|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Семејно дрво
22.5.2009 11:11:29   
mami
имате ли вие направено семејно дрво? ЈАс сакам да почнам сега да го правам и да видам до каде можам да отидамuser posted image не за друго, и Лука кога ке порасне да си ги знае корените

< Поракaта ја уредил Fiao RR -- 22.10.2012 14:44:21 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: семејно дрво
22.5.2009 16:41:44   
mis.
Во радосницата на Мартин има страна каде се запишуваат имињата на неговите претци и е направено како дрво и кога ќе порасне може да си ги види корените.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: семејно дрво
22.5.2009 18:00:21   
niki
I nie imame napraveno vo Radosnicata, ama odi do prababite i pradedovcite, znaci do moite i na maz mi babi i dedovci, toa mene i ne mi e bas mnogu daleku nazad.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: семејно дрво
22.5.2009 18:11:59   
mis.
Ники па можеш да доцрташ до таму каде што сакаш или имаш потатоци мислам дека добро е да ги знеме нашите претци.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: семејно дрво
23.5.2009 7:07:41   
Еца
Еднаш се обидов, ама се откажав, а можеби пак ќе пробам,па со оглед на тоа дека и мајка ми и татко ми биле по пет деца, па сите имале по три, па нивните по...... не можам ни да пресметам коооооооооолкаааааааааааааво ли ќе биде семејнотот дрвоuser posted image user posted image user posted image ама баш ќе се обидам пак,добро што ме потсетивтеuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: семејно дрво
23.5.2009 9:21:27   
mami
и јас го имам тој проблем..додека ги најдам сите деца, а биле по 9-10 и тие колку имале, ама ке залепам хамери на еден ѕид и ке го направам огромно, па ке ви пуштам сликичка после

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: семејно дрво
24.5.2009 0:16:23   
biljanaM
и јас пред некое време почнав да правам...ама кога сватив дека не ги знам прадедовците ни мои ни на мм се откажав, т.е. решив да го правам тоа некој друг ден.

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: семејно дрво
12.9.2009 8:38:39   
profesorica
Јас во радосницата имам направено семејно дрво.Само треба да им побарам на сите слики за да испозалепам и баш ми е мерак сакам дамјан кога ќе порасне да ги разгледува и да знае кои му биле дедовци, прабаби и сл.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: семејно дрво
15.11.2009 12:36:45   
mami
решив од утре да го почнам, ке видиме до каде ке стигнамuser posted image user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: семејно дрво
15.11.2009 12:39:34   
Еца
е нема шанси сега и тоа да почнам... ама еден ден..планирамuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: семејно дрво
15.11.2009 12:41:29   
mami
хехех
си наоѓам занимација, како да не ми се доволни овие што ги имам, ама тоа е

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: семејно дрво
15.11.2009 12:43:58   
mami
Британскиот пензионер Рој Белкмор тврди дека го соборил светскиот рекорд за најдолго фамилијарно стебло, откако успеал да пронајде 10.000 роднини и предци.

Седумдесет и шестгодишниот вели дека за составување на семејното дрво му требале цели 28 години и околу 20.000 фунти.

Поголемиот дел од истражувањата ги направил пред појавата на Интернет, што значи дека морал да патува за да ги проучува архивите, податоците за гробиштата и регистрите за попис на жителите

Навел 9.390 предци и се пријавил за во Гинисовата книга на рекорди за да ја добие титулата на лице со најмногу документирани предци во фамилијарното стебло.

„Беше едно навистина интересно патување. Едно од најшокантните изненадувања е дека сум предок на Алфред Велики. За семејното дрво се заинтересирав откако ми починаа родителите. Сакав да знам повеќе за минатото на мојата фамилија“, вели Рој, чии родители Хуберт и Ида, починале во 1931 година.

На почетокот Рој не ни сонувал дека ќе оди толку далеку, но колку што повеќе истражувал, толку повеќе добивал на интерес.

„Тоа е навистина интересно. Можев да одам уште подлабоко во истражувањето на моите француски корени, но мислам дека ќе останам на ова“, вели Блекмор, кој од 1980 година секојдневно по пет часа работел на истражување на своето семејно стебло.

Минатото на семејството, барем до таму до каде успеал да открие, потекнува од семејството Цердик од 500 година од нашата ера, а во   него се вбројува и првиот француску крал Хју Капет, од 10 век.

Рој открил дека неговите предци биле фармери, свештеници, каубојци, војници кои учествувале во Американската граѓанска војна, а низ 37 генерации е поврзан со Вилјам Освојувачот, а преку 45 генерации со Алферд Велики.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: семејно дрво
11.12.2009 22:31:11   
mami
пацувче, ај ако сакаш пиши го овде линкот, па ке можат сите да си направат свое он лајн дрво

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: семејно дрво
11.12.2009 22:35:34   
Anushka
eh, da se pofalam: jas si napraviv drvo za moite deca i stignav do tamu deka Vojvodata Vasil Adzilarski mi bil pradedo. A, plava krv?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: семејно дрво
11.12.2009 22:36:45   
mami
аууу од сега ке ви се обракам со мадамuser posted image user posted image супер..јас се викам дека ке почнам и никако да почнамuser posted image

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: семејно дрво
11.12.2009 22:39:58   
Anushka
da ti kazam: koga ke pocnes, znaci deka si pocnala da starees. Toa mladi ne go pravat.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: семејно дрво
11.12.2009 22:42:43   
mami
ехехех, добро...а баш си се израдував вчера на улица ми викнаа- девојчеuser posted image

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: семејно дрво
11.12.2009 22:45:22   
pacuvce
Linkot e:
www.geni.com

Mami,tnx...


_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: семејно дрво
11.12.2009 22:48:47   
mami
нема гајле...за тоа сме овде, ептен ми е мачно со ова на мм комп да работам инаку јас ке го сместев

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: семејно дрво
18.9.2010 22:01:15   
lukas
 aj neka mi objasni nekoj kako se pravi ova primer,sakam i jas da napravam...pozz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: семејно дрво
18.9.2010 22:44:30   
Тања РР
Па многу е едноставно Лукас, ги пишуваш твоето и името на сопругот и почнуваш да разгрануваш нагоре. Од тебе излегуваат гранки со имињата на твоите родители, од на мт со имињата на свекор ти и свекрва ти, од нив нагоре се нивните родители, надоле се нивните деца.... и така, се надевам дека ме разбра, не сум по објаснувањето башuser posted image
Вака нешто треба да изгледаuser posted image
user posted image

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: семејно дрво
18.9.2010 22:49:26   
lukas
http://www.geni.com
ja otvoriv ovaa strana ama sepak pak me prasva e sega ja napisav primer sestra mi,i se otvoriv deka ima dve kerki i koga ke kliknam na vnukite moi premer pak treba da pisam majka koja i e na vnuka mi iako ja imam navedeno veke vo listata sestra mi to me buni,fala tanja aj ke se snaogam nekako ,taman zanimacija si najodv mm e izlezen posekako lukas spava...hehe pozz


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: семејно дрво
7.1.2012 18:13:52   
AnnaMolly RR
Јас му правам семејно дрво на Филип. Особено ми се интересни имињата од страна на свекор ми (по потекло од Унгарија), како на пример Илонка, Јожика, Иштвањ, Каталин...

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: семејно дрво
7.1.2012 19:02:43   
temjana
Мм има семејно дрво од 1682 година и многу сум горда на тоа, само што во семејното дрво стојат само од машка линија, нема женскиuser posted image Инаку неговиот пра пра пра ... дедо е дојден од Далмација Јон Кркач се викал. А од моја страна немаме и многу тешко ќе се снајдам бидејќи никој нема точни податоци, знам дека едните се од Солун трговци (бљааакккuser posted image ) ама немам баш кого да прашам, и баба ми точно не знае, а на мајка ми па сите страци се отидени одамнаuser posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: семејно дрво
7.1.2012 21:53:28   
kikicka
имаше една добра програма за семејно дрво нанет не се сеќавам баш аконајдамке ја ставам ја правев до каде знам после пц се распипапа ја снема и така сега веќене пишам а знам само од моја страна предци од на мм незнам ич.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?