|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: грицкалка, ноктарица или ножички
17.3.2010 6:35:51   
Rossana
a od koja vozdras im se secaat noktite? 

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: грицкалка, ноктарица или ножички
17.3.2010 7:13:55   
mami
Од прв ден:) Така е зборот де..Јас на Лука му ги сецнав некаде кога имаше 7-8 дена..Огромни му беа и лом се правеше по лицето...Првиот пат јас му ги исеков а секој нареден мм зошто не седеше мирен па му ги сечевме додека цицаше...

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: грицкалка, ноктарица или ножички
17.3.2010 11:02:08   
mis.
По некои бабин деветини на бебето не му се сечеле ноктите до 40 дена.Јас го почитував тоа не знам ни самата зошто.Имаше долги нокти но постојано беше со ракавички.Инаку вчера конечно на Стефан му ги сечев ноктите без да плаче.user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: грицкалка, ноктарица или ножички
17.3.2010 11:04:49   
mami
40 дена да не му ги сечам??? Аууу па немаше шанса..колку беше топло и уште цело време рачињата да му беа во ракавичкиuser posted image секакви работи ке слушнеш...

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: грицкалка, ноктарица или ножички
17.3.2010 11:06:02   
Палешка РР
И јас веднаш и ги исеков ноктињата. Сеуште и ги сечам со грицкалка, но мислам подобро е со ножичкиuser posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: грицкалка, ноктарица или ножички
17.3.2010 11:12:50   
mother 29
јас како бебе му ги сечев со ножичка од тие напред со заоблени врвови,за деца што се!
а инаку сега со ноктаричка!и веднаш му ги секов(не чекав 40),колку брзо му растат ноктињата,2 пати во неделата обавезно ги сечеме.не се буни,тој гледа цртани кај мене во скут ,а за нозите малку потешко дека го скокотка кога го факамuser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: грицкалка, ноктарица или ножички
17.3.2010 11:15:47   
profesorica
ноктите ги сечеме со ножички, порано не даваше, одвај завршував работа со плачки а сега редовно сакаме да си ги сечеме ноктињата.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: грицкалка, ноктарица или ножички
17.3.2010 11:17:24   
mami
Сеуште сечеме нокти додека пие млеко пред спиење. Ако е расположен ги дава сам рачињата или ноџињата а ако ти ги трга тогаш знаеш дека ништо од сечење нокти таа ноќ, па оставаме за следната

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: грицкалка, ноктарица или ножички
17.3.2010 11:41:03   
Весна
И јас со обична помала ноктарка и` ги сечам и тоа првпат неколку дена откако се роди, толкави канџи имаше user posted image . Сега си ја седнувам во скут и едно по едно, а таа си зјапа наоколу. Арно ама многу бргу и` растат, па морам на два дена да и` ги сечам инаку масакар се прави по лицето user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: грицкалка, ноктарица или ножички
17.3.2010 11:41:41   
Maca25
Едвај и сечам нокти. Сечеме со ножички ама многу тешк, едно раче еден ден, друго друг ден...

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: грицкалка, ноктарица или ножички
17.3.2010 11:48:04   
majka 79
сечиме нокти многу лесно со помош на песничка

ова е палче
ова показалче
ова висок диме
ова нема име
а ова е мало прсте
и се вика крсте

песничката е интерена и му го одвлекува вниманието

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: грицкалка, ноктарица или ножички
17.3.2010 12:00:42   
mis.
Ма пеј ти колку сакаш тој си плаче и плаче дури пишти што дури и до зајдување ја дотерува.Му сечам нокти со стегање на раката инаку друг начин нема.Жално но што се мора мора се.Како бебе не правеше проблеми покасно почна да плаче.

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: грицкалка, ноктарица или ножички
17.3.2010 14:20:18   
Snowhite RR
И јас го „испочитував“ рокот од 40 дена да не ги сечиме, и еве уште не сум му ги исечила ноктината, секој ден одложувам за утре после капење, а после капење цица и заспива и така... Инаку мислам дека со ножичка е подобро, барем така слушав на Бебе магазин и купив бебе ножичка уште првата недела, е сега уште да ја искористиме зашто веќе почна да се гребе на лицето, а и мене 

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: грицкалка, ноктарица или ножички
17.3.2010 14:21:34   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: majka 79

сечиме нокти многу лесно со помош на песничка

ова е палче
ова показалче
ова висок диме
ова нема име
а ова е мало прсте
и се вика крсте

песничката е интерена и му го одвлекува вниманието


Со оваа песничка би го израдувале дедо, се вика Крстеuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: грицкалка, ноктарица или ножички
17.3.2010 14:34:29   
betpet
Da so maka gi seceme noktinjata,se opira , go trga raceto, no mora tolku se ostri sto se sece po liceto a bogami koga ke ne fati i nas------user posted image ke ne izgori.Po poleka no uspevame, edno po edno i gotovo , sto vikate so pesnicki za da i go odvleceme vnimanieto.Procitav deka noktinjata na racete rastat 4 pati pobrzo od noktinjata na nozete.Sigurno si vikate vcera gi isekov a denes kolku i porasnale user posted image user posted image user posted image .

_____________________________

Нашето сонце од 7 Јуни е Теодора(Божји дар)

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: грицкалка, ноктарица или ножички
17.3.2010 21:58:45   
biljana16
Jas noktite pocnav da mu gi secam uste koga se vrativme od bolnica bidejki bea mnogu golemi i si go grebese liceto. Noktite gi secam so posebna mala nozicka. Mu gi secam koga spie i mnogu ni e lesno.

(Одговор на членот betpet)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: грицкалка, ноктарица или ножички
6.4.2010 10:57:53   
Snowhite RR
Почнав да му ги сечам и сега уште побрзо растат и плус се пооштри, па на сабајле кога се разбудува обавезно е гребнат на лице, па му ставам нараквичина на рацете. Инаку му ги сечам на спиење, разбуден нема шанси

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: грицкалка, ноктарица или ножички
6.4.2010 17:07:31   
elle
Јас ноктенцата и ги сечам со ножички, викаат дека е доволно еднаш неделно но јас и ги сечам на 5 дена, чудо е како брзо и растат.
Еднаш Славица спиеше преку ден кога дојдов до неа целото око и беше во крв од памет се извадив, но ниту заплака дури кога дојдов до неа и ми се смееше на ја болело. Таа се изгребала под окото и со рацете крвта си ја размачкала по окото...за среќа брзо и помина.


(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: грицкалка, ноктарица или ножички
2.11.2010 15:30:19   
arh_diz
Stom si dojdovme doma od bolnica vednas mu gi isekov . nemozam da gledam da se grebe , mnogu brzo mu rastat taka da na nepolna nedela moram da mu gi secam. I toa ne na spienje koga e buden .

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: грицкалка, ноктарица или ножички
2.11.2010 15:49:37   
mama26
odma gi isekovme uste prvata nedela,so noktarica.so nozici mi bese strav neznam zasto.i nikogas ne odev do kraj [do nerv ]
sekogas ostavam malku nokt


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: грицкалка, ноктарица или ножички
2.11.2010 21:40:50   
vezilka RR
Јас купив од тие беби ножичките..Кој знае што е подобро..така ме советуваа

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: грицкалка, ноктарица или ножички
2.11.2010 21:57:34   
AnnaMolly RR
Сечеме нокти во спиење со бебешка ноктарица, ама ич не сум задоволна. Гледам ги фалите заоблените ножички од НУК, па ќе земам и јас да пробам со нив.
Само едно ме чуди. Од како е роден не сум му сечела нокти на нозете, ич не му се пораснати а веќе за 10 дена ќе полниме 5 месеци. Нормално ли е ова? user posted image
А на рацете, да не претерам, ама на три дена му ги сечам зашто масакр се прави по лицето.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: грицкалка, ноктарица или ножички
2.11.2010 22:06:41   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

Јас купив од тие беби ножичките..Кој знае што е подобро..така ме советуваа


Најдобро е со ножички и јас купив беби ножички уште кога се роди

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: грицкалка, ноктарица или ножички
2.11.2010 23:50:26   
Felly RR
И јас мислам подобро е со ножички зошто не можеш да му ги пресечеш многу длабоко ноктињата, јас на почетокот и ги сечев во ножичка, но сега со ноктарица

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: грицкалка, ноктарица или ножички
3.11.2010 10:10:22   
cevlice
јас на моето му ги сечам ноктината со ножички...ама од сега на 10 месеци не дава да го пипнеш а камоли да му ги сечеш. со маки едно раче една недела па другото ....леле леле.

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?