|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Витамини на децата
29.3.2011 12:31:51   
anedespo
Moite pijat Marsovci-Imunoaktiv, magnezium, omega3, vitamin c i bedoksin pred spienje

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Витамини на децата
12.6.2011 15:30:17   
Felly RR
Дали витаминските сирупи и вит Ц ги давате и во лет, или пак правите пауза???

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Витамини на децата
12.6.2011 15:40:19   
Maca25
Лани ништо не и давав преку  лето, освен еден период кога ја фати стомачен вирус, па и давав пиковит малку за да и го зголеми апетитот.Инаку планирам и годинава така да поминеме, на многу овошје и зеленчук преку ден, природни сокчиња и зеленчукови супи и чорби.

Додуша имаме едно шишенце ( до пола) Пиковит IQ кое не ми се фрла и ќе и го давам да го испие до крај.

Мислам дека прочитав на претходната страница, еден пост од Надица, дека во месеците кои ја нема буквата  Р не се дава никаков мултивит. сируп.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Витамини на децата
12.6.2011 15:52:52   
Felly RR
И нас ни е при крај Пиковитот, и се мислев дали да купуваме ново шишенце. А овошје и зеленчук си јаде многу.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Витамини на децата
12.6.2011 18:55:55   
anedespo
ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly

Дали витаминските сирупи и вит Ц ги давате и во лет, или пак правите пауза???


Preku cela godina. A vo mesecite koga nema R, go stopiram samo D vitaminot .

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Витамини на децата
19.7.2011 13:35:14   
Felly RR
Ние продолживме со Пиковитот, само сега ме мачи нешто друго user posted image user posted image user posted image
На него пишува да се чува  на температура до 25 степени,  и јас го чував на собна температура, ама па сега како што е жешко има и повеќе од 25 степени. Дали да и давам од овој сируп, или да купам нов и да го чувам во фрижидер?


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Витамини на децата
19.7.2011 19:16:46   
Maca25
Фели и јас истото се чудев, дали да го ставам во фрижидер?!?! Уште ми стои во кујна.
Инаку од Пиковитот забележав дека Нина има зголемен апетит, и тоа кога ќе и дадам наутро пред јадење ( обично во малку сокче, инаку не го пие).


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Витамини на децата
13.10.2011 20:28:17   
mosa
nes ni prepisaa plivit AD3 perli.Kako ste zadovolni?



_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот bliznaci29)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Витамини на децата
13.10.2011 20:38:51   
Bububebe
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Фели и јас истото се чудев, дали да го ставам во фрижидер?!?! Уште ми стои во кујна.
Инаку од Пиковитот забележав дека Нина има зголемен апетит, и тоа кога ќе и дадам наутро пред јадење ( обично во малку сокче, инаку не го пие).



А значи можело во сокче да се дава user posted image  И моето дете не го сака многу многу,ама мора да го пие заради апетит,а аптекарката ми рече да не се мешало со други течности,млеко,сок,вода.И сега user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Витамини на децата
13.10.2011 20:54:04   
hrabra
a ne li smetate deka ova 'vitamini' vo sise e nekoja moda? .... neli e najdobro prirodno da si prima vitami....limonot na primer i vo leto i vo zima go ima....da ne zboram za sezonskoto ovosje....nekogas pomagaat vestackite vitamini ama smetam deka prirodno si e prirodnouser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Витамини на децата
14.10.2011 9:14:00   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bububebe

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Фели и јас истото се чудев, дали да го ставам во фрижидер?!?! Уште ми стои во кујна.
Инаку од Пиковитот забележав дека Нина има зголемен апетит, и тоа кога ќе и дадам наутро пред јадење ( обично во малку сокче, инаку не го пие).



А значи можело во сокче да се дава user posted image  И моето дете не го сака многу многу,ама мора да го пие заради апетит,а аптекарката ми рече да не се мешало со други течности,млеко,сок,вода.И сега user posted image


vo mleko ne,vo sok ili voda moze i zadolzitelno posle jadenje.

vit C pravi belji ako e rastvoren vo mleko a isto pravi belji ako e daden na gladno.
pozdrav

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Витамини на децата
14.10.2011 9:37:46   
AnnaMolly RR
Филип месецов се утепа од пиење антибиотици, едвај се излечивме. Докторката ми рече покрај сирупов Дурацеф што го пие да пие и Пиковит пробио. Го зедов, ама се двоумев дали да му го давам зашто поттикнува апетит (а на Филип богами не му треба повеќе апетитuser posted image ) ама ми рекоа дека морам поради високата доза антибиотици. Еве веќе недела дена го пие и јаде како термит!
Лани му давав Имуно бејби од Ерба вита и тој не му поттикнуваше апетит, па кога ќе го потрошам Пиковитот се враќам на него.
Ако знаете некој друг витамински сируп за деца од 1,5 година што не поттикнува апетит, ве молам пишете ми.

А инаку, нема проблем со пиењето сируп, цел шприц без проблеми си го пие и дури бара уште! Без разлика дали е антибиотик или, пак, Пиковитов со вкус на банана.


< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 14.10.2011 9:38:37 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Витамини на децата
14.10.2011 9:41:52   
JovanaJ
AnnaMolly, nie go pieme Dr. Leo sirupot i ne sum zabelezala deka mu se zgolemil apetitit od nego. A od sirupot sum mnogu zadovolna, mislam vo smisla koga ni trebaat vitamini. Mnogu luge se skepticni verojatno deka e Makedonsko proizvodstvo pa nemaat doverba, ama nas dobro ni deluva. Mozes da probas, da proveris....user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Витамини на децата
14.10.2011 9:41:59   
miana
Пиењето на антибиотици го ослабува имунитетот... такада давајте им обавезно нешто за имунитет,ако не од тие сирупите давајте нешто на природна база..Јас давам САРА ВИТА имуно кидс и задоволна сум!!!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Витамини на децата
14.10.2011 11:03:08   
Maca25
Со антибиотик обавезно  Б комплекс да им давате.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Витамини на децата
14.10.2011 11:23:41   
anedespo
B kompleksot se koristi so antibiotici zaradi krvnata slika, a se koristi i probiotik za obnova na crevnata flora koja se unistuva so antibiotikot.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Витамини на децата
14.10.2011 11:54:19   
kremco
Jas pisuvav deka sum prezadovolna od sanostolot,samo nego go davam i echinaiid sirup za nastinki odnosno za sprecuvanje na istite i sum prezadovolna mnogu fala na nasata doktorka koja ne spasi...Vednas prestanaa i moeto i od devermi so tecenje nos kaslanje i kivanje a jadat,metat se pred sebe..user posted image

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Витамини на децата
14.10.2011 11:57:19   
Felly RR
Затоа го препорачуваат Пиковит пробио - тој содржи пробиотици, за обновување на цревната флора.
Туку ај друго нешто јас да прашам, ако давам од овој пиковит што е со рибино масло, дали треба дополнително да и давам и вит Д?


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Витамини на децата
14.10.2011 12:09:03   
anedespo
Vidi an sirupot kolku edinici vitamin D ima vo edna doza, i procitaj kolku se dnevnite potrebi na deteto i ke znaes dali e dovolno.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Витамини на децата
14.10.2011 13:19:51   
kikicka
Omega 3.omega6 i omega 9 sirupce od childs life,momentalno zaedno so d3

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Витамини на децата
14.10.2011 13:36:39   
Pepelaska *
јас освен рибино масло не му даам ништо плус, сите витамини си ги прима преку исхраната , ретко некогаш витамин ц ако го сетам со затнато носе, и матичната ми рече витамини преку исхраната

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Витамини на децата
14.10.2011 15:23:24   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: kremco

Jas pisuvav deka sum prezadovolna od sanostolot,samo nego go davam i echinaiid sirup za nastinki odnosno za sprecuvanje na istite i sum prezadovolna mnogu fala na nasata doktorka koja ne spasi...Vednas prestanaa i moeto i od devermi so tecenje nos kaslanje i kivanje a jadat,metat se pred sebe..user posted image

I jas go imam tuk preporacano sanostolot..I moeto dete non stop bese nastinato,bolno i sl pa i pomina od sirupto..Vitaminski e ..edinsteno negativno nesto e prolivceto bidejki e blag, megutoa i go davav vo upola od preporacanata doza i nemavme nikakov problem...

(Одговор на членот kremco)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Витамини на децата
14.10.2011 15:34:02   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Филип месецов се утепа од пиење антибиотици, едвај се излечивме. Докторката ми рече покрај сирупов Дурацеф што го пие да пие и Пиковит пробио. Го зедов, ама се двоумев дали да му го давам зашто поттикнува апетит (а на Филип богами не му треба повеќе апетитuser posted image ) ама ми рекоа дека морам поради високата доза антибиотици. Еве веќе недела дена го пие и јаде како термит!
Лани му давав Имуно бејби од Ерба вита и тој не му поттикнуваше апетит, па кога ќе го потрошам Пиковитот се враќам на него.
Ако знаете некој друг витамински сируп за деца од 1,5 година што не поттикнува апетит, ве молам пишете ми.

А инаку, нема проблем со пиењето сируп, цел шприц без проблеми си го пие и дури бара уште! Без разлика дали е антибиотик или, пак, Пиковитов со вкус на банана.



Imuno Baby e super od Erba Vita ama poradi antibiotcite mu treba definitivno i nesto kombinacija od vitamini i probiotici,posebno ovie vtorive.Jas bi idela na kombinacija od Imun Baby i Pikovit Prebio,po mene idelano a za apetitot krijte gi cokolatcata  :)))
Klucni se probioticite kako i prebioticite koga se vo prasanje antibiotskite terapii.
Btw mislam deka preeska te vidov u GTC  i te poznav od sliki sto si postirala ; oftopic ama sum losa user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Витамини на децата
14.10.2011 15:59:41   
AnnaMolly RR
Ќе си продолжам со Имуно бејби и вит д3. А ова со апетитов... Мислам дека нон стоп само јаде нешто. Еб (леб) нинене (сирење) аго (чоколадо) ток (сок) се сам си бара и додека не му дадам плаче :(


< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 14.10.2011 16:01:06 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Витамини на децата
14.10.2011 16:11:59   
arh_diz
AnnaMolly nie samo ve kopirame :) .D3 jas nedavam po kolku kapki mu davas

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?