пливит или Вигантол во вообичаени дози.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Витамини на децата
16.10.2011 23:18:12   
nadica
Надица има 3 години дали да продолжам со додавање на Д витамин или нема потреба?

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Витамини на децата
17.10.2011 0:05:11   
Maca25
Јас на Нина од лани не и давам вит. Д. Ортопедот и матичната ми рекоа до април и потоа да не и давам повеќе. Имам пријатели кои имаат 7 и 3 годиншни ќерки и уште им даваат секоја вечер по 2 капки Вигантол.
Да почнам јас пак или нема потреба?!?!?


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Витамини на децата
17.10.2011 8:05:47   
Felly RR
Јас баш пред некој ден ја прашав матичната на Матеа, дали да и давам дополнително вит Д3, бидејќи зема пиковит, таа ми рече само да ја намалам дозата. НАместо 5 капки, да и давам 4.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Витамини на децата
17.10.2011 8:24:16   
anedespo
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Јас на Нина од лани не и давам вит. Д. Ортопедот и матичната ми рекоа до април и потоа да не и давам повеќе. Имам пријатели кои имаат 7 и 3 годиншни ќерки и уште им даваат секоја вечер по 2 капки Вигантол.
Да почнам јас пак или нема потреба?!?!?



Moite se na ribino maslo.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Витамини на децата
17.10.2011 11:13:14   
slavicav
Se vrativme od ortoped i vidoevski reche deka vitamin d na decata treba da im se dava do 7 god vozrast a sega ni e dovolno multivitamiski sirup po nash izbor,dopolnitelno nishto drugo.Moze i ribino maslo samo deteto da ne e alergichno na riba a poshto imavme eden neuspeshen obid da probame riba ke si kupime pikovi iq sega za sega.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Витамини на децата
15.11.2011 17:00:01   
antonie
kolku cini pikovit sirupot?

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Витамини на децата
15.11.2011 21:23:55   
Felly RR
Обичниот мислам дека околу 170 денари е, а тие со омега3 масни киселини и пребио 190.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот antonie)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Витамини на децата
16.11.2011 10:12:54   
Sandric
Dali site davate nekakov vitaminski preparat na decata???
Dali navistina ima potreba ili se stana eden odlicen biznis....veke ne znam sto da kazamuser posted image
Do sega ne sme imale potreba od dodatni preparati osven zelezo edno vreme, ne znam kako ke bide ponatamu ama sega za sega ne mu davam nisto, imame 15 meseci

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Витамини на децата
16.11.2011 11:06:08   
kikicka
Ние некаде од кај 5 месеци почнавме да и даваме додатни витамини и минерали бидејќи ,јас настинав па ме фати страв ,времето доста беше променливо а и ние не седевме дома,шеткавме па се одлучивме да земеме сируп на природна база, покрај исхраната го пиеше и сирупот и немаше потреба и од д3 витамин бидејќи самиот сируп содржеше. Сега веќе 3 месеци не пие витамини ,бидејќи педијатарот не советува да се направи пауза од4,5 месеци пред да се зема пак витамини ,но кажа дека е ок да даваме д3 и омега 3.6.и 9 од истата фирма.И да не ја подречам далеку да е освен носето што течеше ,температури и др работи немало. Далеку да е од сите дечиња настинката

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Витамини на децата
17.11.2011 11:25:59   
antonie
dali nekoj go dava pikovit sirupot zaedno so mlekoto, jas go davam zatoa sto inaku nesaka da go pie

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Витамини на децата
25.11.2011 0:12:34   
slavicav
Nie imame golem problem shto ne sakame sirup da piemeuser posted image Kupiv pikovit iq ne sakashe da go vidi edvaj so molenje i plachki pa ajde kupiv multivitamol ista pesna pak i stvarno neznam shto da zemamuser posted image Vidooevski ni reche dovolno ima vitamin d vo sirupot samo toj da go davam ama eve ne pie,a sakav i neshto za apetituser posted image ima nekoj ideauser posted image

(Одговор на членот antonie)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?