|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Лошење во бременоста
17.5.2010 22:37:06   
baby13
zdravo na site .... jas vleguvam vo 17 ta nedela... i uste mi e loso...do pred dve ndelei povkrakjav se sto ke jadev a sega e namaleno ama sepak sekojdnevno....sto jadete koga vi se losi?

(Одговор на членот antonie)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Лошење во бременоста
18.5.2010 10:11:22   
arh_diz
Nautro probaj da jades dvopek pred da stanes od krevet i polezi uste 10 minuti, i probaj da vidis od koja hrana ti se losi

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот baby13)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Лошење во бременоста
18.5.2010 10:36:26   
Maca25
Мене кога ми се лошеше јадев само двопек или некоја бисквита и вода, многу вода пиев. Имаше денови кога ми се лошеше од се и лежев во купатило цело време user posted image , но имаше и подобри денови. Кај мене немаше само утринска мачнина, кај мене беше целодневна. Кога ми се лошеше, отварав врати , прозори да влезе свеж воздух и ќе каснев некое бисквитче.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Лошење во бременоста
18.5.2010 15:57:03   
antonie
koga mi se losi, a postojano mi e loso jadam plazma biskviti, bademi, varen kompir, i toa go povrakam. a vcera probav izedov cel tost i za cudo ne mi se losese za prvpat od hrana...cudoo

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Лошење во бременоста
22.6.2010 17:02:20   
none
neznam vaka koga citam jas sum super nitu vtoglavici nitu losenje dobro mi se losi po malku i cigari kolku pusev sega veke nemozam da gi smislam e samo toa i brzo se zamoruvam drugo e ok dali e rano uste neznam 8 nedela sumuser posted image user posted image ma jaka sum jas na 39 godini,najstara trudnica sum ovdeuser posted image user posted image

(Одговор на членот antonie)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Лошење во бременоста
15.7.2010 13:59:18   
veda
Jas velam stoo da rodam i da gi gledam ama ona sto go pominav vo prvite tri meseci i so 1-to i so 2-to ne se trpese. Uzas i horor user posted image sega se smeam ama toa bese katastrofa. Bel den ne vidov, povrakanje do besvsest, jadenje ni pod razno, kujnata ne mozev da ja gledam, mirisot na spalnata ne mozev da si go podnesam. Duri i dusickata moja (prvoto dete) ne mozev da si go gledam. Tesko na mm i na site okolu mene bese. Od krevet ne mozev da stanam, a probvav i limoni i gumbir i dvopek i.... se pa kakva glavobolka imav , mi se cinese izgazena so voz sum. I taka dr.-ta mi prepisa apcinja protiv povrakanje zosto veke ne mozev od krevet (bukvalno) da stanam a i pritisokot mi pagase na 0-la.Kakva infuzija kavi bakraci. Prvo mi bese strav od apcinjata (sega gi zaboraviv kako se vikaat) ama koga ke se napiev od niv  mozi ne povrakav ama bev kako drogirana bukvalno .Se otepvav od placenje a maloto ne znaese so mi se slucva ,samo povrakav i placev ,ne znajte kakva maka bese toa. Bez majtap jas voopsto ne sum nekoja neznicka user posted image user posted image user posted image naprotiv lesno se spravuvam so poveketo raboti ama ova cudo bese pekol. I toa i denje i noke , konstantno losenje , povrakanje i kosmari..FALA BOGU POMINA.


_____________________________

Tajnata na svoeto srcene ja zadrzuvaj sa sebe prijatele! Kazi mi ja mene, skrisum,samo mene. Ti sto se nasmevnuvas tolku ljubezno,sepni mi tiho, ke te slusne moeto srce, ne moite usi....

(Одговор на членот antonie)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Лошење во бременоста
5.8.2010 11:02:24   
dijamant
jas sum vo 5 nedela i mi se losi i povrakam,pa taka probav uste vo krevet koga se razbudam,grickam cajno pecivo,i toa mi pomaga.nemozam bas d a jadam se,zelencukot ne mi e dobar,od nego mi se losi!user posted image

(Одговор на членот antonie)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Лошење во бременоста
5.8.2010 11:09:35   
Палешка РР
И јас многу повраќав до 14 недела и стално велев - Фала Богу што го измислиле јогуртот - user posted image само тоа јадев и пиев user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот dijamant)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Лошење во бременоста
22.6.2011 14:03:22   
sweet..woman
vo 16 nedela sum i seuste imam gadenje i povrakam

(Одговор на членот antonie)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Лошење во бременоста
22.6.2011 14:08:39   
miana
Nema ni da imas stom do sega ne si imala..Moze kiselini da imas podocna ama da ti se losi veke - ne :) Bas ubavo..Jas so prvata bremenost nemav poteskotii ama ovaa bremenost vo pocetokot nisto ne mi se jadese i mi se losese od se ama ne povrakav :)

(Одговор на членот sweet..woman)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Лошење во бременоста
28.11.2011 14:58:43   
ivana28
Гледам дека кај сите е различно.Мене во првите 4 недели не ми се гадеше,многу јадев,посебно навечер,а последниве две недели ми се гади од мириси и се што ќе изедам за кратко време лошо ми делува.Добро е што не повраќам,ама премногу ми се лоши и гади и тоа знае да потрае и цел ден.Ама се надевам дека за кратко време ќе помине и ќе можам се да јадам и да не се гадам кога ќе видам храна user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Лошење во бременоста
28.11.2011 15:01:10   
ivana28
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

И јас многу повраќав до 14 недела и стално велев - Фала Богу што го измислиле јогуртот - user posted image само тоа јадев и пиев user posted image

user posted image  Лелее,иста сум и јас.Последнава недела само од јогурт и кисело млеко ми е убаво и не ми се лоши после тоа,го обожавам user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Лошење во бременоста
28.11.2011 15:18:09   
Ikana
jas imav mnogu tesko prvo tromesecie....grcevi, bolki, gadenje sto traese cel den i bukvalno ne mi dozvoluvase da izlezam ili da stanam od krevet, povrakjanje po nekolku pati na den...i vodata ja povrakjav, i od mirisi povrakjav, nakratko...uzasno!!! Megjutoa se prestana preku nokj, kako i sto se pojavi....po 12 nedela ni traga od simptomite, se do pocetok na sedmi mesec, koga pocnaa drugite tegobi... kiselini itn....

(Одговор на членот ivana28)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Лошење во бременоста
28.11.2011 15:29:07   
Maca25
Јас си повраќав до пред пораѓај. Секој ден, од се ми се повраѓаше, а најмногу од мирис на диња и од сок од портокал. Пред да одам да се пораѓам, една тура исповратив па отидов user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Лошење во бременоста
28.11.2011 15:31:52   
Ikana
hahah me iznasmea Maco!!!
a od parfemi...auuu lele parfem mi bese alarm za cistenje, idam u prodavnica i nekoja fufica ili nekoj fraer se namirisal i ko na film...zatisje i me gleas mene izletuvam od prodavnicata i povrakjam za bandera se drzam ahahahaha toa bea denovi user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Лошење во бременоста
28.11.2011 15:42:25   
Maca25
да да и парфеми. ги молев сите пред да дојдат кај нас на гости да не ставаат парфеми. исто и од дим од цигари повраќав. добро што помина тоа user posted image

икана баш сакам да те видам! ваква трудничка..те немам видено 100 години user posted image


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Лошење во бременоста
28.11.2011 15:47:34   
Ikana
i jas sakam da te vidam Maco, stvarno se zaboravivme, a vo tie denovi na faks kolku smeenje pagjase, pa stvarno bevme opasna banda user posted image
A kako da me vidis sega, sram mi e da stavam slika od sto sum zgoena hahaha...ke letne nekoe slikice samo maz mi da mi gi donese kabelceto od aparatot!!! A inace jas bi sakala i na kafe da te vidam, ama pusto lezam sega ne smeam da mrdam, ama si rekov stom napolnam 36 nedeli stanuvam i shetam, taka da samo da dodrzam do togas user posted image
Backi i gushki Maco
user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Лошење во бременоста
28.11.2011 16:02:02   
libra.n
Mi se losese 3 meseci, ama mislam deka crevata si gi povrativ, ne najdov lek za da ne mi se losi, a se izprobav, so legence do mene pominuav 24 casa na den. Koga pominaa trite meseci kako nisto da ne bilouser posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Лошење во бременоста
27.12.2011 19:53:41   
cleo
Dragi mamicki, sakam nesto da ve prasam. 8 nedeli i 5 dena sum user posted image Do vcera mi se losese skoro po celi denovi i ne mozev nisto da jadam, mnogu macnina imav. Eve vcera i denes gi snema user posted image Dali e toa nekoj los znak? Mnogu se plasam dali e se vo red so moeto bebce. Citam deka eden od simptomi na missed abortion (ne daj Boze!) e prestanok na simptomite osobeno gadenjeto i zamorot. Dali vi se slucilo valvo nesto, naednas da vi isceznat simptomite, pa i volku rano? Please help user posted image

< Поракaта ја уредил cleo -- 27.12.2011 19:54:24 >

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Лошење во бременоста
27.12.2011 21:58:05   
Hunny
Dragi mamicki, sakam nesto da ve prasam. 8 nedeli i 5 dena sum user posted image Do vcera mi se losese skoro po celi denovi i ne mozev nisto da jadam, mnogu macnina imav. Eve vcera i denes gi snema user posted image Dali e toa nekoj los znak? Mnogu se plasam dali e se vo red so moeto bebce. Citam deka eden od simptomi na missed abortion (ne daj Boze!) e prestanok na simptomite osobeno gadenjeto i zamorot. Dali vi se slucilo valvo nesto, naednas da vi isceznat simptomite, pa i

ИЗВОРНА ПОРАКА: cleo

Dragi mamicki, sakam nesto da ve prasam. 8 nedeli i 5 dena sum user posted image Do vcera mi se losese skoro po celi denovi i ne mozev nisto da jadam, mnogu macnina imav. Eve vcera i denes gi snema user posted image Dali e toa nekoj los znak? Mnogu se plasam dali e se vo red so moeto bebce. Citam deka eden od simptomi na missed abortion (ne daj Boze!) e prestanok na simptomite osobeno gadenjeto i zamorot. Dali vi se slucilo valvo nesto, naednas da vi isceznat simptomite, pa i volku rano? Please help user posted image

Не се секирај и размислувај позитивно. Тоа што ти се случува е нормално, а секоја трудница е приказна за себе. Јас на пример повраќав само 7, 8 недела и после бев супер и баш се радував што ги снема мачнините. Воопшто не помислив дека тоа е лош знак. Уживај во бременоста и препушти се само на позитивните мсли. Поздрав!

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Лошење во бременоста
17.9.2012 15:45:50   
babyblue
Mislam deka jas sum rekorder. Povrakav od prviot den koga mi zakasni do denta koga se porodiv. Bez prestan, povrakav sekoj den po poveke pati na den, postojano mi se losese i imav odvratni kiselini koi mi pominuvaa samo ako ubavo se iospovratev. Povrakav nasabajle porucek navecer, go budev mm vo 2 3 4 5 nautro zosto ne mozev da disam od sto mi se povrakase. MM edvaj cekase da se porodam zosto sum go macela, jas nego, user posted image a tek mene kako mi bese, ne mi se ziveese. Fala bogu zavrsi o prekrasen rezultat, vikav da go rodam ova i na 2ro ne pomisluvam, mnogu se izmaciv, ama koga si go vidov user posted image i si go odnesov doma, zaboraviv na se. Izvinete za odvratniov post.

(Одговор на членот baby13)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Лошење во бременоста
19.9.2012 17:47:20   
kaja V.
Zdravo!jas sum vo sedmata nedela od bremenosta i po celi denovi mi e loso,ne povrakam,ama od se mi e gadno i na samata pomisla na hrana imam macnina,nemam energija,kako baba sum...nema apetit voopsto,jadam deka znam deka treba da jadam,se sto mi bese omileno porano sega ne sakam ni da go vidam....pred da doznaam deka sum bremena oslabev 7kg,bidejki nemav apetit....i malku sum vo shok od se sto mi se slucuva...sovet?
blagodaram!

(Одговор на членот m@gic)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Лошење во бременоста
27.11.2012 22:59:45   
ilic
alal da ti e kako izdrzuvas jas da bev ke pobudalam,no koga veke ne jades togash obavezno da si zemes nekakov dodatok na ishrana zoshto MNOGU ti treba i toa izbegavaj preparati koi imaat mnoguuuu vitamini,ne ti se potrebni tolku mnogu pogotovo izbegnuvaj gi onie koi imaat zelezo vo sostavot od nego mnogu ke ti se povrakja.Kolku poveke vitamini tolku poveke ke go draznat zeludnikot i ke ti se povraka.
mene mi go preporaca mojata maticna d-r Jasmina da go pijam ogestan zaedno so magnezium shumlivi tableti od 250mg no magneziumot od 3 mesec,i da ti kazam jas voopsto ne povrakav a eve i uste ne povrakam samo kafe nemozam da pijam ne deka mi e gado tuku nemozam bez cigara da pijam tursko kafe

user posted image

(Одговор на членот kaja V.)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Лошење во бременоста
11.6.2013 23:46:57   
Snow Queen
Фала богу освен со магнезиумот кога имав пробелем тие 3 дена во 7ма недела, и денес. Др. пат не сум повраќала, но тешкотии у гадење се чести појави.

_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот baby13)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Лошење во бременоста
23.6.2014 10:12:54   
AnnaMolly RR
Сега сум 10 недела, ми се повраќа нон стоп, ама јуначки се трудам да не повраќам. Пред 2 недели повраќав по стопати на ден, вода да се напиев црева истурав.
Многу ми е тешко, лошо, мачно, едвај чекам да поминат уште 2-3 недели и да се стабилизирам.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Snow Queen)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?