Семејно дрво (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Да направиме заедноПорака


mami -> Семејно дрво (22.5.2009 11:11:29)

имате ли вие направено семејно дрво? ЈАс сакам да почнам сега да го правам и да видам до каде можам да отидам[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] не за друго, и Лука кога ке порасне да си ги знае корените
mis. -> RE: семејно дрво (22.5.2009 16:41:44)

Во радосницата на Мартин има страна каде се запишуваат имињата на неговите претци и е направено како дрво и кога ќе порасне може да си ги види корените.
niki -> RE: семејно дрво (22.5.2009 18:00:21)

I nie imame napraveno vo Radosnicata, ama odi do prababite i pradedovcite, znaci do moite i na maz mi babi i dedovci, toa mene i ne mi e bas mnogu daleku nazad.
mis. -> RE: семејно дрво (22.5.2009 18:11:59)

Ники па можеш да доцрташ до таму каде што сакаш или имаш потатоци мислам дека добро е да ги знеме нашите претци.
Еца -> RE: семејно дрво (23.5.2009 7:07:41)

Еднаш се обидов, ама се откажав, а можеби пак ќе пробам,па со оглед на тоа дека и мајка ми и татко ми биле по пет деца, па сите имале по три, па нивните по...... не можам ни да пресметам коооооооооолкаааааааааааааво ли ќе биде семејнотот дрво[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley29.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley29.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley29.gif[/image]ама баш ќе се обидам пак,добро што ме потсетивте[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]
mami -> RE: семејно дрво (23.5.2009 9:21:27)

и јас го имам тој проблем..додека ги најдам сите деца, а биле по 9-10 и тие колку имале, ама ке залепам хамери на еден ѕид и ке го направам огромно, па ке ви пуштам сликичка после
biljanaM -> RE: семејно дрво (24.5.2009 0:16:23)

и јас пред некое време почнав да правам...ама кога сватив дека не ги знам прадедовците ни мои ни на мм се откажав, т.е. решив да го правам тоа некој друг ден.
profesorica -> RE: семејно дрво (12.9.2009 8:38:39)

Јас во радосницата имам направено семејно дрво.Само треба да им побарам на сите слики за да испозалепам и баш ми е мерак сакам дамјан кога ќе порасне да ги разгледува и да знае кои му биле дедовци, прабаби и сл.
mami -> RE: семејно дрво (15.11.2009 12:36:45)

решив од утре да го почнам, ке видиме до каде ке стигнам[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
Еца -> RE: семејно дрво (15.11.2009 12:39:34)

е нема шанси сега и тоа да почнам... ама еден ден..планирам[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
mami -> RE: семејно дрво (15.11.2009 12:41:29)

хехех
си наоѓам занимација, како да не ми се доволни овие што ги имам, ама тоа е
mami -> RE: семејно дрво (15.11.2009 12:43:58)

Британскиот пензионер Рој Белкмор тврди дека го соборил светскиот рекорд за најдолго фамилијарно стебло, откако успеал да пронајде 10.000 роднини и предци.

Седумдесет и шестгодишниот вели дека за составување на семејното дрво му требале цели 28 години и околу 20.000 фунти.

Поголемиот дел од истражувањата ги направил пред појавата на Интернет, што значи дека морал да патува за да ги проучува архивите, податоците за гробиштата и регистрите за попис на жителите

Навел 9.390 предци и се пријавил за во Гинисовата книга на рекорди за да ја добие титулата на лице со најмногу документирани предци во фамилијарното стебло.

„Беше едно навистина интересно патување. Едно од најшокантните изненадувања е дека сум предок на Алфред Велики. За семејното дрво се заинтересирав откако ми починаа родителите. Сакав да знам повеќе за минатото на мојата фамилија“, вели Рој, чии родители Хуберт и Ида, починале во 1931 година.

На почетокот Рој не ни сонувал дека ќе оди толку далеку, но колку што повеќе истражувал, толку повеќе добивал на интерес.

„Тоа е навистина интересно. Можев да одам уште подлабоко во истражувањето на моите француски корени, но мислам дека ќе останам на ова“, вели Блекмор, кој од 1980 година секојдневно по пет часа работел на истражување на своето семејно стебло.

Минатото на семејството, барем до таму до каде успеал да открие, потекнува од семејството Цердик од 500 година од нашата ера, а во   него се вбројува и првиот француску крал Хју Капет, од 10 век.

Рој открил дека неговите предци биле фармери, свештеници, каубојци, војници кои учествувале во Американската граѓанска војна, а низ 37 генерации е поврзан со Вилјам Освојувачот, а преку 45 генерации со Алферд Велики.
mami -> RE: семејно дрво (11.12.2009 22:31:11)

пацувче, ај ако сакаш пиши го овде линкот, па ке можат сите да си направат свое он лајн дрво
Anushka -> RE: семејно дрво (11.12.2009 22:35:34)

eh, da se pofalam: jas si napraviv drvo za moite deca i stignav do tamu deka Vojvodata Vasil Adzilarski mi bil pradedo. A, plava krv?
mami -> RE: семејно дрво (11.12.2009 22:36:45)

аууу од сега ке ви се обракам со мадам[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]супер..јас се викам дека ке почнам и никако да почнам[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
Anushka -> RE: семејно дрво (11.12.2009 22:39:58)

da ti kazam: koga ke pocnes, znaci deka si pocnala da starees. Toa mladi ne go pravat.
mami -> RE: семејно дрво (11.12.2009 22:42:43)

ехехех, добро...а баш си се израдував вчера на улица ми викнаа- девојче[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
pacuvce -> RE: семејно дрво (11.12.2009 22:45:22)

Linkot e:
www.geni.com

Mami,tnx...
mami -> RE: семејно дрво (11.12.2009 22:48:47)

нема гајле...за тоа сме овде, ептен ми е мачно со ова на мм комп да работам инаку јас ке го сместев
lukas -> RE: семејно дрво (18.9.2010 22:01:15)

 aj neka mi objasni nekoj kako se pravi ova primer,sakam i jas da napravam...pozz
Тања РР -> RE: семејно дрво (18.9.2010 22:44:30)

Па многу е едноставно Лукас, ги пишуваш твоето и името на сопругот и почнуваш да разгрануваш нагоре. Од тебе излегуваат гранки со имињата на твоите родители, од на мт со имињата на свекор ти и свекрва ти, од нив нагоре се нивните родители, надоле се нивните деца.... и така, се надевам дека ме разбра, не сум по објаснувањето баш[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
Вака нешто треба да изгледа[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
[image]http://www.rootsweb.ancestry.com/~arcrawfo/images/Family_Tree_img.jpg[/image]
lukas -> RE: семејно дрво (18.9.2010 22:49:26)

http://www.geni.com
ja otvoriv ovaa strana ama sepak pak me prasva e sega ja napisav primer sestra mi,i se otvoriv deka ima dve kerki i koga ke kliknam na vnukite moi premer pak treba da pisam majka koja i e na vnuka mi iako ja imam navedeno veke vo listata sestra mi to me buni,fala tanja aj ke se snaogam nekako ,taman zanimacija si najodv mm e izlezen posekako lukas spava...hehe pozz
AnnaMolly RR -> RE: семејно дрво (7.1.2012 18:13:52)

Јас му правам семејно дрво на Филип. Особено ми се интересни имињата од страна на свекор ми (по потекло од Унгарија), како на пример Илонка, Јожика, Иштвањ, Каталин...
temjana -> RE: семејно дрво (7.1.2012 19:02:43)

Мм има семејно дрво од 1682 година и многу сум горда на тоа, само што во семејното дрво стојат само од машка линија, нема женски[sm=smiley13.gif] Инаку неговиот пра пра пра ... дедо е дојден од Далмација Јон Кркач се викал. А од моја страна немаме и многу тешко ќе се снајдам бидејќи никој нема точни податоци, знам дека едните се од Солун трговци (бљаааккк[sm=jezicek.gif]) ама немам баш кого да прашам, и баба ми точно не знае, а на мајка ми па сите страци се отидени одамна[sm=smiley13.gif]
kikicka -> RE: семејно дрво (7.1.2012 21:53:28)

имаше една добра програма за семејно дрво нанет не се сеќавам баш аконајдамке ја ставам ја правев до каде знам после пц се распипапа ја снема и така сега веќене пишам а знам само од моја страна предци од на мм незнам ич.
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>