|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: генетско испитување
2.6.2015 10:31:27   
Pinky30
RR-KI kazete mi za sto e potrebno da se ispitaat kariotipi kaj mene i mm duri vo juli ima terminuser posted image imam edno neuspeshno ivf,pcos janici,mm ima oligoastenoteratospermija,hormoni ok,transfuzioloski i imunoloski ok i sami si go prasavme Petanovski dali da ispitame Antispermalni antitela i kariotipi i ni rece paaa ispitatjte i onaka imate vreme do ivf sledno septemvri ama go kaza onaka kako nebitnouser posted image i sega Antispermalni ke ispitame zosto ne se zakazuva na imunologija mm denes bese i taka mu kazale ama za kariotipi juli duri termin...

ve molam na kratko objasnete mi vo koj slucaevi gi ispituvaat tie kariotipi??

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 601
   RE: генетско испитување
2.6.2015 11:13:39   
LoveableMe RR
Pinky30, наназад на овие страници можеш да прочиташ за кариотип, но тој обично го даваат кога имаш повторувачки спонтани, не знам дали треба вие да испитатe, препрашај убаво на ГАК.

За анти-спремнални тела, имаме тема ТУКА.

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 2.6.2015 11:20:12 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 602
   RE: генетско испитување
2.6.2015 11:17:46   
scared RR
За овие испитувањата на трансфузиологија колку време треба да помине од прекинот на естрофемот и аспиринот за да можат да се направат и да се добијат релевантни резултати?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 603
   RE: генетско испитување
2.6.2015 11:34:59   
Kvisko
Scared јас под терапија со аспирин си испитував на трансфузиологија. Тие што се вродените тромбофилии се покажуваат без разлика на терапијата. А и другото се гледа дали е ОК под аспирин или не. Ако се прекинува околу недела дена и толку.

Ама чекај ти ако одиш на трансфузиологија и на Имунологија дел од испитувањата ќе ти се поклопат. Не брзај и убаво разговарајн со лекар што точно треба да испиташ да не се малтретираш џабе по различни Клиники.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 604
   RE: генетско испитување
2.6.2015 11:42:33   
scared RR
Од она што читав и собирав информации до сега на странсфузиологија треба да ги направам ANA,AFA, HEMOSTAZA,D-DIMERI,PROTEIN S, PROTEIN C, LA , AT III
На имунологија ASA и Hla типизација ( тука подобро и подетално ја изработувале отколку на трансфузиологија)
Е сега на имунологија предложувале да се направат и други антитела ги имало околу 30 не само спермалните, најубаво да идам таму да прашам што точно. За генетските појма немам што да испитам тоа понатаму прво овие како основни.
Како и да е не правам сега ништо прво да се консултирам со Ивановски, а доколку повторно не ми даде ќе ги направам сама, морам да ги направам за да бидам мирна, а потоа оставам на господ како рекол тој.

Еве ги останатите антитела. Некој ги има правено?

rezultati od avtoprotivtela....tuka spagjaa spermalni,ovarijalni,protivnuklearni protivtela,protivtela kon tiroidea,protiv-citoplazmatskite protivtela,protivtela od site tri klasi IgA,IgM,i IgG nasoceni kon fosfolipidite,kardiolipinot,fosfatidilserinot i beta 2 glikoprotein 1

< Поракaта ја уредил scared RR -- 2.6.2015 11:45:18 >

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 605
   RE: генетско испитување
3.6.2015 19:54:43   
scared RR
Јас бев денес на имунологија зборев со доктор имунолог ми кажа дека најбитно од се е да се направи вродена тромбофилија и кај мене и кај сопругот CVD се означува. Колку чини кој го имаше испитувано да ми каже да знам да се припремам со пари.

За ХЛА ми рече не е потребно но доколку сакаме 6400 е за двајцата што е стварно многу, но доколку потпишеме согласност за донација на матични клетки е сосема бесплатно, нормално прво си помислив уште тоа ми фали баш за донации сум стигнала, ама ми кажа дека тоа е само ради реда дека и да ни се јават некогаш можеме да одбиеме така да ќе потпишеме тоа.
Покрај вродена тромбофилија да испитам кај нив и ANA ,ASA, AFA, додека останатите на трансфузиологија.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 606
   RE: генетско испитување
3.6.2015 21:15:48   
kapina
Jas ispituvav vrodena trombofilija i plativ 200 den a afa la i hemostaza 1000 den

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 607
   RE: генетско испитување
3.6.2015 22:12:40   
scared RR
Kapina на имунологија плати 200 за вродена тромбофилија?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 608
   RE: генетско испитување
4.6.2015 16:48:50   
Pinky30
Jas za vrodena trombofilija vo manu plativ 350 den nekoj si paket bil toj po neuspeshno ivf ne prasa i zapisa tamu a na transfuzilogija plativ 1250 den.za hemostaza,krva slika,lupus antikoagulant,protein c,protein s,antitrombin 3,afa i plus za d-dimeri 120 den.

< Поракaта ја уредил Pinky30 -- 4.6.2015 16:49:29 >

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 609
   RE: генетско испитување
4.6.2015 17:54:19   
kapina
ne na transfuziologija plativ tolku

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 610
   RE: генетско испитување
7.6.2015 1:57:44   
scared RR
Девојки во вродена тромбофилија сето ова ли го испитуваат на имунологија? Таму докторот ми рече на упатот да пишува CVD матичната запнала дека тоа означувало кардиоваскуларни болести и дека не е тој називот, е аман де од писмениве доктори.

Ф. V (Leiden), Ф V (R2) , Протромбин, MTHFR C677T, MTHFR A1298C, Фактор VIII, EPCR A4600G, EPCR G4678C, eNOS - 786 T>C, eNOS G894T, LTA, B- fibrinogen, HPA1, AKE, APO B, APO E, PAI - 1.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 611
   RE: генетско испитување
8.6.2015 10:47:12   
LoveableMe RR
Scarred RR, кај нас вака стоеше на упатите, не во детали, па потоа тие кога бевме таму си напишаа што ќе испитуваат, не знам како ти рекле во детали да напишеш на упатот, мислам треба општо како кај мене што е напишаноuser posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

.....- Генетска анализа за тромбофилија (за двајцата, преку крв, 1200 ден.)
- Анализа на ANA, AFA и ASA (за мене, преку крв 700 ден)
- HLA типизација за двајцата (3000 ден)
сите овие во Институтот за имунобиологија и хумана генетика на Клиника - Скопје.............



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 612
   RE: генетско испитување
8.6.2015 11:09:29   
scared RR
Мене ме бунат сега и цениве значи ти си платила по 600 денари за вродена тромбофилија, а со неколку РР што правев муабет по 1700 за еден, колку мутации ти беа испитани? user posted image
РР велат по 7000 ги коштало за испитувањата без ХЛА таа бесплатно е. user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 613
   RE: генетско испитување
8.6.2015 13:07:41   
LoveableMe RR
сцарредРР, не знам дали по 600 или по 1200 за секого беше, ќе видиш на лице место наплатуваат и ти даваат фискална, а ќе ти испитаат се што мислат зависно од случај до случај, тие одредуваат што ќе ти испитаат, носи со себе цела документација.

Кај нас имаше бајаги гени, цели листови не знам што таму...и онака многу не се разбирам, само потоа ни кажаа дека имаме мутации и кај двајцата, не се страшни и не пречат на забременување.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 614
   RE: генетско испитување
8.6.2015 13:20:32   
scared RR
Јас кога бев во лабораторијата имаше само сестри што појма немаа, ми викнаа доктор ме праша дали станува збор за абортуси или дали не доаѓа воопшто до оплодување му кажав дека не доаѓа до оплодување и он ми кажа што да испитам на трансфузиологија, што кај нив, што е битно а што не, се надевам кога ќе идеме за боцкање ќе викнат пак некој доктор. user posted image

< Поракaта ја уредил scared RR -- 8.6.2015 13:21:31 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 615
   RE: генетско испитување
10.6.2015 16:28:11   
vazna
Devojki sakam da se konsultiram nesto so vas i jas sakam da gi pravam ovie ispituvanja zosto kaj mene ic ne doslo do bremenost, e sega kako idat tie raboti koj vi dava uput za da gi ispitate tie raboti zosto gledam deka dosta ispituvanja ima, kade gi pravite tie ispituvanja, ako moze da mi kazete nesto poveke okolu toa zosto ne sum upatena okolu ovaa rabota fala vi odnapred.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 616
   RE: генетско испитување
11.6.2015 11:18:02   
Kvisko
Vazna јас испитував само тромбофилија и тоа после спонтан абортус не пред тоа.
Упат дава матичниот гинеколог барем за на трансфузиологија. Мене на упатот ми пишуваше само тромбо тест а потоа лекарот на трансфузиологија напиша се што треба да се испита поконкретно.

(Одговор на членот vazna)
Непосредна врска до пораките: 617
   RE: генетско испитување
11.6.2015 14:01:30   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina
Ovde ke si ja iskazam makata znaci deneska tolku bev navredena od transfuziologot ovde vo strumica nesakase da ne primi tie pacienti sto sme so prioritet i ne ne pregleda pla cev tamu pd makicki veke nemozam da izdrzam vo ovaa borba veke nemozam nervite mi popustija se javiv na direktorkata i mi rece da se javam vo skopje koj e odgovoren tamu na klinikata za transfuziona medicina samo neznam ona zamislete pregledala denes mnogu pacienti nemozela poveke a jas vikam sto da pravam koga sum so neuspesni bremenosti mozam li da cekam mi vika odi si ne te pregleduvam


ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko

Kapina баш ми е жал за тоа што ти се случило. Пробај да се залиш во подрачна единица на Фонд за Здравство. Само што во твојот случај веројатно и може да одиш со нормален упат. Приоритетен е баш за итни случаи (за акутни тромбози, крварења и слично). Во твојот случај дали ќе се испита сега или по три недели не е толку битно ако не почнуваш со нов ИВФ процес. Можеби и затоа не те примила. Немој да ме сфатиш погрешно и не се ни обидувам да ја бранам докторката не е хумано тоа што го направила, само во случајов може и да не решат во твоја корист. Тежок и мачен е патот ама мора да се оди нема друга опција. Само немој се од докториве да земаш при срце не секој од нив умее со пациенти за жал.


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina
Trebase da napise znaci naod za da go dadam na spec za trudova medicina trebase da kaze koga kontroli da napravam nisto ne samo mene site sto bevme so prioriteten upat ne vrati. A i toj spec sto e od trudovata medicina mi kaza samo ako pocnam da krvaram togas da se javam na transfuziona oti pijam i eutirox i aspirin i imam zgolemen rizik od krvarenja vo zeludnikot i aspirin da si pijam do novo ivf. Poplaka napraviv do ministerot za zdravstvo zatoa nesto na 8juli imam zakazano kaj direktorkata na strumickata bolnica utre ke ode majka mi pa da videme kako ke e kaj toj transfuziologot.

Ona trebase uste prviot pat da mi dade da ispitam vrodena trombofilija no ne mi dade i se sluci toa sto se sluci sega i mi se zakanuvase so tuzbi ona na mene odkade sto nedade da ispitam vrodena trombofilija i odozgore i zakani dobiv placev celata se tresev tamu na transfuziona medicina vo strumica ovaa trebase da naglase na upatot za sk da se ispita vrodena trombofilija ne naglasi i taa dr ivanka ne dade posle da se ispita i se sluci toa sto se sluci.


Kapina, си била на контрола па не те примила? Знам дека во Скопје испитуваше се то треба, за што отиде кај таа во Струмица?



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 618
   RE: генетско испитување
11.6.2015 14:02:34   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: vazna

Devojki sakam da se konsultiram nesto so vas i jas sakam da gi pravam ovie ispituvanja zosto kaj mene ic ne doslo do bremenost, e sega kako idat tie raboti koj vi dava uput za da gi ispitate tie raboti zosto gledam deka dosta ispituvanja ima, kade gi pravite tie ispituvanja, ako moze da mi kazete nesto poveke okolu toa zosto ne sum upatena okolu ovaa rabota fala vi odnapred.


vazna, јас б исе консултирала со доктор за ИВФ и тој да каже според она што има документација за вас дали воопшто треба такви испитувања и што треба, зошто матичните не знаат баш многу, многу што треба да се испита.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот vazna)
Непосредна врска до пораките: 619
   RE: генетско испитување
18.6.2015 20:32:25   
весник
devojki neznam dali mi e prasanjevo vo pravilna tema no da ve potsetam lupus imam pozitiven ...toa bi doslo nekako deka mojata krv e sklona kon koagulacija i poslednive desetina dena mi se pojavuvaat modrinki po nozete i nekoja i po racete...dali nekoja od vas ima vakvo iskustvo ve molam pisete mi.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 620
   RE: генетско испитување
18.6.2015 21:56:14   
kapina
Oti od trudova medicina na sistematski pregled mi pobaraa izvestaj od transfuziolog a seta taa terapija sto ja primam b kompleks folna i aspirin mi ja napisa dr lazarevski na emailot i nemam izvestaj i mnogu se iznervirav znaci za izvestaj moralo krv da mi zemat a zasto neznam koga se mi e ispitano kaj niv i imam rezultati i zamislete doticnata doktorka pobarala da i se izvinam odkade seta rabota bide sega od niv sto propustija prviot pat da mi ispitaat vrodena trombofilija gospogata si dade za pravo da se drzne da bara da i se izvinam na celiot toj stres sto go doziveav tamu

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 621
   RE: генетско испитување
18.6.2015 22:00:38   
kapina
Na majka mi barala da i se izvini vo moe ime jas kazav nikogas nema da se izvinam za nesto sto ama bas ic ne sum vinovna 10 god borba so sterilitet e preku glava mi dojde veke od niv trpev mnogu no veke ne

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 622
   RE: генетско испитување
20.6.2015 1:09:08   
milasteve
Zdravo devojki posle dolgo vreme.Pred nekoe vreme pravev genetski.Ispitav 17 mutacii I imam mutirani geni od koi H 12 99 vo genot za faktor 5.I heterozigot za mutacija C677T.kombiniran heterozigot za mutaciite eNOS-786 T-C I eNOS G894T I heterozigot za LTA.Rezultatot od avtoprotivtelata pokazuva tireoglobinot lesno zgolemena.Rezultatite od HLA-A,HLA-B,HLA-C I HLA-DRB1 e ureden.Ispitav I KIR-DNK tipiziranje isto ureden.Ispitav I LA(lupus) I antifosfololipidni tela isto ureden.Pred edna nedela bev vo hemolab ispitav rezistencija nq insulin koj e pozitiven I mnogu visok.Tiroidna ok.Vitamin D nizok.Ovarijalna rezerva super socuvana.Ispitano Anti cardiolipin screen povisok.I sistemski anti DNA antitela Pozitivni za ostetena DNA(negativno do 100 a pozitivno pisI 130u/ml.a mene mi e 240,05).Dobiv terapija Vitamin D, Vitamin K,ACE+Selen,Tableti CHAGA koncentrat od pecurki.Koco mi preporaca da ispitam helikobacteri se somneva se, I denes dobiv pozitiven rezultat a nemav nikakvi simptomi.I pak terapija.Sega moram prvo terapijata za h.bacteria da primam pq duri posle ona gore so ja navedov.Inaku 2 inseminacii,3 ne uspesnI in vitra I bremenost po priroden pat so spontan abortus. Planiram na esen in vitro daj boze dq se sredi ova.Se izvinuvam za dolgiot post user posted image

< Поракaта ја уредил milasteve -- 20.6.2015 1:35:41 >

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 623
   RE: генетско испитување
20.6.2015 18:02:47   
kapina
Imas mthfr c677t heterozigot a pies vit k koj ti go preporaca jas za ovoj gen pijam aspirin a ne vit k koj ima sprotivno dejstvo od aspirinot a nego mi go dade dr lazarevski i kade gi ispituvase ovie mutacii jas bev dva pati kaj dr koco i ic ne sum zadovolna nikogas poveke nema da me vide on tamu na klinika bev ne kaj nego na privatno jas ne davam pari za nesto sto mozam da go ispitam vo drzavnite kliniki

(Одговор на членот milasteve)
Непосредна врска до пораките: 624
   RE: генетско испитување
20.6.2015 19:48:51   
milasteve
Kapina sigurno nie ne znaeme poveke od doktorite.Piev aspirin I folna gi prekinav. Inace uste ne sum pocnala so terapijata,prvo da ja sredam helicobacteri.Jas sum prezadovolna od Koco.Kaj site ne e isto.Inace toa so mutaciite I mnogu drugi raboti ispitav vo drzavna.Vo hemolab samo ovie poslednite

< Поракaта ја уредил milasteve -- 20.6.2015 19:51:03 >

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 625
Страница:   <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?