|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
21.1.2010 16:03:55   
Еца
Јас искрено (може нема никаква врска но) некако приметив дека се воспалуваат при промена на времето, а гледаме колку овие месеци постојано се менува и тоа настануваат нагли промени. Не знам, да не тропам глупости, но некако се ми оди како влажноста на воздухот да влијае на нив. А исто и после бањање тие се жар црвени. user posted image

< Поракaта ја уредил Еца -- 21.1.2010 16:05:08 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот betavitevit)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
24.1.2010 22:26:07   
Natasha5
Вчера немав време да прочитам за егзема,мислев дека е алергија кај Јана ама после сите овие работи што сте ги пишувале сега мислам дека кај Јана се појави Егзема на десното рачеuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Зарем сега?
Ллелелелел сега што? Утре на лекар па ке видиме

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
25.1.2010 8:43:20   
profesorica
и на Дамјан после бањање му букнува.се мислам дали да ја земам таа кремата Мустелаuser posted image user posted image user posted image

а? или д апочекам со еуцеринов да видам некое време дали ќе му се смири????


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
31.1.2010 0:30:18   
bablgam
Profesorica zemi ja kremata  stelotopia na Mustela.Lana vece nekoe vreme ima suva i rapava koza na laktinjata i jas posto ne znaev sto ne reagirav.Ne ja cesa ne e crveno no pocna da se siri.Tuka od forumov doznav deka se raboti za egzem sto mi go potvrdi i dr.Zemav kremata na Mustela posto vece go koristev samponot za banjanje i za tri mackanja kozata pocna da se izmaznuva.pozdrav

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
9.2.2010 12:02:46   
profesorica
мамасане пробав со ПАНТЕКСОЛ и му се смирува црвенилото и + го бањам со еуцерин маслото од црвената линија.ок сме сега.не е страшно!!!

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот bablgam)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
9.2.2010 12:07:19   
mother 29
оној пат кога бев на погача за бебенце,ми кажа една другарка дека имало некоја жена -докторка од Битола,која правела маст за дерматит.и на другарката и ја донеле,и ми кажа дека од еднаш ставање , лицето  на бебенцето џам му станало..стакло
многу е задоволна .е сега ништо друго не прашав ,ама ако сакате можамuser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
9.2.2010 12:10:15   
profesorica
ајде Кате прашај!!!

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
9.2.2010 12:51:30   
vivi24
Nakratko da ja raskazam nasata istorija so ekcemot.Na Petar mu se pojavi na 4mes. i toa traese ceela nedela, ke se smori tri dena i potoa pak istoto.Na detsko vo gvg ni kazaa atop.dermatitis. Mackavme advantan, afloderm,jakaderm,gentamicin. Probav i so kombinacija paviceva, ampula A vitamin i E vitamin. Momagase nekoe vreme no ne dovolno.Koristevme i eucerin krem, i Stelatopija Mustela. Od nea sum zadovolna bidejki ja vlazni kozata i uste ja koristam. Probav i so masta na baza na neven na Rojal.Taa bese posledno nesto sto go probav i okolu prviot rodenden go snema ekcemot, Mnogu se izraduvav no pred nekolku nedeli ekcemot povtorno se vrati. Luge se razocarav od zivotot.
Citav ste gi nosele pomali na ispituvawe za alergotest, mene mi kazaa da cekam 3 god. Smaem li sega da go nosam na alergotestovi i vasa preporaka kade e najdobro?
izvinete za mnogute recenici.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
9.2.2010 13:24:09   
mamasane
професорица, баш ми е мило што помогна Пантексолот. јас дома секогаш го имам и го користам и за мене зашто имам осетлива кожа, а и на Никола многу брзо му поминува црвенилото, така што презадоволна сум од оваа крема

(Одговор на членот vivi24)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
9.2.2010 13:38:19   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamasane

Пантексолот


Чие производство е оваа крема и дали се препорачува и за секојдневно мачкање на лицето...Јас некако не можам да му погодам на Бојан некоја соодветна крема...Напоменувам дека немаме егзема...И ако има некоја слика од оваа крема поставете да знам што да побарам во аптека...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот mamasane)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
9.2.2010 13:45:02   
Еца
Pantexol krema (пантексол) произведува JGL -JADRAN од Хрватска. Побарај ја вака во аптека, бидејќи има и маст, ама за секојдневна нега на детското лице кремата ти е идеална.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
9.2.2010 13:48:49   
mis.
Виви24 некаде погоре еца има пишувано за нејзиното искуство со егземата.Таа и двете дечина ги носеше на алерго тест уште на 4 месеци каде и беше констатирано дека малите се алергични на млако.Еца ќе ти каже број за закаживање на алерго тест кој се прави преку крвта.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
9.2.2010 13:48:51   
Палешка РР
Нас не ни помогна Пантексолот. Егземата и се намали од Јекодерм, ама сеуште ја има на лице. user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
9.2.2010 13:51:23   
mother 29
Пале, неможам да најдам слика ,инаку можеш слободно да го мачкаш и јас го мачкам Марко ,а и јас ја користам понекогаш.има витамин а ,има ги како крема во туба и како лосион....бело палованје со лила-розеви  букви пишува pantexsol..

ги има во сите аптеки лосионот го користам јас околу 300 ден е така нешто,а кремата(во туба) е 160 ден.можеч и лосион да му стваш полесно се размачкува.

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 9.2.2010 14:02:56 >

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
9.2.2010 13:55:07   
pacuvce
user posted image

Е сега од овие три кое?

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
9.2.2010 13:58:05   
mother 29
јас му ставам од кремата,а и лосион понекогаш!(лосионот е за мене)

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 9.2.2010 14:03:30 >

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
9.2.2010 14:02:15   
profesorica
јас го имам белото пакување со лила букви, тоа е маста.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
9.2.2010 14:22:11   
mamasane
јас пред некој ден купив од кремата во зегин мислам дека беше 120 денари. а ми ја препорачаа и за мачкање на устата зашто на Никола од ладното му беше испукана и ми рекоа дека е супер за омекнување и нема штетни состојки така да може слободно да се намачка и устата.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
9.2.2010 22:22:54   
betavitevit
ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce


ИЗВОРНА ПОРАКА: mamasane

Пантексолот


Чие производство е оваа крема и дали се препорачува и за секојдневно мачкање на лицето...Јас некако не можам да му погодам на Бојан некоја соодветна крема...Напоменувам дека немаме егзема...И ако има некоја слика од оваа крема поставете да знам што да побарам во аптека...


Panteksolot ne e stetna krema-sodrzi d-pantenol koj otkako ke navleze vo kletkata pominuva vo pantotenska kiselina(vitamin B 5),koja ja regenerira i navlaznuva kozata.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
9.2.2010 22:27:01   
pacuvce
Веќе купив и ги намачкав и двајцата....За резултати ќе видиме...user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот betavitevit)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
16.2.2010 13:08:13   
mis.
Синоќа бев на кожен лекар за рани кои ги имам веќе подолго време на дланките поточно на коренот на палците.решив да одам на приватен лекар и таму ми констатираа егзема.Ми препорачаа алерго тест за да се види што ја предизвикува егземата.Докторката беше многу јасна во НЕ користењето кортистероиди бидејќи тие ќе го залечат болното место но пак ќе се јават и со тоа се ствара зависнот од лекот а со тек на време и влошување на состојбата.Ми советуваше да ги користам производите на DR.Theiss од ноќниче кои ја омекнуваат кожата и е посебно корисна за егземи,псоријази за сува кожа посебно во зимскиот период.Дали некои мамички ги имаат користено овие производи за егземи и колку се задоволни од нив?
user posted image

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
17.2.2010 21:40:19   
mom
Nekade posle vtoriot mesec i se pojavi na celoto i slepoocnicite, pedijatarot na vakcinacija mi rece da ja mackam so pantenol i da ja banjam so mustela sapun, maticniot pedijatar so eucerin sapun i eucerin krema za osetliva koza. Ne mnogu pomogna, i namackav nekolku pati Hemel od taa za gruba koza, za lakti, petici i sl. i poarno i e liceto. Ima 5 meseci, treba li da ja odnesam da ja proverat na sto e alergicna? Uste cica.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
17.2.2010 22:38:41   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.
Дали некои мамички ги имаат користено овие производи за егземи и колку се задоволни од нив?




Јас го користев балсамот за кожа од нокниче за Мартина, додека уште не знаев што и како, аптекарката ми го имаше препорачано и помага, ублажува, но не поминува од тоа.

ИЗВОРНА ПОРАКА: mom
Ima 5 meseci, treba li da ja odnesam da ja proverat na sto e alergicna? Uste cica.


Искрено ако детето има егзема, не значи дека ќе биде алергично на храна, може некој надворешен фактор го иритира. И детето на сестра ми имаше егзема по лицето, црвенило по чело, па нема проблем со исхраната, сепак консултирај се со педијатар, па видиш што ќе те советува. И јави ни што ти рекле.



_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
17.2.2010 23:22:52   
Medo
Се мислев дали да отворам нова тема или не, ама некако мислам дека овде се најдов. Ај ве молам, помогнете ми. Не сме биле на лекар за ова се уште. На Ива и се појавија црвенки брумчиња на раменцата (странично), на лактовите и денес видов 3 на стомачето. Брумчињата се мали и ги има по неколку едно до друго. Кожата таму е издигната и порапава (како посува). Дали мислите дека станува збор за егзема? Инаку за нега на кожата користам Бубхен масло и лосион и павловичева (оригиналната). Овие брумчиња ги има веќе недела дена и сега се малце повеќе отколку на почетокот кога ги забележав.
Инаку кај мене на рацете забележав промени на кожата. Најмногу е изразено на дланките, ама одозгора и исто така имам малце долж рацете. Кожата ми е погруба и сува и понекогаш како да ме пецка/чешка, а нема ништо видливо - значи никакво црвенило. Па, сега се мислам да не и е нешто од мене пренесено кога ја бањам.
Фала однапред.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
18.2.2010 10:52:50   
mom
Na vakcinacija mi rece da ne jadam pasteti, kikiriki, torti, a jas nisto od toa nemav jadeno i da ja banjam so mustela sapun i da mackam pantenol odma ke i pomine. Maticniot pedijatar koj sto go cenam, barem sekogas do sega bila vo pravo, mi rece da ne jadam citrusni ovosja, limoni, portokali i sl. i kakao ne i da ja banjam so eucerin sapun i krema eucerin crvenata linija. Sega ne pravam sokovi so limoni, portokali, ama sto znam moze malku i e podobro. Ama se mislam deka i e podobro od Hemel kremata. Inaku tolku se cesa i se greba, badijala seceme nokti na cetiri dena.

(Одговор на членот Medo)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?